Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

In legatura cu experimentul Pound-Rebka

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
bai calahane, nu te mai chinui ca nai sa intelegi ce e de fapt fotonul sau electronul sau orice particula de-asta.

Eu insa am sa incerc sa sintetizez o descriere.

Orice particula elementara are comportament de unda si particula(corpuscular). Hai sa n-o numim particula, sa-i dam numele de cuantum pentru a face distinctie intre particula(corpuscul) si particula cuantica.

Deci fotonul, electronul, orice alta particula, este un cuantum. Sa nu-i zicem particula deoarece e confuz.
Quantum, adica un obiect suficient de ciudat in comportament pentru a nu incapea in imaginatia unui om "normal". Prin om normal intelegem un om fara pregatire in fizica.
Un cuantum are comportament de particula, dar (foarte ciudat), are comportament si de unda. De-a dreptul non-intuitiv cum naiba o particula poate sa fie o unda. De-aia i-am zis quantum si as prefera sa folosim o denumire distincta intre cuantum si particula, mai ales in contextul in care la discutie participa diletanti ca noi.

Aspectele ondulatorii au logica lor, avem intuitie pentru asa ceva.
Aspectele corpusculare, la fel. Avem intuitie, stim ca se ciocnesc, exercita campuri unul altuia, etc..
Dar ce se intampla la interactiunea undei cu corpusculul, nu poate fi explicat de catre fizica clasica.
Fizica cuantica e prelungirea necesara a cunoasterii pentru  a intelege fenomenele ondulatorii si corpusculare. Fara cuantica poti intelege fenomene ondulatorii sau corpusculare.


Deci cuantumul e obiectul fizic care imbraca ambele comportamente. Fotonul este camp electromagnetic, nu produce camp electromagnetic.
Cum se poate asa ceva? Trebuie sa intelegi fizica cuantica, nu exista alta metoda. Orice sintetizare e inutila. Pentru ca fizica cuantica e un concept de sine statator. E un formalism matematic, e un morfism intre matematica si realitate. E ceva gandit de catre niste indivizi din secolul 20, niste minti luminate.
Asa ceva nu poate fi inteles fara exercitiu.
Dureaza minim o luna de "cablare" a creierului in noua paradigma. Pentru ca un om normal nu poate gândi de la sine asa ceva. Ar trebui sa fie unul dintre fondatorii mecanicii cuantice sa poata gandi asa ceva. Noi trebuie doar sa intelegem prin pregatire si exercitiu pentru a capata aceasta capabilitate de a gandi fizica cuantica.

#146
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
daca intelegi fizica quantica esti zeu.

cred ca asta ar fi definitia stiintifica a unui zeu. pt ca a intelege fizica quantica e imposibil. creierul uman nu poate rationa asa ceva.

Si am exemple factuale in ceea ce spun. noi nu putem sa rationam timpul , moartea , constiinta sau infinitul… care sunt defapt fizica quantica. tot ce tine de intrebarile vietii nu ne este permis de creier… altfel am fi zei.

#147
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Hai sa nu mistificam o ramura a stiintei si asa suficient de mistificata.

#148
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
constiinta , timpul, moartea , infinitul tin STRICT de fizica quantica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0GS2rxROcPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V9KnrVlpqoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

astia explica mai bine decat mine.

#149
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
C8H11NO2

Si ai impresia ca Michio KaKu conoaste semnificatia fizica a cuantei de actiune?

#150
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
observ discutii "cu patos" si deloc constructive.

edit: topicul s-a redeschis si am rugamintea ca de aici in colo sa nu se mai foloseasca exprimari ce fac referire la numele userilor, ori alte aptitudini. sustinerea punctelor de vedere se face civilizat si documentate stiintific (calcule, formule aplicate, cazuri/solutii/experimente), fara impunerea punctelor de vedere pe principiul: stiu eu, ca eu sunt mai destept ca tine, etc.

sunt idei de minima conduita civilizata, atat intre voi, cat si aferente ariei in care postari, mai bine zis domeniului in care postati.

Edited by Dany_Darke, 10 February 2020 - 09:05.


#151
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Dany-Darke

"sustinerea punctelor de vedere se face civilizat si documentate stiintific (calcule, formule aplicate, cazuri/solutii/experimente),"
Unde este pe bara de scule, programul care permite scrierea formulelor?

Edited by calahan, 10 February 2020 - 17:48.


#152
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
forumul inca nu are implementata aceasta functie. dar ca si pana acum, nu va retine nimic in a crea intr-un editor specializat sau nu toate calculele, ori chiar de pe hartie, atunci e si mai placut sa vezi calculul si demonstratia facuta de manuta voastra si gandita de capul vostru

#153
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postcalahan, on 10 decembrie 2019 - 12:15, said:

M-am decis sa adresez stiintificilor de pe forum o intrebare care ma obsedeaza de o vreme si la care nu am gasit inca un raspuns in toate site-urile pe care le-am cercetat. Ma intereseaza sa stiu care este viteza exacta a cristalului de fier radioactiv, montat pe membrana difuzorului, la care este compensat efectul deplasarii spre rosu, sau spre albastru, a frecventei fotonului gama emis de atomul de fier radioactiv, in campul gravific terestru, in cazul experimentului -Pound-Rebka-. Cine cunoaste matematica acestui experiment, poate sa-mi scrie formula prin care s-ar putea calcula aceasta viteza din datele experimentului. Ma intereseaza aceasta viteza pentru ca ar dovedi existenta fluxului eteric de aspiratie, despre care se vorbeste in -teoria mecano-eterica a gravitatiei- a d-lui inginer Gheorghe Adrian. Teorie care mi se pare foarte originala si am convingerea ca explica cel mai corect mecanismul gravitatiei.

Fierul este pentru reactile nucleare precum apa pe foc, de aceea se foloseste fier si beton pentru a ecrana radiatiile, vezi cum s-a pus la Cernobil.

Asadar fier radioactiv nu prea are cum sa existe ...

Nu stiu sa existe fier pe membrana difuzorului, posibil sa existe.

Am impresia ca se discuta despre sonicitate si levitatie sonica?!


View PostC8H11NO2, on 05 februarie 2020 - 00:01, said:

daca intelegi fizica quantica esti zeu.

cred ca asta ar fi definitia stiintifica a unui zeu. pt ca a intelege fizica quantica e imposibil. creierul uman nu poate rationa asa ceva.

Si am exemple factuale in ceea ce spun. noi nu putem sa rationam timpul , moartea , constiinta sau infinitul… care sunt defapt fizica quantica. tot ce tine de intrebarile vietii nu ne este permis de creier… altfel am fi zei.

Si daca am intelege si am fi zei, tot acolo suntem pana vom ajunge la singularitatea tehnologica a lui Ray Kurtweil.

#154
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Dany-Darke

Eu vad ca niciun buton de pe bara de scule nu functioneaza, dupa aceasta renovare a topicului. Cred ca doar ati cautat un pretext de cenzurare a postarilor. Presupun ca ati facut aceasta renovare la cererea unor universitari, care respig cu hotarare orice teorie care nu este in manual. Fiindca dumnealor fiind fixati rigid in dogmele stiintei oficiale sunt absolut incapabili sa priceapa ideile noi revolutionare si sustin in permanenta ca sunt pseudo-stiinta. Va felicit. Ati reusit sa blocati topicele intr-o forma eleganta.

Edited by calahan, 12 February 2020 - 08:47.


#155
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu vad ca functioneaza perfect, iar inafara de tine nu s-a plans nimeni de asta. asadar nu acuza fara rost doar pt a cauta motive. vezi doar sa nu ti-o fi oprit singur de la acel "intrerupator"

Attached Files

  • Attached File  BARA.PNG   22.29K   11 downloads


#156
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Dany-Darke,
Nu stiu despre ce intrertupator este vorba. Eu vad ca postarile sunt scrise pe o singura linie si niciun buton de pe bara de scule nu functioneaza. Acum in alta ordine de idei, am convingerea ca dumneata ai mutat topicele de la pagina de stiinta teoretica, la pagina de dezbateri pseudo-stiintifice, la cererea unor universitari, care vor cu orice pret sa cenzureze postarile care nu sunt conforme cu teoriile oficiale din manuale. Dar asta inseamna anularea dreptului la exprimare libera. De aceea, daca vreti sa indreptati situatia, va rog sa mutati la loc topicele in pagina de stiinta teoretica. Altfel inseamna ca de fapt ca la indemnul universitarilor interziceti dreptul la exprimare libera.

Edited by calahan, 13 February 2020 - 09:45.


#157
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Asadar fier radioactiv nu prea are cum sa existe ...
Cam are cum sa existe, pur si simplu pentru ca un nucleu nu ramane stabil indiferent cati neutroni sunt in el.
O simpla vizita pe Wikipedia te-ar fi salvat de o asemenea 'argumentare': https://en.wikipedia...sotopes_of_iron

#158
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
paralelum

Probabil ca este vorba de un izotop al fierului, al carui nucleu, la rezonanta absoarbe un foton gama de 14,4 Kj si la dezexcitare elibereaza cuanta gama absorbita: Vorba este ca mergand in campul gravific al planetei, fotonul gama sufera o deviatie de frecventa. Si prin urmare nu se mai produce rezonanta la absorbtie. Pentru a se compensa deviatia de frecventa a frotonului gama, in campul gravific, se recurge la efectul Doppler, produs la emitator sau la receptor, prin miscarea lor cu o viteza exacta. In orice caz experimentul spune clar ca fotonul gama sufera deviatie de frecventa in campul gravific terestru. Insa nu se spune care este viteza masurata la care deviatia de frecventa este compensata prin efect Doppler.

#159
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Viteza exacta pe mama dracului. E o miscare oscilatoarie acolo. Ti s-a mai pomenit probabil pe aici de lorentziene si de-alea, dar sansele tale sa pricepi ceva sunt nule.

#160
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
paralelum

In experimentul asta, facut de Pound si Rebka, se foloseste sau nu efectul Doppler pentru a compensa deviatia de frecventa? Si apare sau nu efectul Doppler cand membrana dufuzorului, pe care este montat cristalul receptor, vibreaza cu o anumita frecventa si o anumita amplitudine?

#161
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDany_Darke, on 07 februarie 2020 - 19:02, said:

am rugamintea ca de aici in colo sa nu se mai foloseasca exprimari ce fac referire la numele userilor, ori alte aptitudini. [...]

sunt idei de minima conduita civilizata

a 3-a oara nu mai repet in public, o sa gasiti direct in pagina personala de sanctiuni. iar ca sa nu va certati intre voi de punctele adunate, daca de vb buna nu vreti sa intelegeti si va doare la bascheti, fiecare exprimare in bataie de joc (mai ales a numelui), va aduce cate 1p. adunam si vedem ce iese.

#162
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

In experimentul asta, facut de Pound si Rebka, se foloseste sau nu efectul Doppler pentru a compensa deviatia de frecventa? Si apare sau nu efectul Doppler cand membrana dufuzorului, pe care este montat cristalul receptor, vibreaza cu o anumita frecventa si o anumita amplitudine?
Se foloseste efectul Doppler. Problema ta e ca esti total incapabil de a calcula consecinte. Prin urmare, esti total incapabil in a verifica o teorie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate