Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Samsung S10E furat

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 06.01.2007
Un telefon ieftin are si picioare. Adica daca-l uita copilul undeva, vine singur inapoi acasa.
Un telefon scump are si el picioare, dar sa fuga de acasa, nu sa se intoarca.

#38
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postradu889, on 22 ianuarie 2020 - 11:48, said:

Nu ai inteles schema. Doar proprietarul e din acelasi oras.Vanzatorul e din alt oras.
Plangerea o face proprietarul.
Si militia nu are treaba cu mailuri,mesaje si inregistrari.Nu se uita nimeni la asa ceva.

Crezi ca de ieri sau de azi se intampla ca cineva sa vanda un produs, si dupa sa-l declare furat? Sau cineva sa dea/doneze de buna voie un produs unui prieten, apoi sa se certe, si sa-l declare furat? Politia noastra are multe lacune, dar totusi... duma asta se face de mult timp.

Si sigur ca se tine cont de mail-uri, inregistrari telefonice, transferuri bancare, fotografii. In foarte multe spețe.

#39
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 12.10.2005

View Postsirgoofy, on 22 ianuarie 2020 - 11:30, said:

Romanii nu cheltuie, ei investesc Posted Image

Think out of the box :) Este o investitie in linistea mea sa-i cumpar un telefon care stiu ca va functiona bine cativa ani, o pot localiza in cateva secunde si mai sunt si alte chestii. Nu e o decizie de fitze sau altceva de genul si nici nu i l-am cumparat in rate :)

#40
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View PostAWE, on 22 ianuarie 2020 - 12:12, said:

Este o investitie in linistea mea sa-i cumpar un telefon
si o decizie personala sa ii risti integritatea si poate si viata daca va fi talharita

#41
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostOxigen1234, on 22 ianuarie 2020 - 12:55, said:

si o decizie personala sa ii risti integritatea si poate si viata daca va fi talharita
intr-o tara in care venitul mediu lunar e sub 2000 lei, sa ii cumperi unui copil un telefon de 500-800 euro mi se pare sa il expui la furturi si talharii.
exista bratari cu tracking, exista ceasuri smart, solutii mult mai bune ptr tracking-ul progeniturii decat un telefon pe care il poate pierde usor sau care atrage atentia si ii poate fi furat.

si ca sa raspund initiatorului, DA, un telefon se poate decoda destul de usor cu ceva cunostinte de IT si cateva ore de cauta pe net sau mers la un service GSM.
iar samsung nu se baga sa blocheze telefonul, iar operatorii telecom de la noi nici atat ca ei au doar avantaje: telefonu furat va fi folosit de altcineva, iar pagubitul va trebui sa cumpere alt telefon

Edited by rex, 22 January 2020 - 13:38.


#42
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postradu889, on 22 ianuarie 2020 - 11:16, said:

Pai daca copilul tau are nevoie de tel ca sa nu fie marginalizat inseamna ca problema e la copil.
Daca este de gen masculin inseamna ca ai un copil emasculat. Termenul corect ar fi c.. dar nu pot sa scriu cuvantul complet ca a fost interzis pe acest forum Posted Image
Daca este fata atunci nu are cum sa fie marginalizata de la tel,deci problema e la tine.

Daca nu ai nimic inteligent de spus nu e mai bine sa taci? Poluezi aiurea cu aberatiile tale de semidoct defulat.

View Postrex, on 22 ianuarie 2020 - 13:35, said:

intr-o tara in care venitul mediu lunar e sub 2000 lei, sa ii cumperi unui copil un telefon de 500-800 euro mi se pare sa il expui la furturi si talharii.
exista bratari cu tracking, exista ceasuri smart, solutii mult mai bune ptr tracking-ul progeniturii decat un telefon pe care il poate pierde usor sau care atrage atentia si ii poate fi furat.

si ca sa raspund initiatorului, DA, un telefon se poate decoda destul de usor cu ceva cunostinte de IT si cateva ore de cauta pe net sau mers la un service GSM.
iar samsung nu se baga sa blocheze telefonul, iar operatorii telecom de la noi nici atat ca ei au doar avantaje: telefonu furat va fi folosit de altcineva, iar pagubitul va trebui sa cumpere alt telefon

Ai perfecta dreptate. Din pacate practica excede teoria. Terenul respectiv nu e "maturat" de camerele de luat vederi din curte, nimeni nu a vazut nimic.
E mult mai important sa invete o lectie decat sa se bucure in continuare de un device. E mai pretios ce ai invatat in viata decat ceea ce ai, egal ca sunt bani masini sau device-uri. daca ai cap faci banii la loc, Daca esti tard nu ai nicio sansa.

Edited by anducoj, 22 January 2020 - 13:44.


#43
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 28.02.2006
Daca in telefonul ala ajunge o cartela, la prima inregistrare in retea mobila IMEI-ul este raportat. Politiei i se comunica numarul de telefon pe care s-a activat IMEI-ul, urmeaza o adresa la operatorul respectiv si apoi identificarea posesorului. De cele mai multe ori se ajunge la cumparatorul de buna credinta sau fraierul care s-a bucurat ca a cumparat un telefon la jumatate din valoarea lui reala. De multe ori se intampla sa se schimbe si doi-trei proprietari pana se reuseste identificarea, pentru ca se folosesc cartele prepaid vechi, care nu sunt inregistrate. Singura conditie este ca telefonul sa se inregistreze intr-o retea din Romania.

#44
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View PostStefanRO, on 22 ianuarie 2020 - 10:08, said:

Tura viitoare , cand iti cumperi telefon scump , fa-ti si asigurare la el, da asigurare si pentru furt...
In Romania asigurarea cel putin pe care o detin eu la telefon(Samsung Note 10+) nu acopera furtul sau pierderea telefonului.
On topic: Nu am copii, dar nu cred ca este normal sa-i cumperi un telefon scump daca ti la viata lui.

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt asigurări care acoperă furtul. Cu mențiunea ca în general e numai furtul prin efracție sau tâlhărie. Ca lași tu telefonul pe masa sau în ghiozdan și pleci, cam întra la excluderi.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,532
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMirceaDWC, on 22 ianuarie 2020 - 13:51, said:

Politiei i se comunica numarul de telefon pe care s-a activat IMEI-ul, urmeaza o adresa la operatorul respectiv si apoi identificarea posesorului.
Doar in filme se poate.
Doar după un număr prepay nu se poate identifica posesorul lui. Nu se cumpără prepay in Ro cu buletinul.
Unele se dau gratis de operatori. Am câteva SIM-uri Ă®ncă neactivate primite de la Lyca la un colt de strada.
Cel mult se poate determina celula unde s-au conectat. Acolo pot fi sute de utilizatori.

Daca pun acum un SIM nou într-un telefon furat, nu îl găsește nimeni daca eu nu doresc asta. Nu îl folosesc pt apeluri, doar pt browsing.

Edited by dorin_2k, 22 January 2020 - 14:44.


#47
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 29.09.2006
S10e nu este un telefon care sa se faca remarcat cand il utilizezi sau cand il lasi pe masa. Inaintea lui am avut un HTC U Play, pt el am mai primit aprecieri, intrebari, pt S10e nimic.

#48
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cum adica ai primit aprecieri pentru telefon? "WOW ce telefon frumos ai, felicitari"....

#49
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 28.02.2006

View Postdorin_2k, on 22 ianuarie 2020 - 14:42, said:

Doar in filme se poate.
Doar după un număr prepay nu se poate identifica posesorul lui. Nu se cumpără prepay in Ro cu buletinul.
Unele se dau gratis de operatori. Am câteva SIM-uri ĂŽncă neactivate primite de la Lyca la un colt de strada.
Cel mult se poate determina celula unde s-au conectat. Acolo pot fi sute de utilizatori.

Daca pun acum un SIM nou într-un telefon furat, nu îl găsește nimeni daca eu nu doresc asta. Nu îl folosesc pt apeluri, doar pt browsing.
Nu se cumpara cu buletinul, dar indiferent ce folosesti, date sau voce, SIM-ul se inregistreaza in retea cu IMEI-ul dispozitivului. Operatorul comunica Parchetului, caci prin parchet se face toata procedura, ca nr de telefon X este in telefonul cu IMEI-ul Y, precum si alte date, asa cum le are, gen: nr apartine lui cutarescu (abonament sau inregistrat prin vreo aplicatie gen Cont Vodafone), sau "este o cartela prepaid achizitionata la data de ............. din locatia Y, cu bonul fiscal Z. Alteori se imperecheaza bonul fiscal cu tipul platii, card de exemplu. Si reincepe circul, adresa de la Parchet catre emitentul cardului cu seria/nr pentru a comunica posesorul, adresa catre magazinul care a comercializat sa puna la dispozitie inregistrarile video etc.

In practica, pana se ajunge la finalul acestor proceduri se prescrie fapta.... Si asta pentru ca procurorul respectiv nu sta doar pe acel dosar, iar procedura este greoaie, o singura ordonanta de procuror neputand sa fie generica, adica sa acopere toate situatiile posibile.... Insa sunt cazuri cand s-a mers repede, cunosc persoane care si-au recuperat telefonul.

Eu am fost intr-o situatie similara, sotiei i-a fost furat telefonul din geanta la piscina. Aveam instalata pe telefon un avast anti-teft. Am localizat telefonul era inca in zona piscinei. Am mers la Politie, agentul de acolo a venit cu mine impreuna cu inca un coleg, le-am spus ca pot face telefonul sa sune cu volum maxim fara ca altcineva sa-l poata opri, am facut asta, ei au cerut la bar sa se opreasca muzica si am gasit intr-un final telefonul aruncat langa un brad intr-un colt al locatiei, Probabil cei care l-au luat s-au speriat si l-au aruncat. Politia mi-a cerut totusi sa-mi mentin plangerea, au facut proces verbal cu martori cum si unde s-a gasit telefonul si apoi adresa la parchet sa se ceara inregistrarile camerelor video din locatie, pentru a vedea cine l-a aruncat. Dupa 2 ani am primit adresa de la parchet ca se claseaza cauza, intrucat pe inregistrarile video nu se distinge clar zona in cauza. 2 ani....

#50
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 09.01.2009
O  sa  vezi  peste  o saptamana sau doua  topicul  pe softpedia:'Buna   ziua am  si eu  un samsung S10E  si  i-am  uitat  parola si   contul de   google.Ce  pot sa fac?"

#51
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011
Cum ti-ai permis sa iei copilului s10 prima data tot asa frumos ii cumperi altul rapid, problema rezolvata, doamne fereste sa stea fara telefon sau si mai rau, cu vreun telefon ieftin. Hotul iti multumeste si el la randul lui.

#52
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postanducoj, on 22 ianuarie 2020 - 13:43, said:

Ai perfecta dreptate. Din pacate practica excede teoria. Terenul respectiv nu e "maturat" de camerele de luat vederi din curte, nimeni nu a vazut nimic.
E mult mai important sa invete o lectie decat sa se bucure in continuare de un device. E mai pretios ce ai invatat in viata decat ceea ce ai, egal ca sunt bani masini sau device-uri. daca ai cap faci banii la loc, Daca esti tard nu ai nicio sansa.
daca taica-su o sa ii cumpere alt telefon nu invata nici o lectie, ba chiar stie ca poate sa nu aiba grija de telefon, ca tacsu ii ia altul nou si mai bun.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,532
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMirceaDWC, on 22 ianuarie 2020 - 15:59, said:

: nr apartine lui cutarescu (abonament sau inregistrat prin vreo aplicatie gen Cont Vodafone), sau "este o cartela prepaid achizitionata la data de ............. din locatia Y, cu bonul fiscal Z. Alteori se imperecheaza bonul fiscal cu tipul platii, card de exemplu. Si reincepe circul, adresa de la Parchet catre emitentul cardului cu seria/nr pentru a comunica posesorul, adresa catre magazinul care a comercializat sa puna la dispozitie inregistrarile video etc.
Nu, nu, nu.
In filme:da.
Am carteva SIM-uri primite gratis la colț de stradă.
Am primit SIM-uri gratis inn cutia poștală.
Am găsit SIM-uri noi in scara blocului. Și la mine și la colegi in alt oraș.
Am primit SIM-uri gratis și in magazin. Fara bon, fara camere.

Cu SIM nou nu te găsește nimeni (daca tu nu vrei).


Daca iti scotea SIM-ul nu făceai nika cu aplicația anti teft. (doar daca era deja conectat pe wifi).
Daca era doar pe date mobile: adio.

Edited by dorin_2k, 22 January 2020 - 18:28.


#54
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 13.11.2011
1.NU.
Se poate da hard reset din butoane dar va cere parola contului Google al proprietarului.
PS: lăsați-mă cu filmulețele de pe YouTube.

View PostFallenAngel, on 22 ianuarie 2020 - 10:59, said:

Eu n-am reusit sa fac bypass la contul de google la 2 telefoane. A trebuit sa le duc in garantie.
Pur si simplu au uitat parola de la cont. Cum faceti voi bypass la contul de google?
Nu se poate face baypass.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate