Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...
 

Huawei HG8143A

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
155 răspunsuri în acest subiect

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Faza e ca in lumea civilizata toate serviciile operatorul le da printr-o singura conserva, pe care o administreaza el. Acolo daca ai vreo problema, suni la suport sau ai o aplicatie din care faci chestii (setezi/resetezi parole la wifi, resetezi conserva, vezi daca merge netul in parametrii, etc..). Nu sta nimeni sa-l caute pe nea Fane de la 5 care "se pricepe" in caz ca nu merge wifi-ul. Iar suportul tehnic de calitate chiar face diferenta in alegerea unui operator.

Faza cu routere/ap-uri suplimentare pentru wifi mai de doamne ajuta sau AC e o gluma! Doar aici a prins la inceputul broadband-ului adevarat pentru ca na, asta a fost solutia pentru un pret scazut, dar acum ar trebui sa cam inceteze. Nevoile acum sunt altele, toata lumea are minim cateva device-uri pe wifi, iar un wifi de calitate chiar face diferenta.

De curiozitate sa va uitati un pic in franta la SFR/Orange. Cand lanseaza o conserva noua (cpe/stb) e mare eveniment!

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.710
  • Înscris: 01.01.2008

View PostMembruAnonim, on 09 noiembrie 2019 - 19:25, said:

Duc gigabit acele ONT-uri aduse de RDS? Duc. Deci nu vad cu ce sunt mai incapabile ca alte scule de la alte scule de asa zisi ISP. RDS ofera conexiune la internet nu ofera conexiune la internet over wifi ca Romanii doresc wifi ca e la moda nu e problema ISP-ului.
Conexiunea wifi nu e folosită pentru că e la modă, ci pentru că are anumite avantaje în ceea ce privește mobilitatea pe o anumită zonă. Nu-mi pot imagina smartphone-uri folosind internetul prin cablu ethernet-usb (deși se poate lejer). Wifi în casă nu e un moft, n-are nimeni chef să tragă rj45-uri prin pereți pentru un laptop în fiecare cameră în care acesta merge.

#21
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postaddelin, on 09 noiembrie 2019 - 23:01, said:

Faza e ca in lumea civilizata toate serviciile operatorul le da printr-o singura conserva, pe care o administreaza el. Acolo daca ai vreo problema, suni la suport sau ai o aplicatie din care faci chestii (setezi/resetezi parole la wifi, resetezi conserva, vezi daca merge netul in parametrii, etc..). Nu sta nimeni sa-l caute pe nea Fane de la 5 care "se pricepe" in caz ca nu merge wifi-ul. Iar suportul tehnic de calitate chiar face diferenta in alegerea unui operator.

Faza cu routere/ap-uri suplimentare pentru wifi mai de doamne ajuta sau AC e o gluma! Doar aici a prins la inceputul broadband-ului adevarat pentru ca na, asta a fost solutia pentru un pret scazut, dar acum ar trebui sa cam inceteze. Nevoile acum sunt altele, toata lumea are minim cateva device-uri pe wifi, iar un wifi de calitate chiar face diferenta.

De curiozitate sa va uitati un pic in franta la SFR/Orange. Cand lanseaza o conserva noua (cpe/stb) e mare eveniment!
Lumea  aia civilizata care inca ramane la ADSLica fara frica, ca daca schimba infrastructura bubuie planeta? Aia care fac mult mai mult profit decat in Romania si baga scuze de tot rahatul sa vina si ei in 2020 ca tarile evoluate cum sunt Singapore Hong Kong, Romania?
Suportul face diferenta acolo? Probabil pt ca nu au ce sa ofere mai mult de un ADSL handicapat in scaun cu rotile, dar aud si de acolo de o gramada de povesti de India suport(ex, una scrisa de curand de demonik2k pe un thread Mikrotik), deci chiar nu ma intereseaza ca stiu sa pupe in fund bine cu vrajeala.

Faza cu echipamente suplimentare e o gluma? Poate pt tine si pt cei care nu inteleg securitatea informatiei. Sa ai un singur dispozitiv si la ala sa nu ai control absolut, pai aia e gluma anului in securitatea informatiei.

Daca aia fac eveniment din a lansa o conserva impovarata de gauri de securitate din start, pai atunci le plang de mila...

Deci mai lasa-ne cu lumea aia civilizata ca mai au de invatat de la noi pe partea de internet.

Editat de diZy, 10 noiembrie 2019 - 09:19.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic s-o lasi mai usor cu lucrurile pe care nu le intelegi!
Conservele de care spuneam sunt pentru FTTH. Noi suntem la stadiu de un serviciu brut fara prea multe chestii extra, din cauza asta ne-am dezvoltat atat de mult, dar restul europei vine puternic din spate. Daca esti curios, verifica acoperirea in Spania/Franta si o sa ai o surpriza, plus cate posturi HD/4k, reluari, si alte chesti interactive au aia pe care noi ii credem primitivi doar pentru ca noi descarcam cu 900+Mbps ultimul album a lui guta de pe fileshit.

Practic la noi grosul transmisiunilor sunt SD, ne mandrim cu televiziunea analogica si ne bucuram cand se lanseaza o conserva cu port catv integrat! Asta da performanta. Sa nu uit, wifi N... In 2019!


PS: Cu ce naibii poate sa fie un mininod pentru catv mai sigur daca il ai separat si integrat in ONT? Genul asta de glume par a fi scoase de anumiti "tehnicieni" de pe alte arii..

Editat de MembruAnonim, 10 noiembrie 2019 - 10:05.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxeleron, on 10 noiembrie 2019 - 00:08, said:

Ba e cat se poate de moft, ca lumea are tendinte sa se cace cu telefonul in mana si de aia are nevoie de fireless. Una e cand vorbim de un mediu sa zicem enterprise cand te ridici de la birou si mergi intr-o sala de sedinte pentru o discutie si sa nu se complice participantii la sedinta cu sarme atunci e nevoie de fireless. Dar in casa? Acum stau in fata unui nenorocit de laptop in care am sarma de la ISP bagata si vad ca nu mor ca nu am firejeg N, AC, pastele masii, etc. Si nici nu ma plimb prin casa cu el sau sa ma duc pe buda sa ma uite Dumnezeu acolo ca am fireless. Deci? Fireless nu e necesitate, inca este moft desi multa lume incearca sa prezinte nevoia de fireless ca necesitate. Telefon pe wifi? Telefonul sta bine si fara wifi ca de aia e telefon sa vorbesti la el si eventual sa trimiti niste mesaje text. Ah si sa ma lase lumea cu anu' sufletului 2019 sau cu alte mizerii de acest fel ca asta se traduce prin... moda.

View PostdiZy, on 10 noiembrie 2019 - 09:17, said:

Deja e obositor sa repet aceleasi lucruri ca o moara stricata care nu are altceva mai bun de facut in afara de a repeta la nesfarsit aceleasi lucruri. Nu toata lumea viseaza sute de Mbps sau Gbps sau mai stiu eu ce. Prin afara se mai si cumpara chestii nu ca in Romania unde daca nu se "fura" omul nu este multumit. Deci si un ADSL e bun pentru cei care au nevoi normale nu pentru disperatii de viteza. Mai adaugam investitia necesara pentru upgrade-uri si vedem ca nu este ceva impetuos necesar de facut acum. Daca ai clienti multumiti si daca nevoile lor sunt altele de ce sa faci niste investitii masive pe care nu stii cand le amortizezi. Ca in afara nu se arunca sarma prin copaci ca in Romania fara sa te intrebe cineva de sanatate. La noi a fost alt context, legislatia la pamant, autoritati existente doar cu numele si etc. Singapore, Hong Kong, Taiwan, etc, nu sunt prea departe de noi ca legislatie (cred ca nu am aprofundat subiectul) deci e normal sa fie la nivelul nostru sau chiar mai sus (deh asiaticii sunt mai harnici comparati cu romanii).

PS: Pupatul in partea carnoasa a corpului folosita pentru statul pe buda este o meteahna corporatrista. E dusa la nivel de arta ca intr-o corporatie esti invatat cum ca clientul e "stapanul nostru". Poate si de aici asa zisa parere ca strainezii ar oferi support mai profesionist. De fapt cei mai bine pregatiti oameni sunt tot romanii, ca fac de toate si isi baga nasul in toate. Bine nu generalizez, ca sunt si oameni multumiti de cat stiu si i doare undeva de dezvoltare personala si prefara sa ramana la nivelul curent toata viata. Asta se traduce prin suport tehnic deficitar, prin oamenii care nu inteleg ceea ce le comunica clientul, etc. Insa cei pasionati sunt cu mult peste cei din afara. Doctrina de afara este de a nu iesi din patratelul tau atat timp cat esti pe pozitia X si acel patratel e JD-ul pentru acea pozitie.

View Postaddelin, on 09 noiembrie 2019 - 23:01, said:

Dupa cum am zis ISP-ul ofera conectare la Internet, ofera un servicu si ofera o solutie de conectare. Acum depinde de fiecare "Dorel" (ca e la moda sa privim alte persoane ca dorei) cum doreste sa foloseasca acea conexiune. Daca "Dorel" vrea fireless e treaba lui nu a furnizorului. Deci "Dorel" isi achizitioneaza cutie cu Nspe sute de Mbps fara fir si o conecteaza la echipamentul oferit de ISP pentru conexiunea la Internet. Mie ENEL imi furnizeaza curent electric, acum daca vreau eu sa il consum cu un desktop sau cu un TV e treaba mea nu a ENEL-ului. Doar nu o sa imi ofere ei desktop sau TV sau alt consumator de curent pe care sa il folosesc eu. Sau prize sau becuri sau etc. Din punctul meu de vedere este o greseala a se oferi echipamente in chirie la cleinti (ONT, CPE, etc) deoarece vor aparea aceste discutii imbecile cum ca de ce ISP X nu ofera echipament Y ca asa vrea mushiu lui Z. Cum ar fi ca in urma livrarii a astfel de dispozitive, clientul sa plateasca in plus 100 - 200 de Lei ca si garantie pe luna? Doamne fereste ca mai apoi se vorbeste ca ISP X jupoaie pielea de pe client.

Nu zic nu, sunt probleme si pe parte de ISP, oameni tehnici pasionati de ce fac si care isi fac treaba bine, oameni de teren care la fel sunt interesati sa isi faca treaba bine, etc. Insa din diverse motive, lipsa training (de asta se plang puturosii), salarii mai mici sau ramase la nivel de X ani in urma, alte metode de motivare personala si profesionala fac ca multi angajati de la ISP sa se afle la un nivel mediu sau poate sub mediu.

Per total situatia in Romania (ISP si clienti) este o negura, o mlastina, si cu toate astea ceva, ceva inca misca.

PS: Stiu multe persoane de la un ISP mare din RO (RCS & RDS) ajunse prin afara pe la companii mari sau si in Romania la corporatii mari datorita faptului ca au fost si sunt niste oameni foarte bine pregatiti. Si RCS & RDS inca are niste oameni foarte buni pe domeniul lor.

#24
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
De azi sunt posesorul unui astfel de ONT
E simpatic, cu margini rotunjite, LED-urile luminează tare. :)

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
Se pare că sunt probleme cu IPv6 cu acest model.
ONT-ul primește adresă global, dispozitivele primesc, dar nu face trafic.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Adica? Cum ai verificat ca nu face trafic? Nu forward-eaza traficul v6 din LAN? Ai incercat ping, trace? Trace-ul se opreste in el sau pleaca mai departe? Cache-urile DNS sunt okay?

#27
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
Am încercat seară și pierde pachetele la ping, iar la trace fac 30 de hop-uri cu *

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
In ce ai dat ping? Si cand zici ca pierde pachete ce inseamna asta? Loss de 100% sau mai mic de 100%? Mai mic de 100 inseamna ca ceva trece mai departe si inseamna ca e altceva la mijloc.

#29
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
C:\Windows\system32>ipconfig /all
Ethernet adapter Ethernet:
   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-01
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv6 Address. . . . . . . . . . . : 2a02:2f01:5205:9500:a9dc:106f:dc7e:c849(Preferred)
   Temporary IPv6 Address. . . . . . : 2a02:2f01:5205:9500:f080:1ec:f261:4c63(Preferred)
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::a9dc:106f:dc7e:c849%12(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.100.210(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : vineri, 15 noiembrie 2019 11:10:22
   Lease Expires . . . . . . . . . . : vineri, 6 decembrie 2019 11:10:21
   Default Gateway . . . . . . . . . : fe80::1%12
									   fe80::828c:97ff:fe30:49e1%12
									   192.168.100.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.100.1
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 184549376
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-24-FC-23-BA-00-00-00-00-00-01
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : fe80::1%12
									   192.168.100.1
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled


C:\Windows\system32>ping -6 www.google.ro
Pinging www.google.ro [2a00:1450:400d:802::2003] with 32 bytes of data:
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Ping statistics for 2a00:1450:400d:802::2003:
	Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),
C:\Windows\system32>ping -6 www.facebook.com
Pinging star-mini.c10r.facebook.com [2a03:2880:f123:83:face:b00c:0:25de] with 32 bytes of data:
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Ping statistics for 2a03:2880:f123:83:face:b00c:0:25de:
	Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),



#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Hmmm... Trebuie verificat si de catre ei pentru a vedea unde este buba. Am crezut initial ca ar fi ceva de DNS (cache DNS) insa se pare ca nu asta este cazul de fata.

#31
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
C:\Windows\system32>tracert -6 www.google.com
Tracing route to www.google.com [2a00:1450:400d:808::2004]
over a maximum of 30 hops:
  1	 *		*		*	 Request timed out.
  2	 *		*		*	 Request timed out.
  3	 *		*		*	 Request timed out.
  4	 *		*		*	 Request timed out.
  5	 *		*		*	 Request timed out.
  6	 *		*		*	 Request timed out.
  7	 *		*		*	 Request timed out.
  8	 *		*		*	 Request timed out.
  9	 *		*		*	 Request timed out.
10	 *		*		*	 Request timed out.
11	 *		*		*	 Request timed out.
12	 *		*		*	 Request timed out.
13	 *		*		*	 Request timed out.
14	 *		*		*	 Request timed out.
15	 *		*		*	 Request timed out.
16	 *		*		*	 Request timed out.
17	 *		*		*	 Request timed out.
18	 *		*		*	 Request timed out.
19	 *		*		*	 Request timed out.
20	 *		*		*	 Request timed out.
21	 *		*		*	 Request timed out.
22	 *		*		*	 Request timed out.
23	 *		*		*	 Request timed out.
24	 *		*		*	 Request timed out.
25	 *		*		*	 Request timed out.
26	 *		*		*	 Request timed out.
27	 *		*		*	 Request timed out.
28	 *		*		*	 Request timed out.
29	 *		*		*	 Request timed out.
30	 *		*		*	 Request timed out.
Trace complete.
C:\Windows\system32>tracert -6 www.facebook.com
Tracing route to star-mini.c10r.facebook.com [2a03:2880:f123:83:face:b00c:0:25de]
over a maximum of 30 hops:
  1	 *		*		*	 Request timed out.
  2	 *		*		*	 Request timed out.
  3	 *		*		*	 Request timed out.
  4	 *		*		*	 Request timed out.
  5	 *		*		*	 Request timed out.
  6	 *		*		*	 Request timed out.
  7	 *		*		*	 Request timed out.
  8	 *		*		*	 Request timed out.
  9	 *		*		*	 Request timed out.
10	 *		*		*	 Request timed out.
11	 *		*		*	 Request timed out.
12	 *		*		*	 Request timed out.
13	 *		*		*	 Request timed out.
14	 *		*		*	 Request timed out.
15	 *		*		*	 Request timed out.
16	 *		*		*	 Request timed out.
17	 *		*		*	 Request timed out.
18	 *		*		*	 Request timed out.
19	 *		*		*	 Request timed out.
20	 *		*		*	 Request timed out.
21	 *		*		*	 Request timed out.
22	 *		*		*	 Request timed out.
23	 *		*		*	 Request timed out.
24	 *		*		*	 Request timed out.
25	 *		*		*	 Request timed out.
26	 *		*		*	 Request timed out.
27	 *		*		*	 Request timed out.
28	 *		*		*	 Request timed out.
29	 *		*		*	 Request timed out.
30	 *		*



#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Vad cel putin o problema in trace-urile tale, in primul hop ar trebui sa fie ip-ul routerului tau, dar, nici macar ala nu raspunde.
2. Mie nu-mi apar doua gateway-uri pentru IPv6, tu de ce ai doua?
Default Gateway . . . . . . . . . : fe80::1%12
						 fe80::828c:97ff:fe30:49e1%12

LE: cel mai probabil mai ai ceva in retea care imparte adrese IPv6.

Editat de MembruAnonim, 17 noiembrie 2019 - 23:46.


#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Posted ImagePosted ImagePosted Image

Așa arată acest ONT.
partea frontală lasă luminile LED-urilor să se vadă noaptea destul de interesant. :)

Editat de KyKyKyKy, 21 noiembrie 2019 - 13:34.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.427
  • Înscris: 14.10.2008
La ZTE F 625 A e un mic dezavantaj pe intuneric ca se vad unele leduri reflectate dinauntru pe componente prin grila de aerisire care e sus pe mijloc.

Chiar LED-ul LAN 1 care face trafic palpaie si reflectat in triplexorul CATV dinauntru.

#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.201
  • Înscris: 18.04.2008
Adică așa?

Fișiere atașate



#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.427
  • Înscris: 14.10.2008
Nu chiar, dar iti licare in ochi reflectatul ala si se cam vad componentele, ceea ce nu-mi place. Oricum imi place sa ma uit la el doar noaptea cu lumina aprinsa, ziua ma uit de la distanta din lateral ca arata cool de tot, ca design imi place cel mai mult dintre toate ONT-urile avute de RDS, pe aproape a fost HG 8242 de la Huawei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate