Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Mi-am inundat Vecinul!

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
E greu cu apa până nu dai jos și vezi ce-i acolo.

Cel mai sigur ar fi să repare omul tău și să-l plătești tu, asistând la lucrare.

#56
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Dacă nu vrei să plătești , e simplu .
Lași gazele deschise și pleci de acasă o săptămână , te întorci după ce vezi la televizor ce și cum .
Garantat nu mai contează o amărâtă de inundatie ...

:) :) :)

Sper că știți de glumă !

#57
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postgeorge_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 12:20, said:

Daca sunt mahalagii, tare mi-e ca oamenii s-au gandit ca e o ocazie buna sa-si renoveze casa pe banii tai. Nu vor evaluatorul tau...ii trimiti la plimbare. Sa te dea in judecata. Procesul dureaza mult...vor trebui sa-si renoveze casa pana atunci (ca doar n-o sa stea cu ea asa) si sa dovedeasca cu documente cat i-a costat.
Usurel cu pianul pe scari!
Poate ala sa-si bage o zugraveala la preturi maxime. Cine stabileste la cat sa se intinda cu zugraveala?

#58
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 16.03.2007
da, isi face stucco venetian cu foita de aur pe barba initiatorului Posted Image

Edited by laffin, 10 October 2019 - 13:49.


#59
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Din punct de vedere juridic , ești vinovat de infracțiunea de distrugere .
Evaluarea pagubelor  o face un expert , pe care îl alege judecătorul .


#60
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,644
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmisu183, on 10 octombrie 2019 - 13:45, said:

Usurel cu pianul pe scari!
Poate ala sa-si bage o zugraveala la preturi maxime. Cine stabileste la cat sa se intinda cu zugraveala?

Instanta. Poate sa vina ala cu deviz de 500 ron/mp...ii da instanta cu el in cap si ii considera la pretul pietei. La fel daca-si pune faianta Versace in baie.

#61
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 29.07.2017
Te-a prins si acum vrea sa te pacaleasca. Jeg.
Si eu am fost inundat. A venit vecinul, impreuna ne-am dus dupa materiale, impreuna am ales mesterul.
Si a fost lucrare, zugravit si schimbat de parchet.
Tot surplusul de materiale i l-am dat inapoi.
Dar poti intalni jeguri, atat cel care inunda cat si cel inundat.

#62
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

View Postjamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 13:12, said:

Din start m-am oferit să-i plătesc paguba, bă chiar i-am și dat 500 de lei pentru început.
Macar ti-au zis un "bogdaproste"? Ca ti-ai facut pomana cu ei… Nu mai vezi tu banii aia… Posted Image

#63
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 12:00, said:

Bună,
mi-am inundat Vecinul fără voia mea, fiind spartă o țeavă de la bateria de la baie situată bineînțeles sub faianță și ce m-ai este pe acolo, la vedere “nevăzându-se” nimic. Recunosc că m-a întrebat dacă am ceva spart și normal că l-am chemat să vadă. La o săptămână a început să se infiltreze apa prin faianța care înconjoară cada în stânga jos. Am chemat instalatorul care a spart faianța și a remediat povestea, eu fiind de acord să suport prejudiciul. Inițial a chemat un meseriaș care a făcut un calcul de 1000 de lei după care a revenit și a spus 1800 și am fost de acord. După care a chemat evaluator care i-a făcut acte oficiale pentru suma de 10.000 de lei. Menționez că în baie are faianță/gresie care cică ar trebui înlocuită și pe trei pereți de la dormitor are un brâu ud bine de vreo 20 de centimetri plus parchetul care s-ar umfla. Mie suma mi se pare destul de mare și cam ce aș putea face eu în cazul ăsta?!
Salut !

Daca mai intri pe subiectul tau si se intampla sa citesti fix mesajul meu, afla ca:
- un vecin de-al meu, care lucreaza in constructii ca meserias, mi-a zis ca a luat o lucrare la cineva;
- lucrarea este o baie de 15 mp;
- trebuie facuta de la zero;
- suma ceruta ? 5.500 Lei fara materiale !
materialele intra in suma ceruta, 5.500, care se imparte la doi insi  Posted Image

Deci sunt sanse mari ca vecinul sa iti ceara mai mult decat trebuie pt. reparatii.
==================

Sfatul meu ?
Cerei vecinului sa te lase sa aduci tu un meserias sa ii repari baia.

Edited by super8, 10 October 2019 - 14:22.


#64
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 15.01.2014

View Postgeorge_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 13:55, said:

Instanta. Poate sa vina ala cu deviz de 500 ron/mp...ii da instanta cu el in cap si ii considera la pretul pietei. La fel daca-si pune faianta Versace in baie.

Mă bag și eu în discuție, dar nu ar trebui ca materialele înlocuite să fie aproximativ de aceeași calitate cu cele care au fost (potențial) distruse?
Adică, teoretic zona afectată ar trebui să arate cum arăta înainte de inundație.

Dacă a pus faianță de 2 lei, se înlocuiește tot cu faianță de 2 lei - dacă a fost afectată bineînțeles. Dacă a pus Swarovski pe perete, ghinion pentru inițiator.
Vecinul respectiv a spus că și-a renovat apartamentul recent. Pun pariu că nu a păstrat nicio factură, daca a avut vreodată.

Edited by pexCom, 10 October 2019 - 14:32.


#65
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Stiu ca sunt poate nu suna asa de bine, dar baia, parchetul erau noi?..de cere suma asta "rotunda".

Ca o paralela chiar daca nu are legatura azi un coleg a lovit usor bara unei masina cand iesit din parcare o zgarietura de 10 cm. Masina lovita era praf, un Megane vechi, cu bara varza, lovita pe toate partile ,etc. Vine pagubitul si deschide OLX-ul, vede cat e o bara noua si mai zice el ca vopsitul e inca 500 Ron. Cica sa ii dea 1000 lei nu merge la politie. Cu greu m-am abtinut sa nu il iau pe ala la ture, ca doar colegul meu era vinovat. Pana la urma au facut amiabila.

Cam asa si aici. Gaseste un mesias la care ii explici in prima faza ce si cum, care sunt pagubele.  Ii zici vecinului ii faci tu apartamentul la loc si gata. Daca nu, ii mai lasi sa se gandeasca...

Edited by V A L I, 10 October 2019 - 14:37.


#66
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,436
  • Înscris: 06.02.2008

View Postandreic, on 10 octombrie 2019 - 12:46, said:


Asigurarea PAD e obligatorie prin lege, daca nu e se pierde sigur.

PAD nu-l ajuta cu nimic, chiar dacă avea. Nici pe el, nici pe ăla de dedesubt.

#67
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Doar daca zicea ca de la cutremur s-a spart teava :))

#68
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:54, said:

Rezistente la apă peste ele nu între ele și perete mo !
Care se pricepe să zică dacă afectează apa din pereți faianța.

View Postsfantu.dracu, on 10 octombrie 2019 - 12:55, said:

Faianța nu. Doar adezivul. :lol:

View Postwaterman, on 10 octombrie 2019 - 12:55, said:

Deci care este se schimba și toată faianța din baie. Bam bam.
N-auzi? Doar adezivul!Posted Image

#69
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KaHhecYOnw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postjamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 12:00, said:

Bună,
mi-am inundat Vecinul fără voia mea, fiind spartă o țeavă de la bateria de la baie situată bineînțeles sub faianță și ce m-ai este pe acolo, la vedere “nevăzându-se” nimic. Recunosc că m-a întrebat dacă am ceva spart și normal că l-am chemat să vadă. La o săptămână a început să se infiltreze apa prin faianța care înconjoară cada în stânga jos. Am chemat instalatorul care a spart faianța și a remediat povestea, eu fiind de acord să suport prejudiciul. Inițial a chemat un meseriaș care a făcut un calcul de 1000 de lei după care a revenit și a spus 1800 și am fost de acord. După care a chemat evaluator care i-a făcut acte oficiale pentru suma de 10.000 de lei. Menționez că în baie are faianță/gresie care cică ar trebui înlocuită și pe trei pereți de la dormitor are un brâu ud bine de vreo 20 de centimetri plus parchetul care s-ar umfla. Mie suma mi se pare destul de mare și cam ce aș putea face eu în cazul ăsta?! Vă mulțumesc!
Ii spui sa-si faca reparatiile necesare si tu ii decontezi tot, materiale si manopera pe facturi. Si-l atentionezi ca vei cere evaluarea facturilor de manopera si de calitate a noilor materiale, comparativ cu cele  existenta inainte de inundare.

#71
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007

View Postjamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 13:12, said:

Suntem la parter!

stai asa, e vecinul de langa tine? in cazul asta nu ca e teapa, e tunul secolului daca ii dai banii aia, gresia nu pleaca nicaieri oricat ar fi de uda, iar faianta cat sa trebuiasca....

#72
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 06.09.2011

View PostV A L I, on 10 octombrie 2019 - 14:49, said:

Doar daca zicea ca de la cutremur s-a spart teava Posted Image)
Daca acum cateva zile era un cutremur mi-mic cat sa zgaltaie blocul vreo 5 secunde, mergea vrajeala asta..(''s-a deplasat vreo placa de beton/perede vreo 5-10 mm si a fisurat teava de apa''.. Posted Image Posted Image
Initiator, de cei 10.000 lei ceruti pt reparatii, vecinul isi repara baia si isi schimba si masina..

Edited by ursuletul68, 10 October 2019 - 15:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate