Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Herpes genital - super enervant

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004
Din pacate m-am pricopsit  cu aceasta boala. Prima eruptie mi-a aprut in decembrie 2005. Am fost la medic si am facut tratament cu Aciclovir pastile timp de 5 zile + crema Aciclovir. Mi-a trecut in 3 saptamani.
Toate bune si frumoase doar ca dupa 2 sapt mi-a iesit iar  :cursing:  Din nou la medic si tratament cu Aciclovir crema.
Medicul mi-a spus ca nu e normal sa apara asa de des dar nici anormal asa ca nu m-am panicat.

Acum suntem in martie si dupa aprox 4 luni de la aparitie sunt la a 5-a eruptie. Intre timp am facut sex mai mult cu prezervativ si de vreo doua ori fara (in scurtul timp cand nu am avut eruptie  :death: ). A mai patit cineva asa ceva? Exista vreun alt tratament decat cel bazat pe Aciclovir? Este vreun factor care favorizeaza eruptia? Acum deja sunt destul de panicat mai ales ca stiu ca aceasta boala poate duce la cancer genital.
Daca are cineva vreun sfat as aprecia.

#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Herpesul genital este precedat si insotit de semne subiective : arsuri, prurit, senzatie de durere. Eroziunea are contur policiclic (a rezultat prin spargerea veziculelor intiale, grupate "in buchet"), este dureroasa si neindurata . EVOLUTIA ESTE RECIDIVANTA !
Manifestarile clinice, mai ales datorate recidivelor pot imbraca aspecte particulare : leziuni hemoragice sau necrotice cu evolutie prelungita sau cu recurente frecvente, cu diseminari cutanate (sub forma de vezicule grupate care se rup si se acopera cu cruste) .
Numeroase cazuri sunt rezistente la Acyclovir, necesitand tratament cu Foscarnet i.v. (intra venos)

O intrebare personala : cum ti-ai permis sa faci sex neprotejat stiindu-te bolnav ? Partenera ta a stiut ? Sau partenerul ?
Un sfat : fa-ti analize de sange complete, inclusiv HIV , si mergi la alt dermatolog .

#3
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
da, fa-ti vaccin si nu-ti mai apare, si mai spalati-va inainte  de sex...

Edited by Ayame, 19 March 2006 - 14:51.


#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Ayame, on Mar 19 2006, 14:50, said:

da, fa-ti vaccin si nu-ti mai apare, si mai spalati-va inainte  de sex...

crezi ca iese la spalat? cu sapun sau cu detergent?

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 Ayame, on Mar 19 2006, 14:50, said:

da, fa-ti vaccin si nu-ti mai apare, si mai spalati-va inainte  de sex...
Unii zic că n-ar fi așa eficiente:

Quote

The results of almost all of this information, when looking at the literature honestly, is that the vaccines may offer a very slight benefit for preventing transmission and treating infection. But, sadly, only a little bit.



#6
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004

 Ana_Karr, on Mar 18 2006, 16:33, said:

O intrebare personala : cum ti-ai permis sa faci sex neprotejat stiindu-te bolnav ? Partenera ta a stiut ? Sau partenerul ?

E partenera (de 5 ani) si da a stiut. Stiu ca exista un mic risc de a transmite si atunci cand nu sunt eruptii. Ce o sa fac de acum incolo o sa fac sex toata viata doar cu prezervativ? Probabil ca mai devereme sau mai tarziu se va imbolnavi si ea chiar daca o sa folosesc prezervativ. De pe un prosop, din pat, de pe capacul wc, exista o multime de posibilitati daca locuim impreuna.

Cat despre vaccin medicul mi-a spus ca este ineficient in majoritatea cazurilor, cu alte cuvinte la ora actuala NU exista nimic in lume care sa vindece virusul.

Edited by mufă, 20 March 2006 - 12:37.


#7
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
cum arata herpesul la baieti ? am vazut niste poze pe net doar la femei si mi-a cazut fata .
daca e similar si la baieti , ma intreb cum poti face sex cu ranile alea pe cuc .
aveti ceva poze sa ma luminez si eu

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 sergiulica, on Mar 20 2006, 11:36, said:

E partenera (de 5 ani) si da a stiut.

si inca mai sunteti impreuna? intelegatoare femeie! sau insuficient documentata (i-ai spus cumva ca l-ai luat de pe un capac de toaleta?  :rolleyes:  )

#9
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004

 mianna, on Mar 21 2006, 17:12, said:

si inca mai sunteti impreuna? intelegatoare femeie! sau insuficient documentata (i-ai spus cumva ca l-ai luat de pe un capac de toaleta?  :rolleyes:  )


trecand peste timpeniile astea faptul ramine, si nu am primit nici un sfat. mai are cineva aceasta boala cu asa de multe recidive in asa de scurt timp? si inca ceva... poti sa te imbolnavesti de herpex genital de la o persoana care are o eruptie de herpes bucal ...prin sex oral bineinteles  :P

#10
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
mianna, tu ai divorţa dacă soţul tău ar lua herpes genital? ai grijă ce spui, că viitorul tău soţ ar putea citi aceste rânduri :P
sergiulica are dreptate, nu ne interesează circumstanţele şi viaţa de familie, ci păţanii asemănătoare şi sfaturi de MERGI LA DOCTOR :D

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 Fr3ak, on Mar 21 2006, 18:13, said:

mianna, tu ai divorța dacă soțul tău ar lua herpes genital?
Sau dacă l-ar avea dinainte :)


 sergiulica, on Mar 21 2006, 17:47, said:

trecand peste timpeniile astea faptul ramine, si nu am primit nici un sfat. mai are cineva aceasta boala cu asa de multe recidive in asa de scurt timp? si inca ceva... poti sa te imbolnavesti de herpex genital de la o persoana care are o eruptie de herpes bucal ...prin sex oral bineinteles  :P
Sfaturile le primești la doctor. Aici vei primi doar păreri mai mult sau mai puțin bine documentate.
Well, dacă așa te-ai îmbolnăvit de herpes digital, îți cam meriți soarta. Chiar nu te puteai abține cîteva zile pînă îi trecea?

#12
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
eu îl înţeleg... şi eu m-am jucat nu de mult cu herpesul bucal vs. sex oral. doar că am avut noroc şi nu am luat. sau poate apărea mai târziu??? :w00t:

#13
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004

 mufă, on Mar 21 2006, 18:23, said:

Sau dacă l-ar avea dinainte :)
Sfaturile le primești la doctor. Aici vei primi doar păreri mai mult sau mai puțin bine documentate.
Well, dacă așa te-ai îmbolnăvit de herpes digital, îți cam meriți soarta. Chiar nu te puteai abține cîteva zile pînă îi trecea?

pai inca e o enigma cum m-am imbolnavit...alta exp nu gasesc

cat despre sfaturi ...nu vreu neaparat sfaturi ci sa stiu cum se descurca altii aflati in acesta situatie... fac sex doar cu prezervativ, folosesc si altceva decat acciclovir poate au fost pe la doctori mai destepti decat mine ...chiar ma sperie gandul ce e posibil sa faci cancer de la herpes.

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 sergiulica, on Mar 21 2006, 18:50, said:

pai inca e o enigma cum m-am imbolnavit...alta exp nu gasesc

cat despre sfaturi ...nu vreu neaparat sfaturi ci sa stiu cum se descurca altii aflati in acesta situatie... fac sex doar cu prezervativ, folosesc si altceva decat acciclovir poate au fost pe la doctori mai destepti decat mine ...chiar ma sperie gandul ce e posibil sa faci cancer de la herpes.
E hai, e chiar așa greu să te abții cîteva zile de la sex? Ca fapt divers, prietena are și ea herpes?

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Fr3ak, on Mar 21 2006, 18:13, said:

mianna, tu ai divorța dacă soțul tău ar lua herpes genital? ai grijă ce spui, că viitorul tău soț ar putea citi aceste rânduri :P

nu stiu, cred ca da; dar nu pentru ca m-a inselat (am mai zis-o odata, fac parte dintre femeile care pot trece peste asta) ci pentru c-a fost atat de tampit incat sa ia o boala venerica  :D dac-o face cu cap, n-are decat, doar nu-i la portie. dar sa nu ma raneasca nici la propriu, nici la figurat.

daca l-ar avea dinainte si as stii... hmmm, cred ca n-as renunta la el, eu pot accepta sexul cu prezervativ, daca si el poate.

#16
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu ti-am scris mai sus ca numeroase cazuri sunt rezistente la Acyclovir, necesitand tratament cu Foscarnet i.v. (intra venos) . Dar se pare ca trebuie sa scriu cu litere de un metru ca sa vezi .
Mai era ceva ce nu adaugasem (tratamentul este luat din cartea de dermato-venerice) ca am zis sa fiu draguta . Scrie in carte ca  eruptiile astea repetate apar la cei cu imunodeficienta . Un exemple este HIV-ul . De asta spuneam eu de analize generale . Nu neaparat ma refeream la HIV, dar poate ai ceva, si herpesul este doar o infectie secundara, iar boala de fond mentine aceasta infectie .
Iti ziceam sa schimbi si doctorul, pt ca in manual scrie ca daca nu-ti trece cu Acyclovir, trecem la ceva mai "tare", lucru pe care el nu l-a facut . Presupun ca nu ti-a facut nici analize, si tratamentul a fost luat dupa o schema care "merge" la 90% din cazuri. Iar tu nu te incadrezi in schema asta. Am banuiala ca ai fost si la un medic de familie, nu dermatolog .
Deobicei se fac analize, pana se recurge la un tratament, oricat de clasice ar parea afectiunile la debut .
Daca mie mi-ai veni la usa cu infectii repetate, te-as pune sa faci analize urgent, in primul rand pt sanatatea mea , ca eu pun mana pe tine .

Edited by Ana_Karr, 22 March 2006 - 09:27.


#17
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

si inca ceva... poti sa te imbolnavesti de herpex genital de la o persoana care are o eruptie de herpes bucal ...prin sex oral bineinteles
Este vorba de doi virusi diferiti care dau cele doua tipuri de herpes. Nu cred ca se "amesteca" :P

#18
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
nu se amestecă, dar se transmit. adică n-am văzut herpes genital pe gură, dar am auzit de herpes bucal pe genitale :P apoi cât de adevărat este nu ştiu. dar mai bine e să te fereşti, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate