Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

montaj contor gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
Sunt trei luni de cand astept sa-mi racordeze garsoniera parintilor la gaze cu contor separat.Ieri au venit in sfarsit si au montat contorul.Le-au cerut 50 lei pentru PIF gaze,fara factura,chitanta.Nu e o suma mare,dar ma intreb ce este.Din cata,imi amintesc,in 2019 platesc in baza unei facturi si obtin o chitanta. Cunosc un mare cititor de contoare care merge prin sate si cere bani de la batrani pentru citit contorul.Cunoasteti mai bine problema?

#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Si pt asta faci gura .
Asa se " da " pt un pih de catre firme la reprezentantul distrigaz.
Tot in binele vostru

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017
Mai bine decat tine, care ai trait-o nu prea avem cum s-o cunoastem. De ce nu au intrebat pe loc care e treaba?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,586
  • Înscris: 13.01.2011
Cum să dai bani și să nu primești factură/chitanță?!  :scratchchin:

#5
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013

 mannyx92, on 18 octombrie 2019 - 18:09, said:

Mai bine decat tine, care ai trait-o nu prea avem cum s-o cunoastem. De ce nu au intrebat pe loc care e treaba?

au zis PIF gaze.

 3matrix, on 18 octombrie 2019 - 17:58, said:

Si pt asta faci gura .
Asa se " da " pt un pih de catre firme la reprezentantul distrigaz.
Tot in binele vostru

Am zis ca 50 lei nu este o suma,dar mi-aduc aminte ca acum 30 ani,prin decembrie,am stat o satamana ragusit pentru a schimba ceva.In 2019 replica care ai dat-o nu e la locul ei.Spre binele meu?Admiram viata de afara dar...

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 13.04.2006
Țara arde și baba...


#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Dati telefoane , vreti sa fiti serviti rapid , si peste rind daca se poate ... asta costa .

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu stiu ca taxa Acord Acces si taxa de Punere in Functiune, trebuie sa o platesti tu personal, la compania care are in administaratie conducta de gaze. O platesti la caseria OSD, adica la Opertatorul Sistemului de Distributie, iar acolo primesti si un bon, asemanator cu cel de la casa de marcat din magazine.
(Deci nu la ala cu care ai contract sa-ti vinda gazul, ca la ala care are teava in administare.)
Pentru taxa de acord acces, ar trebui sa ai in mod normal bonul in proiectul de gaz, pentru ca taxa asta a fost platita in urma cu 3 luni, cind te-ai apucat de dosar..
Leagat de taxa de PIF, in mod normal cei care monteaza contorul, nu vin sa-l monteze daca taxa respectiva nu a fost achitata la caserie. Ori cum tu nu ai achitat asa ceva la caseria OSD, nu ar fi trebuit sa vina sa-ti monteze contorul.
In practica, firma ce se ocupa de dosarul de gaz, cer din start si sumele pentr cele 2 taxe (sume pentru care nu primesti factura) si se duc ei sa plateasca in numele tau cele 2 taxe si ulterior ar trebui sa gasesti bonurile in dosarul de gaz.
Daca acum ti sa cerut 50 lei pentru PIF, fie au fost "spaga", fie nu ti sau cerut la inceput si taxa de PIF, iar acum cineva a platit acei bani la caseria OSD (in numele tau) si a vrut sa-si recupereze omul bani, omitind sa-ti dea si bonul. Sau poate ca bonul este in dosraul de gaz si nu ti sa spus ca-l ai acolo.
Verifica si ce bonuri ai in dosraul de gaz si incearca sa-ti amintesti ce sume ai dat initial si pentru ce sume ai primit factura.

Edited by florin71_skoda, 18 October 2019 - 19:17.


#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017

 trotterom, on 18 octombrie 2019 - 18:51, said:

Am zis ca 50 lei nu este o suma,dar mi-aduc aminte ca acum 30 ani,prin decembrie,am stat o satamana ragusit pentru a schimba ceva.In 2019 replica care ai dat-o nu e la locul ei.Spre binele meu?Admiram viata de afara dar...
Pai tocmai zicand ca 50 lei nu e o suma si lasand lucrurile nelamurite ai ajuns in situatia asta si din contra, ai ajutat la mentinerea obiceiului de spaga; asa ca...s-a inchis cazul.

#10
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 06.09.2011
Inchide cazul ca ti-au deschis gazul..Posted Image

#11
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Ai iesit ieftin, de obicei la PIF se ia minim 100 lei. Si se ia legal.
Cat despre chitanta, posibil sa fi fost o scapare, oricum fara sa platesti nu iti dau hartia de PIF.

Edited by VIGame, 18 October 2019 - 23:56.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,890
  • Înscris: 12.01.2018
eu refuzam categoric plata și mai așteptam încă 3 luni -așa scăpam și de iarnă- până veneau ăia din nou pentru pif gaze

Edited by EMPP, 19 October 2019 - 09:43.


#13
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Adevarul este ca aia de la firma n-au stiut sa bage in contract si asta , si atunci se platea 150-200 lei ... ca taxe , socoteli ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate