Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Samsung S10E furat

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Exact ca titlul. Nu are rost sa intru in detalii. Telefonul era deschis dar blocat cu amprenta si 2 softuri de monitorizare locatie pe el. De la ora 13.07 il arata inchis( desi nu se poate inchide fara deblocare) sau cartela scoasa. Am sunat de cateva ori nimic. Reclamatie la politie(factura, IMEI), facut dosarul si urmeaza procuror, etc. Am 2 intrebari:
1.Poate cineva folosi telefonul - hard reset si adio fara sa stie contul de google  + pwd cu care era activat?
2.In cazul in care raspunsul la prima intrebare e afirmativ se poate brick-ui de catre Samsung dupa IMEI daca le cer asa ceva?

Ca nu imi pare rau dupa bani, dar m-ar deranja nespus sa stiu ca are un nenorocit parte de el!

#2
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 06.03.2018
resoftare + google bypass si se bucura de dansul , esti sigur ca nu ti-a vazut modelul de deblocare sau ceva?

Nu stiu daca politia are sisteme de blocare IMEI, desi ar fi necesar pentru asemenea lucruri.... o sa primesti "Autor necunoscut" , cam asa merge la Politie..

Edited by StefanRO, 22 January 2020 - 09:54.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,532
  • Înscris: 01.12.2001
1 da
2 nu

#4
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Cine o sa-l gaseasca o sa se apuce sa caute cum sa bypass contul google, timp in care ar trebui sa iti apara tie, daca este atat de fraier sa introduca ceva cartela cu internet in el sau sa aiba vreo retea free pe langa el.

Am Samsung S10 si observ ca se poate inchide din buton, chiar daca are activata amprenta si cod pin.

Recunosc ca sunt curios si eu cu privire la intrebarea 2, am platit destul de multi bani pe telefon si daca o sa-l pierd vreodata vreau sa ramana brick.

Edited by DuskGerman, 22 January 2020 - 09:57.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,129
  • Înscris: 18.12.2007
Politia nu blocheaza IMEI-uri, nu are cum.
Operatorii ar putea bloca daca ar avea deschise functionalitati de IMEI blacklist dar, ca sa fie si utile, ar trebui sa fie centralizate listele astea si sa le utilizeze toti.

P.S: nu te baza prea mult pe politie pentru recuperarea telefonului.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Stai linistit ca or sa il gaseasca si nu zic la misto. Cumnatul meu, cumparator prost de buna credinta a fost invitat la politie unde i s-a retinut pe loc telefonul - il cumparase de pe olx. A dat o declaratie, a fost pus sa identifice niste potentiali faptasi si trimis acasa cu husa Posted Image
PS. pentru punctul 2 e mai simplu sa intrebi la sursa: https://www.samsung.com/ro/support/

Edited by dreaQ, 22 January 2020 - 10:03.


#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 dreaQ, on 22 ianuarie 2020 - 10:02, said:

Cumnatul meu, cumparator prost de buna credinta a fost invitat la politie unde i s-a retinut pe loc telefonul - il cumparase de pe olx. A dat o declaratie, a fost pus sa identifice niste potentiali faptasi si trimis acasa cu husa Posted Image
Fara sa poluam prea mult subiectul initiatorului. Ce telefon era? In ce stare l-a cumparat? Sigilat?
Cum au ajuns la cumnatul tau? A fost identificat de soft? L-a indicat cel care i-a vandut telefonul?

#8
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 02.10.2010
Operatorii de telefonie mobila iti pot bloca telefonul dupa imei.Dar nu au nici un interes.De ce ?Gandestete ca telefonul furat va avea nevoie de un abonament ,tu vei avea nevoie de telefon, ei impusca doua lucruri odata, un telefon nou si o cartela noua.

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am S10e si nu se poate inchide fara deblocare.(amprenta sau pin)

#10
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 06.03.2018
Tura viitoare , cand iti cumperi telefon scump , fa-ti si asigurare la el, da asigurare si pentru furt...








Pai se poate inchide , simplu, il lasa sa se descarce... :)

Edited by StefanRO, 22 January 2020 - 10:09.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,532
  • Înscris: 01.12.2001

 paco rabanne, on 22 ianuarie 2020 - 10:08, said:

Eu am S10e si nu se poate inchide fara deblocare.(amprenta sau pin)
Da sa îi scoți SIM-ul se poate? DA.
Deci nicio problema pt făptaș.
A scos SIM-ul, a rămas fără date mobile și nicio aplicație nu îl mai găsește.  (nu se conectează singur la spoturi free wifi, tot ar trebui un tap cu ecranul deblocat).

Doar Poliția te poate ajuta. Sau un noroc chior.

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 29.09.2006
N-ai ceva indicii cu privire la cine ti l-ar fi putut fura? Politia te ajuta rapid, daca le indici faptuitorul. :))

#13
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
Nu se poate bloca nimica.
Doar telefoanele Apple se pot bloca.
Oricie telefon non-Apple se poate reseta si se poate face orice vrei cu el.
Deci nu mai ai ce sa faci.
Politia poate sa il gaseasca numai faca e folosit cu cartela cu abonament in retea romaneasca, adica dupa imei si adresa din contractul de abonament la operator.
Dar si atunci nu se fac cercetari(adica politia nu suna sa intrebe la operator) decat daca esti ceva ruda cu ei sau daca esti bazat.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Treci pe iphone.

Un iphone furat e bun doar pentru piese.

#15
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 StefanRO, on 22 ianuarie 2020 - 09:53, said:

resoftare + google bypass si se bucura de dansul , esti sigur ca nu ti-a vazut modelul de deblocare sau ceva?

Nu stiu daca politia are sisteme de blocare IMEI, desi ar fi necesar pentru asemenea lucruri.... o sa primesti "Autor necunoscut" , cam asa merge la Politie..

Telefonul a fost furat de catre un pusti, ma indoiesc sa aibe asa cunostiinte. Politia(STS mai exact) poate localiza un IMEI fara probleme. Nu puneam problema ca politia sa blocheze IMEI. O ruda a primit un S7, acum 2 ani, furat la Universitate si dupa 2 sapt o suna politia sa ia tel de la sectie.

 abac, on 22 ianuarie 2020 - 10:24, said:

Treci pe iphone.

Un iphone furat e bun doar pentru piese.

O idee buna. Tel i-a fost furat lui fii-meu, era pe teren la fotbal si ghiozdanele erau lasate pe o banca la vedere. Erau 10-12 ghiozdane de la cl 6-7. Poate un coleg, poate sa-i faca rau doar greu de banuit pe cineva.

#16
radu889

radu889

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 06.03.2019
STS nu poate localiza nimic, ai vazut prea multe filme.
STS poate sa afle o arie de cativa km in care e folosit telefonul.In acea arie pot fi milioane de oameni.
Si oricum asa ceva abia daca se face la crime si violuri(vezi Caracal). La tel furate nici nu te baga in seama.
Ruda ta a primit tel inapoi pentru ca tel a fost vandut la o pers de buna credinta care a bagat in el cartela cu abonament

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007

 dreaQ, on 22 ianuarie 2020 - 10:02, said:

Stai linistit ca or sa il gaseasca si nu zic la misto. Cumnatul meu, cumparator prost de buna credinta a fost invitat la politie unde i s-a retinut pe loc telefonul - il cumparase de pe olx. A dat o declaratie, a fost pus sa identifice niste potentiali faptasi si trimis acasa cu husa Posted Image
PS. pentru punctul 2 e mai simplu sa intrebi la sursa: https://www.samsung.com/ro/support/
Lui fiumeu i-a sterpelit telefonul. C'est la vie, zilele trecute a primit de la politie foaie ca nu au găsit făptașul, și se închide dosarul.

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,031
  • Înscris: 04.10.2007

 anducoj, on 22 ianuarie 2020 - 10:28, said:


O idee buna. Tel i-a fost furat lui fii-meu, era pe teren la fotbal si ghiozdanele erau lasate pe o banca la vedere. Erau 10-12 ghiozdane de la cl 6-7. Poate un coleg, poate sa-i faca rau doar greu de banuit pe cineva.
Fara suparare, dar telefon de 500E la un copil de 13-14 ani.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate