Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16590 replies to this topic

#14473
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
şi totuşi ... care parte a maşinii are garanţie de 3 ani atunci? fierătania? la symbolul vechi aveam garanţie de  50 mii km pentru amortizoare. Dacia se crede mai cu moţ. Şi-au pus sigla şi garantează 3 ani apoi să garanteze pe banii lor!

#14474
wld

wld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 09.04.2006
In carnetul de garantie bateria de 12v, franele, amortizoarele si articulatiile sunt trecute la excluderi. Dar e usor abuziv si se rezolva cu ANPC de obicei.

#14475
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.07.2007
Chinezii au copiat Dacia Spring - Dongfeng Nano Box: https://www.automark...ina-109711.html

Doar nu credeati ca merge prea mult asta cu electrica ieftina in europa, vor face chinezii o copie si mai ieftina. Asta inseamna sa faci masini la comunisti, te bucuri ca produci ieftin si ai profit mare, dar bucuria dureaza 2-3 ani, dupa care proiectul tau va fi copiat si produs mai ieftin de ei.
Deocamdata o vand exclusiv pe piata chineza, dar ma astept sa apara un model similar si pentru europa in viitorul apropiat.

Edited by gabrolio, 20 July 2022 - 14:09.


#14476
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgabrolio, on 20 iulie 2022 - 13:58, said:

Chinezii au copiat Dacia Spring - Dongfeng Nano Box
Hilar. Dacia spring este o masina de conceptie chinezeasca cu forme si linii de deign date de Renault.
Au "copiat" cel mult o parte a designului, dar conceptul si punerea in practica sunt DongFeng de la bun inceput.

Intr-o tara unde copyrightul international nu exista chestia asta este perfect legala si ar fi fraieri sa nu o foloseasca in folosul lor.

#14477
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 16.05.2012

View Postro_explorer, on 20 iulie 2022 - 14:35, said:

Hilar. Dacia spring este o masina de conceptie chinezeasca cu forme si linii de deign date de Renault.
Gresit, conceptia e Renault pentru piata indiana ...Renault Kwid
In China doar s-a facut transformarea din termic in electric.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l0gkuPS23pA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by raven75, 20 July 2022 - 15:38.


#14478
BogdanG2004

BogdanG2004

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.09.2021

View PostAydenCJ, on 20 iulie 2022 - 11:30, said:

și totuși ... care parte a mașinii are garanție de 3 ani atunci? fierătania? la symbolul vechi aveam garanție de  50 mii km pentru amortizoare. Dacia se crede mai cu moț. Și-au pus sigla și garantează 3 ani apoi să garanteze pe banii lor!

Și mai interesant este faptul ca în carnetul de garanții, după enumerarea saboți, amortizoare scrie "și altele asemenea".. Adică de nu vor să-ți schimbe un pivot,un capăt de bară pe garanție, îl includ în categoria "altele asemenea"? Cam subiectivă treabă..

#14479
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,826
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am crezut ca baiatu' de mai sus trolleaza cu dongfeng. Pai cautati Dongfeng EX1. E pe piata dinainte sa apara spring. Probabil copiat dupa Kwid, cine stie, ca ala se facea in India, dar cu siguranta puteai sa cumperi EX1 (care nu e acelasi lucru cu Spring ca nu are modificarile pentru omologare EU) cam de cand puteai sa comanzi si spring-ul.
La asta noua macar s-au deranjat sa mai schimbe una-doua chestii. :)

#14480
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 16.05.2012
Oricum la tablete aduce cu I3 ceea ce e un upgrade.

Attached Files



#14481
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt dezamagit cand citesc pe aici de troncaneli la 4000 km ... ieftin ieftin, dar nici chiar asa.

#14482
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 16.05.2012

View Postro_explorer, on 20 iulie 2022 - 20:09, said:

Eu sunt dezamagit cand citesc pe aici de troncaneli la 4000 km ... ieftin ieftin, dar nici chiar asa.
Totusi cred ca sunt cazuri izolate.

#14483
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Ramane de vazut, poate unii nu dau prea multa atentie acestor zgomote momentan marunte, dar cand ele se vor intensifica si vor deveni deranjante, sigur vor reactiona si ei. Loturi de piese defecte, acum, fiecare cu norocul lui. Asta este, pentru mine cel putin, senzatia generala cu privire la acest model este clara: fragil.

Edited by robertcb, 21 July 2022 - 09:10.


#14484
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAydenCJ, on 20 iulie 2022 - 06:41, said:

Satelit la volan: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vCz-zywxdTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] nu îmi dau seama cum a montat satelitul la volan, accesul la forumul din linkul clipului e restricţionat (eu nu am reuşit să mă înregistrez)...

Cum adica "satelit"? ce vrei sa spui?

#14485
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postgabrolio, on 20 iulie 2022 - 13:58, said:

Chinezii au copiat Dacia Spring - Dongfeng Nano Box: https://www.automark...ina-109711.html

Doar nu credeati ca merge prea mult asta cu electrica ieftina in europa, vor face chinezii o copie si mai ieftina. Asta inseamna sa faci masini la comunisti, te bucuri ca produci ieftin si ai profit mare, dar bucuria dureaza 2-3 ani, dupa care proiectul tau va fi copiat si produs mai ieftin de ei.
Deocamdata o vand exclusiv pe piata chineza, dar ma astept sa apara un model similar si pentru europa in viitorul apropiat.

Articol de click bait.
Dongfeng e partenerul chinez al lui Renault, au chiar dreptul sa produca si sa rebrandeze modelele Renault/Nissan.
Platforma Kwid facuta pentru tari mai low cost care nu beneficiaza de regulile stringente UE (China, India, Brazilia, de ex) are 7 ani vechime si a mai dat un Dongfeng la un moment dat, Veturia e30 sau Venucia sau ceva pe acolo. Asta de acum e doar un facelift de la ala. Costul real al masinii e cel din China, restul e can-can. Chiar si in varianta europenizata masina e praf si pulbere la siguranta, la cate Spring-uri vinde in RO cred ca in China poate sa produca 3 de aceiasi bani.

#14486
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014

View Postisr2002, on 21 iulie 2022 - 09:14, said:

Cum adica "satelit"? ce vrei sa spui?
În context satelit se cheamă un mic dispozitiv fix cu butoane (Volum/track+/-, schimbarea posturilor şi alte funcţiuni)  care se montează în spatele volanului
dar cred că omul a făcut doar conexiunile electrice între un asemenea dispoziti şi medianav ca să probeze dacă ar fi posibiil să comande medianavul fără să ia mîinile de pe volan, cred că nu este loc suficient pentru acest satelit în cazul Springului

#14487
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 13.08.2008

View Postisr2002, on 21 iulie 2022 - 09:14, said:

Cum adica "satelit"? ce vrei sa spui?

Așa sunt de obicei comenzile la volan la Renault. E o chestie sub volan cu butoane și cu ea controlezi autoradio. Nu sunt pe volan, sunt sub volan. Ford știu că mai are așa. Tipul din clip pare să controleze medianav-ul dintr-un astfel de satelit situat sub volan în dreapta

Edited by aridan, 21 July 2022 - 14:53.


#14488
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,532
  • Înscris: 19.08.2012
Cam m-a lasat bateria, cica are doar 96% starea de sanatate !
Cam 4 % per an utilizare, o fi bine o fi rau, om vedea.

#14489
jimmysp

jimmysp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.03.2004
Si ai incarcat doar lent pe Type2?

#14490
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,826
  • Înscris: 09.01.2007
Cati km? Daca-s sub 10k nu e ideal. Daca-s 15-20k eu zic ca-i acceptabil, cam scoti banii pe ea pana ajunge in 70%.
Plus ca daca ajungi la 70% in 5-6 ani e bine, ca ti-o schimba pe garantie, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate