Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Era sa lovesc niste oameni

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Esti vinovat chiar daca se arunca in fata ta si tu ai viteza si nu ai cum s-al eviti Posted Image

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,368
  • Înscris: 20.10.2015

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 13:20, said:

Chiar dacă este plăcut să calci niște pietoni nesimțiți,

 Ak-33, on 15 februarie 2020 - 13:44, said:

Placut sa calci niste pietoni

De ce scoti din context?
A zis, "nesimtiti"

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Ceva prin C Rutier zice sa circuli cu viteza adaptata conditiilor si sa te asiguri  PT.EVITAREA TUTUROR PERICOLELOR.  Sau am adaptat eu. Oricum in caz de, tu esti vinovat. Pana demonstrezi contrariul......   Pe fraza asta ,,am muscat-o,, 1 luna.  Prin98.   Eu ziceam ca am trecut pe galben ,la 5 mt sa schimbat din verde(pod de gheata la semafor)  In partea ailalta militianu cum ca am trecut pe rosu.   Cand sa-l conving mi-a bagat treaba de mai sus.     Ps.E ambiguua si interpretabila mereu in avantaj politisti.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Mercator24, on 15 februarie 2020 - 12:02, said:

Buna ziua,
Am vrut să ies din benzinaria OMV de pe str Aurel Vlaicu din Cluj Napoca, coordonate 46.781261,23.632094. M-am asigurat că nu vine nicio mașină din stânga, oamenii din stânga așteptau de asemenea sa ies, când sa accelereze am văzut că din dreapta veneau oameni și erau deja în fața mașinii mele. Ce regula de aplică aici? Nu e trecere semnalizata de pietoni. Din fericire nu am lovit pe nimeni, dar m-am certat cu prietena.
Nu te necaji ca i-ai scapat pe astia, sunt destui pietoni care trebuie loviti, n-o sa ai ghinion de fiecare data!

Edited by myshyk, 15 February 2020 - 15:59.


#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 13:20, said:

Ați remarcat faptul că majoritatea oamenilor se asigură preponderent doar spre dreapta?

Majoritar spre stanga. Adica din directia de unde vine traficul.

Iar "preponderent doar" este agramatism.

Edited by abac, 15 February 2020 - 16:01.


#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Aviz calatorilor in tari cu Sistem rutier britanic.  Ti-o furi la inceput de n-ai aer.  Noroc ca-s baieti faini,toleranti in traffic.

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
regula de aur: te asiguri din ambele parti, apoi cand pleci de pe loc te uiti in directia in care mergi, adica in cazul tau nu ramai cu capul intors catre stanga.

#26
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 27.01.2016
Nenorociții aia erau pe trotuar sa ăsta era sa-i lovească. Ai de plm.

#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 abac, on 15 februarie 2020 - 16:01, said:

Majoritar spre stanga. Adica din directia de unde vine traficul.

Așa ar trebui, dar nu, se uită preponderent spre dreapta.  
Am avut trei accidente în viață.   Niciunul provocat de mine.   TOATE au fost vina celorlalți care au intrat în mine din laterală dreapta.  Le-am văzut privirea în acele fracțiuni de secundă.   Erau concentrați să se asigure din dreapta.   Au intrat în mine lovind în laterală dreapta, la mijlocul mașinii,  fără să-și explice de ce nu m-au văzut venind.    Este ceva interesant.   La fel fac și pietonii.  Se asigură preponderent dinspre dreapta.     Acum, fiind pățit,  sunt foarte atent la mașinile care staționează la stop.   Mă uit să văd în ce parte privește șoferul, pentru a-mi lua toate măsurile de precauție în cazul că pleacă fără să se uite dacă vin.   La fel privesc și pietonii.    Dacă veți urmări fenomenul o să vedeți chestia asta.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,587
  • Înscris: 10.08.2005

 AlexD2, on 15 februarie 2020 - 14:19, said:

Din pacate de multe ori soferii trebuie sa se asigure din toate partile iar pietonii pot sa treaca pe oriunde fara ca macar sa se asigure ca au fost vazuti pt a putea fi evitati. De nenumarate ori am patit ca sofer ca a trebuit sa franez brusc si in ultima instanta cand la trecerea de pietoni, fara ca macar sa se opreasca (ce sa mai vorbim de asigurare) pietoni aflati in mers pe trotuar au intrat pe trecere la un metru in fata mea. Va dati seama ca in asemenea situatii si la 10-20 km/h, daca nu ai reflexe bune si nu esti foarte atent, ai toate sansele sa lovesti pe cineva.
toata lumea trebuie sa se asigure din toate partile
din pacate multi nu o fac, atat soferi cat si pietoni
unde nu se aplica legea se aplica soarta

Edited by MarianG, 15 February 2020 - 16:19.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,368
  • Înscris: 20.10.2015

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 16:15, said:

La fel fac și pietonii.  Se asigură preponderent dinspre dreapta.

Io cre ca tu te uiti in oglinda, pentru ca eu am vazut tocmai invers.
Poate ai probleme cu ochii cu lumanarea cu flacara in jos, poate la tine flacara e in sus, :lol:

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 MikeSpike, on 15 februarie 2020 - 15:55, said:

Ceva prin C Rutier zice sa circuli cu viteza adaptata conditiilor si sa te asiguri  PT.EVITAREA TUTUROR PERICOLELOR.  Sau am adaptat eu. Oricum in caz de, tu esti vinovat. Pana demonstrezi contrariul......   Pe fraza asta ,,am muscat-o,, 1 luna.  Prin98.   Eu ziceam ca am trecut pe galben ,la 5 mt sa schimbat din verde(pod de gheata la semafor)  In partea ailalta militianu cum ca am trecut pe rosu.   Cand sa-l conving mi-a bagat treaba de mai sus. Ps.E ambiguua si interpretabila mereu in avantaj politisti.
Ce-l costa pe militian sa-ti spuna prostii pe gura? Tu trebuie sa iei PV si sa citesti articolul la care te-a incadrat... In niciun caz nu exista evitarea tuturor pericolelelor in codul rutier.

Nici nu poti evita toate pericolele ca nu esti superman! Iti cade un avion pe masina, cum eviti asta?

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 16:15, said:


Așa ar trebui, dar nu, se uită preponderent spre dreapta.  

Ti se pare. Sau incurci stanga cu dreapta.

Eu observ fix contrariul.

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,425
  • Înscris: 15.12.2009

 Stecheru, on 15 februarie 2020 - 13:51, said:

Pe de alta parte, de dragul discutiei, chiar daca ai considera iesirea din benzinarie ca o strada secundara, atunci conform legii pietonii au voie sa traverseze pe la coltul strazii, deci dinnou tu ai fi de vina daca ii calci.

Au voie sa traverseze, dar nu au prioritate. Nu mai citati din lege doar ce va convine. Daca iesea cu daune, probabil initiatorul primea amenda pentru condus imprudent (nu-s sigur ca aici se incadreaza), iar pietonii pentru traversare prin loc nepermis.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 FlyMe2, on 15 februarie 2020 - 14:33, said:

Mentalitatea majoritatii: niciodata tu nu esti raspunzator ci celalalt. Pe principiul asta, aruncati-va linistiti pe trecere in fata masinii ca e vinovat soferul!  De parca nu ar fi fiecare primul raspunzator pt.viata proprie. Cand treci strada te asiguri, fie ca esti in masina, fie ca esti pieton (mai ales). Chiar si pe trecerea de pietoni, nu te arunci ca berbecul, intai te asiguri ca te-a vazut soferul si ca opreste, apoi treci. Asa fac oamenii de bun simt!
Da, tine de bun simt si de instinct de conservare. Ca de lege nu mai tine, intr-o vreme si pietonii erau obligati sa se asigure, acum nu mai sunt. Si sunt destui care se arunca pe trecere cu telefonul la ureche.

 MikeSpike, on 15 februarie 2020 - 15:55, said:

Ceva prin C Rutier zice sa circuli cu viteza adaptata conditiilor si sa te asiguri  PT.EVITAREA TUTUROR PERICOLELOR.
Pai atunci de ce sunt unii nervosi pe aia care conduc incet? Poate incearca sa evite pericolele.

In Brasov se circula foarte tare. Pe bulevarde intersectate de treceri de pietoni se merge foarte tare, cred ca aproape de 50 km/h. Cel putin asta e senzatia mea de pieton. Soferii conduc zvicnit, fac manevre bruste, unii pun frina brusc la treceri. E ciudat. Nu le place condusul relaxat?

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 16:15, said:


Așa ar trebui, dar nu, se uită preponderent spre dreapta.  
Am avut trei accidente în viață.   Niciunul provocat de mine.   TOATE au fost vina celorlalți care au intrat în mine din laterală dreapta.  Le-am văzut privirea în acele fracțiuni de secundă.   Erau concentrați să se asigure din dreapta.   Au intrat în mine lovind în laterală dreapta, la mijlocul mașinii,  fără să-și explice de ce nu m-au văzut venind. Este ceva interesant.   La fel fac și pietonii.  Se asigură preponderent dinspre dreapta. Acum, fiind pățit,  sunt foarte atent la mașinile care staționează la stop.   Mă uit să văd în ce parte privește șoferul, pentru a-mi lua toate măsurile de precauție în cazul că pleacă fără să se uite dacă vin.   La fel privesc și pietonii. Dacă veți urmări fenomenul o să vedeți chestia asta.
90% din oameni sunt dreptaci. Poate din cauza asta. Cu toate ca trebuiau sa-si insuseasca faptul ca la traversarea strazii te uiti mai intii in stinga, apoi in dreapta.

Probabil ca la britanici nu exista problema asta.

Eu sunt stingaci. Dar ca pieton ma uit in stinga pentru ca de acolo vine pericolul (ex. masinile care vin de dupa colt pe verde intermitent). La mijlocul drumului nu am probleme sa privesc in dreapta.

Edited by Dihorul Razboinic, 15 February 2020 - 19:20.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,253
  • Înscris: 07.02.2003

 tomaso, on 15 februarie 2020 - 13:20, said:

Ați remarcat faptul că majoritatea oamenilor se asigură preponderent doar spre dreapta?
Am vazut pe unele strazi urbane cu categorie mai inalta cand mergi si ai ramificatii secundare in dreapta ies unii gramada care vor sa faca stanga desi vad ca vii, se asigura tarziu pentru stanga, mai intai dreapta desi aia nu e prima band care te-ar lovi... in rest dupa context.
Am vazut si la pietoni greseala asta, asigurarea trebuie facuta in primul rand in directia unde e mai aproape ca ceva sa te intersecteze cand traversezi, respectiv din stanga si dupa aia dreapta.

Edited by andreic, 15 February 2020 - 19:35.


#35
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,726
  • Înscris: 05.01.2007
"Iesirea din benzinarie este la fel cu iesirea din garaj sau curte. Acea fasie pana la strada este considerata trotuar, iar pietonii se pot plimba in voie, iar daca ii calci esti de vina."

Posted Image

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,324
  • Înscris: 07.11.2006

 Ak-33, on 15 februarie 2020 - 13:44, said:

Placut sa calci niste pietoni _ gandire de sofer in Romania

Placut sa calci niste pietoni _ gandire de sofer in Romania

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate