Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#793
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
De ce nu ai facut acele ramnificatii deasupra placii? din ce stiu ai si spatiu tehnologic suficient.
Intri si cu gazul prin elevatie?

#794
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai nu as fi castigat nimic daca le-as fi facut deasupra placii. Asa cum e acum, am rezerva sa dau panta mai mare.
Nu intru cu gazul prin elevatie.

#795
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
.

Edited by kondas, 07 March 2017 - 08:33.


#796
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai din mosi stramosi se pomeneste pe softpedia NU coturilor de 90 de grade, de aceea probabil a pus asa cum a pus.

#797
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkondas, on 07 martie 2017 - 08:30, said:

Am exact una dintr-asta in portbagaj si am contemplat o vreme ideea s-o pun pe asta deasupra de placa.
Dar parca tot mai bine mi se pare cum a iesit acum.

#798
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Sunt si la 67 grade, initial am pus 2 linkuri, unul la 67 si unul la 87 grade.
Dupa am observat ca stiai de ele (l-ai folosit pe cel de 67), vroiam sa indic folosirea celui de 67, dar peste placa.

#799
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Azi s-a facut si umplerea si compactarea. Rezonabil de bine. In poza 6 este balastul care s-a pus peste pamantul compactat.

Va rog sa ma ajutati cu o parere: Mi-a ramas destul de mult pamant din fundatii. Este un pamant galben lutos nisipos (vedeti ultima poza). Daca-l presezi, se face ca plastelina si este destul de impermeabil. Cel mai bine se vede unde a fost compactat in casete.

Eu am acum curtea in medie 30 cm sub nivelul asfaltului, deci voi avea nevoie de umplutura.

Intrebare: oare are rost sa refolosesc pamantul din fundatii ca umplutura? E bun de ceva? Pot planta gazon in astfel de pamant?

Attached Files


Edited by kolfleading, 07 March 2017 - 14:59.


#800
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Prin acest pamant trece mai greu apa. Vei observa ca balteste apa pe el si nu se "trage".

#801
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Depinde de tipul pamantului..Si eu am scos pamant galben de la sapatura generala..si l-am folosit la terasare (ridicare nivel teren)..Insa la mine e terenul in panta..si am tot interesul sa plece apa repede..

PS: cred ca totusi la mine e un pic diferit..e mai nisipos..si are ceva permeabilitate. Cand scot apa din fantana..o arunc pe teren..si dispare destul de repede..

Edited by manghels, 07 March 2017 - 16:00.


#802
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La mine apa balteste chiar si cateva zile la rand, pana iese soarele si se evapora.

#803
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
inseamna ca e lut de ala..cate devine plastic cand se usuca..

#804
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si e bun de ceva? Are rost sa-l tin pentru ridicat nivelul in curte? Creste gazon in el?

Edited by kolfleading, 07 March 2017 - 16:24.


#805
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu stiu ca pt gazon..se baga pamant negru..La fel si pt pomi..Nu cred ca-i prea recomandat sa plantezi in pamant galben..desi or fi 'culturi' care traiesc si in pamantul asta galben..Eu intentionez sa aduc 15cm de pamant negru..peste cel galben..

Edited by manghels, 07 March 2017 - 16:53.


#806
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Nu sunt o autoritate in domeniu insa am vazut pamantul despre care vorbesti. Cu siguranta va trece apa ff greu prin el, aceasta va balti si va dauna oricarei plante (gazon, flori, copaci). Mai bine renunta la el si adu pamant negru de calitate. In cel mai rau caz poti sa-l amesteci cu nisip in proportie destul de mare, doar atunci va deveni mai permeabil.
Spor!

#807
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Din ce vad  Mr. kolf are nevoie de pamant de umplutura..in strat consistent. Pamantul negru ii destul de scump.. Eu zic ca merge facut umplutura cu pamant galben..si suplimentat cu negru in zonele de pomi. Pt gazon cred ca merge doar un 15cm de pamant negru.

In ce priveste apele pluviale..cel mai bine e sa ne bazam pe drenaj si nu pe permeabilitatea terenului. Eu unu prefer sa drenez surplusul..indiferent de cat de permeabil ii terenul (pantta data terenului / rigole / bazin de captare daca e spatiu sau trimise la canalizare daca permite legislatia). Aici ii de luat in calcul si partea statistica de precipitatii..Daca mediile de l/mp is mari..atunci trebuie luate masuri.

Edited by manghels, 07 March 2017 - 17:08.


#808
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si eu un pamant de genul ala cred.. parca argila lutoasa scrie in studiul geo. Iar acum tocmai a plouat bine de tot. Iar trebuie sa astept soarele ca sa sper ca pot sa incep... Posted Image

Edited by oMariusRO, 07 March 2017 - 17:31.


#809
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pamantul lutos nu-mi place. Pana primavara e moale, cleios si nu lasa apa sa se scurga. Vara se face tun, nici cu ranga nu-l dovedesti.

Eu zic sa-l introduci ca o felie intr-un sandwitch.
As rade o grosime de 40cm de pamant negru si l-as face gramada.
As veni cu cel galben de umplutura pana la CTN -30cm.
As readuce pamantul negru pe pozitie.
La pomi oricum poti pune ce pamant vrei tu.

Daca ai nevoie de umplutura nu scoate pamant din curte. E destul de scump de umblat cu buldo si carat cu masini.

#810
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostoMariusRO, on 07 martie 2017 - 17:31, said:

Si eu un pamant de genul ala cred.. parca argila ..
kkcioasa :)


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate