Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Casa Parter Sibiu/Sadu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#703
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Salut si felicitari pentru casa.
Te-ai miscat bine tare.
Uite ceva de la luk2011. Mi s-a parut foarte interesant.

https://forum.softpe...0#entry27338320

#704
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postporumbelul_alb, on 14 decembrie 2020 - 23:06, said:

130k, am ajuns la 155k si inca mai trebuie.

Nu te supara, ce suprafata are casa ? Am incercat sa gasesc, dar se pare ca mi-a scapat.
In cei 155k intra toate cheluielile ( achizitie teren, avize, etc. ), sau doar constructia in sine ( materiale + manopera ) ? Sincer sa fiu mi se pare cam mult pentru o casa doar cu un nivel .
Intreb doar in ideea in care nu as vrea sa ma apuc de casa, si sa ma trezesc ca nu reusesc sa o duc la bun sfarsit ( intr-un timp rezonabil ).
Ai facut cumva un fisier ( un excel ), cu cheltuielile pe fiecare etapa ? Daca da, il poti posta aici ?

#705
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Salut. Suprafața construită este de 200m2 iar cea utila 160m2 rotunjit.
Am facut un excel si din lipsa de timp si m-am cam speriat cand am vazut cum se duc bani si am abandonat dar in mare parte iti pot spune ca: 210 eur/m2(42k) constructia la roșu,terenul 26k eur, termopane 7k eur. Costuri arhitect, avize(neglijabil ca si cost 150eur), costuri teren(curatat, indreptat si alte lucrari cu buldo) 4k eur. Din momentul in care ai terminat construcția la roșu, începe distracția. Instalația electrica(include si bransamentul) , sanitara si cea de incalzire cu tot cu cazan peleti + cos de fum aproximativ 13-14 k eur.
La aproximativ 155k, ma refer ca am si mobilat casa, electrocasnice etc.
Multe operațiuni le-am facut singur sau cu ajutorul sotiei, fratelui, prieteni si asa am mai salvat niste bănuți.
Ma asteptam sa nu imi ajunga bani si pentru curte dar, asta am lăsat-o pentru viitor si le voi face singur, m-am saturat de "meseriași".
Nu vreau sa te opresc din drum, numai ca ar trebui sa faci un studiu de piata si sa stabilesti un buget înainte de a incepe. Eu am mai ajustat bugetul pe parcurs, in functie de nevoi, pentru ca apar cheltuielile neprevazute. Chestiile mici, multe si nu foarte scumpe, la final se dovedesc costisitoare.

View Poststephanatsea, on 16 ianuarie 2021 - 00:06, said:

Salut si felicitari pentru casa.
Te-ai miscat bine tare.
Uite ceva de la luk2011. Mi s-a parut foarte interesant.

https://forum.softpe...0#entry27338320

Mulțumesc pt urări. Da m-am miscat, noroc cu pandemia ca ne-a tinut pe la casă.
O sa trag un ochi. Mersi de recomandare. Tu ai inceput construcția?

Edited by porumbelul_alb, 17 January 2021 - 00:23.


#706
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postporumbelul_alb, on 17 ianuarie 2021 - 00:23, said:

Nu vreau sa te opresc din drum, numai ca ar trebui sa faci un studiu de piata si sa stabilesti un buget înainte de a incepe.

In primul rand, iti multumesc pentru raspuns.

Foarte corect si adevarat ce zici tu, numai ca ar fi o mica problema: ca sa fac un " studiu de piata " ( care sa se apropie cat mai mult de realitate ), as avea nevoie sa stiu cantitatile de materiale si manopera necesare finalizarii lucrarii. Iar daca nu ai un proiect complet al casei, nu stiu de unde ai putea afla aceste cantitati.

Un tabel in excel ( cu cheltuielile aferente constructiei ), m-ar ajuta in primul rand sa imi fac o idee despre ce cheltuieli apar la constructia casei ( mai ales cele care nu se vad la prima vedere ), ca si tip ( ex: decopertat strat vegetal, sapat put, imprejmuire constructie, avize, ridicat constructia la rosu, electrica, sanitare, invelitoare, termosistem, izolatie acoperis, etc ), urmand ca eu in functie de dimensiunile constructiei mele, si de materialele folosite, sa imi fac un calcul cat mai realist.

#707
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Incerc saptamana viitoare. Trebuie sa fac curat prin foaia de calcul si sa aranjez datele si iti trimit ce am.

#708
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postporumbelul_alb, on 17 ianuarie 2021 - 09:30, said:

Incerc saptamana viitoare. Trebuie sa fac curat prin foaia de calcul si sa aranjez datele si iti trimit ce am.
Merci mult de tot ! Apreciez ! Posted Image

#709
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Astept sa iasa AC ul. O sa te sun să ți mai zic ce si cum.

#710
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 24.08.2020
Salut,
In primul rand felicitari pt casa si pt timpul scurt de executie,a iesit bine,imi place. :)
Am vazut ca nu ai mai postat in ultimul timp,probabil din lipsa de timp,vreau sa te intreb la ce sa fiu atent sunt aproape la stadiul de finisaje, avem o casa aproape identica parter.
Ce iti place?Ce nu iti place sau ai face diferit?
Mersi pt raspuns!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate