Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

M-am saturat de BT, pareri Unicredit per total

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005

View PostKyKyKyKy, on 28 octombrie 2019 - 01:23, said:

Eu am BT și am observat că deși este foarte populară, modul de lider (sau aproape lider) o face să trateze clienții cu dosul. Eu am pățit-o când mi s-a blocat BT24 și suportul lor mi-a zis să revin luni.
În schimb, limitat. Cardul mi s-a blocat pentru că mi-am plătit facturile (peste 10 tranzacții/zi), iar unui prieten îi mergea cardul numai la MFM-uri, nu și la ATM-uri. Numai la BT poți vedea așa ceva.
Cred că pe ei îi interesează mai mult „biznis”, iar persoanele fizice sunt un bonus.
Eu am trecut la „George” și problemele au dispărut. Posted Image

Ai zis că au investit în rețeaua de ATM/MFM. Da, poate au pus mai multe, dar când ai nevoie de ele nu merg sau generează erori.


De cand au devenit "mari" s-au cam jegosit ca mai toate biznisurile ajunse mari. Am un cont din 2006. Am avut meciuri mereu cu ei pentru comisionul de vreo 5-6 lei pe luna pentru ca imi intra salariul la ei.
Cu bancomatele nu am avut niciodata probleme (in bucuresti) in afara de "lipsa cascaval". Mai nou am retras si cu telefonul, a functionat corect. Alte servicii pe care le folosesc ar fi bt24 si BTPay - la BTPay da de multe ori erori la unii comercianti.

#20
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 28.01.2007
Nu stiu de ce consideri cursul de schimb valutar foarte bun la tranzactiile cu cardul.
Am cumparat in aceeasi zi cu Forte si Revolut din SUA (tranzactii in USD).
Forte: 4.338
Revolut: 4.317

Acum daca o sa incepeti 'cârcoteala' cu data tranzactiei si data decontarii sau cu schimburile valutare in weekend la Revolut e treaba voastra, dar de cate ori am comparat cursul de schimb Revolut cu Forte sau alte banci, am avut rata de schimb mult mai buna la Revolut decat alte banci.

#21
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008

View Postr0b3r70, on 28 octombrie 2019 - 07:23, said:



Îți ia comision 5 lei doar dacă suma transferată depășește 5 lei... Am făcut probă de pe revolut și ING cu 1-2 lei și nu a fost comisionată tranzacția.

Stiu :) am facut si eu o glumita la off-topicul primit. Iti dai seama ca daca iti lua comision mai mare decat valoarea tranzactiei era bresa de securitate.

Full disclosure, cand am aflat si eu de comision pentru prima data, am facut si eu niste tranz de test...

Edited by eddy2by4, 28 October 2019 - 09:44.


#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteddy2by4, on 27 octombrie 2019 - 22:14, said:


- la unele banci precum Raiffeisen ai un cont 0 total, daca ai venituri de 2000 de euro, cei de la BT nu iti ofera niciun avantaj pentru banii pe care potential ai putea sa ii aduci la ei in banca lunar
- happy hour (curs valutar la cursul bnr) - nici nu visez la asa ceva cu BT


Limita este de 2000 lei, nu Euro.
Ai 2 pachete la Raiff, ambele cu 0, mai putin plati valutare. Plus happy hour acum.

#23
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008

View Postsirgoofy, on 28 octombrie 2019 - 04:31, said:

Punctul ăsta nu există, BT are MEREU curs de schimb f bun, nu o fi exact cat cel oficial dar diferența e neglijabilă.



Măi să fie, din 2012 de când sunt client nu-mi amintesc sa fi avut vreo problemă la ATM, poate-s eu mai norocos.
Or fi fost câteva cazuri când a trebuit să scot și să reintroduc cardul, dar atât.

In Cluj-Napoca (culmea, orasul cu sediul bancii) are BT la "The Office"( care e un birou cu mii de angajati in IT) un ATM care e mai des stricat decat functional Posted Image) si ai de mers pe jos 10 minute bune pana la urmatorul bancomat

View Postoverseas, on 28 octombrie 2019 - 09:50, said:

Limita este de 2000 lei, nu Euro.
Ai 2 pachete la Raiff, ambele cu 0, mai putin plati valutare. Plus happy hour acum.

Nu sunt sigur despre ce vorbesti, eu stiu doar despre oferta asta
Pachetul de produse

Premium Banking.
Pret standard: 60 Lei/luna
Pret preferen]ial: ZERO Lei/luna, \n fiecare lunaîn care este îndeplinit cel putin una dintre urmatoarele conditii:
• minimum 2.000 Euro încas`ri medii lunare în ultimele 3 luni calendaristice;
• 40.000 Euro în administrarea Raiffeisen Group Romania, în ultima luna
calendaristica.

https://www.raiffeis...210x297_web.pdf

*Nu inteleg de unde atata confuzie, prima data cu tipul cu comisionul de incasare la BT, acum cu planul de la Raiffeisen, tot ce incercam era sa explic ca exista multe banci cu beneficii multe, iar cei de la BT nu se adapteaza deloc la piata

Edited by eddy2by4, 28 October 2019 - 10:06.


#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Posteddy2by4, on 27 octombrie 2019 - 22:14, said:

Salut,
Sunt un client fidel al BT (am cont de la primul loc de munca de acus 9 ani) insa simt ca in ultimii ani s-au incapatanat sa nu schimbe nimic in timp ce alte banci au venit cu beneficii foarte bune.
Am vorbit cu ei candva anul trecut prin private banking (am un card Star Platinum), dar se pare ca nu le pasa de parerea mea desi am o suma considerabila de bani tinuti la ei si mi-au vorbit foarte urat cand am incercat sa vorbesc cu ei despre:
La BT client private banking inseamna sa ai active de peste 100.000 euro investite la toate entitatile grupului BT: bani la banca (depozite), unitati de fond la BT Asset Management si actiuni sau bani la BT Capital Management. In ce mix vrei tu. Daca ajungi la acest nivel, primesti tot ce iti doresti din ce ai scris cu liniuta in postul initial.

Pentru comisioane zero la card (retragere etc.) parca e suficient sa incasezi salariul prin conventie salariala, nu ai nevoie de private banking. Vezi la angajatorul tau.

#25
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Unicredit e ok, are pachete bune, happy hour pentru schimb valutar, dar internet bankingul e naspa, chiar foarte naspa. Am avut cont la ei timp de un an si mereu cand am vrut sa deschid un depozit sau un cont curent in valuta a trebuit sa astept dupa cineva din Bucuresti, sa dea acordul. In George daca dau click, se deschide imediat contul, nu a trebuit sa astept dupa cineva. Asa si la OTP, unde am avut cont timp de multi ani. OTP Direkt nu a fost nu stiu ce, dar macar nu a trebuit sa astept dupa cineva pentru aprobarea operatiunilor.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,911
  • Înscris: 30.08.2017
Tie macar ti-au deschis contul de depozit, la mine a trecut anul de cand e cererea facuta. Dar nici nu era asa mare nevoie, ca altfel ii capiam eu cu telefoane.

#27
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008

View Postbladhaund, on 28 octombrie 2019 - 10:42, said:

La BT client private banking inseamna sa ai active de peste 100.000 euro investite la toate entitatile grupului BT: bani la banca (depozite), unitati de fond la BT Asset Management si actiuni sau bani la BT Capital Management. In ce mix vrei tu. Daca ajungi la acest nivel, primesti tot ce iti doresti din ce ai scris cu liniuta in postul initial.

Pentru comisioane zero la card (retragere etc.) parca e suficient sa incasezi salariul prin conventie salariala, nu ai nevoie de private banking. Vezi la angajatorul tau.

Comision 0 la incasare la salariu da, am conventie cu angajatorul.
Insa comisionul de incasare de la alte banci e altceva + nu sunt sigur daca faci confuzie sau nu intre comisionul de incasare si comisionul de retragere de numerar de la ATM. N-am auzit pana acum pe nimeni sa faca vreo conventie cu angajator prin care angajatul cu cardul sa aiba comision 0 retragere de la ATM.

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Exact la asta foloseste conventia cu angajatorul - ca sa ai un card cu comision zero la retragere ATM. Cat traiesti, auzi lucruri si inveti. Posted Image

Dar nu te limita la conventie, baga 100000 euro si ai tot ce iti pofteste inimioara.

#29
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
cashback  /miles / plata in rate  sunt cuvinte fara semnificatie fara mine .

De la o banca vreau :
-comision zero de administrare + internet banking indiferent daca incasez sau nu salariu .
-comision 0 la:  incasare , plata cu cardul , transfer


Deschidere cont 100% online e un mare plus, o binecuvantare de la divinitatea ....pacat ca ai nevoie de asa ceva doar 1 data .

Nu ma intereseaza retragerea de la orice ATM (cheltuiesc cash doar aprox 10% din totalul cheltuielilor)
Nici cursul valutar nu e o prioritate ....ca am Revolut.

Asa ca voi insista sa folosesc Libra + Revolut


Merita explorat si telekombanking.

#30
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008

View Postbladhaund, on 28 octombrie 2019 - 11:05, said:

Exact la asta foloseste conventia cu angajatorul - ca sa ai un card cu comision zero la retragere ATM. Cat traiesti, auzi lucruri si inveti. Posted Image

Dar nu te limita la conventie, baga 100000 euro si ai tot ce iti pofteste inimioara.

Sa tin 100000 euro la ei doar pentru beneficii de acest gen? Prefer sa plec la alta banca care-mi ofera asta fara aceste cerinte Posted Image) e pierderea lor, deoarece pierd un client.

Oricui ii surad beneficiile mentionate si care are nevoie de ele pentru un management mai bun al finantelor ar trebui sa se gandeasca la ce ofera BT in comparatie cu ceilalti. Sa pui din start lista asta de beneficii doar pe un grup atat de select, cand competitia ofera asta, e din nou dovada viziunii pe care o are BT cu clientii lui.

Bine inteles, in marea schema a lucrurilor, n-am importanta si ei nu vor pierde nimic cu plecarea mea, deci e ok. Ar trebui sa numere cati clienti cu card Visa Platinum au, nu incerc sa fiu arogant, dar de obicei persoanele astea fac mai mult decat sa-si tina banii in cont, deci sa fie mai deschisi la nevoile lor, iar in final ar putea cel putin sa vorbeasca frumos, indiferent cine e clientul.

Edited by eddy2by4, 28 October 2019 - 11:25.


#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Posteddy2by4, on 28 octombrie 2019 - 11:18, said:

Sa tin 100000 euro la ei doar pentru beneficii de acest gen? Prefer sa plec la alta banca care-mi ofera asta fara aceste cerinte Posted Image) e pierderea lor, deoarece pierd un client.
Suma aceasta nu se tine, ci se investeste: actiuni, fonduri mutuale, titluri de stat, depozite. Cand ai investit aceasta suma cu ajutorul BT, devii client de private banking si ai acces la niste chestii de private banking. Beneficiile sunt asa, ca bonus.

#32
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008

View Postbladhaund, on 28 octombrie 2019 - 12:22, said:

Suma aceasta nu se tine, ci se investeste: actiuni, fonduri mutuale, titluri de stat, depozite. Cand ai investit aceasta suma cu ajutorul BT, devii client de private banking si ai acces la niste chestii de private banking. Beneficiile sunt asa, ca bonus.

Eu cred ca tie iti scapa evidentul, nu vreau sa investesc 100000 de euro cu BT daca am niste "beneficii" doar pentru ca am facut asta.

Ia si citeste:
Ce inseamna pentru banca noastra un client premium:
- o persoana cu peste 100.000 euro sau suma echivalenta in alta valuta in conturile deschise la Banca Transilvania, pe o perioada de cel putin 3 luni consecutive
- detine carduri premium ori alte produse exclusiviste din oferta Bancii Transilvania
- investeste semnificativ in produse din oferta subsidiarelor Grupului Financiar Banca Transilvania, cum ar fi BT Asset Management SAI SA si BT Capital Partners

Hai sa terminam cu offtopic-ul, nu am deschis acest topic ca sa discut despre beneficiile pe care ti le da BT daca investesti 100000 de euro cu ei.

Tu imi spui ca daca vreau sa primesc ceea ce am scris pe prima pagina trebuie sa investesc si sa am atatia bani, eu iti explic tie ca e o prostie ca banca cere aceste conditii ca sa ti le ofere, avand in vedere ca alte banci ofera asta fara conditiile astea - este parerea mea.

E alegerea bancii sa ofere beneficiile pentru un anumit set de clienti pe care ei o aleg. Nu am 100000 de euro, daca ma pun bine as putea sa ii am in cativa ani, dar iti spun sincer ca daca in momentul asta as avea acei bani, nu as alege sa ii manageruiesc cu BT, exact pentru acest motiv - ca ai nevoie de atatia bani doar ca sa primesti niste beneficii, e HR de rahat si arata politica BT fata de clientii lui.

Si da, stiu, toate beneficiile astea au cost si cumva trebuie banca sa iasa pe plus:

da, sunt egoist si ma gandesc doar la mine, nu ma gandesc deloc la profitul bancii, nu ma gandesc la dobanda pe care banca ti-o cere la un credit in comparatie cu dobanda pe care banca ti-o ofera la un depozit si la cati bani face banca profit din asta

Culmea ca alte banci pot sa ofere aceste beneficii si tot sa aiba profit.

Mie nu imi convine ce imi ofera la veniturile mele, hai sa trecem mai departe si sa inchidem subiectul asta.

Ca sa intelegi ce voiam sa zic cu asta e:
Banca ofera niste beneficii doar unui set de clienti si le spune celorlalti ca nu le poate oferi asta pentru ca ea ar pierde bani - dar intre timp se lauda cu castigurile financiare :))

Foarte bine din setul ala de clienti vor pleca unii si asta e foarte bine pentru toata lumea.



On-topic:
Multumesc clientilor UniCredit care si-au impartasit experientele de pana acum, astept cu nerabdare sa citesc parerile si celorlalti.

Edited by eddy2by4, 28 October 2019 - 12:54.


#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pe mine m-a amuzat ca tu te credeai client de private banking si ti-am pus conditiile reale.

Si la ING puteai sa fii asfel de client, pragul era vreo 500000 euro. Intre timp au mai redus implicarea pe retail si nu mai exista oferta. La BCR pragul e "numai" 75000, parca. Trebuie sa intelegi ca private banking inseamna sa stai in fata, dar numai daca ai substanta. Altfel vanzezi oferte, dar sunt destui care ating ce vrei tu, te-ai amorezat degeaba de Unicredit.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,890
  • Înscris: 10.12.2006
Ultima banca pe care m-am oprit e BT si inca nu m-au suparat cu nimic. Problema celor dinainte, Raiffeisen, e ca aveau comision la retragerea de la ATM, iar eu retrag multi bani de la ATM.

BT au comision la incasari, chestia e ca eu incasez rar si sume mari, deci 5 lei pe o astfel de tranzactie sunt nesemnificativi.

Inca mai au ghisee (succes celor cu ING) pentru astia ca mine care vor sa priveasca omul in ochi cand au o problema de rezolvat.

Cel mai mare numar de bancomate, prin unele zone din oras am 2 ATM in acelasi loc, unul in dreapta si unul in stanga intrarii in banca (cu tot cu cozile aferente).

Internet banking-ul e... functional, aplicatia de mobil nu o folosesc.

Exchange la cursul BNR nu ma intereseaza.

Deci cea mai buna banca e aia care iti acopera nevoile. Initiatorul e suparat ca BT nu au vrut sa-si schimbe politica la nivel national pentru el, sa poata retrage de la toate ATM din tara fara comision, ceva ce eu nici nu stiam ca exista la vreo banca, poate ma luminati careva.

#35
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
ING (daca incasezi minim 700 lei lunar), Raiffeisen (daca incasezi minim 1000 lei lunar, cu pachet Zero Simplu), Orange Money ofera toate retrageri gratuite de la orice bancomat din tara.

#36
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008

View PostMizu, on 28 octombrie 2019 - 17:18, said:

Ultima banca pe care m-am oprit e BT si inca nu m-au suparat cu nimic. Problema celor dinainte, Raiffeisen, e ca aveau comision la retragerea de la ATM, iar eu retrag multi bani de la ATM.

BT au comision la incasari, chestia e ca eu incasez rar si sume mari, deci 5 lei pe o astfel de tranzactie sunt nesemnificativi.

Inca mai au ghisee (succes celor cu ING) pentru astia ca mine care vor sa priveasca omul in ochi cand au o problema de rezolvat.

Cel mai mare numar de bancomate, prin unele zone din oras am 2 ATM in acelasi loc, unul in dreapta si unul in stanga intrarii in banca (cu tot cu cozile aferente).

Internet banking-ul e... functional, aplicatia de mobil nu o folosesc.

Exchange la cursul BNR nu ma intereseaza.

Deci cea mai buna banca e aia care iti acopera nevoile. Initiatorul e suparat ca BT nu au vrut sa-si schimbe politica la nivel national pentru el, sa poata retrage de la toate ATM din tara fara comision, ceva ce eu nici nu stiam ca exista la vreo banca, poate ma luminati careva.

Nu vreau sa-si schimbe politica pentru mine (problema cu ei a fost tonul pe care mi-au raspuns), vreau macar sa ia in considerare ceea ce am spus si sa se gandeasca pe viitor la un anumit moment la o directie precum toate celelalte banci :)

Am scris pe prima pagina comparatia dintre cele 2 oferte si nevoile mele ca sa inteleaga lumea de ce plec de la ei.
Daca BT-ul nu-mi acopera nevoile si alta banca le acopera, nu inteleg care e problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate