Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Casa Parter Sibiu/Sadu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#109
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Oricum, iarna asta m-a uimit. Cel mai mic consum de gaz de cand m-am mutat, si locuiesc aproape de munte in Cisnadie, unde temperaturile fata de Sibiu sunt cu 2 grade mai mici. Daca se mentine trendul asa la ce draq o sa ne mai trebuieasca caldura, bine izolatia e buna si pt a tine caldura in exterior.
Tinand cont de trendul actual, de crestere al temperaturilor globale, eu zic ca in 10 ani o sa trebuieasca AC ca sa racim, sistemele de incalzire o sa devina istorie sau ne facem case sub pamant.

Planul ar fi urmatorul:
Sub placa 10 cm xps, peste placa 5 sau 10 cm xps. La exterior, 10 cm xps soclul, 15 cm vata zidurile.
La interior, rigips pe structura metalica cu izolatie in dreptul stalpilor. Tavanul 30 cm vata.

IPAT in toata casa.

Edited by porumbelul_alb, 17 February 2020 - 14:48.


#110
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postporumbelul_alb, on 17 februarie 2020 - 14:37, said:

Sub placa 10 cm xps, peste placa 5 sau 10 cm xps. La exterior, 10 cm xps soclul, 15 cm vata zidurile.
[...]
IPAT in toata casa.

cam asa am facut si eu (o mica diferenta peste placa: 5cm xps + 2cm placa cu nuturi)

#111
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View Postwizake, on 17 februarie 2020 - 14:33, said:

de ce unele geamuri sunt mai "inalte" decat altele? Nu strica putin aspectul faptul ca nu sunt aliniate mai ales ca sunt pe aceeasi fatada?

Asta e o schiță, arhitectului o sa ii spun ce si cum. La dining vreau geamuri mari nu chiar din podea pina in tavan, ci, de la 10 cm deasupra podelei pina in tavan sau cat mai ramane dintr-un rand sau 2 de caramizi. Cele de la dormitorul matrimonial o sa fie deoparte si de alta a patului de la inaltimea noptierelor si aliniate cu cele de la living pe inaltime,o sa fie si o usa cu access la terasa la fel de inalta ca si la living.

O veste buna, a fost finalizata si alipirea, actele fiind depuse vineri. Am inceput demersurile pentru eliberare CU, saptamana viitoare sper sa fie gata.

Apropo, la asta nu m-am gandit. Cam care e inaltimea standard la ferestre?
La casa in care stau acum sunt la 130cm.

Edited by porumbelul_alb, 17 February 2020 - 15:04.


#112
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Si o poza cu pozitionarea terenului.

Attached File  Capture.JPG   298.01K   116 downloads

#113
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu cred ca este inaltime standard la ferestre. Stiu ca sunt niste norme de siguranta referitoare la inaltimea parapetului geamurilor de la etaj (daca e cazul) - hp = 90cm parca.

#114
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Stiu ca erau niste coeficiente de luminozitate prin care se 'impunea'  ca suprafata vitrata sa nu fie mai putin de x din suprafata locuita pe diferite tipuri de suprafete de locuit (domitor / baie / bucatarie, etc), in sensul ca pentru fiecare 8mp  suprafata utila sa ai cel putin 1m suprafata vitrata, insa nu stiu de vreun stas anume pe lungime/latime.

La mine de ex, s-a mers pe multiplu de 80cm pe latime si 1.4m inaltime, insa am si vreo 3 geamuri mai inalte (hp mai mic, cred ca 30cm) de vreo 2m la living si bucatarie.

#115
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Multumesc pt informatii. O sa intreb si la arhitect.

#116
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Astazi a iesit si CU. Cred ca in total am de adunat 4-5 avize(servicu gratuit oferit de arhitect, doar taxele le platesc). Pot 35%,Cut 0.8. Pot construit P, P+E, P+M, P+E+M. Retragere de 3m de aliniament +cele standard fata de vecini. Fara interdicții de constructie. O interdictie nostima, nu pot placa soclul cu marmura sau gresie.
Următorul pas, vizita la arhitect programata saptamana viitoare.

Edited by porumbelul_alb, 28 February 2020 - 23:09.


#117
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Are cineva experiență cu gard viu din Chiparos Leyland?

#118
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Stie cineva cum se traduce asta într-un limbaj pe care sa il inteleg si eu. :))
Attached File  Screenshot_20200304_220011.jpg   210.74K   80 downloads

Drumul are o latime de 4.6 m

Edited by porumbelul_alb, 04 March 2020 - 22:08.


#119
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014
Cred ca:
1.Retragi gardul la 4.5 m din axul drumului
2.Constructiile la minim 3 m din gard, după ce l-ai retras.

#120
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
La asta ma cam gandeam si eu, doar vroiam sa fiu sigur ca am înțeles. De pe toata strada, doar eu o sa am gardul retras, celelalte case sunt facute de ceva timp, au garduri construite... O sa arate ca pixu.

Edited by porumbelul_alb, 05 March 2020 - 07:57.


#121
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014
Și eu voi fi sungurul cu gardul retras, cam cu 2,5 m mai în interior decât vecinii. Partea buna e ca voi rămâne cu câteva locuri de parcare în exterior.

#122
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Tu ai vazut partea buna a lucrurilor. Ahahaha

#123
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Iei legatura cu o firma de cadastru care îți stabilește limitele proprietății si iti face intarusarea conform programului eTerra. Costul e de aproximativ 200 lei. Daca terenul tau nu a fost introdus in acel program o sa iti faca lucrare de cadastru care te costa minim 700 lei si o luna de așteptare.
Dupa stabilirea limitelor de proprietate vei sti exact unde o sa fie amplasată casa respectând alinierea impusa in C.U. fata de limita de proprietate.

#124
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Marius.
Terenul este deja introdus in eTerra, au fost 2 parcele si le-am comasat.Am vb deja cu topometristul meu, Donatia de teren se va face către primarie si, poate fi facuta innainte sau dupa ce este eliberat AC.

Multumesc de sfat.

#125
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Nu primești A.C. fara sa faci donația in prealabil. După donație consiliul local va stabili în ședința daca ți-o aproba sau nu. E de ras dar asa merg treburile. De-abia dupa aprobarea donației în Consiliul local poti sa depui pentru A.C.
Poate la Sadu se intampla miracole si poti face asa cum ai zis dar la Sibiu asta e procedura.

Edited by Mariusvlad2, 05 March 2020 - 08:37.


#126
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014
Pai la mine în Iasi nu am donat nimic. Doar am retras împrejmuirea, terenul e tot al meu. Doar ca în drum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate