Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Herpes genital - super enervant

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostFr3ak, on Mar 24 2006, 22:00, said:

am auzit de herpes bucal pe genitale :P

opinie medicala avizata, sau folclor raspandit de cineva care habar n-are care-i diferenta, si zice "mi-o aparut acolo jos o buba, asa cum imi apare la coltu' gurii"?

#20
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
cică folclor, dar în sensul că fata avea herpes bucal, i-a făcut sex oral băiatului şi i-a apărut şi băiatului "ceva" pe organ. dar i-a trecut fără tratament medical, ca şi cel de pe gură. apoi că s-a dat el cu pastă de dinţi şi mai ştiu eu ce draci pe acolo, nu mai ştiu. sincer, eu nu am păţit, deşi prietena mi-a făcut oral când avea herpes bucal... ziceam mai pe sus. ori am scăpat ori nu e adevărată faza.

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pai hai sa brevetam pasta de dinti ca tratament antiviral, ca-i mai ieftina ca acyclovirul  :D

#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmianna, on Mar 25 2006, 12:54, said:

pai hai sa brevetam pasta de dinti ca tratament antiviral, ca-i mai ieftina ca acyclovirul  :D
De curiozitate, de unde legenda cu pasta de dinţi care vindecă herpesul?

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmufă, on Mar 25 2006, 13:03, said:

De curiozitate, de unde legenda cu pasta de dinţi care vindecă herpesul?

de unde? n-am idee, dar e adevarat ca si eu imi amintesc de la o varsta frageda ca vedeam persoane cu herpesul manjit cu pasta de dinti. ce rezultate obtineau, n-am habar. are un efect astringent, usuca respectiva leziune, dar de aici si pana la vindecare...

#24
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
şi e probabil şi psihologic, fiind pasta de dinţi acolo, te previne de la a bâzâi zona, astfel nu prea te mănâncă. dar şi eu zic că e bullshit, nu e leac, e ameliorare cică. la genital e, binenţeles, prostia unora. eu dădeam doar exemplu. nu am zis-o să vă apucaţi să mânjiţi chiloţii cu pastă de dinţi, doamne fereşte! :D

#25
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Mai zic unii ca schimbarea de pH local in timpul eruptiei herpesului ar usura evolutia sa. Poate ca de aici si faza cu pasta de dinti.
Sau poate fiind mentolata pasta are ca si efect atenuarea mancarimii pe care o provoaca un herpes. Mai degraba asta.
Cel mai bine merge,cum a zis si mianna,aciclovirul. Daca-l ai si-l administrezi la timp (cand simti ca incepe sa iasa) poti chiar sa-l eviti total sau daca tot apare, leziunea e cu mult mai mica.

#26
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Si  Zovirax-ul e foarte bun impotriva herpesului, doar ca e teribil de scump in comparatie cu Aciclovirul..dar cu siguranta si mai eficient. Pretul e in jur de 1 milion...

#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostNaga Queen, on Mar 25 2006, 21:53, said:

Pretul e in jur de 1 milion...
Parcă era mai ieftin.

#28
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostNaga Queen, on Mar 25 2006, 21:53, said:

Si  Zovirax-ul e foarte bun impotriva herpesului, doar ca e teribil de scump in comparatie cu Aciclovirul..dar cu siguranta si mai eficient. Pretul e in jur de 1 milion...


zovirax, aciclovir, avyclor, cevinolon - toate contin aceeasi substanta activa: acyclovirul. deci ma indoiesc ca e "cu siguranta si mai eficient". daca nu raspunde la aciclovir, nu raspunde nici la zovirax si atunci trebuie incercat alt medicament antiviral.

iar pretul zoviraxului se apropie intr-adevar de 1 milion - tubul de 10 grame. exista si gramaj mai mic.

#29
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005
Herpesul este o infectie foarte contagioasa cauzata de virusul herpetic. Nu exista nici o cale de a stârpi definitiv herpesul!!!!!Nu vreau sa te sperii dar odata infectat trebuie sa traiesti toata viata cu aceasta infectie.
Nu exista nici un fel de tratament care sa duca la vindecarea definitiva - infectia herpetica este incurabila - singurul lucru ce poate fi facut este sa se actioneze asupra efectelor. Tratamentul este sub forma pastile - oral sau sub forma de unguent si actioneaza pentru controlul mai bun al situatiilor de eruptie, reducand gravitatea, sau pentru reducerea duratei, intensitatii si a frecventei acestora.
Este obligatoriu ca pe perioada puseelor(eruptiilor) sa se evite contactul sexual.
Cel mai sigur mod de protejare este folosirea prezervativului in timpul actului sexual. Si nu uita si de celelalte posibile cause de infectare - trebuie sa ai un comportament lipsit de risc, sa ai intotdeuna prosop personal, sa nu faci nicidata schimb de lenjerie intima.

#30
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004
mi-a aparut din nou  :cursing:
...cand stiu ca mi-a trecut eruptia , cu alte cuvinte cand pot face sex din nou - cu prezervativ bineinteles? ideea e ca dupa faza agresiva mai raman niste pete care persista vreo 2 saptamani desi nu ma mai doare/ustura.

#31
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

View Postsergiulica, on Apr 26 2006, 15:27, said:

mi-a aparut din nou  :cursing:
...cand stiu ca mi-a trecut eruptia , cu alte cuvinte cand pot face sex din nou - cu prezervativ bineinteles? ideea e ca dupa faza agresiva mai raman niste pete care persista vreo 2 saptamani desi nu ma mai doare/ustura.

Bai, tu esti inconstient?
Du-te la alt doctor, si fa-ti analize de sange! Cum poti sa stai asa, nepasator?
E ceva in neregula cu tine...
Daca esti din Bucuresti, du-te la o consultatie la spitalul ala de langa liceul Sincai (Tineretului). Daca nu te vindeca aia, nu te vindeca nimeni...

Edited by Africanul, 26 April 2006 - 14:52.


#32
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Salut Sergiu,
Vreau sa te linistesc dintr-un punct de vedere:
- si eu am avut recidive, sunt constient ca voi trai cu el toata viata, apar recidive uneori dese, alteori rare, DAR depinde multe de starea ta psihica. Herpesul, indiferent de forma (la gura sau genital) este un singur virus, sub mai multe forme. El exista in organismul uman de la nastere pana la moarte, doar ca El cand se activeaza se duce tinta in sistemul nervos si de acolo isi asteapta ocazia sa iasa iar la iveala - dar nu mai pleaca niciodata - poate fi declansat de stres sau de partenerul sexual daca-l are activ in organism.
Eu mi-am facut analize la sange, HIV, procto (fecale/urina) si am iesit sanatos fara probleme.
Ideea este urmatoarea: incearca 1-2-3 luni sa o lasi mai usor cu sexul si daca practici foloseste prezervativ si nu te mai luat dupa ce auzi (ca daca nu e aparut nu se transmite). Herpesul genital se transmite si prin sperma (ia aminte) deci prietena ta il poate avea dar poate e mai putin stresata sau poate are un sistem imunitar mai puternic sau poate un metabolism mai lent si nu-l arata (inca).

Perioada de incubatie poate varia intre 2-4 zile si 7-8 zile.

Sfat prietenesc: cu 1-2 zile inainte sa-ti treaca, atunci cand observi ca a trecut de tot SCHIMBA toata lenjeria intima, dar absolut toata. Arunca prosoape, haine, tot unde s-ar fi putut scurge vreodata si o picatura de urina sau daca s-a atins cu pielea ta. Deci arunci tot si iei lucruri noi, NU dezinfecta, nu baga in clor pentru ca herpesul e mai rau ca veninul de sarpe. Deasemenea odata la 3 luni schimba lenjeria intima COMPLET.

In alta ordine de idei mergi pe mana Aciclovir-ului, este exceptional DAR si aici cu o mentiune: NU lua aciclovir de la OZONE pentru ca nu-s eficiente, straduie-te sa le gasesti pe cele romanesti de la Terapia Cluj sau Antibiotice Iasi sau mai e unu de Iugoslavia (sunt cele mai eficiente). Ia-ti 1-2 tuburi de aciclovir crema sa le ai pregatite pentru eventuale recidive de viitor.

Lasa crema Herpestop pentru cei care il fac la gura - e prea putin eficient fata de Aciclovir crema.

Unul din avantajele Aciclovirului crema este ca actioneaza aproape instant pe pielea ta. Cum simti vreodata ca te mananca intre picioare sau in special pe penis, pe capul penisului sau in jur, sau daca simti dureri de orice fel - fii putin paranoic aprinde o lumina puternica sau du-te la lumina zilei si inspecteaza zona si daca sunt mancarimi insistente sau mici umflaturi-brobonele aplica crema si ia 2 pastile aciclovir 200mg sau 1 de 400mg pentru a fi doza soc si tine-te cu sfintenie de 5 ori pe zi cu crema si dupa masa de dimineata si cea de dupa-amiaza cate 2 pastile de 200mg sau 1 de 400mg. Nu aplica crema si nu lua pastilele noaptea - metabolismul devine lent si nu e eficient - acicloviru actioneaza extraordinar pe timp de zi cand ai activitate.

Iti spun si de ce ti-a reaparut, pentru ca ai facut sex neprotejat, pentru ca nu ai schimat lenjeria, pentru ca poate te-ai sters "jos" cu un prosop mai vechi cu care te-ai sters cand aveai infectia-in timpul-sau aproape cand ti-a trecut. Deasemenea pe viitor cand urinezi - scuzati limbaju: scutur-o si bag-o in pantalon nu mai tine cont ca se uda sau picura putin in pantalon - urina e un acid bun impotriva multor bacterii si virusi - si lenjeria se spala.

Mare atentie cum umblii cu mainile in juru infectiilor - Herpesu e fantastic - pur si simplu calatoreste spre urmatoarea locatie unde ai atins in caz ca ai atins anterior zona infectata sau langa. Deci poate azi te-ai atins jos sau te-ai sters si pe urma te-ai sters in alta parte, te poti astepta dupa ce-ti trece prima sa-ti apara alta recidiva - este fenomenal virusul si fascinant daca il analizezi si daca te documentezi.

Daca zici ca ai o singura partenera de 5 ani nu te mai gandi la HIV decat daca ea a mai facut-o cu altcineva sau daca ai mai facut-o tu cu altcineva fara prezervativ.

Un alt Sfat: iti recomand VirAgo de la xxxxxxx (California Fitness - au sediu in spate la Universitate mai sus de magazinu Orange) - daca doresti sa citesti: http://www.terapii-n...ent-natural.htm - sau daca nu-ti permiti asta poti lua Beviplex - complex de B-uri.

Ai neaparat nevoie de un supliment - NU medicament - pentru sustinerea imunitatii organismului si care sa ti-l protejeze in timp.

Deci recapituland:
- fa-ti analize cum ti-au mai zis oamenii pe aici - iti recomand MedAs pe Gabroveni - sunt specializati pe analize - nu strica sa stii cum stai cu sanatatea "la sange";
- schimba lenjeria complet;
- dupa ce-ti trece continua sa iei pe zi cate o pastila de Aciclovir 200mg ca nu strica si nici nu-ti afecteaza sanatatea de nici un fel - poate fii chiar preventiv - impreuna cu un supliment pentru imunitate.

Si mare atentie daca femeia cu care esti vrea sa-ti faca un copil - poate duce pana la moartea fatului din cauza herpesului daca-i apare pana in a treia luna de sarcina sau la nastere - analize si sfatu medicului e necesar in cazu asta.

Sper ca ti-am fost de ajutor si daca te vei tine de ce ti-am spus si ai grija pe unde-ti plimbi mainile se vor rari. Si inca ceva: fii relaxat, lasa stresul pentru cei care-l suporta - stresul e unul din factorii declansatori - nu trebuie neaparat sa fi luat de la cineva. Si regleaza-ti somnul - nu te mai surmena.

Si tine minte: Herpesul de orice fel nu are leac (deocamdata) - totul depinde de pacient - totul este in creierul nostru si cat vrem ca organismul nostru sa lupte si sa fie rezistent. Americanii practica tehnici de hipnoza la nivel de subconstient pentru a reduce numarul recidivelor aproape de 0 (zero) si functioneaza, dar trebuie vointa - sau disperare.

Salutari si multa sanatate.

Edited by bogdansbg, 30 April 2006 - 00:41.


#33
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
am uitat sa-ti specific cel mai eficient unguent/crema aciclovir: ACICLOVIR tub (mare) 15g, de Targu Mures (Gedeon Richter Romania S.A) - daca depistezi la timp iti poate trece numai cu crema in 1 zi maxim.

Ciao

Edited by bogdansbg, 30 April 2006 - 03:35.


#34
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbogdansbg, on Apr 30 2006, 01:38, said:

Herpesul, indiferent de forma (la gura sau genital) este un singur virus, sub mai multe forme. El exista in organismul uman de la nastere pana la moarte


mai fir-ar sa fie; in juma' de ora aflu ca am si herpes, si psoriazis - si pana acu' habar n-aveam  :D  ce ma faceam eu fara softpedia?  :rolleyes:

Edited by mufă, 03 May 2006 - 10:22.


#35
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

View Postmianna, on May 1 2006, 20:37, said:

mai fir-ar sa fie; in juma' de ora aflu ca am si herpes, si psoriazis - si pana acu' habar n-aveam  :D  ce ma faceam eu fara softpedia?  :rolleyes:

Iar tu draga de tine afla ca in corpul uman zac sute de boli si virusi care se pot elimina pe perioada vietii daca ai un psihic puternic, un corp sanatos si o mentalitate bine orientata.

Sanatate tuturor !

Edited by mufă, 03 May 2006 - 10:22.


#36
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
zac, dar nu cele mentionate de tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate