Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

New Hyundai Elantra - 2019

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1726 replies to this topic

#1693
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Eu nu mai merg de mult la service-urile din Iasi, indiferent de marcă. Revizia 4 am facut-o la Buzau pentru 540 lei, fără filtre. Le-am schimbat eu singur. In pret a intrat schimb ulei, verificare parte electrică,  reglare faruri  , verificare frâne pe banc probe. Super multumit

#1694
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Acum vreo luna mi-a crapat parbrizul.Hyundai Elantra 2020.Nu am Pilkington cand am gasit cu 1200lei.acum nu mai e decat Benson China.Nu vreau . La tiriac mi-a cerut cel putin 2800lei aproximativ. Oricum parbrizul din fabrica Kac este de KAKAO. slab calitativ si putin rezistent la socuri.

#1695
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
După reacții forumul a murit. RIP.

#1696
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Eu am un Fuyao montat acum vreo 2 ani si jumatate, se mentine impecabil si in ziua de azi, a rezistat si la ceva pietre pe drum pana acum. Anul asta am pus pe cealalta masina un AGC, moementan este ok si asta.

#1697
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Da e bun. Eu spun ca acum nu e Pilkington.

Da e bun. Eu spun ca acum nu e Pilkington.

#1698
Whatseemstobetheproblemoff

Whatseemstobetheproblemoff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAl3csutzul, on 19 septembrie 2023 - 14:41, said:

Am fost  ieri la revizia din anul 4 si ultima

Urmează să trec și eu în tabăra Elantra. Voi achiziționa una din 2019, echipare Highway, 23.000km.
Pe lângă verificarea ce o voi face înainte de achiziție la un service, la ce chestii specifice Elantrei să fiu atent, din experiența ta cu mașina?

#1699
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019

View PostWhatseemstobetheproblemoff, on 26 decembrie 2023 - 09:15, said:

Urmează să trec și eu în tabăra Elantra. Voi achiziționa una din 2019, echipare Highway, 23.000km.
Pe lângă verificarea ce o voi face înainte de achiziție la un service, la ce chestii specifice Elantrei să fiu atent, din experiența ta cu mașina?
Acum depinde de cum a păstrat-o vechiul proprietar
Ascultă atent când rotești volanul. Dacă auzi un fâșâi du-te de schimbă pe garanție bucșa de la volan. E o problemă generală la Hyndai. Dar intreabă mai întâi proprietarul
dacă nu a schimbat-o el.
De altceva nu prea ai de ce să te îngrijorezi. Doar dacă stai  cu urechea ciulită să asculți orice zgomot, orice sunet. Dar atunci nu mai e condus, e stres
Mașina e super OK, consumul la fel. Să te bucuri de ea

#1700
Razvan_9_

Razvan_9_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2024
Salut. A gasit cineva antigel etilen-glicol cu fosfat pt Elantra 2028 AD, benzina, cod G4FG ?

#1701
gphg

gphg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.05.2008
A aparut Elantra 2028?

#1702
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007

 Al3csutzul, pe 19 septembrie 2023 - 14:41, a scris:

Am fost  ieri la revizia din anul 4 si ultima , 1400 lei doar filtre si ulei,extraordinar de scump daca ma intrebati pe mine si nu pentru ca m-a saracit sau ma plang de bani ci pentru ca n-ai cum sa ceri pe 2 filtre de aer , si ulei cu filtrul de ulei atatia bani.

In alta ordine de idei , am fost cu ambreiajul a 2-a oara la service, au zis ca da nu e ok doar ca trebuie sa desfaca masina si sa stau cu ea in service ~3 saptamani si nu se stie daca voi plati eu sau ei, in functie de ce se decide din service, bullshit !

Dupa reziviz de 1400 lei , am intrat cu roata desumflata si am iesit cu ea tot desufmlata, dupa ce s-au facut toate bifele pe foaie ca s-au verificat toate alea .

Mi-au recomandat sa schimb discurile pe fata , doar 2500 lei !

Il intreb pe ala daca stie ca masina are 45 k km si nu am nici o problema pe franare si cum plm sa schimb discuri la 45 k km ? ..domle ca au zis colegii din service ca sunt ruginite sau ceva ..

Romanisme!!

Salutare , sunt in cautarea primei mele masini noi.
Am citit tot acest topic, nu stiu daca mai e activ , dar incerc ...
Sunt curios de ce spui ca ultima revizie , te referi ca ultima la ei sau ? Ca teoretic mai ai si anul 5.

#1703
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Alex dacă ai fost la cei de la Iasi e clară treaba. Cred că cel mai prost service din țară. Și la ei și la Dacia. Eu fac de 3 ani la Buzău. Super ok băieții. La fel și prețurile. Eu mai am revizia 5  și o fac la vară la ei. Ca sfat pt toți. Nu mai faceti revizii, reparatii la Iași. Doar dacă sunteți masochisti ( fără supărare )

#1704
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Revizia 5. Se apropie. Dar  oare mai e necesară? Să dau o căruță de bani pentru un schimb de ulei și ceva verificări pe la frâne, faruri ? ( asta chiar dacă sunt mulțumit de cum lucrează cei de la Buzău ). Mă gândesc că uleiul îl  pot schimba la mecanicul meu. Și cum fac  cam 5-6 mii km/an și 90% în afară, ( pentru intern mă folosesc de bătrânul Logan GPL ) cred că am sa-l schimb  de acum la 1 an și jumătate. Mașina are 35 mii km, deci de discuri, plăcuțe frână,  nu se pune problema, zic eu. Deci, revin, se merită oare să mai fac revizia la reprezentanță?

#1705
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Nu mai are rost sa faci la ei revizia, garantia s-a dus oricum...de acum inainte in regim propriu.

#1706
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Merci. La cei 35 mii km/5 ani, oare trebuie schimbat lichidul de frână? Bujiile cred că mai merg până pe la 50 mii? Zic eu

#1707
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Lichidul de frana se schimba la 3 ani maxim, conform manualului. Bujiile cam 45-50k km.Cele iridium cam 80-90k km.

#1708
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019

View Postspecial, on 08 aprilie 2024 - 11:20, said:

Lichidul de frana se schimba la 3 ani maxim, conform manualului. Bujiile cam 45-50k km.Cele iridium cam 80-90k km.
Interesant ce spui. Si atunci de la revizia 4 nu au schimbat lichidul de frână? Iar cu bujiile ... de unde stiu ce am pe mașină ?

#1709
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Eu zic ca ti au schimbat lichidul la a 3-a revizie. Uitate-te prin facturi. Mie asa mi-au zis, la a 3-a revizie,schimb de lichid.Oricum daca  nu l-au schimbat nu e paguba, il schimbi tu si iesi mai ieftin. La mine de ex in manual , bujiile  sa  inlocuiesc la 160k, deci cel mai probabil sunt iridium dar si asa e foarte mult. Un 80-90k e mai  realist.  Poti lua iridium direct daca vrei sa le schimbi desi la cati km ai  tu momentan nu mi-as bate capul, poate peste vreo 15-20k ....

#1710
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Lichidul de frână are proprietatea de a absorbi vapori de apa ceea ce îi degradează calitățile. Se schimba obligatoriu la 2 ani, sau 40-50 mii Km, care barem îl atingi primul.

Și uleiul din cutia de viteza manuala se schimba la 4-5 ani, se contaminează cu span care dăunează angrenajului.

Folosește doar uleiuri și fluide strict cu recomandările din manual, nu exista compatibilități universale, iar limitările din manual iau în calcul și posibilele afectări ale garniturilor de etanșare (sunt fluide cu specificații mai noi, teoretic compatibile cu specificațiile anterioare, dar care au formule chimice care pot ataca  componentele de "generație mai veche" cu care intră în contact)

Edited by nei-k, 13 April 2024 - 16:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate