Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 

Ce sacrificiu ati face pentru tara?

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#55
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,322
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.digi24.r...c-cu-ei-1224980

Quote

1 Decembrie 2019. CTP: „Eu nu-i iubesc pe acești oameni și nu mă unesc cu ei!

Și mai pun o întrebare: dacă România ar fi atacată acum și ar trebui să aibă loc un război al întregului popor, cum a fost în 1918 - când au ieșit țăranii să lupte, că n-aveam armată profesionistă - mă întreb: câți români se vor repezi fără ezitare să apere această țară cu arma în mână, cu tot ce are ea la conducere?

Acum, and poti fi la granita in X minute/ore, trebuie sa fii beat rau ca sa mergi sa mori pentru "glie si patrie".

#56
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Daca ne zice Iohannis ce a facut la revolutie, va spun si eu daca ma risc sa imi fie comandant suprem sau nu.

Care este prima comanda pe care o va da Iohannis in postura de comandant suprem al fortelor armate in caz de razboi?

R: "PSD-istii in primul val de atac".

Edited by abac, 01 December 2019 - 09:39.


#57
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 02.09.2019

 abac, on 01 decembrie 2019 - 09:36, said:

Daca ne zice Iohannis ce a facut la revolutie, va spun si eu daca ma risc sa imi fie comandant suprem sau nu.

Care este prima comanda pe care o va da Iohannis in postura de comandant suprem al fortelor armate in caz de razboi?

R: "PSD-istii in primul val de atac".

Olgutza, pe ei. La oua, la oua!

#58
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 05.09.2006
Interesant subiectul, atinge o coarda sensibila. Eu as face pentru tara exact acelasi sacrificiu pe care l-a facut si ea pentru mine, prin reprezentantii ei oficiali (parlamentari, functionari publici, beneficiari de pensii speciale, etc). Restul sunt cuvinte mari, fara rost si sens in ziua de azi.

#59
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
intrebarea e inutila - doar descultii se mai omoara.

vremurile s-au schimbat, oamenii s-au schimbat si ei - dupa cum putem vedea din raspunsuri.
astazi sacrificiul inseamna altceva si nu este o pierdere, ci un cadou pe care ni-l facem noua si celor care vin dupa noi.
exageram, vorbim despre sacrificul suprem intr-o lume in care e nevoie de sacrificii mai mici - pe care nu suntem dispusi sa le facem.
lumea tanjeste, vorbeste prea mult despre progres si prea putin despre sacrificiu. ne multumim sa votam -atunci cand o facem- si pe urma ne plangem, aflam ca nu e suficient. aflam ca oamenii pe care ii votam nu sunt capabili si nici nu vor sa faca acele lucruri la care speram, apoi ii injuram si mai bem o bere, mai mancam o shaorma. atat!

vorbiti de sacrificiul suprem pentru ca nu aveti curaj sa le faceti pe cele marunte.
omul care face aceste sacrificii este impacat, nu scanceste toata ziua ca un catel speriat.
sacrificiul iti limpezeste mintea.

un om care inghite dogma pentru a simti ca apartine si pentru a putea avea dreptate nu este un om capabil de sacrificiu; ori cei mai multi romani sunt politicieni.

Edited by morenno, 01 December 2019 - 10:06.


#60
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 09.08.2006
Eu deja fac sacrificii. Platesc taxe si impozite.

#61
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
sa ne ierti, de acum iti vom oferi tot ce nu faci tu pe gratis.

#62
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Adm, on 01 decembrie 2019 - 09:34, said:

https://www.digi24.r...c-cu-ei-1224980



Acum, and poti fi la granita in X minute/ore, trebuie sa fii beat rau ca sa mergi sa mori pentru "glie si patrie".
Care "glie si patrie"? Aia care se chinuie (si ne chinuie) sa ne ingroape de vii?

#63
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,801
  • Înscris: 07.01.2012

 mircea_rambo, on 01 decembrie 2019 - 00:21, said:

Acum 100 de ani aveam tot conducatori corupti, dar ostasii au luptat, nu au pus la indoiala daca merita sacrificiul si astazi datorita sacrificiului lor  suntem o tara si un popor.
Că au și avut de ales
https://images.okr.r...494-700_700.jpg

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,282
  • Înscris: 20.10.2015

 Ghita_Bizonu, on 01 decembrie 2019 - 08:41, said:

Unii care au nu stiu cate portavioane si divizii si le este frica ca ii aia peste tot cubanezii, sandinistii si de frica lu Sadam bagara Fratia Musulmana in nu stiu cate governe ... Destepti excat ca oaoa cand se flatueaza ...

Vezi Ghita ca probabil raspunzi la un alt subiect...

 Ghita_Bizonu, on 01 decembrie 2019 - 08:50, said:

Cum nu stii cine ? Aia care l-au primit pe Tsunami!

Nu pui mic, aia care AU AVUT si AU nevoie de Tsunami, caci daca n-au nevoie nu te "primeste" aici nici dracu

 morenno, on 01 decembrie 2019 - 09:19, said:

de cand ai plecat tara o duce tot mai bine.

Exact asta e motivul pentru care am plecat, ca tara s-o duca tot mai bine.
Eu m-am sacrificat, altii, cand or s-o faca?

#65
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 Darkestnight, on 01 decembrie 2019 - 00:12, said:

Citeste cartea lui E.M. Remarque "Nimic nou pe frontul de vest" si te lamuresti.
Mircea rambo sa citeasca o carte? Whaaat?

#66
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,021
  • Înscris: 15.01.2017

 Adm, on 01 decembrie 2019 - 09:34, said:

https://www.digi24.r...c-cu-ei-1224980



Acum, and poti fi la granita in X minute/ore, trebuie sa fii beat rau ca sa mergi sa mori pentru "glie si patrie".

Plus de asta avem armata de profesionisti, jandarmi care sunt tot militari, cu salari, pensii si tot felul de alte drepturi, sa mearga la lupte. Eu mi-am facut datoria luna de luna, zi de zi, platind la stat ce m-au obligat sa platesc.

#67
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 01.03.2006

 Tsunnnami, on 01 decembrie 2019 - 10:18, said:

Vezi Ghita ca probabil raspunzi la un alt subiect...



Nu pui mic, aia care AU AVUT si AU nevoie de Tsunami, caci daca n-au nevoie nu te "primeste" aici nici dracu



Exact asta e motivul pentru care am plecat, ca tara s-o duca tot mai bine.
Eu m-am sacrificat, altii, cand or s-o faca?
da bah si ai descoperit Romania {apa calda}  din nou in 2015 cand te ai inregistrat  pe softpedia... pana atunci la tine  in catun  sau prin ce  comuna prapadita  stai   habar nu aveau aia  de "poiana lui iocan" !  in lumea virtuala femeia de serviciu devine asistent manager iar aia cu liceul  doctoranzi... de mangleala virtuala toata lumea e satula !!! daca erai un user cu state vechi  cu 15 ani activitate pe SP poate mai puneam botul la vrajeala ta... .   esti un simplu propagandist,atat!

#68
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,385
  • Înscris: 23.02.2017

 Ghita_Bizonu, on 01 decembrie 2019 - 08:50, said:

Asistati spocial ca acestia:

Aia in uniforma sunt niste "asistati" social  care asista pe Uncle Sam in Afganistan.;
Ailati e afgani in A-stan
si ca aia, da, niste asistati sociali practic, oameni care se pensioneaza la 40 de ani cu pensii speciale? da, asistati sociali
cei care pleaca in afganistan dau spaga ca sa fie printre cei alesi pt ca salariul e mai bun acolo

 kingsky, on 01 decembrie 2019 - 04:45, said:

la fel si politicienii din cimitire ...in logica ta la cat suntem de buni tot ce putem face pt tara e spalatul putinii...
mai citeste o data... e o diferenta intre a spala putina si a emigra, unde poti face o scoala adevarata (fara plagiate si profesori nebuni), sa inveti o meserie pe bune (fara mesteri betivi si analfabeti) si de unde poti trimite bani

Diaspora trmite anual in tara sume enorme, fara de care probabil Romania ar fi intrat in colaps total, postez mai jos cifrele cu precizarea ca aceste cifre iau in calcul sumele oficiale, prin banci, nu si sumele "la negru" pe care le cara fiecare emigrant in valiza cand vine acasa

Potrivit datelor Băncii Mondiale, în cei 11 ani de când România a devenit membră a Uniunii Europene, remitenţele emigranţilor români, adică sumele de bani trimise acasă prin intermediul băncilor sau al sistemelor de transfer s-au ridicat la 24,5 miliarde de dolari. Iată situaţia pentru fiecare an:

- 2007 1,624 miliarde USD
- 2008 1,702 miliarde USD
- 2009 682 miloane USD
- 2010 641 milioane USD
- 2011 694 milioane USD
- 2012 733 milioane USD
- 2013 3,519 miliarde USD
- 2014 3,381 miliarde USD
- 2015 3,085 miliarde USD
- 2016 3,489 miliarde USD
- 2017 4,944 miliarde USD
Există şi alte calcule. Potrivit publicaţiei Logica Economică, suma totală este mult mai mare. Astfel, potrivit cifrelor biroului european de statistică, Eurostat, în perioada 2007-2017, nu mai puţin de 31,7 miliarde de euro.
https://www.economic...rii_156996.html

- 31 miliarde euro transferati de romani prin banci... dar stim ca romanul nu este mare fan al bancilor, deci probabil sumele sint duble daca ne gandim ca nu exista limita de suma care poate fi carata cash in valiza intre tarile UE

 abac, on 01 decembrie 2019 - 09:36, said:

Daca ne zice Iohannis ce a facut la revolutie, va spun si eu daca ma risc sa imi fie comandant suprem sau nu.

Care este prima comanda pe care o va da Iohannis in postura de comandant suprem al fortelor armate in caz de razboi?

R: "PSD-istii in primul val de atac".
e mult mai bun johannis ca comandant suprem decat Veorica Dancila

Sau decat Sevil Shaidehh... care doamna era membru in CSAT prin postura functie de prim ministru

 mircea_rambo, on 01 decembrie 2019 - 00:21, said:

Acum 100 de ani aveam tot conducatori corupti, dar ostasii au luptat, nu au pus la indoiala daca merita sacrificiul si astazi datorita sacrificiului lor  suntem o tara si un popor.
cum naiba, ca eram o tara mult mai mare, am pierdut teritorii si prin sud pe la bulgari si pe sus pe la moldoveni etc

#69
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Ca unuu l-[au cita pe Crucisatoru Casargoz ... auzi la el cica Eu nu mă unesc cu Gabriela Firea. Niciodată! Eu nu mă unesc cu Olguța Vasilescu,

Acrii is strigurii! Foarte acri ! ca sa fie vorba intre noi nici cu Alina Gorghiu nu are sanse. De fapt cu nicuna care nu arata nitel mai prezentabila decat moartea in vacanta ....

Edited by Ghita_Bizonu, 01 December 2019 - 11:08.


#70
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Pentru a face sacrificii pentru tara ar trebui sa ma identific si sa trag la aceasi caruta cu ceilalti romani, insa nu se intampla asta.
De multe ori simt ca nu am nimic in comun cu acest popor, optiunile lor politice, viziunea de tara, politici.

#71
Babalusu

Babalusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 02.09.2019
Bizonul a căzut in damingeana 🤣

 Je123, on 01 decembrie 2019 - 11:09, said:

Pentru a face sacrificii pentru tara ar trebui sa ma identific si sa trag la aceasi caruta cu ceilalti romani, insa nu se intampla asta.
De multe ori simt ca nu am nimic in comun cu acest popor, optiunile lor politice, viziunea de tara, politici.
. Ai viziuni pesediste, astia trag la caruta lor.

#72
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 unbrutus, on 01 decembrie 2019 - 11:06, said:

e mult mai bun johannis ca comandant suprem decat Veorica Dancila
Sau decat Sevil Shaidehh

aLO ..  ca cum sa iti zic functia de Al mai Mare Sef al Armatei (Comandant Suprem, Comandant de Capetenie, chef des armées, commander in chief of the armed forces ,) este o functie atasata celei de Sef al Statului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate