Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#811
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Trebuie pamant negru , fertil pentru pomi , gazon. Asta este bun doar pentru umplutura.

#812
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ai spus ca ai nevoie de 30 cm de umplutura. Pe langa iarba o sa pui si niste boscheti (nu vrei acum, dar jumatatea va vrea :) si aici ma refer la iasomie, liliac si alte balarii). Mai bine renunta la plastelina.

#813
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ma gandeam sa torn placa cu beton impermeabilizat. De la statia Holcim mi-au spus ca pot sa-mi faca B350 P12.

Muncitorii zic ca va fi greu de nivelat, desi constructorul shef zice ca o sa iasa bine.

As fi curios sa mai aflu si alte pareri.

Turnarea e programata la ora 16:00.

#814
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Bafta la turnare, poate vb cu constructorul sa le faca din fier beton la muncitori niste verificatiare de nivel ptr sondare sa nu ai surprize la grosimea placii.O bara lunga care are sudata la x cm nivel alta bara mai mica orizontal care o infig in stratul de beton controland grosimea.

#815
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
depinde @kolfleading ...daca zici la statie sa puna aditivi plastifianti / superplastifiati pentru imbunatatirea lucrabilitatii betonului nu cred ca fie probleme.
nu mai zic din nou toata poezia dar stii ca P12 nu inseamna un beton impermeabil nu?
de curiozitate cat e diferenta intre B250 si 350

#816
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Diferenta e cam 100 RON la mc.
Am inteles ca nu e complet impermeabil, dar din ce am citit eu cred ca e arhi-suficient.

Attached Files



#817
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
S-au intalnit dirigintele cu constructorul si au ajuns la concluzia de mai jos:
  • C25/30 P12
  • Lucrabilitate S3.
  • Sort de diametrul maxim 16 mm


#818
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si atunci de ce nu ai ales varianta cu B250 + Hyseal? Costa 80 lei in plus si aveai beton impermeabil...

C25/30 la o pardoseala?...cred ca glumesti...dar na...daca asa zice dirigintele si constructorul....ala de la statie numai isi freaca mainile Posted Image

Edited by brawnie, 08 March 2017 - 10:47.


#819
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am cerut de la statie beton impermeabil cu aditivi Sika.
Cei de la statie au raspuns ca nu prea fac asa ceva, dar ca imi fac la clasa de permeabilitate P12 dupa reteta lor proprie, verificata, au facut o gramada de bazine si canale cu reteta asta si n-au fost probleme, samd.
Si uite asa a ramas reteta propusa de statie.

Deci clasa a crescut datorita cerintei de permeabilitate P12.

Cantitatea este 10 mc, deci pretul nu-i o problema.

Edited by kolfleading, 08 March 2017 - 10:52.


#820
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu mor cand aud asta cu au facut o gramada de bazine !!!! Imi vine sa ii impusc...de aia mergem la lucrari care nu au nici 10 ani si le reabilitam dpdv structural ca nu au nici o problema !!!! Vrei sa iti trimit poze de rezervoare turnate acum 10 ani cu beton "impermeabil" de la statie care nu au nici o problema?  Aici e poezia pusa de mine la un moment dat... "La un grad de permeabilitate P12 apa intra in beton minim 13,7 mm...deci nu este un beton impermeabil"
Daca pretul nu este o problema de ce nu ai ales varianta mai buna din punct de vedere calitativ? (era si mai ieftin dupa cum am zis mai sus)

#821
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Frumoase momente ..cand vezi cum creste casa..de la o zi la alta..Dupa ce treci de faza de rosu..parca lucrurile se misca mai incet..doar cand apar geamuri si acoperis..mai vezi cate-o schimbare notabila..In rest..parca stagneaza lucrurile for ever..

Eu..dupa ce-am pus geamurile..am mai vazut 2 modificari la casa: prima e dupa ce-am dat adezivul peste EPS-ul de pe exterior...si alta ..zilele trecute..cand am dat var pe etaj..si deodata e alta lume..alb totul..in contrast cu tamplaria maro. Abia astept gresia pe jos..si usile..sa am o idee cum arata..Oricum, mobila pune amprenta finala pe imaginea camerei..

#822
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
kolf, poti sa imi spui si mie te rog de unde ai luat distantierele alea de sub plase? Multumesc.

#823
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 brawnie, on 08 martie 2017 - 10:58, said:

"La un grad de permeabilitate P12 apa intra in beton minim 13,7 mm...deci nu este un beton impermeabil"
Suficient pentru mine.

 brawnie, on 08 martie 2017 - 10:58, said:

Daca pretul nu este o problema de ce nu ai ales varianta mai buna din punct de vedere calitativ? (era si mai ieftin dupa cum am zis mai sus)
N-au vrut cei de la statie.

 oMariusRO, on 08 martie 2017 - 11:01, said:

kolf, poti sa imi spui si mie te rog de unde ai luat distantierele alea de sub plase? Multumesc.
Nu stiu, imi pare rau, constructorul le-a adus.
La "liber" au 5 cm inaltime, dupa ce calci pe el intra in polistiren cam 1 cm.

#824
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc tuturor pentru sfaturi, raspunsuri, idei.
Ma duc sa torn prima placa la prima mea casa. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fjm4BrNAf6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#825
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Daca nu ma insel grosimea placii in elevatie va fi de circa 10 cm si deasupra ei de 6 cm. Urat.

Un perete trebuie sa fie zidit pe o grinda nu pe o placa de 5 cm care sta pe o grinda. Distanta de la barele de armatura a grinzii de elevatie pana la caramida de baza trebuie sa fie de maxim 3-4 cm .

Exista riscul ca placa de 6 cm sa nu suporte greutatea caramizii . Posibil ca peste ceva timp ca placa sa se macine fix de sub caramida.

#826
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 23.02.2007
Te inseli Bendere...

#827
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 Benderbut, on 08 martie 2017 - 14:30, said:

Daca nu ma insel grosimea placii in elevatie va fi de circa 10 cm si deasupra ei de 6 cm. Urat.

Un perete trebuie sa fie zidit pe o grinda nu pe o placa de 5 cm care sta pe o grinda. Distanta de la barele de armatura a grinzii de elevatie pana la caramida de baza trebuie sa fie de maxim 3-4 cm .

Exista riscul ca placa de 6 cm sa nu suporte greutatea caramizii . Posibil ca peste ceva timp ca placa sa se macine fix de sub caramida.

Nu cred ca exista acest risc. Betonul rezista foarte bine la compresiune, chiar si nearmat. Probleme sunt la incovoiere sau forfecare.

#828
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 kolfleading, on 08 martie 2017 - 12:04, said:

......
Ma duc sa torn prima placa la prima mea casa. Posted Image
........

Vor urma si altele? Asta e de "incalzire"?  Sau din rima a iesit asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate