Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

ANCOM: 51% din abonatii la cablu sunt pe analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdjl, on 22 decembrie 2020 - 21:42, said:

În România cred că încă avem unele posturi care nu-s H.D.
Televizorul nu-l schimb că la cât mă uit la televizor, unul de acum 20 de ani e încă bun.

Televizorul este un device multifuncțional acum, și cele mai simple televizoare au mai mulți conectori și pot fi folosite și ca monitoare pentru o multitudine de device-uri, de la calculatoare la dispozitive mobile, iar dacă optezi pentru un SmartTV, ai un al doilea calculator.

Poate că este momentul să te desparți de vechiul tău televizor, mai ales că am tot auzit de incendii provocate de televizoarele vechi, cu durata de viață mult depășită.

#92
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
--

Cât despre grila analogică...
Am fost mohicanul care a monitorizat din 2008 grila analogică a DIGI Craiova, și am răs-postat-o pe un forum local, surprinzând și uneori anticipând modificările.
Am susținut, în „epocă”, renunțarea la pachetul extra din grila analogică și mutarea acestuia în grila digitală, iar în  ultimii ani am cerut și eu mărirea numărului de programe din grila digitală, în special a celor transmise HD, în dauna numărului de programe din grila analogică.

Am făcut și recent mici sondaje între prieteni și cunoștințe și am constatat că există în continuare persoane care urmăresc cu precădere canalele din pachetul analogic pentru că:
- pachetul arată ca o listă de programe favorite, majoritatea celor rămase aici sunt oricum și cele mai urmărite programe din țară,
- este comod să se rezume la urmărirea acestora, li se pare peste mână să învețe să folosească cele câteva facilități ale televiziunii digitale: ghidul TV, informațiile suplimentare despre programul urmărit, de asemenea nu vor să învețe să folosească  un STB, sau un meniu de televizor cu capabilități digitale,
- nu li se pare avantajoasă modalitatea în care sunt ordonate posturile TV (cel puțin pe unele receptoare).

Cu toate astea, majoritatea ar trece la televiziunea digitală, dacă aceasta ar fi singura opțiune disponibilă, și ar urmări în continuare tot canalele pe care le urmăresc și acum.

Totuși, a renunțat oare toată lumea la vechile receptoare?

#93
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010

View PostKoal, on 21 ianuarie 2021 - 22:34, said:

- este comod să se rezume la urmărirea acestora, li se pare peste mână să învețe să folosească cele câteva facilități ale televiziunii digitale: ghidul TV, informațiile suplimentare despre programul urmărit, de asemenea nu vor să învețe să folosească  un STB, sau un meniu de televizor cu capabilități digitale
Pe telefon știu să umble? (smart, nu dumb)

#94
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,174
  • Înscris: 15.07.2005

View PostKoal, on 21 ianuarie 2021 - 22:34, said:

--

Cât despre grila analogică...
Am fost mohicanul care a monitorizat din 2008 grila analogică a DIGI Craiova, și am răs-postat-o pe un forum local, surprinzând și uneori anticipând modificările.
Am susținut, în „epocă”, renunțarea la pachetul extra din grila analogică și mutarea acestuia în grila digitală, iar în  ultimii ani am cerut și eu mărirea numărului de programe din grila digitală, în special a celor transmise HD, în dauna numărului de programe din grila analogică.

Am făcut și recent mici sondaje între prieteni și cunoștințe și am constatat că există în continuare persoane care urmăresc cu precădere canalele din pachetul analogic pentru că:
- pachetul arată ca o listă de programe favorite, majoritatea celor rămase aici sunt oricum și cele mai urmărite programe din țară,
- este comod să se rezume la urmărirea acestora, li se pare peste mână să învețe să folosească cele câteva facilități ale televiziunii digitale: ghidul TV, informațiile suplimentare despre programul urmărit, de asemenea nu vor să învețe să folosească  un STB, sau un meniu de televizor cu capabilități digitale,
- nu li se pare avantajoasă modalitatea în care sunt ordonate posturile TV (cel puțin pe unele receptoare).

Cu toate astea, majoritatea ar trece la televiziunea digitală, dacă aceasta ar fi singura opțiune disponibilă, și ar urmări în continuare tot canalele pe care le urmăresc și acum.

Totuși, a renunțat oare toată lumea la vechile receptoare?


cu scuzele de rigoare dar cei prietenii cunostintele care au argumentat aceste motive pentru care inca urmaresc televiziunea analogica parerea mea este ca sunt ...DOBITOCI IREMEDIABILI !!! scuze !

#95
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@djmaxx

Este vorba în general de persoane mai înaintate în vârstă și atehnice.
Din păcate lumea nu este populată doar de medici, ingineri, programatori, profesori și tineri entuziaști, există și persoane care și-au pierdut obișnuința de a învăța lucruri noi, și trebuie să mai stăm și după ei.

.

#96
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Stati relax, ca nu din cauza "prostilor" sau a celor atehnici nu se renunta la televiziunea analogica la noi in tara...Pisica asta nu-i in curtea abonatilor...

#97
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 08.09.2006
Știu oameni in Constanta  care plătesc analogic și se uita pe digital, fiind mai ieftin cu câțiva bănuți, sărăcie lucie și mentalitate de mahala, sau care își iau doar internet pe cablu și se uita gratis la tv atât analogic cât și digital.... șmecherie...

#98
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006
smecherie nu e la toti.

#99
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ Koal : poate unii găsesc mai facilă televiziunea analogică. Mie îmi convine să pun posturile precum vreau eu şi să le schimb repede. Cu cutiuaţa aia de pe televizor nu pot să fac asta. Dacă bagi MediaCardul într-un televizor L.C.D. şi poţi face asta... îmi cer scuze dacă nu ştiu că e sau nu aşa.
Iar pe mine că televizorul modern e un dispozitiv (nah, că avem şi cuvânt în Română pentru cuvântul "device") multifuncţional, mă lasă rece. Nu am nevoie de asta. Pentru aia folosesc computerul. Iar la filme nici nu mă prea uit. Plus că spre oroarea multora sunt iubitor de V.H.S., L.D. şi poate D.V.D. Deci pe ceva trebuie să le redau. Dacă vreau H.D. o să-mi iau un C.R.T. H.D.    B-)
Cât despre faptul că unele televizoare vechi iau foc... păi iau foc şi maşini de lux noi - a luat şi un "Ferrari" şi cu toate astea nu cârcoteşte lumea împotriva maşinilor noi.

#100
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Emisiunile despre natură nu mă prea pasionează, sportul nu mă pasionează aproape deloc (mă pasionează mai mult să-l practic), aşa că de ce să am 4K? Nu mă încălzeşte cu nimic. Şi nici cinefil înrăit nu sunt, să zici că iau discuri 4K să rulez filme. Mă îndoiesc că toate videoclipurile (că doar la muzică mă mai uit mai mul) sunt în 4K. Atunci de ce?
Singura chestie pentru care m-ar atrage 4K ar fi dacă aş face eu filmări cu diverse locuri şi chestii şi să am la ce să le văd. Dar deocamdantă nu fac aşa ceva. Fotografia e altă chestie.
A cui e perla?

#101
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,158
  • Înscris: 22.02.2017
Unpin?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate