Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impozit si alte taxe la vanzare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
FanOpera

FanOpera

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2021
Mutumesc, a-ti sintetizat foarte bine: "care e țara pe care se declară un profit sau pierdere? A companiei? A brokerului? A bursei?"

#38
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Cei de la ING spun ca trebuie trecuta tara unde este inregistrat instrumentul tranzactionat.
Ex: NN (L) International ING Dinamic - X Cap RON (hedged i) ISIN: LU1505916434

In cazul acesta se trece Luxembourg. Aici sectiunea "Trebuie sa declar castigurile..."

#39
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Venitul meu pe anul trecut este in jur de 11000  dolari din tranzactionare actiuni la broker din SUA
Pina la ce data se declara veniturile?
Daca sint angajat platesc extra CAS?
Anul viitor cel mai probabil declaratia va fii grosa de tot!!!!!!!!

#40
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 nicc, on 10 februarie 2021 - 15:37, said:

Venitul meu pe anul trecut este in jur de 11000  dolari din tranzactionare actiuni la broker din SUA
Pina la ce data se declara veniturile?
Daca sint angajat platesc extra CAS?
Anul viitor cel mai probabil declaratia va fii grosa de tot!!!!!!!!

25 mai daca nu ma insel. Platesti si CAS si CASS daca esti angajat. Ai noroc, nu ai de platit mult.

Edited by figo1988, 10 February 2021 - 15:56.


#41
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Pana la 25 mai.
CASSul e 2676 de lei, indiferent de cat de mare e profitul, nu venitul, daca profitul depaseste 26760 de lei (CASS = 10% din 12 salarii minime brute x 2230 lei in 2020).

#42
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
La sfirsitul filmului https://www.youtube-...?feature=oembed
Se vorbeste de veniturile din strainate,actiuni
Eu practic cum demonstrez venitul?Am cont Tradestation USA
Acolo am completat un W-8BEN https://tradestation...selection  la care am facut copie . Am un report anual ,lunar descarcat de la broker din care arata un profit net
Sa inteleg ca trebuie sa declar declaratia unica online.Aceste rapoarte cum le declar?

#43
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Doar declaratia unica. Restul nu te intereseaza. Doar daca iti cere ANAF dovezi, atunci trebuie sa prezinti raportul

#44
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Daca venitul este in USD cum procedez?Convertez suma la cursul de referinta BNR din ziua declaratiei?
Primesti o  impunere online sau prin posta?
Nu se poate prin posta pentru ca incalca drepturile personale  referitoare la confidentialitate!

#45
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Cursul BNR din ziua realizarii profitului/pierderii, adica a vanzarii actiunilor.
Nu mai trimite ANAFul impunere


#46
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

 nicc, on 10 februarie 2021 - 16:11, said:

La sfirsitul filmului https://www.youtube-...?feature=oembed
Se vorbeste de veniturile din strainate,actiuni

Nici in acest video nu spune cum stabiliesti tara venitului. Te rog sa-mi spui la ce minut vorbesc despre asta, poate mi-a scapat.

Am tot urmarit filmulete cu acest subiect si nici unul nu detaliaza acest aspect. Acum exista mai multe variante:
1. Eu sunt o :maimuta: care nu intelege un lucru trivial.
2. Cei care ofera informatii in filmuletele astea n-au investit in viata lor si nu stiu cu ce se confrunta investitorii.
3. Trebuie sa castige si consultantii ceva si nu pot da toate informatiile gratis.

Probabil castigatoare e varianta 3.
Poate ne ajuta @pumbacu90 cu un video documentat Posted Image Posted Image

#47
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Am cont in marja si am avut sute si sute de tranzactii pe tot parcursul anului
Sa estimez profitul din ziua vanzarii actiunii in lei si sa  convertez in lei nu prea este posibil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu trimit impunere !O declar si platesc dar daca zice ca nu este calculat bine?

#48
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Declarația se face per total profit realizat pe un an, iar calculul de schimb valutar se face folosind cursul de schimb mediu anual declarat de BNR pentru anul cu pricina.
https://www.cursbnr....s-valutar-mediu

#49
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 c_alecs, on 10 februarie 2021 - 17:28, said:

Poate ne ajuta @pumbacu90 cu un video documentat Posted Image Posted Image

As fi facut daca stiam si eu detaliat, altfel doar asa sa ma bag in seama, nu are rost - investesc din ianuarie anul trecut, deci inca nu am prins. Urmeaza sa ma ocup si eu in curand, mi-e groaza ca am si avut cont la 7 brokeri anul trecut (cu mici profituri la fiecare, deci va fi distractiv...)

Si eu am vazut destule video-uri fara anumite detalii concrete pe care le cautam, doar date generale pe care le stiam deja. Cand m-am uitat la un moment dat, tipa asta parea ca stie ce zice https://www.youtube....Daneliuc/videos (dar inca nu am studiat in amanunt). Iarasi, daca ai rabdare sa cauti prin topicurile de pe domeniul asta, sunt cativa -putini- care fac asta de mai multi ani si de-a lungul timpului au tot raspuns la fel de fel de intrebari. Cand ma apuc si eu, in ~ vreo luna, daca aflu, iti spun Posted Image

Edited by pumbacu90, 10 February 2021 - 19:56.


#50
aitooh

aitooh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.10.2005
Am avut un profit infim din actiuni in 2020 si am completat in ianuarie declaratia unica, sa vad cum merge procesul. Am depus-o prin SPV si deocamdata (dupa 3 saptamani si ceva) nu imi apare nimic de plata nici in SPV, nici in Ghiseul.ro.
Cam dupa cat timp ati putut plati impozitul prin SPV/Ghiseul.ro?
Sau, mai bine zis, a reusit cineva sa-l plateasca online anul asta/anii trecuti?

Edited by aitooh, 10 February 2021 - 20:27.


#51
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Acu' am gasit in Codul fiscal, titlul IV, cap. 5, art. 94 - norme metodologice
Attached File  Screenshot_20210210-202233_Chrome.jpg   414.11K   34 downloads

#52
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Incerc sa studiez doar impozitul pt actiuni si dividende. Pt altfel de tranzactii (CFD-uri si alte instrumentele financiare derivate) posibil sa fie altfel. Eu inteleg asa:
- tranzactii cu actiuni - cursul valutar din ziua tranzactiei
- dividende si credit fiscal - cursul mediu anual

Quote

CAPITOLUL V - Venituri din investiții
ART. 94 - Determinarea câștigului/pierderii din transferul titlurilor de valoare, altele decât instrumentele financiare derivate, precum și din transferul aurului de investiții
(10) Determinarea câștigului/pierderii din transferul titlurilor de valoare, altele decât instrumentele financiare derivate, se efectuează, după caz, la data:
a) încheierii tranzacției, pe baza documentelor justificative, de către intermediarul definit potrivit legislației în materie, rezident fiscal român, dacă operațiunea se efectuează prin intermediar;
b) efectuării plăților prețului tranzacției, pe baza documentelor justificative, de către beneficiarul de venit dacă operațiunea nu se efectuează printr-un intermediar sau intermediarul nu este rezident fiscal român;

CAPITOLUL XIII - Aspecte fiscale internaționale
ART. 131 - Evitarea dublei impuneri prin metoda creditului fiscal sau metoda scutirii
6) În vederea calculului creditului fiscal, sumele în valută se transformă la cursul de schimb mediu anual al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României, din anul de realizare a venitului.

NORME METODOLOGICE
CAPITOLUL V - Venituri din investiții
SECȚIUNEA a 2-a - Determinarea câștigului/pierderii din transferul titlurilor de valoare, altele decât instrumentele financiare derivate, precum și din transferul aurului financiar
23. (1) În cazul transferurilor titlurilor de valoare exprimate în valută, prevăzute la art. 94 din Codul fiscal, cursul de schimb valutar utilizat în vederea determinării câștigului și a impozitului aferent este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României valabil pentru ziua determinării câștigului.

CAPITOLUL XII - Aspecte fiscale internaționale
SECȚIUNEA a 5-a - Evitarea dublei impuneri prin metoda creditului fiscal sau metoda scutirii
(12) Exemple privind aplicarea prevederilor art. 131 din Codul fiscal:
Exemplul 1:
O persoană fizică rezidentă în România obține venituri de natura dividendelor din Cehia în sumă de 5.000 euro. Persoana fizică prezintă plătitorului dividendelor certificatul de rezidență fiscală eliberat de autoritatea competentă din România, în vederea aplicării cotei de impozit din Convenția de evitare a dublei impuneri încheiată între România și Cehia de 10%.
5.000 euro * 10% = 500 euro impozit plătit în Cehia, atestat de autoritatea competentă cehă
Dacă venitul ar fi fost obținut    (5.000 euro x 4,5682 = 22.841 lei
din România   
Impozitul datorat ar fi fost    22.841 lei x 5% = 1.142 lei
impozitul pe dividende plătit    500 euro x 4,5682 = 2.284 lei)
în Cehia a fost de   
Sumele în valută au fost transformate în lei la cursul de schimb mediu anual al pieței valutare comunicat de BNR, din anul de realizare al venitului, potrivit art. 131 alin. (6) din Codul fiscal.


#53
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 15.07.2007
Ai grijă că e vorba de venituri definite în articolul 92.
Eu nu am cumpărat/vândut acțiuni emise de rezidenți români.

Attached Files



#54
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Interesant că la detaliile despre evitarea dublei impuneri la impozitare se face conversia valutară la cursul mediu anual, ce deducem de-aici, că se calculează diferit dividendele și acțiunile?

edit: c_alecs, scuze, nu-mi apăruse postarea ta cînd am scris-o pe-a mea.

Edited by onaf, 10 February 2021 - 22:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate