Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Impozit si alte taxe la vanzare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
parintii mei au niste actiuni la bursa primite la marea cuponiada din anii 90: actiuni la SNP Petrom si ceva actiuni la SIF-uri.
acum am vrea sa le vindem. cum putem face sa le vindem?

ce impozit trebuie platit catre stat? 5% din valoarea actiunilor? se retine automat la sursa sau trebuie declarat prin vreun formular la ANAF?
de asemenea mai trebuie platite si alte taxe (CAS, CASS)?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se depune Declaratia Unica exclusiv online. Impozit 10% si daca veniturile din alte activitati inafara de salarii depasesc 12 salarii medii se plateste si CASS.

Link Anaf

Trebuie sa-si faca Spatiu Virtual Privat, sa treaca pe la Anaf sa-l valideze inainte de depunerea declaratiei.

Edited by MembruAnonim, 03 March 2020 - 17:04.


#3
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Am înțeles că sistemul permite raportarea unor pierderi pe o piață de capital pentru 7 ani.
Asta înseamnă că de fapt nu poți fi investitor pentru mai mult de 7 ani?

Concret:
Cumpăr în 2020 acțiuni de 1000€.
Dacă le vând în 2027 cu 1500 € plătesc impozite pentru 500€
Dacă le vând în 2028 cu 1500 € plătesc impozite pentru 1500€

E corect calculul?

#4
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Nu e corect. Ce spui tu acolo se refera la pierderi nu la costul de achizitie. Ex:

(1) Azi cumperi 10 actiuni TSLA cu 1000 lei și 5 actiuni AMZN cu 2000 lei.
(2) Peste un an vinzi cele 10 actiuni TSLA cu 600 lei. Se declara pierdere fiscala 400 lei.
(3.1) Peste încă 6 ani vinzi cele 5 acțiuni AMZN cu 10000 lei. Ai profit 10000-2000=8000 lei dar deduci si pierderea fiscala de 400 lei din trecut, deci profit fiscal 7600 lei, la care platesti 10% = 760 lei impozit.
(3.2) Peste încă 8 ani vinzi cele 5 acțiuni AMZN cu 10000 lei. Ai profit 8000 lei și pierderea fiscală a expirat, deci plătești impozit 800 lei.

Variantele 3.1 și 3.2 sunt alternative.

În realitate ar fi indicat sa vinzi o actiune AMZN dupa 6 ani si sa o cumperi din nou imediat. Astfel marchezi profitul si obtii deducerea fiscala.

Mai mult, dacă ai un portofoliu cât de cât variat, aș recomanda ca în anul în care marchezi pierderi (vinzi in pierdere) sa cauti sa marchezi si niste profit (vinzi ceva din portofoliu cu profit) si apoi eventual reinvestesti pentru a evita pierderea fiscala.

Nu mai intru in detalii despre unele dificultatile practice ale recuperarii acestor pierderi fiscale.

Edited by yndy, 26 March 2020 - 04:16.


#5
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Așadar se calculează profit/pierdere în anul vânzării făcând diferența dintre valoarea de vănzare -achiziție pentru numărul de acțiuni vândute, indiferent de anul vânzării?

Edited by bsam, 26 March 2020 - 08:36.


#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbsam, on 26 martie 2020 - 08:35, said:

Așadar se calculează profit/pierdere Ăźn anul vĂąnzării făcĂąnd diferența dintre valoarea de vănzare -achiziție pentru numărul de acțiuni vĂąndute, indiferent de anul vĂąnzării?
Da

#7
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
@yndy

Mulțumesc pentru lămurire.

DPDV al taxelor contează dacă brokerul e din RO sau din altă țară?
Și dacă da, în ce fel e mai ieftin/simplu la final când ai vrea să vinzi acțiunile și să încasezi profitul?

#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbsam, on 26 martie 2020 - 10:56, said:

@yndy

Mulțumesc pentru lămurire.

DPDV al taxelor contează dacă brokerul e din RO sau din altă țară?
Și dacă da, în ce fel e mai ieftin/simplu la final când ai vrea să vinzi acțiunile și să încasezi profitul?
Nu contează, cât timp brokerul poate să îți dea un raport detaliat anual, ca să poți calcula profitul din vânzare acțiuni, venitul din dividende, etc.
Oricum tu trebuie să completezi declarația românească indiferent ce broker ai, pe vremuri brokerii românești îți dădeau declarația pre-completată, dar acum nu se poate, pentru că e o secțiune din declarația unică.

#9
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
@yndy

OK, merci

Dar din punct de vedere al bursei (New York, Frankfurt, etc,), care e cea mai bună (mai puțin costisitoare și simplă) variantă pt. un cetățean român?

#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbsam, on 27 martie 2020 - 23:35, said:

@yndy

OK, merci

Dar din punct de vedere al bursei (New York, Frankfurt, etc,), care e cea mai bună (mai puțin costisitoare și simplă) variantă pt. un cetățean român?
Bursele americane sunt incredibil de ieftine, cam 1-2 dolari la o tranzacție de 1000 dolari. Totuși, costurile depind de broker, unii brokeri îți iau 5-10-15 dolari pe tranzacție pentru că acesta este modelul lor. Sau 0.7%.
Nu știu exact despre Frankfurt, dar Paris și Londra au și taxe bursiere de 5 euro/lire, fie doar la cumpărare, fie doar la vânzare, plus încă 3-5 euro la tranzacția de 1000 euro. Și aici, depinde de borker dacă îți iau doar atât, sau mai mult.

Edited by yndy, 28 March 2020 - 00:43.


#11
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Dacă am deschis cont la IBKR anul aceste în aprilie, e obligatoriu să depun declarație unică cu valori estimative pentru anul acesta?

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbsam, on 29 iunie 2020 - 14:34, said:

Dacă am deschis cont la IBKR anul aceste în aprilie, e obligatoriu să depun declarație unică cu valori estimative pentru anul acesta?
Doar pentru venituri financiare, nu.

#13
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Mulțumesc pt. răspunsul rapid!

#14
denisbogdan

denisbogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.11.2015
Ieri voiam sa vand niste actiuni, dar am observat ca mi se percepe o taxa FINRA.
Am cautat pe net si am gasit ca este ceva general "US securities", dar nu se percepe pentru toate companiile, de ex: pentru compania x se aplica taxa FINRA, pentru compania y se aplica taxa FINRA si SEC, iar pentru comania z nu se aplica nici un fel de comision sau taxa.
Cum se calculeaza aceste taxe? De ce sunt valabile doar pentru unele companii? Pot sti inainte sa cumpar acele actiuni ca in momentul in care le voi vinde voi fi nevoit sa achit taxele resective?
Multumesc.

#15
ngaina987

ngaina987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2020
Salutare!
Stiti cumva cum sunt taxate veniturile din dividende si din vanzarea actiunilor ale companiilor din Germania si Franta?
Vreau sa stiu daca sunt impozitat si de tara din care sunt actiunile la vanzare si la incasarea de dividende.
Si daca este mai avantajos sa cumpar actiuni al companiilor din US din punct de vedere al taxelor.
Multumesc frumos

#16
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Din informatiile adunate, inca nu am trecut prin asta efectiv, dat fiind ca am inceput doar anul asta:

Legat de vanzare, nu cred ca conteaza de unde sunt actiunile - dar stiu ca e impozit daca ai scos profit

Legat de dividende, de obicei retine brokerul impozitul la sursa. Cu SUA avem tratat de dubla impunere la dividende, ar trebui sa fii taxat in total doar 10%. Pt cele din Europa, nu stiu exact, dar cred ca e mai mult. Daca dividendele intr-un an trec de 26760 lei (12 salarii minime brute), ai de platit si CASS.

Poate completeaza si cei care au trecut prin asta cu alte informatii Posted Image

Edited by pumbacu90, 06 August 2020 - 13:32.


#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
De obicei pentru dividende impozitarea este cu reținere la sursă în orice țară și prin tratatul de evitare a dublei impuneri, nu se mai plătesc în țara de rezidență a titularului. În Franța mi-au reținut puțin peste 10%. În Germania citesc că ar fi 26% dar pentru străini sunt 16%. În Elveția mi-au reținut 35%.

Tot de obicei pentru veniturile din câștigul de capital impozitarea se face doar în țara în care are rezidența titularul. În acest caz, nu sunt relevante cotele de impunere din țări.

Experiența mea este cu Elveția, Franța și SUA. Dar sumele au fost întotdeauna mici, la nivel de câteva sute de euro anual.

#18
ngaina987

ngaina987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2020
Mda,
Inca nu e foarte clara situatia.
Am sunat si la Brokerii de la XTB si am intrebat si consultanta neparand foarte sigura a zis ca pentru cumpararea de actiuni din europa in general nu se plateste nici o taxa in afara de Franta unde taxa de cumparare este de 0.3% din valoarea actiunii. De asemenea, vanzarea actiunilor nu se taxeaza de nici o tara din UE ci doar impozitul pe profit din RO din marcarea profitului la vanzarea actiunilor.
Insa impozitul pe dividende la companiile din EU depind de fiecare tara in parte (Nu a stius sa zica mai exact) si sunt retinute direct la sursa iar cele din SUA sunt de 30%.
Pentru dividendele din SUA trebuie sa ducem vreun document la ANAF sau vad ei din raportul de la broker? ( in cazul meu IBKR)
Dar la vanzarea actiunilor din SUA? care e procedura?
Belsug in portofolii!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate