Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Casa Parter Sibiu/Sadu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#73
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postgreenlife, on 09 ianuarie 2020 - 22:06, said:

Proiectantul la care am fost eu mi-a zis ca 80% din clienti vin cu schitele lor si nu-i poate scoate din ele. Normal ca am venit si eu cu schita :).
Doar ca dupa ce a vazut-o ne-a zis 2, 3 chestii care nu erau chiar ok.
Dupa care a aparut cu un ditamai dosarul cu proiecte. De la interioare pana la fatade.
Ne-a lasat 2 ore sa-l frunzarim, timp in care el si-a vazut de treburi.
Normal ca am gasit ceva mult mai ok. Care imbina utilul cu placutul. O casa, pe langa partea practica mai trebuie sa aiba si deschiderea, caldura placuta ochiului.
Asa ca nu te fixa pe planurile tale. Poate-ti da proiectantul alternative mult mai bune.
Stii de ce se zice ca ca prima casa o faci pentru vanzare, a doua pentru tine.

Adevarat ai scris. Nu exclud aceasta opțiune, oricum casa se face in functie de teren si ce scrie in CU(PUZ). Pina acolo mai am. Vedem ce grăiește si arhitectul, dupa ce iese CU

Intre timp am altele de care sa ma ingrijorez si astept primavara ca sa pot curăța terenul.

Legat de incalzire, o sa fie IPAT.

Edited by porumbelul_alb, 09 January 2020 - 22:18.


#74
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
A, ok. Nu stiu de ce ma gandeam ca centralele cu peleti si alea cu lemne merg doar pe calorifere.

#75
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postgreenlife, on 09 ianuarie 2020 - 22:24, said:

A, ok. Nu stiu de ce ma gandeam ca centralele cu peleti si alea cu lemne merg doar pe calorifere.

Daca ii pui un puffer, merge si in pardoseala.

#76
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postporumbelul_alb, on 09 ianuarie 2020 - 20:59, said:

pe cand la un dormitor cu parchet stratificat si cu 3 pereti exteriori. Cam da cu vrigula.



Crezi? Hai, n-o fi Oradea ca Sibiul, dar eu am toata casa, mai putin baile, cu startificat si dormitorul iesit in afara fiz ca in proiectul australian. IPAT peste tot. Si nu am nici o virgula. Insa am izolatie.

#77
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postiladi, on 09 ianuarie 2020 - 22:44, said:





Crezi? Hai, n-o fi Oradea ca Sibiul, dar eu am toata casa, mai putin baile, cu startificat si dormitorul iesit in afara fiz ca in proiectul australian. IPAT peste tot. Si nu am nici o virgula. Insa am izolatie.

Cat ai izolație?ce costuri de incalzire, la ce suprafata?


#78
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
140 lei pe noiembrie
248 lei pe decembrie
135 mp utili

izolatie: 10 cm de vata bazaltica + 10 cm de polistiren grafitat. 30 de cm de celuloza in pod, 10 cm extrudat sub sapa si inca 5 sub placa

#79
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005

View Postporumbelul_alb, on 09 ianuarie 2020 - 21:43, said:

Da. Mi-a prevestit constructorul ca acolo o sa trebuieasca o grinda, plus ziduri de caramida de 25 si fundatie sub ei pe care o sa se sprijine un cadru pentru sustinere acoperis.

Grinda aceea o sa fie intre dining/living si bucatarie, nu vad cu ce ar deranja.

Constructorul mi-a mai recomandat si pereti de 3 m înălțime, 11 randuri de caramida.

La fel de frumos poate sa iti faca 2 grinzi intoarse, in acest fel pastreaza livingul intreg, iar grinzile de la planseu vin prinse de acele grinzi.

#80
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@iladi... Pfuai ! Inseamna ca io la izolatie de 20cm bazaltica in pereti + 10 cm bazaltica pe fatada si cca 14 cm sub placa+ 10 cm interior fundatii si elevatii si , normal, 10 cm exterior dar mai ales 40 cm vata in tavan o sa vand caldura la vecini ?   Posted Image

#81
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View PostEcko72Unltd, on 09 ianuarie 2020 - 21:27, said:

Sper ca nu te deranjeaza niste grinzi in living, dar nu vei gasi elemente din lemn de 9 m, iar ca dimensiuni nu mai specific, dar minim o inaltime de 250-300mm la acea deschidere.
Asta pentru planseu. La sarpanta in 4 ape iti trebuie un pop, acela o sa pice in golul livingului. El poare rezema pe grinzile de planseu, dar si alea trebuie supradimensionate.

Se pot comanda pana la 12 m grinzi la orice sectiune, totul este sa gasesti firma potrivita cu banzic bun... Cea mai buna solutie totusi este folosirea de glulam (grinzi stratificate) care de ex la Holver pot fi pana la 13 ml, eu stiu o firma care poate face la ce lungime vrei - totul e sa ai cu ce transporta ( un tir are 13,6 ml lungime). tot spilul este ca se imbina in finger joint pe lungime la cat vrei dupa care se introduc in presa 2-3-4-5-6-...elemente in functie de inaltimea/latimea dorita. Desigur ca si pretul e pe masura, la glulam pretul pleaca de cca 600 euro/mc la dimensiuni asa mai speciale.

#82
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdanwd, on 10 ianuarie 2020 - 07:36, said:

@iladi... Pfuai ! Inseamna ca io la izolatie de 20cm bazaltica in pereti + 10 cm bazaltica pe fatada si cca 14 cm sub placa+ 10 cm interior fundatii si elevatii si , normal, 10 cm exterior dar mai ales 40 cm vata in tavan o sa vand caldura la vecini ?   Posted Image

depinde de sotie :D

#83
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
De ce,crezi ca le-o da gratis ? Posted Image

#84
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postiladi, on 09 ianuarie 2020 - 23:44, said:

140 lei pe noiembrie
248 lei pe decembrie
135 mp utili

izolatie: 10 cm de vata bazaltica + 10 cm de polistiren grafitat. 30 de cm de celuloza in pod, 10 cm extrudat sub sapa si inca 5 sub placa

Bune cifre, sunt curios luna asta cam ce consum ai avut fiind mai scazute temperaturile fata de octombrie/noiembrie.

Am observat ca tu ai casa pe structura metalica.

Constructorul meu m-a avertizat la pereti de exterior, de exemplu cum am facut eu pt dining, acolo se pierde multa caldura si favorizeaza aparitia condensului si mucegai, fiind multe punti termice(stalpi beton).

Tu daca ai structura metalica, merge acel tip de constructie, la beton sta altfel treaba chiar si cu izolatie buna. Eu ma gandeam sa pun izolatie si pe pereti interiori, dar am înțeles ca se pierde inertia termica. Poate o sa pun 15 cm de vata bazaltica la exterior.

In legatura cu designul, poate il schimb in totalitate :)) dar sa pastrez aceea zona de living/dining/bucatarie.

#85
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postporumbelul_alb, on 10 ianuarie 2020 - 11:25, said:

Constructorul meu m-a avertizat la pereti de exterior, de exemplu cum am facut eu pt dining, acolo se pierde multa caldura si favorizeaza aparitia condensului si mucegai, fiind multe punti termice(stalpi beton).

Spune-i constructorului ca dupa ce invelesti totul in polistiren/vata nu mai ai punti termice. Atata timp cat exista continuitate la termoizolatie poti sta linistit.

View Postporumbelul_alb, on 10 ianuarie 2020 - 11:25, said:

Tu daca ai structura metalica, merge acel tip de constructie, la beton sta altfel treaba chiar si cu izolatie buna. Eu ma gandeam sa pun izolatie si pe pereti interiori, dar am înțeles ca se pierde inertia termica. Poate o sa pun 15 cm de vata bazaltica la exterior.

Nu se pune izolatie pe interior.

Cate jurnale ai citit ?

#86
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postmmmgigi, on 10 ianuarie 2020 - 14:07, said:


Spune-i constructorului ca dupa ce invelesti totul in polistiren/vata nu mai ai punti termice. Atata timp cat exista continuitate la termoizolatie poti sta linistit.

Asta a vazut-o pe teren chiar si dupa ce a fost facuta izolatia si chiar si la el acasa si chiar si la casa pe care o am acum (bine, coltul unde mi-a aparut mucegai nu e ventilat bine , fiind un corp de mobila acolo).

Nu se pune izolatie pe interior.

Pereti exteriori ai casei dar pe partea interioara am vrut sa pun izolatie. Dupa ce m-am mai documentat am vazut ca e o proasta idee.

Cate jurnale ai citit ?

Nu prea multe, nu am avut inca timpul necesar.



#87
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postporumbelul_alb, on 10 ianuarie 2020 - 14:45, said:



Am o rugaminte la tine: nu mai raspunde in quote. E greu pentru cineva sa-ti raspunda. In plus nu e tocmai OK sa folosesti culori, regulamentul e explicit in aceasta privinta.

Nu e un avertisment, nu moderez aceasta arie.

#88
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postiladi, on 10 ianuarie 2020 - 15:21, said:




Am o rugaminte la tine: nu mai raspunde in quote. E greu pentru cineva sa-ti raspunda. In plus nu e tocmai OK sa folosesti culori, regulamentul e explicit in aceasta privinta.

Nu e un avertisment, nu moderez aceasta arie.

Imi cer scuze. Asa o sa fac de acum. :D

#89
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
in plus, nu se da quote la mesajul precedent. se presupune ca la el raspunzi :D :D :D

#90
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Si daca pina scriu eu altcineva raspunde? Cum se interpreteaza? :D :D :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate