Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Apple va fi nevoit să scape de conectorul lightning

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
181 răspunsuri în acest subiect

#91
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostFluk3, on 02 februarie 2020 - 14:30, said:

Daca ne explici si legatura dintre apple si o masina naspa esti la fel de tare cum ne-ai explicat-o pe aia cu psd :)
Daca ai buzunarele pline si iti cumperi mare produs Apple, atunci de ce mai umbli cu un harb de masina? Sa fie oare din pricina faptului ca nu-ti permiti mai mult de un telefon luat in rate? Apple mai e considerat status symbol doar in tarile din lumea a 3-a .
Vesticul se flexeaza direct cu mare mercedes de 100k de coco, in timp ce romanul saliveaza ca prostu' si se amageste singur Posted Image


Eu n-am nimic cu Apple, chiar face bine ca profita de pe urma oamenilor naivi (ca sa folosesc un eufemism). Pana la urma asta e esenta capitalismului, goana dupa profit!

#92
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.793
  • Înscris: 07.01.2010
Cred ca ar trebui inchis topicul. S-a spus ce era de zis.

#93
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostYOUR_GOD, on 02 februarie 2020 - 13:46, said:


La fel, nu poti incarca o racheta NASA, cu cablul de alimentare al uneia de la SPace X. Dar vorbim despre rachete, cu care lucreaza numai geniile. Subiectul de fata (desi a divagat), este despre un amarat de telefon. Foarte vandut, dar un telefon pana la urma, folosit de la primul, pana la ultimul om.
Ca daca o dam in masini, unii pun benzina in diesel, mai raman sa bage in priza masinile pe GPL. Astia care fac telefoane, o fac de ani, deci isi permit standardizare si mai mult, o doresc, pentru a face produsele cat mai accesibile. Cablul Apple nu s-a dorit sa fie decat ceva special, cu care sa jumuleasca ceva bani de la avizii de mere.
Da, Apple fac telefoane bune, dar scumpe. Daca banii nu sunt o problema, este OK. Altfel, gasesti acelasi lucru, la sfert de pret.
Am am luat vreo 10 cabluri lightning ca le uita fiica-mea ba pe la bunici, ba tragea de ele aiurea (tragea de cablu in loc sa traga de mufa) ba nu stiu ce...
Cred ca am mai si dat vreo doua.
Cand treceam pe la Auchan, mai luam unul.
Mai am vreo 3-4 cred in total. Au fost 6 lei bucata la Auchan si si-au facut f bine treaba cu diverse incarcatoare de aprox 1A.

Pe cablurile echivalente (ca putere suportata) de Android am dat mult. Alea ieftine au mufa proasta. La lightning nu exista problena asta. Toate mufele merg bine.

Pe tel am dat 1500 lei nou din magazin acum vreo 2 ani si e excelent. Ea l-a ales pe ala. Putea sa ia unul mai scump.

Editat de underb, 02 februarie 2020 - 19:39.


#94
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postmaccip, on 02 februarie 2020 - 13:36, said:

Eu il tachinez pe prietenul meu Tomaso care stiu ca se enerveaza repede.
hahahahaha

Nu mă mai enervez atunci când mă tachinezi.    :)
Macule,  fără glumă, aseară am văzut prima oară un Usb C.
Nu am niciun aparat care să aibă așa ceva.  
Și pentru că W7  se retrage încet, trec definitiv pe Ios și cu ultimele computere.  
Whatever.

#95
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.400
  • Înscris: 06.01.2007
Si cum e?
Aici am vazut pe careva care acuza USB-C ca zgaraie telefonul, gaura aia face herpes cand intra mufa aia.
Tie cum ti s-a parut?

#96
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Deocamdata in tehnologia USB-C e un pic de harababura https://www.howtogee...e-your-devices/
si nu e atat de bine integrata precum lightning, pt un singur device un singur cablu.
De asemenea exista mai multe tipuri de usb-C fiecare avand puterea si rata specifica de transfer...
https://www.androida...f-usb-c-870996/

Editat de Fluk3, 03 februarie 2020 - 09:06.


#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai lightning functioneaza cu pana in 10 device-uri. USB c merge cu ...milioane? Normal ca pare mai integrat, ca e usor de testat. Insa USB C chiar mi se pare un avans extrem de mare fata de toate celelalte, la dimensiunea lui. Inca nici un device cu USB C din ce am eu acasa nu a crapat la mufa, ceea ce inainte se intampla intr-o veselie.

Editat de MembruAnonim, 03 februarie 2020 - 13:44.


#98
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostDecember, on 01 februarie 2020 - 20:11, said:

Nu va fi nevoit sa nimic. Va mai fi un adaptor in cutie.
Va trebui sa schimbe si portul:

In summary, the most effective approach to addressing the consumer inconvenience that results from the continued existence of different (albeit mostly interoperable) charging solutions would be to pursue option 1 (common connectors) in combination with option 4 (interoperable external power supply).

Asta este.
Nu este ca si cum Apple planuia sa inoveze ceva cu portul lor. USB-C este deja un upgrade din punctul de vedere al performantei vs Lightning.

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 20:48, said:

Eu nu am văzut cum arată usb c

Poate fi băgat în orice poziție,  ca la Iphone?

Boss Apple a contribuit decisiv la design-ul USB-C.
Pentru mine este amuzat sa vad cum fanii Apple sunt impotriva USB-C pe iphone doar pentru ca Apple nu vrea sa schimbe portul.

Quote

Nu despre ce vorbești,  în cercul meu de cunoscuți nu există telefoane cu android.

Android in Romania are peste 80% cota de piata. Cazul tau este o exceptie, nu regula.

View Postro_explorer, on 02 februarie 2020 - 01:07, said:

Orice s-ar standardiza, exista niște speculații cum ca Apple va renunța complet la mufe de orice fel, transferul de date făcându-se strict wifi și încărcarea strict wireless.

O sa vedem ce o sa fie. Deocamdată eu recunosc ca nu prea folosesc cabluri la telefon și nici la căști.
Avand in vedere viteza de incarcare wireless suportata de iphoneuri nu este o idee foarte buna.
Oricum nu vor renunta la portul de incarcare in urmatorii 3-4 ani dar vor renunta la Lightning pe iphone-uri. Asta este clar.

#99
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMembruAnonim, on 03 februarie 2020 - 13:44, said:

Pai lightning functioneaza cu pana in 10 device-uri. USB c merge cu ...milioane? Normal ca pare mai integrat, ca e usor de testat. Insa USB C chiar mi se pare un avans extrem de mare fata de toate celelalte, la dimensiunea lui. Inca nici un device cu USB C din ce am eu acasa nu a crapat la mufa, ceea ce inainte se intampla intr-o veselie.
Ideea principala este ca merge, se incarca indiferent de telefon sau cablu.
Multe telefoane au tehnologii proprietare de incarcare rapida. Compatibilitatea cea mai buna cu diferite cabluri si incarcatoare o are tehnologia patentata de Qualcomm numita Quick Charge.
Pana la urma si pe iphone-uri trebuie sa folosesti anumite cabluri Lightning si incarcatoare ca sa meaga la viteza maxima de incarcare, nu merge cu absolut orice.

Asta cu cablurile USB-C iti strica telefonul sau alte dispozitive mi se pare FUD. Eu nu am intalnit asa ceva. Telefoanele din ziua de azi sunt suficient de inteligente sa traga cat curent trebuie in functie de ce tehnologie de incarcare detecteaza. Nu vor trage 3A daca le incarci de la laptop sau PC care nu sporta asta indiferent de ce cablu folosesti.

Editat de OriOn20, 03 februarie 2020 - 15:26.


#100
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.686
  • Înscris: 25.04.2007

View PostOriOn20, on 03 februarie 2020 - 14:39, said:

.....................
Avand in vedere viteza de incarcare wireless suportata de iphoneuri nu este o idee foarte buna.
Oricum nu vor renunta la portul de incarcare in urmatorii 3-4 ani dar vor renunta la Lightning pe iphone-uri. Asta este clar.
Avand in vedere capacitatea mica a acumulatorilor de pe aifoane, poate ca ceva, ceva ma merge.

#101
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu unul încarc iPhoneul doar wireless acasă, la birou și în masina. Singurele dați când bag cablul în el sunt atunci când folosesc bateria exterioara.

#102
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostCousteau, on 03 februarie 2020 - 15:44, said:

Avand in vedere capacitatea mica a acumulatorilor de pe aifoane, poate ca ceva, ceva ma merge.
Ultimele modele nu mai au acumulatoare atat de mici.
Incarcarea wirless pe iphone merge pana la 7.5W max deci putin.
Un clip care arata diferenta de viteza cand vine vorba de incarcarea wireless.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrULW4qkBq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Încărcarea rapida distruge prematur bateria. Prefer încărcare lenta mereu și doar în caz de urgenta încărcare rapida... urgente sunt foarte puține spre deloc, așadar, e o non-problema pentru mine.

#104
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Pai si ce, nu poti sa-l incarci cu incarcator mai lent? Sigur ca poti. Treaba este ca iphone-ul poti sa-l incarci wireless doar lent si atat.

Oricum iphone-urile se incalzesc la fel de tare ca orice alt telefon cand sunt puse la incarcare wireless numai ca pe langa asta se incarca si de cel putin 2 ori mai lent.
Asta era teoria si cu incarcatoarele de 5W cu fir, ca protejeaza bateria iphone-urilor, ei bine pana la urma s-a dovedit ca nu prea o protejeaza.

#105
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Am incarcator wireless cu ventilator incorporat :) - https://www.amazon.de/dp/B075WNTJ6J

#106
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Interesant cum pentru Samsung incarca cu 10W si pentru iphone este limitata la 7.5W

Uite un incarcator cu ventilator de 15W. https://www.amazon.c...g/dp/B07KFW9M3L
Bine pe iphone este limitata la 7.5W.

#107
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Oare pe plita cu inductie (2000W) nu se incarca mai repede ?

#108
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Incearca si ne spui dupa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate