Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa P+E - Timis

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Comanda finala la tabla nu o iau agentii decat in momentul in care ai astereala pusa, vor sa verifice daca se respecta proiectul sarpantei. La mine la un acoperis in 2 ape (si jumatate) la 202 mp de astereala masurata mi-a intrat 225 mp de tabla. Daca as monta acum, stiind pasul real al celulelor ar intra mai putin pentru ca as face astereala la multiplul dimensiunilor tablei care nu este 50 cm ci 52 cm masurat de pe varf de click pe varf de click, adica interaxial, aceasta informatie nu ti-o da nimeni si pe agent il doare in cot ca tu trebuie sa tai, cazul meu, 40 cm/ 8,35 ml pe sud si 38 cm/11,5 ml pe nord, pe langa inestetic, nu cred ca o tabla taiata la muchie si indoit falt are aceeasi rezistenta la ruginire ca una scaldata in bai de zinc si magneziu plus vopsite in camp electrostatic in fabrica.
Detaliile se discuta inainte evident, depinde peste ce agent dai, sunt unii carora trebuie sa le ceri tu pe bucata pentru a avea un pachet complet. de exemplu mie nu mi-a dat nimeni in oferta initiala nici sortul de streasina, cum o denumesc cei de la impro si care se monteaza sub folia anticondens, nici banda perforata pentru ventilare, nici banda de etansare sipca verticala.
Un sfat, dupa ce primesti oferta initiala, cauta pe net, o sa ai surpriza ca aceleasi produse de accesorii sa fie mult mai ieftine la altii. De exemplu eu am luat de la toproofing membrana elephant impreuna cu 400 ml de banda de sipca la un pret mai mic decat oferta pentru folie de la impro. Mai sunt si alte maruntisuri la care baga adausuri mari, de ex HS cu cap hexagonal colorate, am luat din dede aceleasi Hs pentru ca nu mi-au ajuns, cu 20 lei mai putin/ cutia de 250 bucati.

PS Daca doresti sa pui banda perforata, da un semn, mi-au ramas vreo 40 ml deoarece am taiat in 2 banda de 10 cm, la mine a fost nevoie doar de 5 cm, cam la fel o sa fie nevoie si la tine.

Edited by danwd, 05 January 2021 - 21:09.


#38
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salut,

Am "pierdut" 15 minute astazi citind jurnalul tau dar ... unde sunt pozele !?
De la constructor din familie la firma aia apoi la hartii si apoi ... este sus.
Vorbim de casa sau de Mr Floppy sa fie .. .sus !?

Bafta in continuare dar este ciudata jurnalul asa "gol" !
Sanatate.

#39
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 ianuarie 2021 - 17:08, said:

Salut,

Am "pierdut" 15 minute astazi citind jurnalul tau dar ... unde sunt pozele !?
De la constructor din familie la firma aia apoi la hartii si apoi ... este sus.
Vorbim de casa sau de Mr Floppy sa fie .. .sus !?

Bafta in continuare dar este ciudata jurnalul asa "gol" !
Sanatate.


Salut, chiar cred ca ai pierdut 15 minute citind jurnalul pentru ca pana acum nu s-a discutat mai nimic constructiv așa ca nu am avut nici eu vreo motivatie sa tin topicul activ, sa pun poze sau sa detaliez prea multe.

Attached Files



#40
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostDaVinci_Tm, on 07 ianuarie 2021 - 17:48, said:


Nu te supara dar eu am citi o groaza de jurnale si mi- a placut lucrul ca am trait alaturi de ei, acea experienta !
La Dvoastra...a fost ca una scurta si nu prea am inteles ce se intampla ! :)

Oricum,sa te bucuri si multa sanatate !
Ai terminat 50%,mai inca vreo 80% !
Bafta

#41
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Nu e nici o suparare, nu o iau ca pe un repros. Din pacate timpul a fost destul de scurt, fundatia a fost trasata in 16 Septembrie iar turnarea la frontoane a fost programata pentru 18 Decembrie. Am avut un program foarte incarcat la munca + tot ce a insemnat implicarea mea la santier...... Nu am reusit sa prioritizez si alte activitati, ba chiar am neglijat multe alte lucruri personale destul de importante.

Daca e sa luam in calcul costurile totale ce le-am estimat, cred ca suntem undeva la 35%

#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Hai ca e sus "hardughia" :D Eu dupa ce am acoperit-o la rosu mi-a zis un vecin ca sunt la 12.5%. Eu speram la 25%.

#43
DaVinci_Tm

DaVinci_Tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2018
Short update.
Am reusit sa tencuim exteriorul ca sa avem un suport cat mai drept pentru termoizolatie.
Avem structura de lemn a acoperisului si a carportului gata inclusiv astereala, folie, sipci /contrasipci. Am comandat de pe acum si lemnul pentru terasa pe care il vom tine la uscat pana anul viitor.
Sambata avem programata vizita in santier pentru masuratorile finale la usile exterioare si tamplarie. Vom merge pe  varianta Salamander BlueEvolution 92.
Avem o oferta initiala pentru tabla de la acoperis si carport. Varianta castigatoare care se incadreaza si la specificatiile din arhitectura este Lindab SRMAX. Din considerente de buget mergem pe varianta de 5mm grosime.

Partea de termoizolatie o programam pentru toamna din motive de buget. Revin curand si cu cateva poze mai actuale.

O rugaminte din partea mea. M-ar ajuta o recomandare pentru o echipa cu experienta in montajul tablei. Am deja o recomandare de la furnizor dar pretul oferta pare putin cam "lipsit de bun simt".

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate