Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Parteneriate/Colaborari/Asocieri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

greseala majora in terminator 2

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 01.10.2002
Avand in vedere ca exista indivizi care intra cu avioane in cladiri si altii care se plimba cu camionul prin targuri de craciun, fara sa poata fi opriti, nu mai pare atat de incredibil

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XnUoUKEIGoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Odata un soldat a furat un tanc si s-a plimbat prin oras, n-au avut ce sa-i faca ca sa-l opreasca. Au trebuit sa astepte pana s-a blocat singur in parapeti. Pentru un robot din viitor e si mai simplu...

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdan1980_25, on 26 decembrie 2019 - 17:03, said:

Spune-mi un film care pare oarecum real...
Sabia cu lunetă. Posted Image

View Postdan1980_25, on 26 decembrie 2019 - 17:03, said:

Spune-mi un film care pare oarecum real...
Sabia cu lunetă. Posted Image

#21
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postkarax, on 26 decembrie 2019 - 16:11, said:


deci scena respectiva, inca din start-ul filmului nu este fezabila. daca luam in calcul ca la vremea respectiva politia avea in dotare inclusiv elicoptere l-ar fi putut urmari pe T-1000 oricat si cere oricate intariri practic sansele robotului sunt 0.


Si ce-ar fi facut producatorii cu cele 200 de milioane de dolari daca T-1000 si Arnold ar fi murit dupa o juma de ora de la inceperea filmului.Uita-te la filmele cu Arnold si Stalone din anii 80.Atunci erau si mai turbati.Vreo 30 de baieti rai trageau din toate gaurile foc automat si baietii "buni" trageau o rafala si picau 10.Aia eficienta bre.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostProiectil, on 26 decembrie 2019 - 16:44, said:

Probabil esti sufletul petrecerii. Ce-mi plac (intre ghilimele) astia care nu se pot bucura de nici un film pentru ca are nustiu ce erori logice si de continuitate, etc. Guess what: filmul e un spectacol (imaginat), deci nu trebuie sa fie perfect 100%. Trebuie sa-ti transmita acolo ceva, o satisfactie ca explodeaza masina aia (ca de aia e SF) , efecte speciale cat de cat decente, etc.

Mai sunt si aia care comenteaza in fimpul filmului ca de ce nu a facut x nustiu ce, sau ce prost a fost directorul la faza aia, cei mai fraieri scenaristi etc.

Cum trebuie sa te bucuri de un film (pentru ca vad ca nu te-ai putut bucura, daca ai deschis acest subiect):

1. Taci in timpul filmului.
2. Priveste cu mintea deschisa si nu te bloca la primul semn de "inconsistenta logica".
3. La final, considerand toate elementele principale (coloana sonora, editarea, scenariul, distributia, etc etc) iti poti da cu parerea ca un film a fost per total de nota 7 spre exemplu.

Aducand argumente ca: daca x ar fi facut lucrul y, atunci filmul s-ar fi finalizat mai repede (vezi Lord of the rings -> sa arunce inelul in foc mai repede folosind acele pasari uriase), atunci nu faci decat sa tai din placerea vizionarii atat a ta cat si a celor din jur.

O zi buna.

bineinteles ca e doar un film. insa greseala e prea flagranta , iti dai seama imediat ca n-ar fi posibil asa ceva.

#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdan1980_25, on 26 decembrie 2019 - 17:03, said:

Spune-mi un film care pare oarecum real...

Pe xhamster sunt cate vrei...

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostLOLkekLOL, on 26 decembrie 2019 - 16:52, said:

E robot din viitor bre karaxe, mai jmeker decat toti militienii de pe planeta la un loc. Nici cand a ajuns in fierul topit din turnatoria aia n-a crapat foarte repede.

asta da, insa s-ar fi venit in final cu armata si ar fi aruncat pe el proiectile incendiare.

View PostGingisHan2015, on 26 decembrie 2019 - 17:07, said:

Armamentul convențional utilizat pentru anihilarea T 1000 era insuficient pentru materialele din exoscheletul  aceluia .
Erau materiale din viitor .
Materia  se recupla iarăși într-un tot unitar . Nu existau soluții pentru anihilarea T atunci .
E un film SF și îl iei că atare .Daca vrei gândește că era echivalent cu bombardarea cu balista și catapulta de către romani cu pietre a unui  Abrams .
Păstrând proporțiile .

din moment ce topitoria respectiva l-a distrus tragem concluzia ca un proiectil cu aceeasi temperatura l-ar fi distrus.

#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Nu-i nicio greșeală.
Filmările sunt făcute în nordul moldovei.!!!
Ce elicoptere visezi om bun????

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostKean, on 26 decembrie 2019 - 17:38, said:

Si ce-ar fi facut producatorii cu cele 200 de milioane de dolari daca T-1000 si Arnold ar fi murit dupa o juma de ora de la inceperea filmului.Uita-te la filmele cu Arnold si Stalone din anii 80.Atunci erau si mai turbati.Vreo 30 de baieti rai trageau din toate gaurile foc automat si baietii "buni" trageau o rafala si picau 10.Aia eficienta bre.

ar fi putut muta luptele undeva ascuns unde n-ar fi fost trafic si oameni astfel parea fezabil sa se fi batut 2-3 ore...

#27
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Trăiești iluzia securității dobândită tot din filme. Nu vine nici dracu dacă are loc un atac. Nici nu trebuie făcut vreun mare efort de imaginație. Avem recent în Europa.

#28
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postkarax, on 26 decembrie 2019 - 16:11, said:

ma uitam astazi la terminator 2, cumparat de pe net , ca am zis sa vad si eu un film vechi asa de plictiseala. si cum ma uitam la scena in care cei doi terminatori se duceau in mall-ul ala sa il gaseasca pe john connor am realizat cat de eronata e toata scena. incepand de la momentul primelor focuri de arma, continuand cu lupta terminatorilor si trecerea prin ziduri ar fi trebuit sa observe fie vre-un politist , fie paza mall-ului , fie cineva cu telefon mobil. presupunand ca nimeni n-a observat trecem la scena in care T-1000 fura acel camion si incepe urmarirea lui john connor aflat pe motocicleta. pe tot parcursul traseului ei se lovesc de n masini , trag n focuri si apoi in acel canal se urmaresc cu viteza. oricum ar fi , la aceste stricaciuni provocate imposibil sa nu se fi alertat vre-un politist , sa nu fi dat cineva un telefon de pe mobil la politie, si dupa sa nu fi aparut echipaje si elicoptere. in cazul asta indiferent cat de puternic ar fi fost T-1000 ar fi fost coplesit pentru ca imediat ce politia si-ar fi dat seama ca au de a face cu un robot ar fi chemat pe cineva cu armament puternic.

Comentariu de adolescent mediocru, ca sa nu zic prost. In 1992 telefoanele mobile erau cat o caramida si in US numai cei cu adevarat bogati si le permiteau. Unul era 3600 USD cand venitul mediu pe vremea aia era de 36000 USD. In plus nu aveau aparate foto ca si azi. Se vede ca nu ai trait in US. Bogatii NU MERG LA MALL cu pulimea. Sunt magazine speciale pentru ei, unde astia de rand nu intra - NU CA E INTERZIS, le e jena sa intre. Am patit si eu cand am fost, abia am asteptat sa ies.
Apoi politia/paza mall-ului. In US la un mall (astea mari de la noi, acolo sunt clasate ca si mici) daca este 1-2 de servici, nu ca aici unde sunt vreo 20 si sunt inarmati cu un pistol, atat.
Apoi faza cu chemat intariri prin statie -  de ce armament greu vorbesti? Politia are pistol si atat, eventual pusca in portbagaj. Pentru situatii extreme exista SWAT dar si aia au arme de asalt militare si atat. Nu grenade nu rachete. Cel mult au grenade cu teargas sau de dezorientare.
CONTINUAM: sa zicem ca realizau ca e un robot din viitor si ar fi avut timp sa cheme intariri prin statie: PE CINE SA CHEME??? ARMATA - ar fi singurii capabili. Problema cu bazele militare in US este ca nu sunt lana mall-uri ci la mama dracului. Se vede ca nu ai fost in US. Nu e VIVO mall din Cluj cu unitatea militara Floresti la 2 pasi. Apoi fa urmatorul experiment - suna la o unitate militara si zi ca esti politistul penis Mica (sau cum te cheama) si ca mall-ul este atacat de un robot si sa vina cu lansatoarele rachete la mall. Sa vedem cat de serios o sa fii luat in seama. Fa-o te provoc.
In plus mall cops in US au un statut ca si ciurigaii de gardieni publici, sau politisti locali cum li se zice acum, toata lumea rade de ei.

#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MWRg6GpuLVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostProiectil, on 26 decembrie 2019 - 16:44, said:

Probabil esti sufletul petrecerii. Ce-mi plac (intre ghilimele) astia care nu se pot bucura de nici un film pentru ca are nustiu ce erori logice si de continuitate, etc. Guess what: filmul e un spectacol (imaginat), deci nu trebuie sa fie perfect 100%. Trebuie sa-ti transmita acolo ceva, o satisfactie ca explodeaza masina aia (ca de aia e SF) , efecte speciale cat de cat decente, etc.

unele filme sunt perfecte, nu au erori de continuitate sau de logica. dar nu prind la mase pentru ca ar trebui ca oamenii sa gandeasca
iar entertainmentul este opusul gandirii pentru majoritatea

#30
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 09.09.2010
Doar la filmul asta ti sa parut ceva eronat?

#31
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,767
  • Înscris: 16.08.2010
Eh, si io le-am zis la aștia de la Haliud sa nu mai arunce filme pe piata pana nu le vad eu si le dau okeiul, da' ei nimic, nu vor sa asculte...

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007

View PostdaniMMM, on 26 decembrie 2019 - 17:51, said:



Pe xhamster sunt cate vrei...
Pentru karax si alea sunt fake

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAugustus1978, on 26 decembrie 2019 - 18:26, said:

Comentariu de adolescent mediocru, ca sa nu zic prost. In 1992 telefoanele mobile erau cat o caramida si in US numai cei cu adevarat bogati si le permiteau. Unul era 3600 USD cand venitul mediu pe vremea aia era de 36000 USD. In plus nu aveau aparate foto ca si azi. Se vede ca nu ai trait in US. Bogatii NU MERG LA MALL cu pulimea. Sunt magazine speciale pentru ei, unde astia de rand nu intra - NU CA E INTERZIS, le e jena sa intre. Am patit si eu cand am fost, abia am asteptat sa ies.
Apoi politia/paza mall-ului. In US la un mall (astea mari de la noi, acolo sunt clasate ca si mici) daca este 1-2 de servici, nu ca aici unde sunt vreo 20 si sunt inarmati cu un pistol, atat.
Apoi faza cu chemat intariri prin statie -  de ce armament greu vorbesti? Politia are pistol si atat, eventual pusca in portbagaj. Pentru situatii extreme exista SWAT dar si aia au arme de asalt militare si atat. Nu grenade nu rachete. Cel mult au grenade cu teargas sau de dezorientare.
CONTINUAM: sa zicem ca realizau ca e un robot din viitor si ar fi avut timp sa cheme intariri prin statie: PE CINE SA CHEME??? ARMATA - ar fi singurii capabili. Problema cu bazele militare in US este ca nu sunt lana mall-uri ci la mama dracului. Se vede ca nu ai fost in US. Nu e VIVO mall din Cluj cu unitatea militara Floresti la 2 pasi. Apoi fa urmatorul experiment - suna la o unitate militara si zi ca esti politistul penis Mica (sau cum te cheama) si ca mall-ul este atacat de un robot si sa vina cu lansatoarele rachete la mall. Sa vedem cat de serios o sa fii luat in seama. Fa-o te provoc.
In plus mall cops in US au un statut ca si ciurigaii de gardieni publici, sau politisti locali cum li se zice acum, toata lumea rade de ei.

sa le luam pe rand.
1 da asa e putini aveau telefoane insa urmarirea cu camionul se petrece pe km intregi deci e probabil nu, ca cineva sa vada totusi si sa dea un telefon
2 camere de supraveghere prin mall-uri exista inca din anii 70-80
3 nu cred, americanii nu sunt genul sa se joace cu securitatea , cred ca se gaseau in mall-uri destui paznici
4 despre ce bogati vb tu? eu cand am mers in mall in bucuresti am vazut etaje cu marile firme si cu preturi destul de mari pentru niste simple haine sa zicem si asta e doar un exemplu. in america exista destula clasa de mijloc atunci incat sa zici ca cineva ar fi avut telefon mobil in mall
5 politia ar fi realizat repede ca au de-a face cu un robot. existau de mult elicoptere cu camere de luat vederi in america la politisti. da si tu un search dupa "helicopter chase highway" sau in genul si gasesti destule exemple din anii trecuti
6 armata ar fi venit cu un avion/elicopter. si by the way de obicei marile orase au si garnizoane aproape tocmai in caz de atac.
7 politia si armata au canale oficiale prin care discuta in scopul de a preveni un eventual conflic major. vezi cazul violentelor din 1992 din cartierele de negri. acolo a intervenit intr-un final garda nationala.
8 armata ar fi vazut instant pe camera din elicopterul ce filma si se prindeau despre ce e vorba. asta daca nu cumva vedeau dinainte cu satelitii
9 politistii de mall nu sunt ca cei pe care i-ai observat in filme. de regula politistii sunt stricti in ceea ce priveste inclusiv politistii de mall, tocmai datorita chestiei ca in mall este aglomeratie mare, si este risc de atac terorist sau de nebuni care trag cu arme automate.

View Postnico99900, on 26 decembrie 2019 - 19:55, said:

Doar la filmul asta ti sa parut ceva eronat?

in multe am observat insa la asta am vrut sa fac topic

Edited by karax, 26 December 2019 - 21:08.


#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Deci intr-un film complet absurd si fara logica au reusit sa mai faca si erori de logica. Le-as da un premiu.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 12.01.2018
de unde ai cumparat de pe  net filmul?cat a fost?

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu aștept cu nerăbdare un topic cu greșeli majore din Tom și Jerry.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate