Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 

Apometru/Contor Gicacalorii

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 05.06.2009
pai de ce n-ai spus asa de la inceput ?
nu stiu cum e la radet, dar la furnizorul local din ploiesti lucrurile stau cam asa : apa nova (furnizorul de apa) livreaza catre dalkia (furnizorul de apa cald si caldura) un nr de mc apa rece, pentru prepararea apei calde menajere. dalkia, pe langa pretul apei reci, factureaza si cate gigacalorii au fost utilizate pentru a incalzi acei mc de apa rece. probabil ca radetul furnizeaza apa calda la temperatura corecta la iesirea/plecarea din punctul termic (sau unde s-o prepara apa calda), insa la voi in bucuresti, din cauza lucrarilor de modernizare a retelei, fiind atatea conducte descoperite, sparte, vechi, etc. plus lipsa de consum de apa calda din bloc la ore matinale, plus desfiintarea sau inexistenta/nefunctionarea sistemului de recirculare de la baza blocului  - toate acestea duc la situatia in care te afli - primesti apa calduta in loc de calda/fierbinte si platesti o gramada de mc apa rece pe post de apa calda.
in cazul tau, te lupti cu morile de vant daca ai vrea sa-ti montezi acel gigacalorimetru, scapi de nervi si bani aruncati pe apa sambetei folosind acel instant electric. practic pentru dus/baie nu vei mai folosi apa calda din retea.
de curiozitate, te-ai interesat ce rol are cagero, ce altceva mai face decat sa primeasca si sa transmita indexurile apometrelor ?

#38
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 corinadaniela, on 23 octombrie 2019 - 13:06, said:

pai de ce n-ai spus asa de la inceput ?
nu stiu cum e la radet, dar la furnizorul local din ploiesti lucrurile stau cam asa : apa nova (furnizorul de apa) livreaza catre dalkia (furnizorul de apa cald si caldura) un nr de mc apa rece, pentru prepararea apei calde menajere. dalkia, pe langa pretul apei reci, factureaza si cate gigacalorii au fost utilizate pentru a incalzi acei mc de apa rece. probabil ca radetul furnizeaza apa calda la temperatura corecta la iesirea/plecarea din punctul termic (sau unde s-o prepara apa calda), insa la voi in bucuresti, din cauza lucrarilor de modernizare a retelei, fiind atatea conducte descoperite, sparte, vechi, etc. plus lipsa de consum de apa calda din bloc la ore matinale, plus desfiintarea sau inexistenta/nefunctionarea sistemului de recirculare de la baza blocului  - toate acestea duc la situatia in care te afli - primesti apa calduta in loc de calda/fierbinte si platesti o gramada de mc apa rece pe post de apa calda.
in cazul tau, te lupti cu morile de vant daca ai vrea sa-ti montezi acel gigacalorimetru, scapi de nervi si bani aruncati pe apa sambetei folosind acel instant electric. practic pentru dus/baie nu vei mai folosi apa calda din retea.
de curiozitate, te-ai interesat ce rol are cagero, ce altceva mai face decat sa primeasca si sa transmita indexurile apometrelor ?
Exact la fel este si la Radet, calculul este identic, numai ca aici la Bucuresti, apa calda mai nou este apa rece. Iar gigacaloriile sunt contorizate si la 15 grade, cat sunt afara. Adica Radet in cazul aceasta nu incalzeste deloc apa, iar el contorizeaza gigacaloriile si la 15 grade.
ideal ar fi, ca daca temperatura apei scade sub 20 grade, gigacaloriile sa nu mai fie contorizate.
Eu unul m-as multumi, daca mi-ar contoriza gigacaloriile care intra in casa fie ele si la 15 grade, dar sa nu imi calculeze cu regula de 3 simpla in functie de tot blocul.
De aia intrebam daca exista un asemenea contor/apometru ...

Edited by rodxtr, 23 October 2019 - 13:22.


#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 09.08.2005

 rodxtr, on 23 octombrie 2019 - 10:57, said:

Exista un asemenea contor, care sa masoare gigacaloriile si metrii cubi la bloc - asociatia de locatari, dar contorul meu de apa calda, numara metrii cubi de apa calda chiar daca ea este apa rece...
Iar radet-ul primeste numarul de metrii cubii contorizati de mine, si cu regula de 3 simpla calculeaza gigacaloriile, chiar daca la mine pe teava dimineata curg 2 minute de apa rece.

Regula de 3 simpla, presupune ca eu platesc si apa calda pe care o pot consuma si vecinii.... Totul tine de costuri.

Ma intereseaza un model de gicacalorimetru pentru apartament care sa fie luat in considerare de Radet. Atat. Posted Image
M-am saturat sa platesc asa zisa apa calda, care numai apa calda nu este ...
Chiar dacă ar exista de apartament tu nu ai contract cu RADET. Asociația are, tu nu. Și nu am auzit să existe contracte individuale cu RADET într-un bloc.
Iar calculul nu se face strict la metri cubi consumați. Apometrele funcționează similar unor repartitoare. Se face un total pe toate apometrele din bloc, cifrele individuale se raportează la total și rezultă procentaje. Procentajele se aplică la factură și rezultă suma de plată. Factura include și pierderile interne ale blocului deci numărul de metri cubi de apă caldă din factura RADET va fi întotdeauna mai mari decît suma apometrelor. Pierderile alea se repartizează și ele procentual...
Acestea fiind spuse - da, dat fiind că nu există recirculare niște metri cubi de apă se duc la canal degeaba.


Altfel - din ce zic ăștia în fiecare oră se duc în pămînt 1.800 mc apă caldă. Adică 43.200 mc pe zi. Adică 15.768.000 mc pe an. Fiecare metru cub e o tonă de apă.
La 10 lei mc apă caldă rezultă pierderi anuale de 150.768.000 lei. Adică 33.000.000 euro pe an.  Cu cît ar scădea costurile dacă rețeaua aia ar fi fost întreținută cum trebuie? De echipamente moderne în centrale nu mai zic. Dar au "investit" în lopeți de 500 euro bucata și altele asemenea...

Edited by radunic, 23 October 2019 - 13:37.


#40
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 radunic, on 23 octombrie 2019 - 13:25, said:

Chiar dacă ar exista de apartament tu nu ai contract cu RADET. Asociația are, tu nu. Și nu am auzit să existe contracte individuale cu RADET într-un bloc.
Iar calculul nu se face strict la metri cubi consumați. Apometrele funcționează similar unor repartitoare. Se face un total pe toate apometrele din bloc, cifrele individuale se raportează la total și rezultă procentaje. Procentajele se aplică la factură și rezultă suma de plată. Factura include și pierderile interne ale blocului deci numărul de metri cubi de apă caldă din factura RADET va fi întotdeauna mai mari decît suma apometrelor. Pierderile alea se repartizează și ele procentual...
Acestea fiind spuse - da, dat fiind că nu există recirculare niște metri cubi de apă se duc la canal degeaba.

Factura Radet vine pe numele meu din buletin. La fel si la vecini pe numele lor.
Intretinerea blocului vine separat, iar la avizier sunt sumele afisate pt plata, nu includ radet-ul.

Inteleg, ca exista pierderi si ca totul este calculat cu regula de 3 simpla, dar totusi, ei de ce factureaza gigacalorii, care nu sunt generate de ei?
Apa rece de pe teava de apa calda este contorizata de gigacalorimetru chiar daca Radet-ul nu a facut nimic ca sa o incalzeasca...

Edited by rodxtr, 23 October 2019 - 13:49.


#41
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,892
  • Înscris: 30.01.2008

 ciine, on 23 octombrie 2019 - 11:45, said:

Bree..  intreci masura
Deci tot nu stii ca gicalorimetrul inregistreaza si debitul ?

 ciine, on 23 octombrie 2019 - 11:45, said:

Cine abereaza pe aici ???
Tu.

Edited by Daco_Get, 23 October 2019 - 13:56.


#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,892
  • Înscris: 30.01.2008

 rodxtr, on 23 octombrie 2019 - 13:40, said:

Factura Radet vine pe numele meu din buletin. La fel si la vecini pe numele lor.
Intretinerea blocului vine separat, iar la avizier sunt sumele afisate pt plata, nu includ radet-ul.

Inteleg, ca exista pierderi si ca totul este calculat cu regula de 3 simpla, dar totusi, ei de ce factureaza gigacalorii, care nu sunt generate de ei?
Apa rece de pe teava de apa calda este contorizata de gigacalorimetru chiar daca Radet-ul nu a facut nimic ca sa o incalzeasca...

1) Daca vine pe numele tau inseamna ca ai contract direct cu RADET

2) Se factureaza gigacaloriile necesare pentru a incalzi apa rece de la x grade (cca 4C iarna si cca 8C vara ) la temperatura care este trecuta in contract -probabil 55 C.
Daca tu dai citirea de x mc de ACM ,conform contract, ei iti livreaza ACM la 55 de grade (sau cit e trecut in contract) iar din DT si total consum in mc/locuinta => nr de gcal.

3)Lipsa tevii de recirculare (obligatorie in sistem centralizat) si indolenta atit a RADET cit si a proprietarilor de a cere sa se  monteze acea teava de recirculare pina la punctul de masurare ,duce la facturarea de AR ca si cum ar fi ACM .

Edited by Daco_Get, 23 October 2019 - 14:59.


#43
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

 rodxtr, on 23 octombrie 2019 - 13:40, said:

Inteleg, ca exista pierderi si ca totul este calculat cu regula de 3 simpla, dar totusi, ei de ce factureaza gigacalorii, care nu sunt generate de ei?
Apa rece de pe teava de apa calda este contorizata de gigacalorimetru chiar daca Radet-ul nu a facut nimic ca sa o incalzeasca...
Presupunem ca ar exista niste gigacalorimetre miniatura de apartament (de montat sub chiuveta).
Ar trebui sa modifici instalatia pt baie si bucatarie.
Apoi ar trebui sa fie de acord si vecini (sau sa isi puna si ei aceste aparate).
Inseamna ca s-ar plati diferit pe apartament la acelasi nr. de mc de apa calda.
Pierderea ar suporta-o radetul, ceea ce eu nu cred ca ar fi de acord.
Ai plati si tu apa ce curge rece si se duce la canal degeaba (pana vine apa calda).

Eu cred ca e o complicatie ceea ce vrei.

#44
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,739
  • Înscris: 23.10.2006
Eu am avut problema ta, acum peste 10 ani.. Asteptam dimineata si o jumatate de ora sa vina apa calda si aveam o gramada de m3 de apa calda contorizati care de fapt erau apa rece. Solutia a fost sa ma debransez de la apa calda si sa imi montez boiler electric, acum am apa calda in 10-15 secunde, de cand dau drumul la robinet si costul total cu apa calda, este mai mic decat cand stateam la mana RADET. Sper sa crape cat mai rapid Radetul...

#45
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Am trimis email la Radet cu intrebarea mea.
Sa vad ce raspund. Multumesc pentru opinii.

#46
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 rodxtr, on 23 octombrie 2019 - 15:07, said:

Am trimis email la Radet cu intrebarea mea.
Sa vad ce raspund. Multumesc pentru opinii.
Sa postezi aici raspunsul daca vine ca sunt curios

#47
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mi-e ca-ti creste barba pan-la brau in asteptarea raspunsului.

#48
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 pacapaca, on 24 octombrie 2019 - 07:36, said:

Sa postezi aici raspunsul daca vine ca sunt curios
Cand o sa raspunda, sau daca o sa raspunda, o sa pun si aici. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate