Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Herpes genital - super enervant

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
dll

dll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2006
am si eu o mica intrebare
daca apar primele simptome (mici basici grupate) dar nu evolueaza(timp de 1 an)si nu doare deloc exista sanse sa fie herpes?
voi merge si la doctor :( ...dar la care trebuie sa merg? dermatolog ?

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1 an ?!...
tinere...basicute pot aparea de la candidoza (care este destul de simpla) pana la sifilis...desi acolo dispar dupa ceva vreme si e mai mult o rana decat basicute..
cert e ca nu e normal, si problema nu e a organului in sine.
problema este ca produce infectia aparatului uro-genital care poate urca si infecta toate componentele acestui sistem..un an de zile este o perioada imensa pentru o chestiune care (probabil) ar avea nevoie de 1 sapt. de antibiotice si antifungice.

GO SEE A DOC :w00t:

#39
cameleon_style

cameleon_style

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2006

View PostAna_Karr, on Mar 22 2006, 10:25, said:

Eu ti-am scris mai sus ca numeroase cazuri sunt rezistente la Acyclovir, necesitand tratament cu Foscarnet i.v. (intra venos) . Dar se pare ca trebuie sa scriu cu litere de un metru ca sa vezi .
Mai era ceva ce nu adaugasem (tratamentul este luat din cartea de dermato-venerice) ca am zis sa fiu draguta . Scrie in carte ca  eruptiile astea repetate apar la cei cu imunodeficienta . Un exemple este HIV-ul . De asta spuneam eu de analize generale . Nu neaparat ma refeream la HIV, dar poate ai ceva, si herpesul este doar o infectie secundara, iar boala de fond mentine aceasta infectie .
Iti ziceam sa schimbi si doctorul, pt ca in manual scrie ca daca nu-ti trece cu Acyclovir, trecem la ceva mai "tare", lucru pe care el nu l-a facut . Presupun ca nu ti-a facut nici analize, si tratamentul a fost luat dupa o schema care "merge" la 90% din cazuri. Iar tu nu te incadrezi in schema asta. Am banuiala ca ai fost si la un medic de familie, nu dermatolog .
Deobicei se fac analize, pana se recurge la un tratament, oricat de clasice ar parea afectiunile la debut .
Daca mie mi-ai veni la usa cu infectii repetate, te-as pune sa faci analize urgent, in primul rand pt sanatatea mea , ca eu pun mana pe tine .



imi cer scuze ca am profitat de mesajul tau ca sa-mi scriu si eu pasul

problema mea:
am 21 de ani si in urma cu 2 luni am avut un contact sexual impreuna cu prietenul meu stabil de 1 an de zile.
dupa contact mi-a aparut o mica fisura in partea de jos a labiilor. in 2 -3 zile s-a extins forte urat cu bubulite, dar fara puroi cum sunt cele de la herpes, zona umflata, rosie, un fel de crusta, mancarimi in zona anusului,dureri usturimi, groaznic. Ganglionii inghinali erau umflati si durerosi.
din pacate atunci nu am avut bani sa ma duc la control si am folosit apa oxigenata si 1 pudra pt cicatrizare si dezinfectare. nu mai stiu cum se numeste.

s-a mai ameliorat si m-am interesat pe diferite pagini de sanatate si am incercat NIDOFLOR si ACICLOVIR.
le-am incercat pe amandoua si mi-a trecut in 7 zile
dupa ce mi-a trecut am avut din nou contact sexual si iar mi-a aparut o fisura care devenea urata ca data trecuta dar am dat cu crema si a trecut.

acum vreau sa ma duc la doctor sa-mi fac analizele pt bolile cu transmitere sexuala, pt ca daca prietenul meu mi-a dat herpes poate mi-a mai dat si altceva.

INTREBAREA MEA: ce analize de sange sigure sa fac pt depistarea lor, inclusiv pt herpes, si unde anume in bucuresti

mentionez ca nu am mai avut alte simptome.
si mai am o nelamurire. eu in ianuarie am facut teste de sange de rutina si nu mi-a iesit nimic decat 1 usoara anemie. daca eram infectata cu ceva se putea vedea si la aceste teste?

pt ca alta varianta ar fi doar ca prietenul meu a facut alte "vizite" in acest timp.


va mutumesc si astept cea mai mica sugestie.

#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
io as incepe cu un rbw  :P

#41
cameleon_style

cameleon_style

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2006

View Postmianna, on Sep 3 2006, 14:28, said:

io as incepe cu un rbw  :P


si pt herpes ce analiza?

#42
netule

netule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.01.2005

View Postbogdansbg, on Apr 30 2006, 02:35, said:

am uitat sa-ti specific cel mai eficient unguent/crema aciclovir: ACICLOVIR tub (mare) 15g, de Targu Mures (Gedeon Richter Romania S.A) - daca depistezi la timp iti poate trece numai cu crema in 1 zi maxim.

Ciao


Eu am folosit VECTAVIR insa l-am cumparat de afara. Cum simteam ca imi zvacneste buza aplicam crema si nu mai era nici o eruptie.
Aciclovir-ul nu a dat rezultate asa bune in cazul meu....poate depinde si de om :)

atat.
peace

Edited by netule, 09 September 2006 - 14:21.


#43
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006

View Postnetule, on Sep 9 2006, 15:16, said:

Eu am folosit VECTAVIR insa l-am cumparat de afara. Cum simteam ca imi zvacneste buza aplicam crema si nu mai era nici o eruptie.
Aciclovir-ul nu a dat rezultate asa bune in cazul meu....poate depinde si de om :)

atat.
peace

Eu am luat Aciclovir pastile ! de terapia, am avut o eruptie fantastica anul  trecut si asa am ajuns la Aciclovir si pot sa spun ca e fantastic - in 3 zile nu mai aveam nici o urma,  am luat toata cutia chiar daca a disparut dupa 3 zile si de atunci nu mai am probleme.  herpesul stiu ca l-am luat in urma cu 5 ani  si in tt timpul asta nu a erupt numai de 3 ori  prima dupa un an, a 2-a  dupa alti 2  si ultima cea mai grava anul trecut ....

asa ca ... grija mare copii  va zice unu care a luat-o din inconstienta  :notangel:

#44
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmianna, on Sep 3 2006, 13:28, said:

io as incepe cu un rbw  :P
Pentru analize legate de herpes, te duci la Institutul de Virusologie al Academiei, la intersectia sos. Mihai Bravu cu str. Baba Novac, vizavi de Mega Image. Au doctori buni acolo. Vizita e gratuita. Pe mine m-au costat analizele 2 milioane, poate exista mai ieftin, nu stiu ce sa zic, parca n-as crede. Dar te poti duce cu toata increderea.
In schimb, ei nu-ti vor prescrie tratament, trebuie sa te duci la un medic. Si, as adauga, la un medic extrem de bun... si eu il caut de mult si nu-l gasesc  :angry: ... dar asta este alta poveste.

#45
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Eu am herpes de multi ani si SINGURUL medicament, din cate am incercat, care avea efect era Moroxidin, o crema de 15.000 lei, vechi, facuta la noi. Dar, si aici ma abtin sa ma refer la Romania noastra, crema nu se mai produce!!! Asa ca de vreo 2 ani am ramas fara niciun tratament. Mai exista un medicament frantuzesc care are aceeasi substanta activa, dar desigur la noi nu se gaseste; se cheama Virustat.
De asemenea, daca are cineva idee despre un medic dermatolog bun... :worthy: Pentru ca, poate cu 2 exceptii, dermatologii la care am fost se pricepeau la dermatologie ca Adrian Copilu Minune la jazz. Imi cer scuze celor care isi fac meseria bine, dar am prea multi ani de indiferentza si incompetentza din partea unor dermatologi...

Edited by Stan P., 03 October 2006 - 12:16.


#46
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006
Termenul de "herpes" este cunoscut in popor, fiind atribuit mai ales leziunilor buzelor. In general, pacientii considera ca herpesul este o boala usoara, fara complicatii, pe care o "trateaza" singuri la domiciliu cu diverse "leacuri babesti" ineficiente, cum ar fi pasta de dinti, otetul, scrumul de tigara, frunzele de varza, lingura de lemn incinsa, ness etc.
Putini stiu insa ca herpesul este o infectie virala, foarte contagioasa, recidivanta, care poate avea complicatii serioase la nou-nascut si la bolnavii cu imunodepresie (imunitate scazuta).
Virusurile herpes simplex 1 si 2 (HSV 1 si HSV 2) au un caracter comun numit "latenta". Aceasta inseamna ca dupa primul contact al virusului cu organismul, numit "primoinfectie", virusul nu este complet eliminat din organism. El va persista toata viata, in stare latenta ("adormit"), in interiorul unor celule nervoase. In timpul latentei virusul nu produce nici un simptom insa, in prezenta unor factori favorizanti, el se reactiveaza ("se trezeste") si va produce recurentele (recidivele) herpetice.
In acest articol ne vom opri asupra infectiei cu HSV1 - la nivelul buzelor. Aceasta este singura forma de herpes care poate fi tratata de catre pacienti prin auto-medicatie. Pentru toate celelalte forme de herpes este obligatoriu ca pacientii sa consulte medicul.


Mai , n-are treaba prefectura cu ....Nu poti sa iei herpes genital sau bucal de la sex oral.Ce aberatii aud pe-aici.Herpesul poate fi transmis de la nastere, indiferent de ce tip e, poate fi transmis fara manifestare, pentru o lunga perioada de timp..daca mai vreti articole despre herpes google it..Imi pare rau pt cei care s-au imbolnavit de herpes genital.Cred ca e groaznic. La fel, cred ca inca nu se constientizeaza mare parte din masurile de igiena normale si naturale in alte parti ale lumii.Nu inteleg de ce nu va feriti cand sunteti sanatosi.Chiar si aberatia ca l-ai fi luat de pe capacul de la wc..De ce te asezi pe wc-uri publice, sau de ce aduci jegoase nespalate acasa?

Si am o intrebare pt initiatorul topicului si pt cei care i-au raspuns si sufera de herpes capatat : a meritat partida aia de sex cu o nespalata/un nespalat chinurile pe care le indurati acum?

Edited by nicollec, 03 October 2006 - 13:05.


#47
basic2006

basic2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2006

View Postcameleon_style, on Sep 3 2006, 14:06, said:

dupa contact mi-a aparut o mica fisura in partea de jos a labiilor.
o mica fisura asta presupune ca ai herpes genital???

Edited by basic2006, 21 October 2006 - 15:03.


#48
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Reînviu topicul cu un pic de off-topic, probabil.
Citeam ce-am debitat aici acum ceva vreme şi tot nu m-am lămurit.
Una la mână: mi-au apărut ceva băşici pe buza inferioară, nu seamănă deloc cu herpesul, sunt pe mijlocul buzei şi arată a băşici cu lichid, deşi sunt tari. Mama zice că ies atunci când mănânci cu poftă (am mai avut dar nu prea am acordat atenţie). Se cam termină cu crăparea buzelor şi vindecare de la sine.
Nu am aparat, că aş pune poze.

Întrebarea: oare aşa ceva se transmite? Prin sărut, sex oral etc? Nu de alta, dar vine prietena mâine şi nu am chef să stau pe tuşă  :naughty:

#49
cat33

cat33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2006

View Postcameleon_style, on Sep 3 2006, 15:05, said:

si pt herpes ce analiza?

Buna tuturor,

Am citit absolut tot ce s-a scris aici.Intr-un fel m-a speriat un pic dar si dezamagit in acelasi timp. Si imi pare rau sa vad ca femeile sunt mult mai...slab informate decat barbatii.
Am capatat si eu un "pui" de herpes genital de la logodnicul meu (pe atunci), nu avusese nici o eruptie, nu iesise nici la analize; iar prima eruptie i-a aparut dupa ce intretinusem relatii sexuale de mai bine de un an.
Dar asta nu inseamna ca cine a luat acest virus s-a culcat cu nespalati, respectiv nespalate.Sa spui asa ceva e rautate. Si nici nu poti izola acesti oameni doar pt ca, din vina lor sau nu, au capatat acest virus.
Si da, herpesul este contagios prin sexul oral facut unei persoane care are eruptie in zona genitala.
Si eu sunt foarte suparata ca am asa ceva, mi-e greu ..dar asta e.
Dar hai sa trec la lucruri mai complete poate va mai linistesc un pic. Am avut prima eruptie acum 2 ani.A durat cam 7-9 zile....sacaietoare, dureroasa...mi-a reaparut cam peste 1 an cand am fost mai stresata si nu acordam mare atentiei alimentatiei si odihnei. Eruptiile au inceput sa isi piarda din intensitate...dureaza fix 2 zile acum, fara mancarimi, durere...iar eruptia este f mica. (2-3 bubite)...repet abia sesizabile.Sper ca in scurt timp sa devina un virus pasiv (am inteles ca acest lucru se poate).
Ce va recomand: Asa cum a spus cineva mai inainte produsele de la xxxxxxx, sunt scumpe dar eficiente
Complex de B-uri, VirAgo
-cat mai putina carne , cel putin o data la 3 luni cura ara carne, prajeli, mancare fiarta mult, gatita;in schimb puteti consuma multe cruditati;
-inca ceva este f important si nu am vazut scriindu-se aici...pe langa celulele nervoase , virusul mai se instaleaza si in colon si intestine(se stie ca acestea sunt purtatoarele multor boli);aveti grija sa consumati ceaiuri si alte tratamente pt a avea un colon curat;
Aciclovir-ul e bun.


Acum mai am eu o nelamurire.Doctorul meu ginecolog (tb sa recunosc ca nu am consultat un dermatolog) iar din cate am vazut la femei aceasta boala se regaseste pe lista probl tratate in cabinetele de ginecologie drept o boala venerica) mi-a spus ca boala este transmisibila doar cand eruptia este vizibila si din lichidul eliminat de acele bubite. Este cineva sigur ca se poate transmite si dc de ex nu ai eruptie..ce se intampla daca pt 2 ani nu mai reapare ..tb sa se foloseasca prezervativul si atunci...
SI INCA CEVA...herpesul apare pe labii la femei , anus, deci in exterior..folosind prezervativul nu veti proteja pe celalalt 100%..poate 10%.

In speranta mea ca as putea sa scap de aceasta suparatoare problema..astept noi randuri de la voi

#50
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postcat33, on Nov 9 2006, 15:43, said:

Acum mai am eu o nelamurire.Doctorul meu ginecolog (tb sa recunosc ca nu am consultat un dermatolog) iar din cate am vazut la femei aceasta boala se regaseste pe lista probl tratate in cabinetele de ginecologie drept o boala venerica) mi-a spus ca boala este transmisibila doar cand eruptia este vizibila si din lichidul eliminat de acele bubite.
fals. HSV 2 se poate transmite si in absenta leziunilor aparente.

#51
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postrox, on Nov 9 2006, 19:39, said:

fals. HSV 2 se poate transmite si in absenta leziunilor aparente.
Foarte foarte rar. Transmiterea sigura este numai in cazul in care exista leziuni, ele continand virusurile ce se replica.

#52
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
HSV 2 are frecvent , cel putin mai frecvent decat HSV 1, excretie virala asimptomatica ( cel putin asa zice dr Ruta, si inclin sa o cred ).  asta inseamna ca se poate transmite si in absenta leziunilor.
a, si apropo, cica recent ( nu stiu cat de recent) s-a descoperit ca de fapt ambele forme de HSV pot sa dea localizare genitala sau periorala, contrar credintei de pana acum cum ca 1 ar fi strict perioral si 2 genital....cine stie, adevarul e dincolo de noi :)

#53
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postrox, on Nov 9 2006, 22:40, said:

HSV 2 are frecvent , cel putin mai frecvent decat HSV 1, excretie virala asimptomatica ( cel putin asa zice dr Ruta, si inclin sa o cred ).  asta inseamna ca se poate transmite si in absenta leziunilor.
a, si apropo, cica recent ( nu stiu cat de recent) s-a descoperit ca de fapt ambele forme de HSV pot sa dea localizare genitala sau periorala, contrar credintei de pana acum cum ca 1 ar fi strict perioral si 2 genital....cine stie, adevarul e dincolo de noi :)
Da, poate exista un cross over... daca bagi si in gura.:)

#54
florian2001

florian2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2006
Am avut doua contacte sexuale acum 10 si respectiv 3 zile. In ambele situatii am folosit prezervativul si nu am facut decat sex normal. Dupa al doilea contact am observat pe pat o mica pata de culoare alba(foarte alba - ca laptele). In cele din urma am aflat ca ea suferea de herpes si ca a avut ultima eruptie acum 3 luni.
Am intrat in panica (nu stiam depre herpes decat ca nu se vindeca niciodata) m-am dus la baie si m-am spalat cu apa  si sapun din adundenta. se pare ca apa a fost prea fiarta sau nu-mi dau seama ce s-a intamplat, dar de 3 zile am un fel de usturimi in zona preputului care radiaza pe canal, iar pielea in zona este uneori rosiatica (cred ca aceste probleme mi-au aparut inainte de al doilea act sexual ).
La colturile gurii am avut o usoara mancarime si am observat niste mici puncte albe. am dat cu crema pr buze si n-am mai avut mancarimi. punctele albe insa au ramas dar nu au evoluat  de 2-3 zile. Am fost si la doctor, era weekend, m-a examinat putin si mi-a spus ca nu e herpes iar daca continua usturimea sa vin saptamana urmatoare. Mi-a mai spus ca daca am folosit prezervativul sa stau linistit ca sigur nu e herpes.
Nu stiu ce sa cred, nu cred ca e o idee buna sa sta si sa astepti ce e mai rau. Poate cineva sa-mi spuna mai multe despre boala asta, sau daca eu am fost suficient de explicit are cineva idee ce ar putea fi?
Multumesc mult!
Si multa sanatate la toata lumea!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate