Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

Recomandare filtru apa forata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.945
  • Înscris: 21.04.2009
Salut baieti.

Sa va spun, locuim la casa, ca si utilitati avem:gaz si curent fosa septica si apa forata, ok, in casa avem incalzire pardoseala peste tot,toata apa vine de la fantana sa zic asa, legat de un hidrofor, problema e ca apa e tare ciudata, in sensu miroase a fier, clar de baut nici nu ne gandim, dar mi-a spus instalatorul care mi-a facut tot in casa, ca sper sa-ti vina apa cat mai repede ca apa asta o sa-ti manance instalatia in timp, nu e ok.
Ideea e ca apa curenta e pe vine, e la 50m fata de casa, acuma cand nu stiu, eu nu am incredere in primarie, asa cum si-a batut joc si de asflat, am avut si acuma nu mai au ca pun canalizare, nu am nici canalizare, si nici asfalat.

Asa ca imi puteti recomanda va rog frumos niste filtre? sau ce ar trebui sa fac mai exact? ce fitler ar trebui sa am sa imi protej instalatia, cum am spus, apa miroase ciudat, nu urat, miroase a fier, asa cauciuc, nu stiu cum sa va zic.

Filtru as vrea sa-l pun in bazinul unde este hidroforul imediat dupa el, adica inainte sa intre apa in casa.

Editat de Calypsso, 22 octombrie 2019 - 17:52.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Analiza apei in primul rand si apoi alte discutii.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.672
  • Înscris: 01.12.2001
Ce instalație ai? Ce crezi ca "mănâncă" la ea? Dacă e PPR rezista și la acid.
Vrei sa scoți doar mirosul? Fa o analiza și vezi ce ai acolo.

Cum miroase fierul?

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.614
  • Înscris: 17.08.2007
Ce sa aiba, rahatii din fosa lui sau a altora :)

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.945
  • Înscris: 21.04.2009

 dorin_2k, on 22 octombrie 2019 - 19:19, said:

Ce instalație ai? Ce crezi ca "mănâncă" la ea? Dacă e PPR rezista și la acid.
Vrei sa scoți doar mirosul? Fa o analiza și vezi ce ai acolo.

Cum miroase fierul?

Da este PPR, miroase "ca atunci cand tii mana pe teava de la autobuz" Posted Image)
Tevile de la incalzire pardoseala sunt PEX

Da atupi, chiar si cu fecale mai curce din cand in cand...

Am sa ma duc mai bine sa fac niste analize si apoi vin cu ele aici sa vedem..

Editat de Calypsso, 22 octombrie 2019 - 19:39.


#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

 Calypsso, on 22 octombrie 2019 - 19:37, said:

Tevile de la incalzire pardoseala sunt PEX

Da ce treaba ai tu cu tevile de la incalzire ?
Apa din instalatia de incalzire, a fost deja bagata si nu o mai poti scoate si aia este. Tot ce-i "mizerie", cantitatea aia mica care este, se va decanta (sau depune) undeva si nu mai ai nici o treaba. Daca nu ai pe niciunde pierderi ca sa fi nevoit sa mai incarci instalatia cu o alta apa infecta, poti sa-i dai ignor.

Problema este la instalatia de apa rece si apa calda si la bateriile sanitare, ca acolo curge tot timpul o alta apa "mizerabila". O alta problema este la schimbatorul din centrala, ala ce-ti prepara apa calda, ca prin el trece tot timpul o alta apa "mizerabila".

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019
Apă forata sau fântână?
Orice sursă de apă ar trebui analizată înainte de a o consuma. Găsiți pe net sau la regiile autonome de furnizare a apei din județ laborator de analiză.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

 BloodRa, on 22 octombrie 2019 - 21:47, said:

Apă forata sau fântână?
Orice sursă de apă ar trebui analizată înainte de a o consuma. Găsiți pe net sau la regiile autonome de furnizare a apei din județ laborator de analiză.

     A zis omu ca apa nu e proprie pentru consum .
      Fosa septica are el,fosa septica are si vecinu. Se numește rahat recirculat.
      Si dacă vecinu are vreo 2 vaci e contraindicat sa ducă apa la analize.
       Se defecteaza laboratorul de analize .


#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019
Iti trebuie filtru pentru apa din instalația de încălzire sau pentru canalizare? Pentru prima mai bine cumperi apă demineralizata.
Pentru a doua mai bine faci un foraj la o adâncime mai mare.

Editat de BloodRa, 23 octombrie 2019 - 00:28.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.672
  • Înscris: 01.12.2001

 Calypsso, on 22 octombrie 2019 - 19:37, said:

miroase "ca atunci cand tii mana pe teava de la autobuz"
Tie iti miroase ceva cand te tii in autobuz de "teava" pt sprijin? Cred ca ai probleme cu simtul olfactiv. Ai facut analize la apa?

#11
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.611
  • Înscris: 17.03.2014
De cand locuiesti acolo si/sau ai semnalat problema? Mie mi s-a intamplat la inceputuri sa imi miroasa de la membrana vasului de expansiune. E drept, era pe apa calda cand mirosea. Apa cand curge la liber scoasa direct de pompa din put miroase?

#12
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.945
  • Înscris: 21.04.2009
Am vorbit cu instalatorul si  i-am explicat situatia, si l-am intrebat ce as putea face si el mi-a zis ca daca ar fii in locul meu ar sapa mai adanc si ar pune filtre, m-am interesat sa forez mai adanc nu stiu la cat este forat, dar sigur nu este la mai mult de 10m, am dat de un localnic care se ocupa in zona asta numa cu foraj apa, si mi-a spus ca degeaba, pot sa forez si la 100m, ca tot asa e apa.
Instalatorul mi-a spus ca punem un filtru anti magnetita, si acele filtre cu 3 recipere clasic, si cam aia e.
Apa miroase ciudat, atunci cand dau drumu la apa calda, si dau sa miros apa, vine asa un fel de fier, nu stiu cum sa va explic, daca iei un fier, ruginit o teava mare, si mirosi, cam asa...
Poate fii si din alte motive mirosul ca inca nu s-a locuit acolo, si apa nu a mers prin conducte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate