Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

New Hyundai Elantra - 2019

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1726 replies to this topic

#1567
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Sunt zeloși de astia care nu accepta sa i depășească vreun Hyundai sau Logan,doamne ferește,sa arate ei cine e șeful .
Partea faina când ai acei 650 Nm combinați cu electricul ,efectiv nu te mai interesează de aceste specimene și nu mai ești cumva la "mila" lor , treci pe lângă ei fluierând și pishandu te pe orologiul lor ! Cam aici e toata idea ,nu ca as fi eu mare vitezoman , ca nu am depășit 140 kmh nici macar cu mașina de test și atunci fiind în depășire,dar senzația de siguranță pe care ți o da, e de nedescris!

#1568
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Discutabil. Că și dacă reușești să-i depășești, dar apoi vrei să circuli legal, tâmpitul tot tâmpit rămâne și-ncepe să te preseze din spate, și până nu te depășește iar (de preferat în condiții periculoase), nu se lasă. Am pățit-o și pe-asta. De-aia de obicei abandonez și nu-mi bat capul. Că odată ce accelerează, de obicei accelerează și se duc, și eu îmi continui drumul nestingherit, fără să-l mai depășesc. El se simte împlinit că ”l-a făcut pe fraier”, eu îmi continui drumul liniștit, toată lumea fericită.

#1569
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Exact, "l am făcut pe fraier " asta e replica ce iese din gura celor 99% ce fac manevrele astea în trafic!!
Niciodată nu m am coborât la nivelul asta , dar asta nu înseamnă  că nu i as scoate dinții din gura aluia !:)))

#1570
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Work hard si da-i batai cu visul!

#1571
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
1.Viața are prioritate. Mai ales când ai copiii în mașină.  Deci, calm, legal, că tot acolo ajungeți
2. Depășirea o faci  ÎN SIGURANȚĂ  și cu un Trabant, asta dacă te asiguri că manevra  este efectuată așa cum trebuie.
Drumuri lungi  și fără piese de schimb !

#1572
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Popandi, discuția avea alta nuanță? Clar ca Vista are prioritate și depășirile se fac în siguranță, dar suntem pe aria de mașini și motoare nu pe dezbateri filosofice !

#1573
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Păi dacă ț a discuta despre o depășire regulamentară, legală, ți se pare filosofie, nu prea  mai e nimic de spus.
Concluzia este una: cam ai probleme cu viteza. Și s-a ... citi asta și din alte postări ale tale
Si încă o întrebare, că tot l-ai acuzat pe individul respectiv că nu te-a lăsat să depășești
Spui că ai început depășirea la 85-90 km ( deci erai deja la limita de viteză pe acel drum ). Dar dacă ai ajuns
la 95-100 și ai văzut că el nu renunță, tu de ce ai mai continuat până la 130?
Oare nu ești tu principalul vinovat în toată povestea asta?
O zi frumoasă!

#1574
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 05.08.2005
Ce de critici....nu vi s-a întâmplat niciodată să veniți cu 100-110, cel depasit sa aibă inițial 90, sa accelereze ușor, tu doar crești viteza că să menții ritmul de depășire și după sa te trezești că o calcă? Tu fiind brusc în situația în care ai intrat rezonabil în depășire, iar pt că el a accelerat practic a făcut să dispară locul in care tu te repliai? In felul asta, el e cu pedala la fund înaintea ta, tu erai in treapta 5-6 că veneai lansat, deci 0 cuplu/putere maximă sa faci ceva, într-o depășire inițiată în siguranță?  Pt multi regula cu nu accelerezi și te dai mai pe dreapta ușor când ești depășit este inexistenta.

Daca nu ai întâlnit poate nu mergi suficient extern. Eu de multi ani, accelerez mai tare înainte de a intra în depășire special că astfel de specimene sa nu aibă timp de distracții de genul.

Că fapt divers, pe drumul ăla se merge relativ repede 110-120-130, e drept și sunt mai multe sate cu 80 restricție.

Edited by t-balt, 22 May 2022 - 10:06.


#1575
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postt-balt, on 22 mai 2022 - 10:03, said:

sunt mai multe sate cu 80 restricție.
Nu mai sunt așa multe. Majoritatea s-au retrogradat la 50, cel puțin între Bârlad-Tecuci.

#1576
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019

View Postt-balt, on 22 mai 2022 - 10:03, said:


Că fapt divers, pe drumul ăla se merge relativ repede 110-120-130, e drept și sunt mai multe sate cu 80 restricție.
Unde ai văzut tu sate cu ”restricție” de 80 km? In prim rând că nu e vorba de restricție și în al doilea rând limita de viteză în localitate este de 50 km/h
Cu rare excepții la 70 km/h
Iar pe drumul respectiv limita este 90. Dar suntem în România și aici ne permitem. Nu același lucru îl facem afară
Acolo nimeni nu mai are curajul să depășească ”restricțiile”

#1577
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eh se da si el zmeu, sunt sigur ca realitatea e altfel, in calatoriile mele prin tara am intalnit multi colegi de pe jurnal si mergeau normal, sau "aveau o zi proasta", unul din ei chiar a postat aici.

#1578
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Nu prea ma intereseaza parerea de "batran" a Dl. popandi, cum am mai zis de multe ori,degeaba mergi cu 80 kmh in exterior si 40kmh in interior, ca daca esti banana..banana ramai in trafic.

Am fost ieri la AutoparkMotor(Adancata,Bucuresti) si prin intermediul celor de la https://romaniadrivingexperience.ro/ am avut un curs de conducere defensiva,modulul 2(teorica + practica).

Va recomand cu toata inima asa ceva, pe langa faptul ca am avut acces la niste masini extraordinare, X6 2021 3.0 diesel care avea un cuplu cat casa efectiv , X4 M4.0i care mi s-a parut cea mai brutala de acolo, seria 4,seria 5,modelele noi,etc am avut sansa sa fac ceva ce in viata reala nu prea ai cum exersa..dar cu care te poti intalni.

Cuvintele, ca de obicei nu pot descrie feelingul din spatele volanului sau rush ul de adrenalina.

Senzatia de a intra intr-o manevra de evitare stanga-dreapta- iar revenire pe banda si dupa care franat in curba (ud si uscat ) cu 120kmh... " die my mother if I lie you" , nu se compara cu nimic,iti bate inima si adrenalina ..ceva de speriat,expresia de pe fetele noastre era  mai ceva ca cea a unul copil mic cand primeste cadoul dorit.

Cu ajutorul profesionistilor de acolo am ajuns sa fac manevrele astea ca pe o joaca, fara sa rastorn niciun popic pe ultimele 5-6 ture si inveti sa controlezi la viteza aia o masina tanc cum e acel X6 care e fix cat un apartament sau un seria 5 caruia ii iese spatele pe viraj mai ceva ca unei domnisoare sau inveti cum arata o franare de urgent ca la carte si inveti sa aproximezi o distanta de franare, desi in viata de zi cu zi asta pare aproape ca un automatism..la viteze mari o sa vedeti ca e foarte dificil de franat sau aproximat corect o franare..pe ud sau uscat.

Spor !

Attached Files


Edited by Al3csutzul, 25 May 2022 - 13:12.


#1579
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
1. Că nu te interesează, e treaba dumitale.
2. Eu nu am spus că merg cu 80 sau 100 sau 200. Eu am spus că merg LEGAL.  Ceea ce d-ta nu prea înțelegi.
3. După cum  povestești despre puterea motoarelor, frâne, etc, ( aproape că juisezi ) DOAMNE FEREȘTE,  să-ți intre pe mână o mașină de asta. Vei fi o bombă cu ceas pe șosea.

#1580
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
:))) juisez..bine ca nu e squirting   anyways,cât încă nu îmi vine carnetul de pensionar, îmi plac mașinile faine , (casa și soție faine am deja ) deci..sănătos sa fiu sa pot munci pt ce doresc !

#1581
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,989
  • Înscris: 06.04.2007

View Postpopandi, on 25 mai 2022 - 15:03, said:

....
.....
3. După cum  povestești despre puterea motoarelor, frâne, etc, ( aproape că juisezi ) DOAMNE FEREȘTE,  să-ți intre pe mână o mașină de asta. Vei fi o bombă cu ceas pe șosea.
Care e tiparul, cum ar trebui sa povesteasca de frane, puteri, acceleratii...?
Sa o zica cu smerenie, Doamne fereste sa pomeneasca de vreo mica nebuneala ca imediat i se pune stampila asa din tastatura?

Doamne ajuta sa aibe parte sa ii pice pe mana o masina tare si faina, care i-o place lui

In viata asta sper sa ajung si eu la un curs din asta !



#1582
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Nu ați înțeles. Asta e. Tic, tac, tic, tac.

#1583
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View PostOctavian___, on 25 mai 2022 - 17:41, said:


Care e tiparul, cum ar trebui sa povesteasca de frane, puteri, acceleratii...?
Sa o zica cu smerenie, Doamne fereste sa pomeneasca de vreo mica nebuneala ca imediat i se pune stampila asa din tastatura?

Doamne ajuta sa aibe parte sa ii pice pe mana o masina tare si faina, care i-o place lui

In viata asta sper sa ajung si eu la un curs din asta !
Amin !
Crede ma , n o sa regreți un leu din banii dați!:)

#1584
popandi

popandi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 15.12.2019
Aveți idee cum se desface protecția de plastic de deasupra motorului? Nu că mă apuc eu acum să meșteresc ceva pe acolo, dar e bine de știut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate