Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ANCOM: 51% din abonatii la cablu sunt pe analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Inchide contractul actual digital si deschide altul analogic.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttoto_riina, on 17 decembrie 2019 - 10:57, said:

Daca stai bine sa te gandesti, strict dpdv. tehnic, cablu analogic pur nu exista decat la UPC, iar Digi nu ofera decat digital, inclusiv pe frecventele analogice! Practic, toti cei 3,4 milioane de clienti la cablu raportati de Bulgac sunt clienti digitali, insa ANCOM nu-i considera asa, doar fiindca Digi ofera si abonamentul asa-zis analogic!

Explica putin treaba asta cu "analogic pur", ca nu s-a inteles prea bine.

Edited by MembruAnonim, 17 December 2019 - 12:00.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Semnal analogic de la televiziune pana la destinatie.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cei care credeti ca vedeti digital, pentru ca sunteti smecheri si operatorul, altfel, bad news: vedeti doar posturile digitale, gratuite. Celelalte pleaca direct codate sau nu va apar deloc. Doar nu suntem in 2000, sa ne taie cablul. Acum se fac setari din calculator, fiecare avem un identificator si ne curge pe sarma, exact ce am platit.
Treaba cu inca o telecomanda este, intr-un fel, buna, pentru TV-urile ale caror tunere nu suporta digitalul respectiv. Dar, si o masura de control. Posturile pot fi trimise HD, prin coaxial, cum si vin din decodor, astfel incat sa conectezi 10 TV-uri, daca vrei si pe fiecare s avezi ce program vrei. Dar asta inseamna mai putine antete, si un singur abonament pe gospodarie, un singur aparat. Asta insemna mai putini bani..pentru noi, si este bine, pentru ei si nu ne mai jucam.
51% aceia, au TV-uri ori cu tub, ori de 2m diagonala, dar cu soft si hadware slab. In 2019, nu cred ca vin LCD-uri (si nu ma gandesc mai sus ca pret), para tunner digital.
A doua: analogic prinzi, daca esti chinezi si cu 20% semnal. In digital, asta inseamna artefacte si atat, nu vezi nimic, deci astia care-ti dau cablu cu pipeta, nu prea vor digital, pentru ca digitalul costa. Si poate nu vrei nici tu, pentru ca te costa si pe tine.
Recapitulare: 51% dintre romani vad TV ca pe vremuri, iar providerii de telefonie mobila ne introduc...pe gat, 5G. Yeah, right!

#23
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postgabrielfane, on 17 decembrie 2019 - 11:06, said:

La liber ar trebui practic un număr redus de programe cele de sport, filme documentare și HD ar trebui să fie codate
Iar eu daca ma duc maine sa cer un CI sau decodor la Digi il primesc peste cat timp? In nici un caz imediat, iar in unele zone nici intr-un termen de bun simt...Pentru ca de aici pleaca  problema si asa multi abonati pe analogic si mentinerea acestui abonament.Lipsa echipamentelor ,cu toate ca doar primul echipament este gratis, de la al doilea se plateste, si majoritatea au cel putin 2 televizoare in casa... Digi nici macar la abonatii noi nu ofera echipamente digitale, pana o sa le inlocuie pe toate vor trece pe putin 20 de ani :)...Si unele tari au eliminat analogicul, iar la noi sunt 2 firme care nici macar nu au in oferta asa ceva...Deci se poate daca se vrea...Iar acum o sa-mi spuneti ca alea 2 firme au abonati putini...Irelevant, atat timp cat si profitul este mai mic...

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cei care credeti ca vedeti digital, pentru ca sunteti smecheri si operatorul, altfel, bad news: vedeti doar posturile digitale, gratuite. Celelalte pleaca direct codate sau nu va apar deloc.
Pai si daca alea codate nu ne intereseaza care e problema ?

De ce sa platim extra ?

#25
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2019 - 11:59, said:

Explica putin treaba asta cu "analogic pur", ca nu s-a inteles prea bine.
abonamentul este digital pentru ca nu a luat cam ci+ sau receiver digital de la rds
dar ar eun televizor cu dvbc integrat si prinde 95% din grila digitala fara sa fie marcat ca digital in sistemul operatorului

#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Majoritatea oamenilor au minim 2 televizoare in casă. Pe Analogic văd pe ambele aceleași lucru, pe digital trebuie smart-cam-uri pe ambele. Primul e gratis, al doilea in chirie. Alți bani + diferența la abonamentul de digital.

#27
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
Daca cablistii ar coda toate posturile HD pe care le vezi la liber in monentul asta, ce ai face, ai da 4 lei in plus la abonament ca sa vezi HD sau nu?

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pe Analogic văd pe ambele aceleași lucru, pe digital trebuie smart-cam-uri pe ambele.
Nope. Cam toate TV-urile de prin 2007 incoace au DVB-C.
Prind si Analog, dar prind si posturile digitale necodate.

La RDS - abonament analog - prin 57 analog si spre 170 digitale necodate. Le-am cam pierdut si numarul ca se tot schimba si se adauga altele. Mai raman doar 2 care se vad free doar cu cardul de decodare si cele cateva 6-8 cu plata.

#29
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostCourage, on 17 decembrie 2019 - 10:30, said:

In familie am multe plasme/LCD-uri ce nu au auzit de tuner digital, dar merg.
Pe analog se vede insa prost, dar e enervant sa inchiriezi receiver pentru fiecare.
De peste 10 ani parintii mei folosesc un tuner TV pentru un televizor mic, utilizat ocazional. Avand mereu cate un monitor la dispozitie dupa cate un upgrade era pacat sa-l arunc la gunoi, asa ca am cumparat acum 10 ani un Tuner TV analog Kworld si l-am conectat la un monitor, pe vremea aceea un Samsung CRT flat de 17".
Cu timpul ei si-au luat 2 televizoare LCD mari HD Ready, iar CRT-ul folosit pe post de TV a devenit si el LCD, mai intai de 17", apoi de 23", un Fujitsu 1920x1080. Diferenta intre televizoarele LCD si monitorul de 23" cu tunerul analog Kworld era enorma, in timp ce pe televizorul LCD prindea 150 de posturi sticla, monitorul cu tunerul analog prindea 60 de posturi prost, cu o imagine ca la CRT-ul de pe vremuri. De plictiseala am cautat pe net un receiver digital DVB-T2/C, am gasit unul turcesc Redline in jur de 100 lei, cu iesire HDMI. Diferenta radicala fata de Kworld-ul analog, acum monitorul se vede mai bine decat cele doua televizoare, fiind 32" fata de 42" cat au TV-urile, avand rezolutia mai mare pentru o diagonala mai mica, 150 de posturi impecabil, imi afiseaza pana si strenght/quality la fiecare post.
Televizoarele LCD noi au tuner digital, pentru cablu si terestru. Un CRT model vechi, cu tuner analog, va prinde cu mult mai putine posturi, in stilul "cu purici".

Edited by spooky51, 17 December 2019 - 12:19.


#30
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.02.2009

View PostRFL, on 17 decembrie 2019 - 12:11, said:

Daca cablistii ar coda toate posturile HD pe care le vezi la liber in monentul asta, ce ai face, ai da 4 lei in plus la abonament ca sa vezi HD sau nu?
La mentalitatea romanului tot pe analog se uita și cu superteveuri saobișnuit cu pomana, dacă mâine se dau mici sau tigăi gratis sai vezi cum se bat la fel și cu TV daca poți sa vezi aproape totul cu 26 de lei de ce sa dai 30, și ne mirăm ca în 2020/ bate le ușa, mai exista programe transmise în analog!

#31
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
da
am vazut oameni cu tv 4k ce se uitau pe versiunea sd a protv-ului

#32
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Nu cred ca Digi va coda digitalul prea curand, daca n-au facut-o pana acum. Decat daca va creste cererea de receptoare sau cam-uri, pt. pachetul HBO. Cel mult va lasa pe piata doar abonamentul de 30 lei, pe care-l va ajusta cu inflatia la vreo cativa ani.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttoto_riina, on 17 decembrie 2019 - 10:10, said:

Raportul anual ANCOM arata ca desi analogicul e in scadere, inca reprezinta 51% din totalul de 5,36 milioane de abonati la data de 30.06.2019. In ultimul an, nr.abonatilor per total a crescut cu 310000 persoane, din care 280000 la cablul digital si 30000 la analogic. Cred ca intr-un an de zile se va inversa situatia, analogicul va scadea la 49%.
Analogicul inca e baza, stie rds de ce nu l-a scos de tot... e baza la cei cu tv-uri vechi si fara pretentii. Cine are tv incepand cu 2014 cel putin nu mai are niciun motiv sa raman ain analog, isi pune si card ci+ si gata... moda receptoarelor iarasi e ceva de tranzitie ce trebuie sa inceteze... e aiurea.

Edited by andreic, 17 December 2019 - 12:38.


#34
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Si cand vor decide totusi digi sa renunte la analogic? Nici macar INS nu are o statistica cu cate tv crt mai exista in tara, deci in functie de ce anume vor lua decizia Digi sa scoata analogicul?

#35
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Posttoto_riina, on 17 decembrie 2019 - 12:44, said:

Si cand vor decide totusi digi sa renunte la analogic? Nici macar INS nu are o statistica cu cate tv crt mai exista in tara, deci in functie de ce anume vor lua decizia Digi sa scoata analogicul?

Nu are cum. Gandeste-te ca sunt pesionari care si-au luat si ei acu 5 ani cel mai ieftin televizor SD care le-a iesit in cale si se uita la el..   Crezi ca sunt dispusi sa plateasca mai mult ca sa ce.. sa primeasca semnal de la un STB pe cablu SCART?  Hai sa fim seriosi.

#36
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,125
  • Înscris: 21.05.2019
Analogicul se va subtia incet incet. Se renunta anual la programe si grila continua sa scada!

De ce cineva cu tv FHD sau 4k s-ar uita pe mizeria aia de analogic, ma depaseste :))) Sper sa ramana 10 posturi in analogic, restul in digital.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate