Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P+E - Timis

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
scociu

scociu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2006

 kolfleading, on 06 ianuarie 2020 - 15:45, said:

Din experienta proprie iti spun ca o extractie de 50 mc/h aeriseste foarte bine o baie de 5 mp in care se foloseste zilnic dusul sau cada de baie.

Cu conditia ca extractia sa mearga mult timp (adica sa nu te astepti sa aeriseasca in 5 minute). La mine merge non-stop si de cand am pus-o in functiune, nu am mai deschis geamul la baie.

Eu extrag 50 mc/h pe tubulatura de 100 mm diametru. Zgomotul e prezent dar e acceptabil. Cred ca cea mai mare parte din zgomot se produce in grila cu care este acoperita teava.

Ai automatizat cumva sa treaca centrala de ventilatie pe o treapta superioara cand/dupa ce folosesti baia?
Daca nu, sa ajungi la 50mc/h pt baie nu te-a dus la un debit total care sa-ti supraventileze casa?

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 scociu, on 17 ianuarie 2020 - 19:08, said:

Ai automatizat cumva sa treaca centrala de ventilatie pe o treapta superioara cand/dupa ce folosesti baia?
Daca nu, sa ajungi la 50mc/h pt baie nu te-a dus la un debit total care sa-ti supraventileze casa?
Inca nu am centrala de ventilatie, dar o sa vina. Am doar ventilator extractor care merge non-stop.
Deocamdata nu consider ca e nevoie de automatizarea de care spui.
Am doar 2 bai (una la parter, una la etaj). Debitul extras total este 100 mc/h si mi se pare ok.

#21
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Revin cu un update. Vesti bune si vesti proaste.
La partea de acte stam bine, avem toate avizele de vreo saptamana, proiectele sunt gata(inclusiv cel de drum ????) si daca nu ma insel vor fi trimise la verificator saptamana ce vine.
Probabil intr-o saptamana doua, depunem pentru autorizatie. Inteleg ca eliberarea dureaza vreo 2 sau 3 saptamani.

Dupa ce avem autorizatia de construire o sa fac si cererile pentru utilitati. Cel mai mult ma intereseaza sa rezolv cu curentul, gazul mai poate astepta, pentru apa facem deocamdata foraj.

Vestea proasta, am avut feelingul asta, nu ne apucam de construit pana in Septembrie. Exista sansa sa putem incepe si mai repede dar data ce si-au asuamt-o a fost jumatea lunii Septembrie.
Avem si o oferta initiala, destul de completa as spune eu. Deocamdata pare ca ne incadram in bugetul "la rosu".


PS: Daca sunt ceva planse care v-ar ajuta sa va faceti o idee asupra calitatii proiectului.. Cred ca mi-ar prinde bine o parere, mai ales la partea de structura care din ce am vazut pe alte jurnale, e cea mai sensibila.

#22
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Vesti bune, avem autorizatia de construire si am facut cereri de bransament / extindere retea pentru gaz si curent(racordare temporara in solutie definitiva). La gaz pare ca vorbim de extindere de retea de ~110metrii.
Din punct de vedere al proiectului asteptam PT si DDE pentru arhitectura si instalatii. Putem oricum sa ne apucam de treaba cu ce avem deja.
Urmeaza o intalnire cu constructorul pentru a pune la punct cat mai multe detalii si sper eu pentru a stabili o data pentru inceperea lucrarilor.

Sper sa revin si cu alte vesti bune in curand. Nu mi-e clar daca si cand ne putem apuca de treaba in conditiile actuale. Am temeri legate de evolutia preturilor la manopera si materiale care cred ca vor merge in jos daca economia va fi puternic afectata de aceasta criza. Alte ingrijorari sunt legate de disponibilitatea materialelor, mai ales a fierului.

#23
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Update:

Trecem în acest moment printr-un brainstorm între constructor și structurist în legătură cu metoda corecta, eficienta, etc. pentru izolarea cu polistiren a tălpii de fundare, a elevatiei și sub placa de beton.

Structuristul spune ca ar trebuii sa respectăm ce a pus el pe foaie si ca putem face prima oara turnarea si mai apoi sa lipim polistirenul de elevație.
Constructorul, din motive evidente crede ca e mai bine sa aducem elevatia la aceeași grosime pentru a avea o manopera mai simpla si fail proof, el insista ca la o sapatura de 95cm nu are suficient loc sa lipeasca polistirenul pe elevație. constructorul a propus ca alternativa o sapatura si mai lata decat ce avem pe plansa de sapaturi astfel inca sa aiba mai mult pentru lipirea polistirenului.

Eu voi deconta decizia fie printr-o cantitate mai mare de beton fie printr-un cost mai mare al manoperei. Deocamdată oferta este în lucru deci nu avem o imagine clară asupra  diferențelor de cost.

As aprecia dacă cei care au trecut deja prin faza asta și au avut soluții tehnice asemănătoare mi-ar putea descrie cum au pus in practica izolarea. Poate ca ar ajuta și niște poze.

Multumesc anticipat. Apreciez

Attached Files



#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu inteleg despre ce sapatura e vorba la elevatie. Elevatia ar trebui sa fie peste cota terenului.

Termoizolare fundatii: https://forum.softpe...6#entry20750808
Termoizolare elevatii: https://forum.softpe...4#entry20807439
https://forum.softpe...2#entry20812038

#25
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018

 kolfleading, on 12 mai 2020 - 17:24, said:

Nu inteleg despre ce sapatura e vorba la elevatie. Elevatia ar trebui sa fie peste cota terenului.

Termoizolare fundatii: https://forum.softpe...6#entry20750808
Termoizolare elevatii: https://forum.softpe...4#entry20807439
https://forum.softpe...2#entry20812038


@kolf, asa e cand vrei sa pari inteligent si nu prea iti iese, ma refer la mine. Nu am folosit termenul corect, mă refer la partea cu polistiren din detaliile de structura care acum înțeleg ca fac parte tot din fundații.

La tine vad ca nu a fost nici o diferenta de grosime la fundatie si ce s-a facut seamana cu propunerea constructorului meu. Daca mergem pe varianta asta o sa reiese o cantitate probabil deloc neglijabila de beton in plus.
La mine din pacate fundatia are forma unu T intors si inteleg ca asta face putin mai complicata manopera pentru ca nu prea avem cum sa fixam polistirenul direct la turnare.

#26
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Aveți cumva o recomandare pentru un diriginte de șantier care sa fie dispus la o colaborare putin mai extinsa decat vizitele la fazele determinante(la care oricum va fi prezent și structuristul) și care sa poată acoperi toate atribuțiile si responsabilitățile unui asemenea rol? Sau mai simplu caut o persoana de încredere care sa ma poata reprezenta in fata constructorului, care sa verifice calitatea manoperei, sa fie dispus la vizite mai dese pe șantier etc. Mulțumesc.

#27
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Tie iti trebuie un sef de santier acolo nu neaparat un diriginte....

Edited by Zalmoxis99, 25 May 2020 - 14:23.


#28
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Long time no update..... asa ca imi cer iertare pentru informatiile alambicate si pentru ca o sa sar de la un subiect la altul. Am avut noroc de diriginte care sa faca mai mult decat semnarea actelor, structurist implicat care a facut toate vizitele, constructor care a fost dispus sa colaboreze si sa corecteze problemele si nu in ultimul rand  vreme buna, asa ca avem structura sus si asteptam dupa lemnul de la acoperis si carport. Cred ca undeva spre sfarsitul lunii o sa primim lemnul.
Am horatat ca tot ce tine de structura de lemn a acoperisului sa o fac tot cu echipa care s-a ocupat de betoane si zidarie.

Pentru ca in proiect avem prevazuta tabla faltuita, am hotarat ca montajul follilor, izolatiei, al tablei+ accesorii sa o fac cu o echipa cu experienta si recomandari.
Sunt putin indecis daca sa merg pe varianta recomandata in PTH si anume Ruuki Classic sau pe Lindab tot varianta de tabla faltuita.

M-ar ajuta daca aveti cunostinte de furnizori seriosi de tabla Lindab / Ruuki din Timisoara sau imprejurimi care sa ma ajute cu o solutie completa pentru tabla, folii, accesorii etc. Cred ca intru putin in criza de timp si trebuie sa cer oferte cat mai curand. La fel si pentru partea de montaj dar ma gandesc ca un furnizor serios ar putea eventual sa asigure si partea de manopera sau macar sa recomande o echipa / firma.


De asemena m-ar ajuta o recomandare pentru partea de tamplarii si usa de la intrare. Pentru geamuri probabil ca voi merge pe varianta de profile BlueEvolution 92 cu sticla de 52mm si warm edge.


Multumesc anticipat.

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu iti recomand Megaprofil Buzias. Am tigla pe casa de 15 ani, e-adevarat, m-a costat cat o tigla ceramica superioara, dar merita. Vezi daca mai exista infoliata, eu dintr-asta am.

#30
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Si eu am vrut sa pun tabla faltuita de la lindab,din intamplare am dat de cei de la Impro. Mi-a placut mult granite stormul culoare mata si am mers cu ei. Ceea ce m-a convins au fost multitudinea de '' rizuri'' pe care o are tabla cu rol de intarire nu doar cele doua intarituri pe care le are atat Lindabul cat si ultimul model de retropanel de la bilka. Cele mai lungi placi le-am avut de 810 cm si nu au flambat deloc.

Attached File  IMG_6900.jpg   67.74K   30 downloads

#31
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Cam asa arata stratificatiile de la acoperis. Include si partea de izolatie pe placa

invelitoare - tabla faltuita culoare ANTRACIT RR2H3 NCS: S 6005-Y20R
astereala - scanduri 20mm
sipci lemn transversale 24*46mm
strat de ventilare
folie anticondens
structura - capriori 10*17cm
TIZ intre capriori - vata minerala 17cm
TIZ suplimentara - vata minerala 10cm
structura inchidere gips-carton 30mm
inchidere plan inclinat - placi gips-carton 12mm
finisaj pardoseala - OSB 20mm
TIZ suplimentara placa - polistiren extrudat 10cm
structura de rezistenta - placa b.a. 15cm
tencuiala pentru interior
finisaj - vopsea lavabila

@danwd, ai idee daca cei de la Impro au un consultant de vanzari si in judetul Timis? Daca ii poti recomanda cu incredere pe cei cu care ai colaborat tu, m-ar ajuta un pm cu datele de contact. Montajul l-ai facut cu cineva recomandat de producator?
Ai reusit sa compari cumva oferte de la diferiti producatori, ceva concluzii dupa comparatie? La mine culoarea si tipul tablei sunt destul de clar detaliate in proiect. Acoperisul e in doua ape deci si eu voi avea nevoie de placi destul de lungi.

#32
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ți-aș sugera sa modifici secțiunea căpriorilor pentru că nu te ajuta la dispunerea straturilor de termoizolare.
Așa că ți-aș sugera sa mergi cu 7 x 20  sau 8x20 . Iar stratul suplimentar de 10 dispus la interior sub căpriori sau pe placa din pod.




#33
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018

View Postroman_roman, on 05 ianuarie 2021 - 12:36, said:

Ți-aș sugera sa modifici secțiunea căpriorilor pentru că nu te ajuta la dispunerea straturilor de termoizolare.
Așa că ți-aș sugera sa mergi cu 7 x 20  sau 8x20 . Iar stratul suplimentar de 10 dispus la interior sub căpriori sau pe placa din pod.

Multumesc pentru sugestie dar este putin cam tarziu sa fac modificarea. De abia am reusit sa conving furnizorul de lemn sa taie capriorii la dimensiunile din proiect. Cel mai probabil lemnul este deja taiat si in proces de uscare. Probabil ca structuristul a dat dimensiunile astea cu gandul la economie de material dar nu la usurinta cu care vom face termoizolatia.

Intrebare, daca din considerente de buget aman termoizolarea acoperisului si ma opresc dupa ce structura de lemn este gata, cam care ar fi riscurile?

#34
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
"economie de material" la o așa dimensiune ?! Daca vor și la lungimi mari sa vezi ce se vor bucura muncitorii la montaj.


#35
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
La stratificatii ai uitat 1 rand de sipci ? Pentru ventilatie e nevoie de 2 randuri de sipci puse perpendicular una peste cealalta. La tabla faltuita toti producatorii recomanda sa pui scandura de minim 10 cm la maxim 15 cm intre ele. Deasemenea nu vad folia anticondens ce se pune deasupra asterelei ! O alta varianta ar fi montajul tablei direct peste astereala, se foloseste o '' pasla'' speciala sub tabla pentru ventilare, nu m-am informat mult deoarece nu am vrut acest sistem.
Referitor la intrebarea ta, nu stiu pe nimeni din Timis de la Impro, eu am luat nr agentului de pe site-ul lor https://www.impro.ro...kt/lambda-r-2-0
Meseriasi am luat din recomandarea unui prieten care a montat cu ei, montajul tablei si a accesorilor s-a facut ok, la parazapezi si aerisitoare au cerut f mult, 100 de lei/ ml de parazapezi !!! Pt aerisitoare ar fi vrut 300/ element. Montatorii indicati de agent mi-au cerut aproape triplu fata de preturile medii.
Parazapezile si aerisirile plus ceva lucrari de exhaustare la firma le-am facut cu o alta echipa de care sunt mult mai multumit si ai pot recomanda, lucreaza in toata tara, a fost 35 lei/ ml de parazapezi si 150/ element de ventilatie.

#36
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018

View Postdanwd, on 05 ianuarie 2021 - 16:46, said:

La stratificatii ai uitat 1 rand de sipci ? Pentru ventilatie e nevoie de 2 randuri de sipci puse perpendicular una peste cealalta. La tabla faltuita toti producatorii recomanda sa pui scandura de minim 10 cm la maxim 15 cm intre ele. Deasemenea nu vad folia anticondens ce se pune deasupra asterelei ! O alta varianta ar fi montajul tablei direct peste astereala, se foloseste o '' pasla'' speciala sub tabla pentru ventilare, nu m-am informat mult deoarece nu am vrut acest sistem.
Referitor la intrebarea ta, nu stiu pe nimeni din Timis de la Impro, eu am luat nr agentului de pe site-ul lor https://www.impro.ro...kt/lambda-r-2-0
Meseriasi am luat din recomandarea unui prieten care a montat cu ei, montajul tablei si a accesorilor s-a facut ok, la parazapezi si aerisitoare au cerut f mult, 100 de lei/ ml de parazapezi !!! Pt aerisitoare ar fi vrut 300/ element. Montatorii indicati de agent mi-au cerut aproape triplu fata de preturile medii.
Parazapezile si aerisirile plus ceva lucrari de exhaustare la firma le-am facut cu o alta echipa de care sunt mult mai multumit si ai pot recomanda, lucreaza in toata tara, a fost 35 lei/ ml de parazapezi si 150/ element de ventilatie.


Tocmai detaliile ce le-ai ridicat tu in discutie as vrea sa le clarific cu consultantii de vanzari cu care sper sa ajung sa interactionez curand. Am planse cu detalii de executie de la acoperis si as vrea sa validez solutiile tehnice, necesar de materiale etc. inainte de a pune o comanda ferma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate