Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Hrana cruda pentru pisici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Mitzulaki

Mitzulaki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2019
Reiau un topic mai vechi (Hrana potrivita pt. pisici), dar tintit pe hranirea cu carne cruda a blanoaselor noastre carnivore. Eu o hranesc pe Minou de vreo 3 ani dupa retete row preluate de pe niste sit-uri americane unde contribuie medici veterinari destupati la minte. E putin mai greu, nu gasesc intotdeauna inimioare de pui, caserolele contin in primul rind pipote, dar ma straduiesc.
As vrea sa stiu daca mai e cineva care a avut curajul sa scoata din alimentatie crantanelele in primul rand si sa-si hraneasca pisica cat de cat potrivit cu firea ei de carnivora.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gaturi de pui si Hamsii.

#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Da, cu gaturi de pui si spinari de pui. Prefera gaturile.

Am 12 pisici, gradini cat se vede cu ochii, Vin doar la masa, de doua ori pe zi.

Cand li se apleaca (din lacomie), mananca fire de iarba, se gadila in gat, vomeaza si gata

Scuze, dar poate tu ai vreo mata de apartament, modificata de oamenii buni care iubesc animalele.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostMitzulaki, on 24 octombrie 2019 - 19:39, said:

Eu o hranesc pe Minou de vreo 3 ani dupa retete row preluate de pe niste sit-uri americane unde contribuie medici veterinari destupati la minte. E putin mai greu, nu gasesc intotdeauna inimioare de pui, caserolele contin in primul rind pipote, dar ma straduiesc.

    Nu stiu de pe ce site-uri "Americane" te documentezi tu dar te asigur ca pisicile nu prefera carnea cruda decât dacă nu au altă optiune.
Carne crudă pot manca si oamenii la nevoie dar asta nu înseamnă că e cea mai buna opțiune .
Mâncarea gătită este cea mai buna opțiune atât pentru oameni cât si pentru pisici .


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Organe de animale, peste (baby hering).

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Animalu carnivor trebuie sa manance carne macra,oase si organe,ca sa primeasca toti nutrientii necesari
Daca-i dai numa una o sa fie in deficit...

#7
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Si eu am inceput sa-i dau pisicii inimi de pui crude si a functionat vreo 1 luna dupa care a facut brusc diaree.
Dupa ce am vazut cum e sa ai in casa o pisica cu diaree am renuntat la ai mai da crud.

Acum ii mai dau inimi si organe dar oparite 2 min, presarate cu Felini Complete si ulei de somon.
Ocazional ii dau baby heringi dar face mizerie mare prin casa cu ei si mi-e groaza de curatat :P

Oricum ce a scos-o rapid din diaree a fost hrana uscata Royal Canin Digestive din care ii mai dau de cateva ori pe luna preventiv.

Citind forumuri din afara am inteles ca daca vrei sa-i faci hrana completa pisicii e nevoie sa-i macini carne cu tot cu oase. Faceti careva asa ceva? Daca da ce masina de tocat carne folositi?

#8
Mitzulaki

Mitzulaki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2019

View Postneostar, on 25 octombrie 2019 - 08:52, said:

Si eu am inceput sa-i dau pisicii inimi de pui crude si a functionat vreo 1 luna dupa care a facut brusc diaree.
Dupa ce am vazut cum e sa ai in casa o pisica cu diaree am renuntat la ai mai da crud.

Acum ii mai dau inimi si organe dar oparite 2 min, presarate cu Felini Complete si ulei de somon.
Ocazional ii dau baby heringi dar face mizerie mare prin casa cu ei si mi-e groaza de curatat Posted Image

Oricum ce a scos-o rapid din diaree a fost hrana uscata Royal Canin Digestive din care ii mai dau de cateva ori pe luna preventiv.

Citind forumuri din afara am inteles ca daca vrei sa-i faci hrana completa pisicii e nevoie sa-i macini carne cu tot cu oase. Faceti careva asa ceva? Daca da ce masina de tocat carne folositi?
Asa este, carne cu os, inimioare, ficat plus suplimente (taurina, vitamina B complex +, capule ulei de somon...). Daca nu folosesc oase (se intampla rar), inlocuiesc cu coaja de ou macinata. Folosesc o masina de tocat electrica. Am stricat deja una de marca, acum folosesc o clatronic si sparg mai intai oasele in doua.

#9
Mitzulaki

Mitzulaki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2019

View PostFriskey, on 24 octombrie 2019 - 22:26, said:

Organe de animale, peste (baby hering).
Atentie la peste! Nu prea des. Inainte sa-i schimb dieta, ii dadeam si eu, pina cind a inceput sa-l vomite. Cind gatesc peste, ii dau sa guste o bucatica si atat.

#10
Mitzulaki

Mitzulaki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2019

View PostAnca12, on 24 octombrie 2019 - 21:17, said:

Da, cu gaturi de pui si spinari de pui. Prefera gaturile.

Am 12 pisici, gradini cat se vede cu ochii, Vin doar la masa, de doua ori pe zi.

Cand li se apleaca (din lacomie), mananca fire de iarba, se gadila in gat, vomeaza si gata

Scuze, dar poate tu ai vreo mata de apartament, modificata de oamenii buni care iubesc animalele.
Da, am mata de apartament. Daca nu as iubi-o, i-as da drumul pe strada unde si-ar gasi un grabnic sfarsit.
Mustacioasa mea nu mananca gaturi. Am incercat, inainte sa o trec la noua dieta.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Mitzulaki, on 24 octombrie 2019 - 19:39, said:

Reiau un topic mai vechi (Hrana potrivita pt. pisici), dar tintit pe hranirea cu carne cruda a blanoaselor noastre carnivore. Eu o hranesc pe Minou de vreo 3 ani dupa retete row preluate de pe niste sit-uri americane unde contribuie medici veterinari destupati la minte. E putin mai greu, nu gasesc intotdeauna inimioare de pui, caserolele contin in primul rind pipote, dar ma straduiesc.
As vrea sa stiu daca mai e cineva care a avut curajul sa scoata din alimentatie crantanelele in primul rand si sa-si hraneasca pisica cat de cat potrivit cu firea ei de carnivora.
Citeste aici
http://www.informati...i-corect-pisica

Eu nu-i dau decat hrana uscata ( de la  Purina) si rar un pic de lapte si din cand in cand carne de pui fiert (sau la cuptor).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate