Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Ce boabe sunt astea? (mancare pisici)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 BeatDrop, on 13 februarie 2020 - 18:49, said:

Nu poti sa te duci sa vezi ce scrie pe sacul din care iti da grauntele?

E mai bine sa eviti mancarea noname pt pisici, e plina de cereale ieftine cu diverse arome chimice care sa ii dea gust de carne. Dar in timp pisica va dezvolta tot felul de probleme interne la ficat, rinichi, pancreas, vezica, pentru ca are nevoie de o dieta bazata pe carne nu cereale. Si daca iti pasa de ea o sa dai mult mai mult la veterinar decat ai fi dat pe mancare buna de la inceput. Daca nu-ti pasa aia e, nu o sa moara maine, dar nici n-o sa traiasca 10+ ani.

Grauntele astea ar trebui evitate sau macar folosite de la un brand cunoscut(la 25lei/kg costa ceva, ar trebuie sa fie un brand cunoscut desi alea cunoscute nu prea vin la 20kg pe sac). Chiar si asa ar fi bine sa-i dai pe cat posibil carne gatita. Eu am facut o socoteala si ies foarte ok la pret si calitate cu carne de pui gatita(porc sau vita exclus), e mai ieftin decat grauntele de brand si mult mai sanatos dar implica un pic de munca la cateva zile pt gatit.
Am pisici de vreo 30 ani(stau la curte) cele mai bune sunt conservele, eu le dau Tomi,am avut multe surprize cu granule,inclusiv Whiskas junior,niciodata nu am luat prea ieftine si totusi au fost cazuri cand veneau si maidaneze care mancau o data, dupa care nu mai puneau botul pe ele.
Ganditi-va la mancarea pentru oameni, cati aditivi are, ce motiv ar avea sa se jeneze la animale?
Resturile de la masa, cu putina paine sunt cele mai bune,alternate cu conserva,eu asa fac de ceva ani.
Granulele alea pot fi aproape orice marca,nu forma conteaza.

Edited by nino852, 13 February 2020 - 21:05.


#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
In magazinele anonime poti sa iei si cu pret aproape dublu tot felul de dubiosenii no-name. Cel mai bine cumpara un sac mare pentru bunica si proabil ii ajunge un an daca foloseste portia corecta.

#21
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
De curiozitate, daca tot va pasa de animalele voastre de companie de ce nu le dati din mancarea voastra?

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Si ai mei au dat timp de cativa ani 30-35 de lei pe kg de urinary sau ceva de genul, nu mai retin....Am fost intr-o zi pe la ei, mi-a facut mama de mancare (cartofi prajiti, branza de burduf rasa deasupra, un ochi si doua copane de pui - masa aia nu cred ca valora mai mult de 10-15 lei)...iar pisica manca boabe de 30-35 de lei :|.

Atunci am realizat....ai mei o iubeau mai mult pe pisica, decat pe mine :|....

Banuiesc ca esti in aceeasi situatie ca si mine :|....asta e, ghinion :|

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,984
  • Înscris: 07.02.2003

 Freak404, on 13 februarie 2020 - 21:32, said:

De curiozitate, daca tot va pasa de animalele voastre de companie de ce nu le dati din mancarea voastra?
Ca e nesanatos pentru ele.

#24
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007

 jimi91, on 13 februarie 2020 - 21:53, said:

Si ai mei au dat timp de cativa ani 30-35 de lei pe kg de urinary sau ceva de genul, nu mai retin....Am fost intr-o zi pe la ei, mi-a facut mama de mancare (cartofi prajiti, branza de burduf rasa deasupra, un ochi si doua copane de pui - masa aia nu cred ca valora mai mult de 10-15 lei)...iar pisica manca boabe de 30-35 de lei Posted Image.

Atunci am realizat....ai mei o iubeau mai mult pe pisica, decat pe mine Posted Image....

Banuiesc ca esti in aceeasi situatie ca si mine Posted Image....asta e, ghinion Posted Image

Greșești cumva la calcule...O pisică adultă mănâncă undeva la 100-150gr de mâncare uscată pe zi, deci în cazul tău, de 2-3 lei la o masă.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu, o pisica de talie medie mananca 50-100g pe zi.

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Catre cei care idealizati Royal Canin, Purina, Eukanuba si alti giganti d-astia: voi v-ati uitat la ingrediente? Ati vazut ca e plin de grau, porumb, grasime animala (fara sa precizeze sursa)? Ati vazut ca nu se dau procentele ingredientelor?

Sunteti constienti ca pe fond sunt niste tepe supra-mega-over evaluate la pret?

Uite la Royal Canin Digestive:

Ingrediente:
izolat de proteine vegetale, făină de grâu, orez, peşte (uscat), grăsime animală, proteine de pasăre (uscate), proteine animale (hidrolizate), gluten de porumb, făină de porumb, lignoceluloză, fibre de cicoare, minerale, ulei de soia, ulei de peşte, fructo-oligozaharide (0,3%), psyllium (seminţe şi coji) (0,2%)


https://www.zooplus....utrition/502500

Cum sa dai banii pe izolat de proteine vegetale? Deci nici macar nu s-au ostenit sa puna legume, au pus un extract de legume (!), au scos ce e non - proteic lasand doar partea proteica. Cum sa nu spui ce fel de peste este? Cum sa nu spui ce sursa au proteinele alea animale?

Alte firme sunt mult mai transparente, dau procentele ingredientelor si NU cumperi grau si porumb. Un exemplu e Purizon:

https://www.zooplus...._pisici/purizon

Ce-am mai constatat, o magarie a absolut tuturor firmelor, fara exceptie, ca e mancare de caine sau de pisica, e ascunderea cantitatii de sodiu din mancare. Imposibil sa nu aiba sare - nu apare insa nicaieri.

Edited by cattavencu, 13 February 2020 - 23:26.


#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 soren73, on 13 februarie 2020 - 22:43, said:

Greșești cumva la calcule...O pisică adultă mănâncă undeva la 100-150gr de mâncare uscată pe zi, deci în cazul tău, de 2-3 lei la o masă.

eu mananc mai mult, ca sunt mai mare....ea mananca mai putin, dar, mult mai scump :)

#28
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 andreic, on 13 februarie 2020 - 22:01, said:

Ca e nesanatos pentru ele.
Crezi?!
Cred ca nesanatos pentru ele este sa fie inchise in cativa metri patrati, nu mancarea...

#29
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postpasilla, on 13 februarie 2020 - 17:16, said:

Eu luam whiskas cu 10 lei/kg, acum folosesc Coshida premium (tot 10 lei/kg), ii place mai mult. Plus hrana umeda seara.

Banuiesc ca stii ca-s proaste amandoua. Ca si cum ai manca tu exclusiv shaworma, zi de zi, si nu dintr-un local mai "spalat", asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate