Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mi-am inundat Vecinul!

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:44, said:

Lasă bre ghinion. Ai greșit plătești.
Categoric ca platesti,dar nu cum vor ei cu japca
Vin cu meserias,vedem ce-i stricat si reparam
Daca are unperete ud,nu-i problema ii zugravesc toata baia,ca asa-i omeneste,daca are parchetu umflat il schimb pe tot,la fel ca sa fiu domn
Dar nu sa-i schimb eu gresie si faianta,care alea sunt rezistente la apa

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
eu la ap am fost inundat de 3 ori,curs apa pe la bec in bucatarie,doar l-am sunat pe ala sa vina acasa sa-si inchida apa(de acum sa bag in renovare)
NICIODATA  nu voi recomanda teapa,de asta spun,se poate trezi ca mai vrea bani si dupa alea 10 mii,in functie de ce are omu facut in casa,poate sari chiar de aia 10 mii

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostI2O, on 10 octombrie 2019 - 12:50, said:

Dar nu sa-i schimb eu gresie si faianta,care alea sunt rezistente la apa

Rezistente la apă peste ele nu între ele și perete mo !

Care se pricepe să zică dacă afectează apa din pereți faianța.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:54, said:

Care se pricepe să zică dacă afectează apa din pereți faianța.
Faianța nu. Doar adezivul. :lol:

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci care este se schimba și toată faianța din baie. Bam bam.

#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postjamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 12:00, said:

Mie suma mi se pare destul de mare și cam ce aș putea face eu în cazul ăsta?!
te oferi sa-i repari tu cu un carpaci si cu materiale de 2 lei, il lasi sa stea in apartamentul tau pe toata durata deranjului
ar trebui sa scapi cu 2000 lei

#43
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:54, said:

Rezistente la apă peste ele nu între ele și perete mo !

Care se pricepe să zică dacă afectează apa din pereți faianța.
Ca sa se dezlipeasca faianta trebuie sa torni apa cu furtunu cam vreo 5-6 ore pe perete

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce volum de apă, ce salinitate are apa, este dedurizată ? Furtunul de câți țoli diametrul ?

Pana mea n-auzi că a curs prin pereți o săptămână ?

Edited by waterman, 10 October 2019 - 12:58.


#45
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Pai la cum se vede treaba, fie ii schimbi doar un bec in ... balcon, ori ii dai ce primeste PSD, sau te intelegi cu el impreuna cu un meserias, si cu preturi decente!

#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:57, said:

Ce volum de apă, ce salinitate are apa, este dedurizată ?

Pana mea n-auzi că a curs prin pereți o săptămână ?
Depinde foarte mult cat a curs,ca de umezit se umezeste rapid peretele si de la o scurgere care nu iti poate afecta adezivu faiantei
Oricum o sa verifice faianta,daca nu sunt a gol,sau daca nu pica atunci cand bate in ea nu trebuie sa schimbe nimic
ps:numa ca presimt ca aia ii vor cere sa le schimbe si wc-u,ghiuveta,cada de dush...

Edited by I2O, 10 October 2019 - 13:01.


#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
GATA BĂIEȚI S-A REZOLVAT A DAT DOMNUL I20 GARANȚIE CĂ FAIANȚA E BINE MERSI !

#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:50, said:

Bun.
3 pereți de remediat cu tot. De uscat. Eventual sunt 4 de văruit + tavan ca să nu apară diferențe.


Daca sunt albi remediezi local, slefuiesti si dai totul cu amorsa + lavabila...costul e derizoriu..am scris mai sus.

Daca nu sunt albi..amorsa alba (pigmentata) plus doua maini de lavabila (pigmentata)...adica inca o galeata de 300 ron.

Edited by george_alexandru, 10 October 2019 - 13:03.


#49
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Domnu că văz că te pricepi ia aruncă un ochi și la parchet !

View Postgeorge_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 13:01, said:


Daca sunt albi remediezi local, slefuiesti si dai totul cu amorsa + lavabila...costul e derizoriu..am scris mai sus.
Și dacă sunt cu decorativă din aia cu efecte cu draci laci ?

View Postgeorge_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 13:01, said:


Daca sunt albi remediezi local, slefuiesti si dai totul cu amorsa + lavabila...costul e derizoriu..am scris mai sus.
Să țin postul ăsta al matale să le arăt la zugravi când renovez. Al dracu cost pe net e derizoriu când vin ăia să dea cu var în 2 camere, 2 holuri, baie și bucătărie, dau un scor de mă ia cu leșin.

View Postgeorge_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 13:01, said:

Daca nu sunt albi..amorsa alba (pigmentata) plus doua maini de lavabila (pigmentata)...adica inca o galeata de 300 ron.
Oricum, dă numărul de telefon pe PM că te iau la renovare. Din ce calculezi matale îmi renovezi și mie apartamentul cu 2000 de lei?

#50
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 13:01, said:

GATA BĂIEȚI S-A REZOLVAT A DAT DOMNUL I20 GARANȚIE CĂ FAIANȚA E BINE MERSI !
Nu am dat eu garantii,am zis ce e de facut,daca se trece de testu asta nu e nevoie sa se bage la cheltuieli inutile
Te-ai basicat prea rapid

#51
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003

View Postascee_ro, on 10 octombrie 2019 - 12:47, said:

Vecinul e sub tine sau lateral?

Cat timp un perete a fost ud, o sa se faca 'nisip' tot gletul ce a fost acolo si sanse mari si portiuni din tencuiala, plus ca in timp o sa se umfle daca nu e lasat sa se usuce.  Trebuie dat jos tot si lasat sa se usuce bine, si abia apoi pus inapoi alta gresie/faianta.  

Nu e ceva ce se resolva intr-o zi, doua, uscatul dureaza, probabil baia aia nu o sa o poata folosi normal o perioada, si nici camera unde s-a umflat parchetul.  Trebuie lasat sa se usuce bine, si scos tot ce are urme de umezeala...

In 1800 lei probabil nici materialele nu ajung, nu mai zic manopera si deranjul.

Suntem la parter! Pentru deranj am specificat că i-aș fi dat ceva bani! Înțeleg deranjul prin care trece (din proprie experiență dar casa era asigurată) dar nici japca nu îmi place. Primele evaluări i le-a făcut meseriașul care i-a făcut casa!


View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:43, said:


Nu e mai bine să aibă grijă să nu inunde ?

Pe voi v-a inundat vreodată vreun vecin meseriaș ?

Știți cum e ca la 3 luni după ce ai băgat niște sute de milioane Ă®n casă să-ți curgă apa pe pereți și prin doze ?
Cum să dai țeapă ?

Te duci și vorbești și stabilești cu ei de comun acord ce și cum.

Ăia care dați sfaturi să nu plătească sunteți ăia de loviți mașini prin parcări și fugiți ?

Din start m-am oferit să-i plătesc paguba, bă chiar i-am și dat 500 de lei pentru început.


#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 13:04, said:

Domnu că văz că te pricepi ia aruncă un ochi și la parchet !


Și dacă sunt cu decorativă din aia cu efecte cu draci laci ?


Să țin postul ăsta al matale să le arăt la zugravi când renovez. Al dracu cost pe net e derizoriu când vin ăia să dea cu var în 2 camere, 2 holuri, baie și bucătărie, dau un scor de mă ia cu leșin.


Oricum, dă numărul de telefon pe PM că te iau la renovare. Din ce calculezi matale îmi renovezi și mie apartamentul cu 2000 de lei?

Dat cu lavabila saptamana trecuta...nu vorbesc din auzite. Un dormitor de 16mp are 56mp de acoperit. O lavabila acopera 10-12mp/l dupa producator, real cam 7-8mp. O galeata de 15l acopera in jur de 100mp. Kober, Adeplast, Duraziv, Spor sunt in zona 200-300 ron galeata. Mai scumpa e Oskar Ceramik pe la 450...dar aia e cam varf de gama, ma indoiesc ca are ala asa ceva pe perete.

Daca mesterul are pompa iti da camera in 15 minute. O ora maxim cu trafaletul. Acuma...daca ala iti ia 1000 ron pentru o ora de munca...problema e la tine.

Edited by george_alexandru, 10 October 2019 - 13:21.


#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
eu sa fiu cel inundat nu m-as grabi sa iau bani si sa fac lucrarea
astept sa vad daca s-a remediat cum trebe beleaua,astept sa se usuce peretii si dupa aia ma apuc de treaba,disconfort,daca te grabesti,posibil sa apara neprevazute

#54
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Post_Aemilius_, on 10 octombrie 2019 - 12:10, said:

Daca ai asigurare anuala pe locuinta, e foarte posibil ca aceasta sa acopere si partea de inundatii la vecini...
Suma de 10.000 RON e cam umflata, posibil ca vecinul sa fie mana in mana cu acel "evaluator", sa mai ramana cu ceva in buzunar dupa ce le platesti...


Daca are asigurare SPECIALA care acopera si inundatiile, si costa vreo 400 si ceva si mai mult pe an, asigurarea aia de 40 de lei nu acopera decat cutremurul, daca te mai gaseste in viata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate