Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Casa Parter Sibiu/Sadu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#55
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postporumbelul_alb, on 08 ianuarie 2020 - 21:02, said:

...
- dormitorul matrimonial are 3 pereti in exterior, brrrr in zona de munte asa ceva? cred ca o sa fie un challenge sa incalzesc aceea camera cu IPAT.
...
Alege bine si nu-ti face griji! Asigura si mentine temperatura de ambient solicitata, alaturi de un confort termic excelent.

#56
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postporumbelul_alb, on 09 ianuarie 2020 - 15:18, said:

Pina merg la arhitect mai am 2 luni,

daca spui mai sus ca te grabesti, de ce astepti 2 luni ca sa desenezi tu schite?
de ce nu mergi maine la un arhitect si castigi ceva timp?

#57
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Daca mai stai 2 luni pana mergi la arhitect iti garantez ca nu apuci sa bagi primul harlet in pamant anul asta, daca raman valabile autorizatiile si timpii de asteptare de luat pentru acestea, in general de cate o luna- pentru fiecare ! Plus ca iulie- august sunt ca si moarte pentru bugetarime. Sansa ta ar fi ca noi conducatori sa se tina de cuvant in ceea ce priveste obtinerea AC: https://www.facebook...20335061533557/
Asculta sfaturile colegilor si du-te cat mai rapid la un arhitect sa te ia in evidenta deoarece un arhitect bun NU este liber la dispozitia clientului atunci cand merge la el, are lucrari incepute altele pe finalizare, la alte proiecte are de facut dispozitii de santier pentru eventuale modificari etc. Sase luni este un termen extrem de rapid pentru un proiect de la A-Z si nu un copy paste, daca mai adaugi cele 2 luni de concedii ale celor de la care ai de ridicat documente/autorizatii...O luna de exemplu este termenul in care dupa ce duci AC de la primarie la ITC pentru declararea inceperii lucrarilor ridici de la ei documentele !

#58
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
@danwd: De curiozitate, daca apelez la o firma care se ocupa de toate, faza cu autorizatii si bransamente va decurge cumva mai repede decat termenii tristi inaintati de tine? Nu de alta, dar astia au de regula portile din spate deschise ca sa ia stampilele mult mai repede decat eu, Gogu, care ma duc la primarie cu o mana in fund: ``Sar.na, doamna, vreau si eu autorizaziile astea``. Sau ``domnu cu gazu, hai si cu contoru si bransamentu la mine in ograda, pana vineri, daca esti dragut.``
E viabil sa rezolve mai repede mai repede cei apropiati sistemului? chiar si cu ``da, aducem si gazul repede, 600 eur bransamentul in loc 300`` (sume total inventate, n.am avut inca placerea sa aflu scorurile, dar va urma la un moment dat)

#59
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Sfatul meu este, daca poti, sa mai astepti pana se modifica legea, am atasat mai sus link
Mare parte din autorizatii pentru mine le-a scos arhitectul dar au fost si situatii in care a trebuit sa ma duc personal la primarie. Uite un exemplu de timp care puteam sa il pierd degeaba: la un moment dat aveam nevoie de la primaria Floresti- Cluj sa mi se atribuie nr de casa, mno bine, normal ca trebuie sa mergi la et 2 sa ti se atribuie nr sa cobori la parter sa platesti (60 de lei ?) sa duci sus chitanta sa iei dosarul si sa-l depui la registratura, revii dupa 30 de zile dupa documente...Mno, aici, la registratura, am intalnit o tipa amabila care m-o sfatuit sa duc eu dosarul inapoi la urbanism si uite asa dupa uimirea si iritarea doamnei de acolo am scurtat termenul la 5 zile - trebuia si semnatura primarului parca. O alta patanie care m-a costat cca 1000 de euro si 3 luni de intarziere ai are in prim plan pe cei  de la Apele Romane - de la care ai nevoie de aviz care din vara 2018 nu mai este facultativ ci solutiile date de ei sunt obligatorii !
In ceea ce priveste apa/canalizare-gaz-curent electric nu am avut placerea sa bat la portile lor deoarece noi avem proiect comun mai multi proprietari. De la Renel am incercat sa fac bransament provizoriu de santier- termen 3 luni in conditiile in care firida este pe gardul meu (ma rog, viitorul gard ) si le trebuia 50 de cm de cablu, la un cost de 2-3000 de lei le-am dat cu flit deoarece pana in vara trebuie sa avem curentul tras definitiv - si aici este o poveste...deoarece in vara-toamna s-a schimbat ceva in lege desi era la aprobare proiectul nostru au trebuit depuse din nou toate autorizarile de la mediu, ape, gaz etc etc

#60
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postwizake, on 09 ianuarie 2020 - 15:50, said:

daca spui mai sus ca te grabesti, de ce astepti 2 luni ca sa desenezi tu schite?
de ce nu mergi maine la un arhitect si castigi ceva timp?

Pt ca la un arhitect trebuie sa mergi cu un CU.

Deocamdata sunt in faza de cumparare a terenului, am facut antecontractul.
Terenul de fapt, este impartit in 2 , adica sunt 2 parcele care trebuiesc comasate dupa ce facem contractul de vanzare-cumparare la sfarsitul luni Ianuarie.

De ce sfarsitul lui Ianuarie? pt ca mai sunt ceva operatiuni cadastrale de efectuat cu una dintre parcele.
Dupa care, o sa fac alipirea care trebuie facuta dupa ce se intabuleaza cele 2 parcele pe numele nostru.
Totul se face la urgenta la OCPI.
Daca totul merge conform planului la sfarsitul lu Februarie sunt pregatit sa iau CU. Dupa care in Martie sa merg la arhitect, care se va ocupa si de avize.
Pe undeva pe la inceputul lui Mai-Iunie sa incepem constructia. Sper.. Posted Image)

Imediat vine constructorul si ma pune in tema. El stie mai bine ce si cum cu toate hartogaraiele, doar lucreaza in domeniu.

Edited by porumbelul_alb, 09 January 2020 - 17:35.


#61
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Din experienta proprie: Propunere comasare si dupa accept- comasare+ intabulare pe mai multi proprietari; Propunere dezlipire si dupa accept Dezlipire+intabulare pe mai multi proprietari a durat nici mai mult nici mai putin de 3 ani ! O sa vezi ce greu cad de acord consilierii sa puna pe ordinea de zi propunerea...si de ce o luna termen este 2-3-4 luni...

#62
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postdanwd, on 09 ianuarie 2020 - 17:37, said:

Din experienta proprie: Propunere comasare si dupa accept- comasare+ intabulare pe mai multi proprietari; Propunere dezlipire si dupa accept Dezlipire+intabulare pe mai multi proprietari a durat nici mai mult nici mai putin de 3 ani ! O sa vezi ce greu cad de acord consilierii sa puna pe ordinea de zi propunerea...si de ce o luna termen este 2-3-4 luni...

Toate aceste acte se fac la OCPI, nu ai nici o treaba cu primaria si consilieri lor.
Am vb deja cu tompometristul si m-a asigurat ca va merge reped daca este facuta la urgenta.

Edited by porumbelul_alb, 09 January 2020 - 17:41.


#63
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Cateva comentarii legate de plan:

- spatiul pentru birou este inutil asa cum e. Mai bine pui laptopul pe un birou in camera de oaspeti si dai alta destinatie acestui spatiu (dulap, depozitare,etc)
- nu ai prea multe variante de depozitare: doar walk-in dressing , unde ti-ar trebui o latime mai mare . Chiar si asa rezulta 4-5m liniari de dulap . Mai poti face unul si la intrare, dar calculeaza daca ar fi suficient.
-blatul de la bucatarie este mic: 4m in care tre sa pui chiuveta, frigider, plita.  
-latimea holurilor as creste-o la 1.50. Chiar daca 1,30, 1.20 pare suficient, o latime mai mare da senzatia de spatiu si nu de labirint, tu avand si 2 holuri care se intersecteaza.

#64
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu as face usa de acces in CT din hol, imediat dupa usa camerei de oaspeti si cea spre exterior aliniata cu dansa.
Vezi ca trebuie cumva sa ai niste axe in casa aia, stalpii sprijina niste grinzi....
Mergi, omule, la un arhitect, fara schite.....

#65
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postluciant10, on 09 ianuarie 2020 - 17:54, said:

Cateva comentarii legate de plan:

- spatiul pentru birou este inutil asa cum e. Mai bine pui laptopul pe un birou in camera de oaspeti si dai alta destinatie acestui spatiu (dulap, depozitare,etc)
- nu ai prea multe variante de depozitare: doar walk-in dressing , unde ti-ar trebui o latime mai mare . Chiar si asa rezulta 4-5m liniari de dulap . Mai poti face unul si la intrare, dar calculeaza daca ar fi suficient.

m-am gandit si eu la varianta asta, inca nu e batut in cuie acel spatiu, la intrare o sa fie si un spatiu de depozitare

-blatul de la bucatarie este mic: 4m in care tre sa pui chiuveta, frigider, plita.  

blatul de la bucatarie are 440, acolo va fi doar plita, mai exista si o insula pe care va fi montata chiuveta.

-latimea holurilor as creste-o la 1.50. Chiar daca 1,30, 1.20 pare suficient, o latime mai mare da senzatia de spatiu si nu de labirint, tu avand si 2 holuri care se intersecteaza.

Am mai adus cateva modificari la plan.

Multumesc de sfaturi.

Attached File  snapshot-Thu, 09 Jan 2020 18_00_03 GMT.png   1.11MB   117 downloads

View Postcrocko.dilul, on 09 ianuarie 2020 - 19:25, said:

Iar eu as face usa de acces in CT din hol, imediat dupa usa camerei de oaspeti si cea spre exterior aliniata cu dansa.

asa a fost initial design-ul, apoi m-am gandit la usa si la cazul unor scapari de gaze/fum de la centrala pe peleti si intr-un post cineva mi-a recomadat intrarea prin camara.

Vezi ca trebuie cumva sa ai niste axe in casa aia, stalpii sprijina niste grinzi....

doar ce am vb cu constructorul si mi-a explicat cum sta treaba la grinzi si pereti de sustinere. Oricum arhitectul va face aceasta treaba si va face sugesti de imbunatatire. Are un arhitect bun, care se ocupa si de avize .. o luna avizele, in acelasi timp se lucreaza si la planurile/arhitectura casei. Nu e un singur arhitect, este o echipa de oameni care fac asta, lucreaza cu 8 structuristi in functie de constructie, un om se ocupa numai de avize. un termen ar fi 2 luni printre care si cateva intalniri.

Mergi, omule, la un arhitect, fara schite.....


#66
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Fa si tu rocada intre intrare si baia mica. Copilul va merge mai des la baie decat oaspetii. Plus ca nu mai trebuie sa serpuiesti prin holuri ca sa ajungi in living.

Ca o observatie: usa aia de la CT spre exterior. Nu e bine sa se deschida spre afara. Ar trebui sa o faci sa se deschida spre interior, caz in care ar trebui sa repozitionezi usa de la camara spre CT

One more thing: iti faceai griji cu dormitorul pe colt ca va fi frig. Dar baia aia mare cu 2 geamuri cat China, pe colt, nu te ingrijoreaza?

Edited by iladi, 09 January 2020 - 20:39.


#67
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
parca era tocmai asa: daca ai centrala pe lemne usa trebuie sa se deschida spre exterior

#68
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postiladi, on 09 ianuarie 2020 - 20:33, said:

Fa si tu rocada intre intrare si baia mica. Copilul va merge mai des la baie decat oaspetii. Plus ca nu mai trebuie sa serpuiesti prin holuri ca sa ajungi in living.

Da. O observatie buna. :D

Ca o observatie: usa aia de la CT spre exterior. Nu e bine sa se deschida spre afara. Ar trebui sa o faci sa se deschida spre interior, caz in care ar trebui sa repozitionezi usa de la camara spre CT

One more thing: iti faceai griji cu dormitorul pe colt ca va fi frig. Dar baia aia mare cu 2 geamuri cat China, pe colt, nu te ingrijoreaza?

S-a mai redus suprafața. Aici cu IPAT si gresie o sa fie randament mai bun la incalzire, pe cand la un dormitor cu parchet stratificat si cu 3 pereti exteriori. Cam da cu vrigula. La australieni merge ca la ei e cald :))


#69
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pff...s-a-ntors nordu'

View Postporumbelul_alb, on 09 ianuarie 2020 - 20:12, said:



#70
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Sper ca nu te deranjeaza niste grinzi in living, dar nu vei gasi elemente din lemn de 9 m, iar ca dimensiuni nu mai specific, dar minim o inaltime de 250-300mm la acea deschidere.
Asta pentru planseu. La sarpanta in 4 ape iti trebuie un pop, acela o sa pice in golul livingului. El poare rezema pe grinzile de planseu, dar si alea trebuie supradimensionate.

Attached Files



#71
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View PostEcko72Unltd, on 09 ianuarie 2020 - 21:27, said:

Sper ca nu te deranjeaza niste grinzi in living, dar nu vei gasi elemente din lemn de 9 m, iar ca dimensiuni nu mai specific, dar minim o inaltime de 250-300mm la acea deschidere.
Asta pentru planseu. La sarpanta in 4 ape iti trebuie un pop, acela o sa pice in golul livingului. El poare rezema pe grinzile de planseu, dar si alea trebuie supradimensionate.

Da. Mi-a prevestit constructorul ca acolo o sa trebuieasca o grinda, plus ziduri de caramida de 25 si fundatie sub ei pe care o sa se sprijine un cadru pentru sustinere acoperis.

Grinda aceea o sa fie intre dining/living si bucatarie, nu vad cu ce ar deranja.

Constructorul mi-a mai recomandat si pereti de 3 m înălțime, 11 randuri de caramida.

Edited by porumbelul_alb, 09 January 2020 - 21:58.


#72
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Proiectantul la care am fost eu mi-a zis ca 80% din clienti vin cu schitele lor si nu-i poate scoate din ele. Normal ca am venit si eu cu schita Posted Image.
Doar ca dupa ce a vazut-o ne-a zis 2, 3 chestii care nu erau chiar ok.
Dupa care a aparut cu un ditamai dosarul cu proiecte. De la interioare pana la fatade.
Ne-a lasat 2 ore sa-l frunzarim, timp in care el si-a vazut de treburi.
Normal ca am gasit ceva mult mai ok. Care imbina utilul cu placutul. O casa, pe langa partea practica mai trebuie sa aiba si deschiderea, caldura placuta ochiului.
Asa ca nu te fixa pe planurile tale. Poate-ti da proiectantul alternative mult mai bune.
Stii de ce se zice ca ca prima casa o faci pentru vanzare, a doua pentru tine.

LE. In dormitorul principal inteleg ca geamurile vin de o parte si de cealalta a patului. Inteleg ca ai centrala cu peleti. Deci calorifere.
Unde pui caloriferul in dormitor? Daca nu le pui sub geam o sa ai % sa ai condens. Plus ca o sa-ti vina rece.

Edited by greenlife, 09 January 2020 - 22:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate