Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Era sa lovesc niste oameni

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Mercator24, on 15 februarie 2020 - 12:02, said:

Ce regula de aplică aici?
Regula uciderii din culpă.

Belește ochii ca să nu belești ....

#38
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 Stecheru, on 15 februarie 2020 - 13:51, said:

Iesirea din benzinarie este la fel cu iesirea din garaj sau curte. Acea fasie pana la strada este considerata trotuar, iar pietonii se pot plimba in voie, iar daca ii calci esti de vina.

Pe de alta parte, de dragul discutiei, chiar daca ai considera iesirea din benzinarie ca o strada secundara, atunci conform legii pietonii au voie sa traverseze pe la coltul strazii, deci dinnou tu ai fi de vina daca ii calci.
Nu e la fel peste tot. In cazul de fata exista o bordura care delimiteaza partea carosabila de trotuar.Intrarea in benzinarie e cale de acces special amenajata pentru traficul rutier , nu pietonal.Daca ii lovea  si existau vatamari corporale se deschidea dosar penal pentru vatamare corpoala din culpa care se inchidea cu NUP . Daca existau doar avariii se trata ca un accident in care pietonii erau vinovati si aveau de platit daunele.

33. trotuar – spatiul longitudinal situat în partea laterala a drumului, separat în mod vizibil de partea carosabila prin diferenta sau fara diferenta de nivel, destinat circulatiei pietonilor;

P.S. Ma surprinde cati soferi moralisti pe topicul asta. Care mai de care mai profesor si mai catolic decat papa. (dar toti erau sa comita `una grava` la un moment dat)

Edited by polizei, 15 February 2020 - 23:41.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Userii nostri sunt cei mai moralisti din tot domeniul www... Cand e vorba de altii desigur ;)

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,209
  • Înscris: 19.09.2005
in mod normal acolo trebuia sa exiate marcaj cu trecere de pietoni...

#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,036
  • Înscris: 06.04.2007

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 16:15, said:


Așa ar trebui, dar nu, se uită preponderent spre dreapta.  
................................
Vezi-ti de treaba, instinctiv te uiti prima data spre stanga, pieton sau sofer.
Ca ai avut evenimentele alea e trist desigur, dar majoritatea se uita la stanga prima data.

#42
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Poate ai voștri.   Ai mei, cei cu care mă întâlnesc în trafic, sunt blocați spre dreapta.   Nu doar că se asigură doar spre dreapta,  dar rămân holbați spre dreapta și intră în intersecție fără să vadă ce vine înspre el.     Azi am mai evitat unul.   Ieșea de la Kaufland în drum național,  prin sens giratoriu.   Nu a întors nicio clipă capul spre stânga,  cu toate că era sens giratoriu.   A dat prioritate celui care intra în sens dinspre dreapta și apoi a intrat în sens cu față spre dreapta.   Norocul meu este că sunt pățit și am învățat să-i identific.  Dacă mă bazam pe “cum trebuie” la ora asta eram cu mașina pe o platformă.  

Deci.  
Eu v-am avertizat.   Luați sau nu luați în considerare,  este problemă personală :)
Cred că-mi pun camere pe mașină.   În trafic există foarte mulți oameni cu probleme la căpșor.  Oameni care cad în canal de proști ce sunt.  
Majoritatea accidentelor ușoare sunt provocate de către proști, apoi de grăbiți și de isterici.  

Cu mașinile nu-i bai mare, există rca, casco, dar pietonii sunt un pericol pentru șoferi, pentru că li se dă dreptate by default.    Dacă nu poți dovedi cu ceva că un idiot ți-a sărit în față pentru că se asigura din dreapta și nu te-a văzut,  faci pușcărie nevinovat.    L-ai călcat pe trecere și lumea te va crucifica. Nimeni nu va spune că pietonul a greșit, toți îl vor vrea spânzurat pe conducătorul auto.

Vizionați un exemplu recent.   Din Cluj.   Autobuzul are verde,  se apropie de trecere.   Un pieton se asigură spre dreapta și dă să treacă.   Niciun moment nu a privit spre stânga.
DECI:    Nu prezumați că oamenii se comportă inteligent, așa cum ar trebui.   Prezumați că-s inconștienți.  Și foarte proști.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fva0H8HY1Jk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

 tomaso, on 16 februarie 2020 - 12:55, said:

Poate ai voștri.   Ai mei, cei cu care mă întâlnesc în trafic, sunt blocați spre dreapta.   Nu doar că se asigură doar spre dreapta,  dar rămân holbați spre dreapta și intră în intersecție fără să vadă ce vine înspre el. Azi am mai evitat unul.   Ieșea de la Kaufland în drum național,  prin sens giratoriu.   Nu a întors nicio clipă capul spre stânga,  cu toate că era sens giratoriu.   A dat prioritate celui care intra în sens dinspre dreapta și apoi a intrat în sens cu față spre dreapta.   Norocul meu este că sunt pățit și am învățat să-i identific.  Dacă mă bazam pe “cum trebuie” la ora asta eram cu mașina pe o platformă.  

Lipsa filmari care sa confirme ce spui = harneala de doi lei.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,209
  • Înscris: 19.09.2005
abacule daca nu invatam sa uit in ce directie se asigura cimpalacii si sa ma feresc de ei, aveam multe daune totale.

dar in primul rand este important sa le citesti corect intentiile. ..

Edited by arg, 16 February 2020 - 13:19.


#45
piratu2191

piratu2191

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.10.2005
Majoritatea se uita prima data spre stanga dar acum ceva timp am primit un sfat de la un tirist: Mai intai asigura-te in dreapta. Daca cineva e in depasire sau urgente (politie, salvare etc.) va avea viteza mai mare ca cel din stanga iar accidentul va fi mai nasol.
Mi-a ramas in reflex si tot in stanga ma uit mai intai dar nu misc roata pana nu ma asigur si in dreapta. Pana la urma nu conteaza ordinea, conteaza sa nu fii in miscare pana nu ai privit in ambele parti.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,209
  • Înscris: 19.09.2005
nu stiu cum face-ti voi, dar in situatii delicate eu ma uit roata in toate partile... si tot apar surprize.

#47
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 27.01.2016
Initiator este vreo regulă  care sa spună ca n-ai voie sa treci  cu mașina peste pietonii de pe trotuar?  😆😆😆

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,209
  • Înscris: 19.09.2005
care trotuar colegu?

#49
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 27.01.2016
Trotuarul de lângă benzinarie.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,209
  • Înscris: 19.09.2005
pai trotuar e una iar iesirea din benzinarie e alta.

Edited by arg, 16 February 2020 - 16:25.


#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 27.01.2016
Iesirea din benzinarie se face traversand un trotuar. Daca habar n-ai nu te baga.
Ia uite aici:https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Il vezi pe cel care trece ? Unii ca ala era sa loveasca el.

Edited by Testosteron, 16 February 2020 - 16:29.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,209
  • Înscris: 19.09.2005
casca ochii, ca nu vezi bine.

Edited by arg, 16 February 2020 - 16:44.


#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 27.01.2016
Ah a pai la ieșirea din benzinarie poți sa dai peste pietonii care traversează ieșirea? Ca n-au trecere de pietoni? Pai ia încearcă  sa faci asta...
Ieșirea din benzinarie traversează trotuarul. Acolo este de fapt trotuar și nu se aplica reguli de sosea. Ai de plm. Sper ca n-ai permis....

Edited by Testosteron, 16 February 2020 - 16:50.


#54
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 05.02.2009
Pieton, intreb si eu.. cumva ontopic..
Inainte mai incercam sa ocolesc masina care vrea sa iasa din benzinarie prin spate, pentru ca statea mult si nu avea loc de trafic, dar am patit sa dea cu spatele ca s-a bagat prea mult si acolo nu ma vedea deci nu mai risc.
Asa ca daca vad trafic pe sensul masinii si am timp, o ocolesc prin fata, poate ma vede.
Ar trebui sa stau 4 minute sa astept sa imi elibereze trecerea? Imediat ce prima masina iese vine alta in locul ei, iar eu raman pe loc.. pentru ca am timp. Altii nu au rabdarea mea.
De obicei astept sa vina altii mai grabiti si ma bag cu ei.

Edited by solitaryman, 16 February 2020 - 16:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate