Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sony conduce pe piata FF din Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Aaaa, ma uitam la titlul topicului, ma frecam la ochi si mi-era ca traiesc intr-o realitate paralela...
Inteleg ca m-am trezit din lenea de dupa-amiaza doar din cauze de lipsa de rigoare. Ma rog, nu e prima data, iar asta cu rigoarea e mizilic pe linga analfabetismul functional.
Gata, logout.

Edited by Taxon, 21 June 2020 - 17:51.


#74
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Login.
Hint pentru habarnamisti, daca graficele e grele, domle:
https://petapixel.co...ng-to-bcn-data/
Logout.

Edited by Taxon, 21 June 2020 - 18:12.


#75
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Suna si ciudat: piata scade iar noi sutem primii! Posted Image

Din experiente anterioare intr-adevar, graficele e grele, si sa le faci dar si sa le interpretezi, mai ales cand sunt in japoneza.
Logout.

Edited by crokodilu, 21 June 2020 - 18:22.


#76
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cred ca era vorba de piata ML, nu de toata piata foto.

Judecand dupa grafice, cele trei firme (Sony, Olympus, Canon) au o medie a vanzarilor in jurul valorii de 25%.  Nu cred ca procentele calculate de 43rumours sunt corecte.

#77
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu cred ca acele procente au fost o "greseala" de marketing ML, a fost preluat un articol din japoneza si posibil sa fie o interpretare mai ciudata a traducerii.
Sursa primara ar fi asta: BCN
Este vorba despre o statistica pentru 40% din vanzarile din Japonia.

Oricum din acel tabel vedem ca primele la vanzari sunt camere care nu prea sunt apreciate aici, pe foruum, cu exceptia Sony A7III. Conform cu tabelul de acolo, Olympus si Canon vand cel mai bine modelele entry level.

Din statistica prezentata, combinata cu traducerea digitalizata din japoneza, am ajuns la concluzia ca in discutiile de pe acest forum (care uneori se transforma in replici nu prea civilizate) accentul este pus pe aparate de fotografiat care conteaza cu mai putin de 2% pe piata foto, care o fi ea Posted Image

Conform unei postari anterioare a unui coleg de forum, care sustinea ca vanzarile sunt o masura a calitatii produselor, noi cam pierdem vremea discutand despre camere slabe Posted Image O fi dominand Sony si Oly dar Canon EOS Kiss M e cel mai bun Posted Image

Edited by edri, 22 June 2020 - 09:49.


#78
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Zi M50, pe romaneste. Dar, pe aici, e naspa. Pute, ca e Canon. Nu are IBIS, nu are ambasador cu copac, nu are pe mama-sa si pe tata-sau.
Cum or putea unii sa arunce banii pe asa janghina, nu stiu.

PS: iar pentru topicul asta, nu e FF.

Edited by Taxon, 22 June 2020 - 10:06.


#79
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Fiecare isi defineste propriul interes, unii au interes doar in camere profi si acelea reprezinta domeniul relevant, altii au interes in ML si doar acela este relevant, unii au interes doar in piata din Japonia si doar asta este relevanta, altii au interes in marketing si doar cifrele sunt relevante, indiferent ce reprezinta cat timp ale lor sunt mari este ok, etc.

Edited by crokodilu, 22 June 2020 - 10:52.


#80
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postedri, on 22 iunie 2020 - 09:47, said:

Nu cred ca acele procente au fost o "greseala" de marketing ML, a fost preluat un articol din japoneza si posibil sa fie o interpretare mai ciudata a traducerii.
Sursa primara ar fi asta: BCN
Este vorba despre o statistica pentru 40% din vanzarile din Japonia.

Oricum din acel tabel vedem ca primele la vanzari sunt camere care nu prea sunt apreciate aici, pe foruum, cu exceptia Sony A7III. Conform cu tabelul de acolo, Olympus si Canon vand cel mai bine modelele entry level.

Din statistica prezentata, combinata cu traducerea digitalizata din japoneza, am ajuns la concluzia ca in discutiile de pe acest forum (care uneori se transforma in replici nu prea civilizate) accentul este pus pe aparate de fotografiat care conteaza cu mai putin de 2% pe piata foto, care o fi ea Posted Image

Conform unei postari anterioare a unui coleg de forum, care sustinea ca vanzarile sunt o masura a calitatii produselor, noi cam pierdem vremea discutand despre camere slabe Posted Image O fi dominand Sony si Oly dar Canon EOS Kiss M e cel mai bun Posted Image
Nici macar nu e statistica, nu se face nici un efort pentru alegerea unui esantion reprezentativ.
Se iau pur si simplu date pentru anumite lanturi de retaileri (in principal magazine de electronice), si aia e. Yodobashi, de exemplu, nu sunt inclusi...

Sincer... nu vad rostul, vorbind despre niste branduri care se vand. Ce conteaza ca azi e unul primul - pe o piata oarecare - si maine altul? N-o sa ne schimbam sistemele.
Dar daca vreti sa vedeti o victorie categorica, absoluta, va uitati la topul gresit:
https://www.yodobash.../53155/ranking/
Doar locul 16 strica perfectiunea...

Edited by TS030, 22 June 2020 - 11:15.


#81
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 22 iunie 2020 - 11:14, said:

..N-o sa ne schimbam sistemele...
Unii si le schimba ...dupa vant, altfel nu vad dece ai sta geana pe statistici la saptamana.

Edited by crokodilu, 22 June 2020 - 11:18.


#82
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 22 iunie 2020 - 11:18, said:

Unii si le schimba ...dupa vant, altfel nu vad dece ai sta geana pe statistici la saptamana.

Pai e plin de Pentaxisti aici. Ce sa inteleg atunci ?

#83
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 22 iunie 2020 - 11:56, said:

Pai e plin de Pentaxisti aici. Ce sa inteleg atunci ?
Ca suntem multi :P

#84
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 22 iunie 2020 - 11:56, said:

Ce sa inteleg atunci ?
Ca pentaxistii sunt mai statornici, ca pentax e mai statornic. In rest, asa cum ziceam, dupa vant Posted Image
PS: nu zic ca e bine sau e rau, niciuna din variante, decat constat si atat.

Edited by crokodilu, 22 June 2020 - 12:33.


#85
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mulți, mulți... da. Posted Image

#86
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Mai degraba vocali decat multi...

#87
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am scris mulți,mulți, pentru că-s doi de toți :D

#88
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai degraba inteligenti decit vocali...

#89
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, în bula lor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate