Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Sony conduce pe piata FF din Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sony a preluat conducerea pe piata FF din Japonia.
Este vorba de toata piata FF (DSLR + ML):

https://www.dpreview...market-in-japan


Pentru cine credea ca FF va domina piata camerelor foto:

"BCN notes full-frame mirrorless and DSLR sales comprise of just 10% of the overall camera market, which is largely dominated by APS-C mirrorless and DSLR cameras."

Edited by katran, 03 December 2019 - 13:38.


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Tine cont si de faptul ca Japonia este o tara orientata spre mirrorless (in US si Europa de exemplu, DSLR-urile inca au tractiune) si ca Nikon si Sony au inceput relativ recent tranzitia la ML.

#3
cowboybill

cowboybill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2019
Era si firesc. Sony pare o companie de calitate care se mai straduieste sa ofere calitate prin televizoarele, consola PlayStation , telefoanele si jocurile video pe care le produce.

Companiile americane in schimb s-au degradat teribil, numai produse de proasta calitate au scos in ultimii ani.
Companiile chinezesti la fel, scot  numai mizerii de telefoane , dar cel putin sunt ieftine.

#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Companiile americane in schimb s-au degradat teribil, numai produse de proasta calitate au scos in ultimii ani.
pai si Nikon si Canon tot japoneze sunt.
Problema mare la dslr-uri e ca nu au venit cu nimic revolutionar in ultimii ani, au crescut rezolutia, au crescut punctele de autofocus si viteza, dar nimic wow. Astia fac ca Intel, vad ca nu au concurent si mai adauga 5% viteza pe an in plus sa ia ochii la fraieri.
Pana mea, in loc sa faca obiective mai ieftine si mai bune, in loc sa bage si ei, hdr stacking si tot felul de chestii de pe telefoane, ei le scumpesc si scot si lucruri mai proaste.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Sony pare o companie de calitate care se mai straduieste sa ofere calitate

Spune-le asta celor care au dat 250-300 de dolari pe o pereche de Sony Sony MDR-1000X Posted Image.

Quote

Problema mare la dslr-uri e ca nu au venit cu nimic revolutionar in ultimii ani, au crescut rezolutia, au crescut punctele de autofocus si viteza, dar nimic wow.

Aceeasi mare problema e si la mirrorless-uri ;).

Quote

pai si Nikon si Canon tot japoneze sunt.

Iar aici e radacina problemei... :D de la inventarea prafului de pusca incoace, spiritul inovator al asiaticilor s-a evaporat. Au capacitatea sa copieze o idee aparuta in SUA sau Europa si sa o perfectioneze in iteratii succesive, dar nu sunt in stare sa revolutioneze cu adevarat.

Edited by StefanSC, 03 December 2019 - 15:08.


#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 03 decembrie 2019 - 13:36, said:


Pentru cine credea ca FF va domina piata camerelor foto:

"BCN notes full-frame mirrorless and DSLR sales comprise of just 10% of the overall camera market, which is largely dominated by APS-C mirrorless and DSLR cameras."

Pai acum 3-4 ani cota FF era 5%, deci acum s-a dublat. :) De abia la anul se va face simtit pe aceasta piata impactul Canikon si probabil ca va fi o cota de 15-20% pentru FF.
Cautand pe net date despre statisticile de pe piata foto, am dat de un document cu ceva studii, predictii pana in 2024, accesul complet la acest document costa 2300USD :)

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca fapt divers, BCN Rankings nu masoara cota de piata in Japonia.

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostStefanSC, on 03 decembrie 2019 - 15:05, said:

Spune-le asta celor care au dat 250-300 de dolari pe o pereche de Sony MDR-1000X Posted Image.
...
Le am. Sunt super ok. Peste competiția Bose sau alți producători de căști dedicați în zona lor de preț.
Au ajuns deja la generația a 3-a. La prima generație, pe care o am și eu, s-au plâns unii la primele serii că se fisura un plastic. La mine nu s-a întâmplat asta, cred că sunt o serie mai recenta.

Piața japoneză este destul de atipică dacă e să o comparăm cu cea europeană.
Totuși, eu nu cred că sunt chiar pe primul loc în segmentul FF dar numai un nebun poate să susțină că cel puțin cu ultimele generații nu sunt în top și nu sunt ei cei care stabilesc trendul.

#9
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
E firesc că Sony să fie in topul ăla , deoarece sunt cei mai producători dintre producătorii de senzori de 1" , APS-C , FF etc pentru compacte premium ,  DSLR sau ML !
Cine crede că e ordinea putea fi alta  , se înșeală .

#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

E firesc că Sony să fie in topul ăla , deoarece sunt cei mai producători dintre producătorii de senzori de 1" , APS-C , FF etc pentru compacte premium ,  DSLR sau ML !
Acum 10 ani orice fotograf profesionist care se respecta mergea pe Canikon. Plus ca service-urile la aparate foto erau mai ok ca bani la aia 2 decat la Sony.
Daca aveai Sony, Pentax, Panasonic sau mai stiu eu ce erai considerat exotic. Din pacate telefoanele au evoluat foarte mult fata de acum 10 ani, insa astia au batut pasul pe loc.
Mai ales ca sony statea destul de rau la noise si noise reduction ln low light comparativ cu Canikon. Acum s-au mai desteptat si ei o idee.

Edited by unpuisor, 03 December 2019 - 15:36.


#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Totuși, eu nu cred că sunt chiar pe primul loc în segmentul FF dar numai un nebun poate să susțină că cel puțin cu ultimele generații nu sunt în top și nu sunt ei cei care stabilesc trendul.

Este foarte posibil chiar sa fie pe primul loc in segmentul FF pe glob in acest moment. Doar ca exista un foarte mare DAR:

Sony este foarte agresiv cu generatiile mai vechi. Asta iti castiga cota de piata pe termen scurt dar iti pierde clienti pe termen lung (o experienta nesatisfacatoare cu un A7/A7II este foarte posibila).



View PostReactor2015, on 03 decembrie 2019 - 15:20, said:

La prima generație, pe care o am și eu, s-au plâns unii la primele serii că se fisura un plastic. La mine nu s-a ĂŽntâmplat asta, cred că sunt o serie mai recenta.

Eu inca nu am vazut o pereche de astfel de casti care sa nu se fi fisurat. A fost o moda cu ele in birou acu cativa ani si am ajuns la 3/3 fisurate, inclusiv ale mele Posted Image.
Utilizare de birou, nu mers pe strada, nu alergat, nu nimic Posted Image.

Scuze de off-topic...

Edited by StefanSC, 03 December 2019 - 15:49.


#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Asa va trebuie daca nu va luati Sennheiser :) La toate castile Sony pe care le-am avut s-a rupt ceva, ba un fir, ba un plastic, etc. Eu de la Sony cumpar numa senzori, daca a construit altcineva ceva in jurul lor :)

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am și Sennheiser. 3 perechi :D Una o am din 2000.

#14
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postunpuisor, on 03 decembrie 2019 - 15:04, said:

....
Problema mare la dslr-uri e ca nu au venit cu nimic revolutionar in ultimii ani, au crescut rezolutia, au crescut punctele de autofocus si viteza, dar nimic wow. Astia fac ca Intel, vad ca nu au concurent si mai adauga 5% viteza pe an in plus sa ia ochii la fraieri.
Pana mea, in loc sa faca obiective mai ieftine si mai bune, in loc sa bage si ei, hdr stacking si tot felul de chestii de pe telefoane, ei le scumpesc si scot si lucruri mai proaste.

DSLRul meu "stie" HDR (din mana). Ala de acum doua trei generatii stia si el dar numai de pe trepied. Mie mi se pare ca astia cu MLurile sunt pe primul loc la preturi mari.

#15
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Chinezii nu scoat doar porcarii...Posted Image de exemplu, HASSELBLAD e cumparat de DJI, de ceva vreme Posted Image

Edited by Dizlpower, 03 December 2019 - 17:45.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDizlpower, on 03 decembrie 2019 - 17:45, said:

Chinezii nu scot doar porcarii...Posted Image de exemplu, HASSELBLAD e cumparat de DJI, de ceva vreme Posted Image
DJI nu cred ca a "scos" HASSELBLAD, daca cumperi un diamant nu se cheama ca ai scos un diamant., ci doar ca profiti de el.

Edited by crokodilu, 03 December 2019 - 17:49.


#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
ce dslr stie sa faca stacking cu 50-100 poze ? una e cu 3-5 poze si alta e ca un telefon care poate ajunge si pana la 100 sau cate ii dai tu.
Daca tot dai carca de bani pe dslr/mirrorless si obiective plus nspe mii de accesorii, macar sa stie sa faca cum trebuie o panorama din aparat, o sfera de 360 grade cum stie pana si chinezaria mea de telefon cu gcam, timelapse, slo motion.

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostDizlpower, on 03 decembrie 2019 - 17:45, said:

Chinezii nu scoat doar porcarii...Posted Image de exemplu, HASSELBLAD e cumparat de DJI, de ceva vreme Posted Image

Firmele vestice finantate de chinezi nu scot doar porcarii...

Asa, ca sa fie afirmatia adevarata (a se vedea Volvo, Motorola samd).

Quote

Daca tot dai carca de bani pe dslr/mirrorless si obiective plus nspe mii de accesorii, macar sa stie sa faca cum trebuie o panorama din aparat, o sfera de 360 grade cum stie pana si chinezaria mea de telefon cu gcam, timelapse, slo motion.

Si in afara de cele doua dati cand ai facut o sfera 360 de grade la bere cu tovarasii, de cate ori ai folosit minunatele functii din telefoane? :D

Edited by StefanSC, 03 December 2019 - 18:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate