Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony conduce pe piata FF din Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

stacking cu 50-100 poze
Ce intelegi prin stacking 50-100 de poze?


View Postunpuisor, on 03 decembrie 2019 - 17:52, said:

.. o sfera de 360 grade cum stie pana si chinezaria mea de telefon cu gcam, timelapse, slo motion.
Fac o duda de panoramica. Pune una sa vedem ce poate.
Pun pariu ca chinezaria ta nu stie sa filmeze 360'.

Edited by crokodilu, 03 December 2019 - 18:04.


#20
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004
Am descoperit relativ recent o chinezarie care filmeaza 360, destul de decent, pe lumina Posted Image

Se numeste Insta 360 One x

Are un soft foarte simplu de folosit, filmezi in 360 grade, apoi, la editare, alegi exact unghiul si dupa editare iti iese un filmulet dragut, fara sa fii atent la camera, cand te plimbi. O tii pe umar, apoi te uiti sa vezi ce ai tras si editezi dupa gust (competitor pentru DJI Osmo pochet, Gopro etc.:

Am facut un mic clip in Lisabona:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2QZaEBeJ1_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dizlpower, 03 December 2019 - 18:31.


#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
stacking de 50 poze inseamna sa faca 50 de poze, sa le lipeasca si sa ai o poza cu un dr foarte mare si bun. Sau cu low light bun.
la google camera te lasa sa faci seturi de hdr compus din 3/5/8/10/13/15/18/22/36/100 poze pe care le lipeste. Evident cu cat sunt mai multe cu atat creste calitatea dar sta sa proceseze mai mult si ai nevoie si de lumina buna sau trepied.

pentru filmat 360 grade iti trebuie camera dinaia cu 2 capete de 180. Dar de pozat merge cu orice google cam.
uite aicisa vezi cum iese. Poate tie nu iti este necesar, dar eu cand dau 2-3000 de iepuroi pe o camera fara obiectiv, ma astept sa faca si cartofi prajiti de banii aia.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDizlpower, on 03 decembrie 2019 - 18:26, said:

Am facut un mic clip in Lisabona:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2QZaEBeJ1_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Misto! Nu mai trebuie sa ma duc pana acolo, si-asa mi-era peste mana :)

View Postunpuisor, on 03 decembrie 2019 - 18:38, said:

..Poate tie nu iti este necesar, dar eu cand dau 2-3000 de iepuroi pe o camera fara obiectiv, ma astept sa faca si cartofi prajiti de banii aia.
E clar ca o camera d'asta de 2-3000 nu e pentru oricine si pentru orice.

Quote

uite aicisa vezi cum iese
Cred ca nu stii ce inseamna o panorama buna. Daca tie iti place ce mai tot te chinui cu dslr-uri mari si grele?

Edited by crokodilu, 03 December 2019 - 18:49.


#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postunpuisor, on 03 decembrie 2019 - 18:38, said:

stacking de 50 poze inseamna sa faca 50 de poze, sa le lipeasca si sa ai o poza cu un dr foarte mare si bun. Sau cu low light bun.
la google camera te lasa sa faci seturi de hdr compus din 3/5/8/10/13/15/18/22/36/100 poze pe care le lipeste. Evident cu cat sunt mai multe cu atat creste calitatea dar sta sa proceseze mai mult si ai nevoie si de lumina buna sau trepied.

Baiatu, baiatu, hai sa iti spun un secret:

Camerele alea de 2-3000 de iepuroi fac pozele alea cu DR nu foarte mare si bun ci extrem de mare si bun dintr-o singura poza ;). Nu au nevoie sa lipeasca 50 sau sa stea sa proceseze mai mult. E drept ca si ele au nevoie de lumina buna (nu neaparat multa :P) si uneori de trepied.

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://petapixel.co...kon-falls-to-3/

#25
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Camerele alea de 2-3000 de iepuroi fac pozele alea cu DR nu foarte mare si bun ci extrem de mare si bun dintr-o singura poza . Nu au nevoie sa lipeasca 50 sau sa stea sa proceseze mai mult. E drept ca si ele au nevoie de lumina buna (nu neaparat multa ) si uneori de trepied.
Stiu ca nu mi-am luat FF ca sa merg in vacanta cu el ci sa merg la evenimente la pozat.
Ideea era ca in timp ce piata de telefoane mobile a avansat extrem de mult fata de acum 10 ani. Adica daca iei un telefon de acum 10 ani si unul actual, e diferenta de la cer la pamant intre ele, la camere foto, a stagnat totul. Eu pot sa merg la un eveniment si cu un FF de acum 10 ani fara cea mai mica problema.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postunpuisor, on 04 decembrie 2019 - 10:24, said:

..Eu pot sa merg la un eveniment si cu un FF de acum 10 ani fara cea mai mica problema.
Daca clientul plateste desigur poti merge la evenimente cu orice camera vrei, asta e irelevand pentru o discutie tehnica despre aparate, faptul ca o camera e profitabila nu inseamna nici ca este perfromanta dar nici ca nu ar fi.

#27
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Alte evolutii interesante care reies din statistica aia (care este doar pentru Japonia):
-FF-uri mirrorless au 50% in plus fata de DSLR-uri FF;
-la APS-C-uri ML-urile au un avantaj de peste 60% in fata DSLR-urilor APS-C.

Deci in Japonia, DSLR-urile au pierdut suprematia.
Momentan pe alte piete poate sa fie altfel dar vor urma si ele tendintele. Se vor alinia. :)

Edited by katran, 04 December 2019 - 13:42.


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 04 decembrie 2019 - 13:39, said:

Deci in Japonia, DSLR-urile au pierdut suprematia.
Vorbim de vanzari aparate noi.

#29
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Vanzarile de aparate noi conteaza, nu altceva.

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 04 decembrie 2019 - 13:57, said:

Vorbim de vanzari aparate noi.

Tu esti pe Pentax, nu esti afectat. Schimbi camera o data la 10 ani, cand ajunge obturatorul pe la 200..300 de cadre.  
Si cand o schimbi cu una noua, tot camera aia e, doar ca i-au mai bibilit un pic cauciucurile si sigla.   Posted Image  

Dar na, din cand in cand trebuie camera noua cu zero cadre, desi cand o pui langa aia veche nu mai stii care e aia noua si care e aia veche.  Posted Image

Toate-s vechi si noua toate....

Edited by katran, 04 December 2019 - 15:07.


#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pana la urma pui camera la ochi, apesi butonul si iese poza, asa era si acum 50 de ani, si acum 10, si azi, si in viitorul apropiat lafel o sa fie. Nu ai in camera stacking si wifi/bt connection, dar asta e, te limitezi la a face doar poze. Voi schimba camera cand vor revolutiona senzorii, deocamdata nu aduc nimic nou fundamental, la camerele noi senzorul este acelasi (ca si performante) cu ce am din 2014.

Edited by crokodilu, 04 December 2019 - 15:21.


#32
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 04 decembrie 2019 - 15:21, said:

... la camerele noi senzorul este acelasi (ca si performante) cu ce am din 2014.


Te referi la Pentax ?

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ma refer la camerele noi.

#34
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cam asa este. Progresele nu sunt foarte mari. Mai degraba au scos senzori cu mai multi MP.

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pai si se mira dece graficele arata asa:
https://petapixel.co...kon-falls-to-3/

Mai multi MP defapt inseamna 10-20% mai multi pe fiecare latura, per total da bine dar la concret nu e mare lucru. 1-3-6-16-24MP, saltul a fost spectaculos la inceput, acum s-a aplatizat curba. Eu l-am luat cand a inceput sa se aplatizeze atat pe DR cat si pe megapixeli. Daca preturile continuau sa scada poate ca luam un ML, ca vroia bebele si sotia la un mom dat un aparat bun dar mai mic, insa am renuntat.

Edited by crokodilu, 04 December 2019 - 15:46.


#36
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
de ce te-ai oprit cu numaratul la 24?
mai ai pina la 102 (ca sa ma opresc si eu undeva)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate