Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

ANCOM: 51% din abonatii la cablu sunt pe analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.02.2009
Mai nou pe mes cei de la Digi întreba ce programe noi dorim în grila

#38
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Va disparea definitiv doar daca Digi va baga f. multe canale in plus fata de acum, gen inca 50-60 deci sunt vise...

#39
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

View Posttoto_riina, on 17 decembrie 2019 - 10:10, said:

Raportul anual ANCOM arata ca desi analogicul e in scadere, inca reprezinta 51% din totalul de 5,36 milioane de abonati la data de 30.06.2019. In ultimul an, nr.abonatilor per total a crescut cu 310000 persoane, din care 280000 la cablul digital si 30000 la analogic. Cred ca intr-un an de zile se va inversa situatia, analogicul va scadea la 49%. Extragand din 2,71 milioane abonati analogic pe cei ~200 de mii ai UPC, rezulta ca Digi are aproximativ 2,5 milioane abonati la serviciul analogic. Bulgac raporta 3,4 milioane clienti total la cablu, deci rezulta ca doar 900 de mii abonati la digi au abonamentul digital de 30 de lei!
Credeti, in aceste conditii, ca Digi va scoate abonamentul analogic prea curand (si deci si posibilitatea de a vedea la liber canalele digitale)? La un moment dat tot va trebui sa o faca, vrand nevrand si sa lase un singur abonament de 30 lei+ chiria pe receptoare/smartcam
Un link ceva ai?

Chiar zilele astea v-am zis că RDS va trăi mult și bine cu analogicul. UPC (adică VF) o să fie primul care renunță complet iar ceilalți oferă numai mediaboxuri HD deci acolo nu e problemă.
Nu e totuna să ai 100 sau 200 de mii abonați pe analogic sau 2 - 2,5 milioane. Ei nu pot asigura echipamente nici măcar acum pentru clienții noi.

View Posttoto_riina, on 17 decembrie 2019 - 13:31, said:

Va disparea definitiv doar daca Digi va baga f. multe canale in plus fata de acum, gen inca 50-60 deci sunt vise...
N-are nici o legătură. Și acum au peste 150 de canale.

Edited by _-KALMAN-_, 17 December 2019 - 13:45.


#40
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Post_-KALMAN-_, on 17 decembrie 2019 - 13:44, said:

Ei nu pot asigura echipamente nici măcar acum pentru clienții noi.
ai surprins sa afli cati inca mai cer receivere sd
( desi probabil multi au lcd-uri in casa )

#41
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu nici nu am abonament. E un fir analog care a ramas la mine de pe timpuri.

#42
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Raportul ANCOM:
https://drive.google...ew?usp=drivesdk
Cautati si ce a zis Bulgac referitor la nr. de clienti pe cablu ai Digi, 3.447.000 la 30.06.2019, cu 300 de mii mai multi decat la 30.06.2018, coroborat cu datele ANCOM rezulta ce v-am zis eu, doar maxim 1 milion la Digi au abonamentul Digital de 30 de lei!

#43
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
You need permission
Want in? Ask for access, or switch to an account with permission. Learn more.

Asta apare.

#44
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Acum iti merge? N-am mai distribuit pana acum si nu stiam ca trebuie sa dau permisiune.

#45
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Da.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostKres, on 17 decembrie 2019 - 12:11, said:

Majoritatea oamenilor au minim 2 televizoare in casă. Pe Analogic văd pe ambele aceleași lucru, pe digital trebuie smart-cam-uri pe ambele. Primul e gratis, al doilea in chirie. Alți bani + diferența la abonamentul de digital.
Total fals.
Și pe analogic și pe digital pe CATV vezi programe diferite pe oricare TV cu același cablu ce intra in casa. Un singur cablu.

#47
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Eu sunt abonat la vreo 100 canale de YouTube, vreo 20 de podcasturi, radiouri, la Netflix și Spotify; nu mai am timp și de tv. Am analogic, s-ar putea să-l desființez detot. Nu mă uit la fotbal și competiții sportive de când a apărut netul broadband; am găsit alte chestii mai interesante!

Edited by Fuserisk, 17 December 2019 - 15:26.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postneagu_laurentiu, on 17 decembrie 2019 - 10:27, said:

De asta:



Mai degraba le cripteaza si le vezi doar avand cartela lor.
Canalele din analogic sunt pe norma PAL/Secam. Poti vedea alea HD, dar pe alte frecvente de canale si pe norma de cablu (mult diferita de cea analogica), si doar daca ai abonament din ala, nesocial. Canalele analogice sunt oferite gratis celor cu abonamente mai scumpe (care contint posturi HD) pentru ca multi au prin casa si teveuri noi si teveuri mai vechi. Chiar si asa, la UPC (ca exemplu), poti vedea si canale HD cu un simplu receptor de satelit, dar unele dintre cele HD sunt criptate si iti trebuie musai receptorul de la UPC, pentru canalele care fac parte din pachetele de programe, pentru care se plateste in plus la abonament. Concluzie, oferte si tarife pentru toate buzunarele, posibilitatile de receptie, receptoarele.

#49
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postandreic, on 17 decembrie 2019 - 12:37, said:

Analogicul inca e baza, stie rds de ce nu l-a scos de tot... e baza la cei cu tv-uri vechi si fara pretentii.
Oare chiar mai sunt asa multe tv-uri vechi? Mai degraba, daca au televizoare care stiu DVB-C si nu-i intereseaza extraoptiunile, multi realizeaza ca nu are rost sa plateasca 48 Lei in plus pe an pentru vreo 2-3 canale suplimentare.

View Postgabrielfane, on 17 decembrie 2019 - 12:23, said:

și cu TV daca poți sa vezi aproape totul cu 26 de lei de ce sa dai 30
Nu toti au mentalitatea boss-de-boss sa aleaga sa plateasca 15% in plus pentru mai nimic.

View Posttoto_riina, on 17 decembrie 2019 - 10:10, said:

Credeti, in aceste conditii, ca Digi va scoate abonamentul analogic prea curand (si deci si posibilitatea de a vedea la liber canalele digitale)?
Nu cred. Daca e sa restrictioneze ceva, probabil vor restrictiona accesul fara cartela la canalele digitale HD, la fel cum restrictioneaza accesul la cele din pachetele de extraoptiuni. Toata strategia Digi a fost bazata pe preturi mici, deci pun pariu ca pachetul "Analogic" va ramane disponibil mult si bine si va permite receptia la liber pentru cel putin varianta SD a canalelor digitale non-premium.

Poate peste cativa ani pachetul "Analogic" va fi redenumit in "Baza" (pentru cateva ramasite de analogic si ceva mai multe canale digitale SD), iar pachetul "Digital" va fi redenumit "HD" (pentru canalele digitale HD) peste care se pot adauga clasicele pachete de extraoptiuni.

UPC-ul are in schimb tot interesul sa scape de canalele analogice, spre a elibera spectrul pentru serviciul de internet. La Digi nu prea exista aceasta presiune si vor putea elimina gradual canalele analogice.


View PostRFL, on 17 decembrie 2019 - 12:11, said:

Daca cablistii ar coda toate posturile HD pe care le vezi la liber in monentul asta, ce ai face, ai da 4 lei in plus la abonament ca sa vezi HD sau nu?
Depinde de diagonala televizorului. De exemplu, la un TV cu diagonala de 60 cm, de la 2 metri distanta nu cred ca vei face diferenta intre digital SD si HD. Pentru un TV de 100 cm se schimba treaba.

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postunu999, on 18 decembrie 2019 - 18:16, said:

Oare chiar mai sunt asa multe tv-uri vechi?
Sunt cele din era HD Ready si care nu au avut incorporat DVB-C. Sau chiar full HD dar care tot asa nu aveau tuner digital pt. cablu ci doar terestru. Si probabil un lot relativ mic de CRT-uri.

Edited by neagu_laurentiu, 18 December 2019 - 18:32.


#51
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postunu999, on 18 decembrie 2019 - 18:16, said:


Depinde de diagonala televizorului. De exemplu, la un TV cu diagonala de 60 cm, de la 2 metri distanta nu cred ca vei face diferenta intre digital SD si HD. Pentru un TV de 100 cm se schimba treaba.
Diferenta intre SD si HD eu o vad si pe telefon sau/si tableta...Pentru cei care nu vad diferenta dintre SD si HD la televizor, indiferent de marimea acestuia, ii recomand o vizita la oftalmolog...

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmarius664, on 18 decembrie 2019 - 18:34, said:

Diferenta intre SD si HD eu o vad si pe telefon sau/si tableta...Pentru cei care nu vad diferenta dintre SD si HD la televizor, indiferent de marimea acestuia, ii recomand o vizita la oftalmolog...
Poate nu are facute setarile corecte la receptor, nu la lentile.

Edited by MembruAnonim, 18 December 2019 - 18:47.


#53
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 10.12.2018
@unu999 - ai punctat bine cu raspunsurile la toti . Eu am pus intrebarea legat de cei 4 lei nu pt cei cu tv pt camere de camin sau bucatarie, de 60 cm, ci pt cei cu tv-uri cu diagonala si rezolutie pt anul 2020, pt o sufragerie normala de bloc, de casa, sa zicem cu diagonala intre 40-43 si 55-58 inchi si rezolutie cel putin FHD, ca poate nu toti au trecut la 4k. Chiar e asa greu sa mai dam 4 lei lunar pt grila digitala, cand pe aria HD ne plangem ca nu se baga posturi in acest format, ca ne-am saturat de SD-uri, ca vrem posturi noi, bla bla. Toti vrem, moka daca se poate, fara sa se creasca abonamentul, chiar si posturi 4k. Tin sa precizez ca eu unul am pachetul digital + maxpac + 4 k + 1 G net la Digi si Play Maxim + Sport la UPC, in aceeas locatie si platesc aprox 155 lei/luna. Daca un singur operator imi oferea posibilitatea   la un pachet de programe, nu numeric, ci calitativ, cum am facut din cumulul celor 2 operatori, eu unul as fi dispus sa platesc in plus, pt ca automat as plati mai putin decat platesc la 2 cablisti.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRFL, on 18 decembrie 2019 - 19:02, said:

@unu999 - ai punctat bine cu raspunsurile la toti . Eu am pus intrebarea legat de cei 4 lei nu pt cei cu tv pt camere de camin sau bucatarie, de 60 cm, ci pt cei cu tv-uri cu diagonala si rezolutie pt anul 2020, pt o sufragerie normala de bloc, de casa, sa zicem cu diagonala intre 40-43 si 55-58 inchi si rezolutie cel putin FHD, ca poate nu toti au trecut la 4k. Chiar e asa greu sa mai dam 4 lei lunar pt grila digitala, cand pe aria HD ne plangem ca nu se baga posturi in acest format, ca ne-am saturat de SD-uri, ca vrem posturi noi, bla bla. Toti vrem, moka daca se poate, fara sa se creasca abonamentul, chiar si posturi 4k. Tin sa precizez ca eu unul am pachetul digital + maxpac + 4 k + 1 G net la Digi si Play Maxim + Sport la UPC, in aceeas locatie si platesc aprox 155 lei/luna. Daca un singur operator imi oferea posibilitatea   la un pachet de programe, nu numeric, ci calitativ, cum am facut din cumulul celor 2 operatori, eu unul as fi dispus sa platesc in plus, pt ca automat as plati mai putin decat platesc la 2 cablisti.
"poate nu toti" -  televizoarele/normele 4K, 8K, altele mai sofisticate nu-s pentru milioanele de apartamente din Romania, ci pentru sali (incaperi foarte mari). Sa-ti iei televizor doar pentru a te uita de la 5-6 metri este un moft, nu o necesitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate