Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Samsung S10E furat

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Eu n-am reusit sa fac bypass la contul de google la 2 telefoane. A trebuit sa le duc in garantie.
Pur si simplu au uitat parola de la cont. Cum faceti voi bypass la contul de google?

#20
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 06.03.2018
Atatea tutoriale pe YouTube si tu ai dus telefoanele la garantie :-?

STS pentru ce ? :)))
Este un caz de siguranta nationala ?
E telefonul unui om de stat important furat ?

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

 mirel3003, on 22 ianuarie 2020 - 10:39, said:

Fara suparare, dar telefon de 500E la un copil de 13-14 ani.....


Alt ignorant in materie de dinamica sociala la copiii de 13-14 ani.

Fara telefon de 500 de euro nu existi. Nu esti bagat in seama. Esti saracul clasei, marginalizat.

Pentru ca asta este tara, asta este mentalitatea, asta este educatia.

Edited by abac, 22 January 2020 - 11:13.


#22
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Pai daca copilul tau are nevoie de tel ca sa nu fie marginalizat inseamna ca problema e la copil.
Daca este de gen masculin inseamna ca ai un copil emasculat. Termenul corect ar fi c.. dar nu pot sa scriu cuvantul complet ca a fost interzis pe acest forum :(
Daca este fata atunci nu are cum sa fie marginalizata de la tel,deci problema e la tine.

#23
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Mai bine mergi la scoala, vorbesti si cu dirigintele/diriginta, poate chiar directorul, vezi daca prin clasa e vreun copil cu antecedente, sau prin scoala. Incerci sa vezi daca sunt ceva camere indreptate in zona aia a terenului de sport, sau macar in apropiere. Asta suna a pont, a stiut unde sa caute si ce sa ia, probabil tot unul dintre ei, sau un altul care a fost sfatuit de unul dintre ei. Daca fura cineva "din exterior", lua ghiozdanele la rand.

Copiii (mai ales cei snow flake din ziua de azi) se pierd usor, se dau in gat usor unul pe altul.. Ei stiu cum e cu tehnologia, dar ii duce capul pe jumate. Poate te duci cu fiul tau cand se mai intalneste cu gasca de prieteni cu care a fost atunci, si le spui ca s-a dat imei-ul la politie, telefonul a fost localizat, dar ca politia a recomandat ca fiind vorba de copii, sa incerci intai sa rezolvi pe cale amiabila, sa nu se ajunga la exmatriculat din scoala, mers la penitenciar de minori (ai tu unul prin oras, il indici pe ala), munca in folosul comunitatii la tuns garduri si maturat pe jos, mers la psiholog pentru consiliere si etc, gasesti tu vrajeli.

#24
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 12.10.2005

 mirel3003, on 22 ianuarie 2020 - 10:39, said:

Fara suparare, dar telefon de 500E la un copil de 13-14 ani.....

Nicio suparare, dar care e problema? Eu i-am luat fiicei mele (14 ani) un iPhone XR pentru ca ala i-a placut si oricum avem o gramada de device-uri Apple prin casa deci se potrivea perfect in ecosistem. Tinand cont ca probabil o sa il tina vreo 3 ani minim, nu mi se pare o investitie asa de proasta.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Scuza-ma ca te intreb, dar tu dai copilului S10 la clasa a 6-7 ???
Bine, nu ma refer dpdv financiar....

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,083
  • Înscris: 06.09.2008

 AWE, on 22 ianuarie 2020 - 11:28, said:

...i-am luat fiicei mele (14 ani) un iPhone XR ... probabil o sa il tina vreo 3 ani minim, nu mi se pare o investitie asa de proasta.
Romanii nu cheltuie, ei investesc Posted Image

Edited by sirgoofy, 22 January 2020 - 11:32.


#27
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Nu mi se pare nicio problema sa-i cumperi copilului telefon de 500 de euro. Mi se pare o problema sa-i cumperi telefon de 500 de euro in rate, sau mi se pare o problema daca nu-ti permiti sa-l cumperi intr-o luna, din salariu, neavand vreun dezechilibru financiar din asta.

Altfel, cunosc persoane cu situatie materiala buna, in care principalul promotor al situatiei financiare (soțul) are telefon de 400 de euro, iar copiii si nevasta de 800 de euro. Nu ca n-are bani sa-si ia, dar nu-l pasioneaza.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 AWE, on 22 ianuarie 2020 - 11:28, said:

Nicio suparare, dar care e problema?
Problema este tentatia de a fi furat.
Gandeste ca multi fura de la oameni mari, maturi, darami-te de la la un copil. Si cum aia mici de etnie roma stiu ca nu au ce sa le faca politia daca ii prinde, atunci ai toate sansele sa ramai fara telefon.

Daca iei telefon doar ca sa fii in trend, atunci iti si asumi riscurile.

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 dreaQ, on 22 ianuarie 2020 - 10:02, said:

Stai linistit ca or sa il gaseasca si nu zic la misto. Cumnatul meu, cumparator prost de buna credinta a fost invitat la politie unde i s-a retinut pe loc telefonul - il cumparase de pe olx. A dat o declaratie, a fost pus sa identifice niste potentiali faptasi si trimis acasa cu husa Posted Image
daca l-a cumparat prin posta/curier e normal sa stie cine e, ca s-a trimis pe adresa lui de acasa.
oricum asta e una din "schemele" uzuale: cineva vinde un telefon pe olx, il trimite cumparatorului care il plateste si il foloseste un timp, apoi proprietarul mana in mana cu vanzatorul depune plangere la politie unde precizeaza numele si adresa cumparatorului, asa ca politistii se duc la fix.

daca s-ar fi intalnit undeva pe stranda sa il cumpere, vanzatorul nu avea de unde sa stie numele si adresa cumparatorului.

#30
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 rex, on 22 ianuarie 2020 - 11:37, said:

daca l-a cumparat prin posta/curier e normal sa stie cine e, ca s-a trimis pe adresa lui de acasa.
oricum asta e una din "schemele" uzuale: cineva vinde un telefon pe olx, il trimite cumparatorului care il plateste si il foloseste un timp, apoi proprietarul mana in mana cu vanzatorul depune plangere la politie unde precizeaza numele si adresa cumparatorului, asa ca politistii se duc la fix.

daca s-ar fi intalnit undeva pe stranda sa il cumpere, vanzatorul nu avea de unde sa stie numele si adresa cumparatorului.

Nu stiu cat tine schema, sunt mail-uri, inregistrari telefonice, mesaje, transferul de bani, incat pot sa demonstrezi. Mai ales daca e din alt oras, e cam dubios sa te duci la politie sa zici ca X-ulescu din Timisoara de la adresa asta, mi-a furat telefonul, si aia sa o ia de-a buna, fara sa te suspecteze deloc.

Edited by Alex-Softpedia, 22 January 2020 - 11:44.


#31
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Nu ai inteles schema. Doar proprietarul e din acelasi oras.Vanzatorul e din alt oras.
Plangerea o face proprietarul.
Si militia nu are treaba cu mailuri,mesaje si inregistrari.Nu se uita nimeni la asa ceva.

#32
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 rex, on 22 ianuarie 2020 - 11:37, said:

...
oricum asta e una din "schemele" uzuale: cineva vinde un telefon pe olx, il trimite cumparatorului care il plateste si il foloseste un timp, apoi proprietarul mana in mana cu vanzatorul depune plangere la politie unde precizeaza numele si adresa cumparatorului, asa ca politistii se duc la fix.
...
Și din ghicitoarea asta, polițistul nu ghicește care-i hoțul? Ori nu interesează?

#33
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 DuskGerman, on 22 ianuarie 2020 - 10:04, said:

Fara sa poluam prea mult subiectul initiatorului. Ce telefon era? In ce stare l-a cumparat? Sigilat?
Cum au ajuns la cumnatul tau? A fost identificat de soft? L-a indicat cel care i-a vandut telefonul?

Era un telefon din seria J, folosit. Am specificat ca l-a cumparat de pe OLX. Identificarea s-a facut de catre operator in urma solicitarii politiei (probabil ca a existat un procuror care a facut solicitarea catre vodafone) si in urma plangerii pagubitului. Nu a recunoscut pe nimeni din pozele prezentate de catre politisti. Apucase sa foloseasca telefonul vreo 2 saptamani. Telefonul a fost oprit pe loc fara posibilitatea de a sterge poze sau contacte sau orice altceva. Telefonul era proba in dosar.

 rex, on 22 ianuarie 2020 - 11:37, said:

daca l-a cumparat prin posta/curier e normal sa stie cine e, ca s-a trimis pe adresa lui de acasa.
oricum asta e una din "schemele" uzuale: cineva vinde un telefon pe olx, il trimite cumparatorului care il plateste si il foloseste un timp, apoi proprietarul mana in mana cu vanzatorul depune plangere la politie unde precizeaza numele si adresa cumparatorului, asa ca politistii se duc la fix.

daca s-ar fi intalnit undeva pe stranda sa il cumpere, vanzatorul nu avea de unde sa stie numele si adresa cumparatorului.
Posibil sa fie o schema si asta. De aia e bine sa ceri factura daca cumperi ceva trackuibil si nu numai de pe olx 9sau oricare platforma cu necunoscuti).

Edited by dreaQ, 22 January 2020 - 11:54.


#34
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu nu as lua copilului telefon de 500E niciodata, si nici mie probabil.

Nu e vorba de bani, dar te-ai gandit daca vreun drogat pe strada il vede si ii da una in cap ca sa il talhareasca?

Cum sa risti viata copilului cand pe strada te omoara pentu 100 lei ???

#35
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,006
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am auzit ca si la iPhone se poate bypass, daca telefonul a fost declarat ca furat in iCloud si nu a fost resetat. Acum nu stiu ce sa cred...

#36
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 jobist, on 22 ianuarie 2020 - 11:48, said:

Și din ghicitoarea asta, polițistul nu ghicește care-i hoțul? Ori nu interesează?
nu il intereseaza. iar majoritatea oamenilor se c*c* pe ei cand vad politia la usa si le dau direct telefonul cumparat de ei.

Edited by rex, 22 January 2020 - 11:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate