Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Mi-am inundat Vecinul!

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Bună,
mi-am inundat Vecinul fără voia mea, fiind spartă o țeavă de la bateria de la baie situată bineînțeles sub faianță și ce m-ai este pe acolo, la vedere “nevăzându-se” nimic. Recunosc că m-a întrebat dacă am ceva spart și normal că l-am chemat să vadă. La o săptămână a început să se infiltreze apa prin faianța care înconjoară cada în stânga jos. Am chemat instalatorul care a spart faianța și a remediat povestea, eu fiind de acord să suport prejudiciul. Inițial a chemat un meseriaș care a făcut un calcul de 1000 de lei după care a revenit și a spus 1800 și am fost de acord. După care a chemat evaluator care i-a făcut acte oficiale pentru suma de 10.000 de lei. Menționez că în baie are faianță/gresie care cică ar trebui înlocuită și pe trei pereți de la dormitor are un brâu ud bine de vreo 20 de centimetri plus parchetul care s-ar umfla. Mie suma mi se pare destul de mare și cam ce aș putea face eu în cazul ăsta?! Vă mulțumesc!

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
dar asigurare nu are? tu nu ai?

#3
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Daca ai asigurare anuala pe locuinta, e foarte posibil ca aceasta sa acopere si partea de inundatii la vecini...
Suma de 10.000 RON e cam umflata, posibil ca vecinul sa fie mana in mana cu acel "evaluator", sa mai ramana cu ceva in buzunar dupa ce le platesti...

Edited by _Aemilius_, 10 October 2019 - 12:11.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Din punctul meu de vedere orice plata catre el trebuie justificata cu documente. Sigur, meseriasul nu-i va da factura, dar pentru faianta, parchet si alte achizitii trebuie sa aiba. La meserias poti merge pe 40 ron/mp faianta/gresie si max 15 ron/mp la parchet laminat.

Bani nu da inainte iar cand ii dai sa fie prin transfer bancar cu motivul trecut pe tranzactie.

Nu lua de buna evaluarea..aia pot fi intelesi. Daca are asigurare, asteapta sa iti trimita asiguratorul nota de plata...ca te poti trezi ca ii platesti si lui, si asiguratorului.

In plus, e posibil ca unele daune sa fie rezolvate fara inlocuirea totala a finisajului...gen faianta daca mai exista modelul pe stoc, parchet daca e pe portiuni mici umflat. Si la perete se poate rezolva local cu un meserias bun si daca n-are peretii colorati.

Edited by george_alexandru, 10 October 2019 - 12:18.


#5
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Nu am asigurare fiindcă e casa lui tata și bătrânul nu a vrut! Pot chema și eu un evaluator oficial, dacă ne lasă să intrăm în casă?! Fiindcă dacă și al doilea zice la fel îi dau dracului banii și gata fiindcă sunt cam mahalagii, deși nu e clar o plăcere să fii inundat!

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
nu da niciun ban.sa te dea in judecata si mergi si sa dovedeasca pretentiile. instanta va stabili cat trebuie sa ii dai.10.000 de lei e cam mult.

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Evaluator? Sau asigurator?
Ca evaluatorul evalueaza ce-i zici: faianta de lux, gresie diamantata, lavabila fosforescenta, arhitecti in loc de zugravi.
Si mie mi se pare ca 10.000 lei e o suma uriasa.

O varianta e sa-i spui ca-i faci tu reparatia cu o echipa de-a ta, vezi ce zice.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
de ce trebuie sa schimbe gresia si faianta la o inundatie? ce naiba, sunt din carton sa se umfle? ok, parchetul, gletul de pe pereti si un varuit al peretilor si tavanului inteleg, dar ce treaba au gresia si faianta?

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Daca sunt mahalagii, tare mi-e ca oamenii s-au gandit ca e o ocazie buna sa-si renoveze casa pe banii tai. Nu vor evaluatorul tau...ii trimiti la plimbare. Sa te dea in judecata. Procesul dureaza mult...vor trebui sa-si renoveze casa pana atunci (ca doar n-o sa stea cu ea asa) si sa dovedeasca cu documente cat i-a costat.

Edited by george_alexandru, 10 October 2019 - 12:22.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 jamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 12:00, said:

Menționez că în baie are faianță/gresie care cică ar trebui înlocuită și pe trei pereți de la dormitor are un brâu ud bine de vreo 20 de centimetri plus parchetul care s-ar umfla.
Adu un alt meseriaș care să dea un preț pentru astea.

 rex, on 10 octombrie 2019 - 12:20, said:

de ce trebuie sa schimbe gresia si faianta la o inundatie?
Poate se dezlipește de pe perete. Zic ?

#11
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 george_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 12:20, said:

Daca sunt mahalagii, tare mi-e ca oamenii s-au gandit ca e o ocazie buna sa-si renoveze casa pe banii tai.
Cel mai probabil. In locul initiatorului, daca nu accepta meseriasul meu, nu dau nimic, sa ma dea in judecata… Simplu, scurt si la obiect.

#12
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Aia 1800 erau ok. Dacă vrea 10.000, nu i mai dai nimic pt ca e măgar. Ca ce chestie să schimbe gresia si faianța ?
Alea sunt puse in baie tocmai pt apă si doar n a curs acid de la tine.
Ce vrea ăla, să zugrăvească tot apt pe banii tăi ?

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi cu meseriasu tau sa-i faci lucrarea,daca nu vrea nu-i mai dai nimic si gata,nu o sa-i convina sa umble prin tribunale

#14
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Mă simt vinovat fiindcă și-au renovat casa acum doi ani. Iar de faptul că sunt mahalagii nu mă impresionează dar detest circul. Iar în afară de opt plăci de gresie de sub cadă restul e perfectă, dar vorba lor e posibil să cadă...nu mă pricep. M-ați făcut să râd cu unele răspunsuri simpatice! Aia cu gresia de carton a fost fabuloasă!

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ce evaluator, ce acte oficiale? El e asigurat? Daca DA, el nu iti cere nika. Asiguratorul va recupera de la tine.

#16
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003

 dorin_2k, on 10 octombrie 2019 - 12:33, said:

Ce evaluator, ce acte oficiale? El e asigurat? Daca DA, el nu iti cere nika. Asiguratorul va recupera de la tine.
Nu e asigurat, fiindcă atunci nu-i băgăm în seamă ci le dădeam ceva pentru deranj! Mi-e groază de judecăți!

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu i da nimic, sa te dea în judecata

#18
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019

 I2O, on 10 octombrie 2019 - 12:29, said:

Mergi cu meseriasu tau sa-i faci lucrarea,daca nu vrea nu-i mai dai nimic si gata,nu o sa-i convina sa umble prin tribunale

Corect!! Asta e japcareala. Si ce treaba are gresia si faianta cu apa? Cu parchetul, da. Ala se umfla si poate fi schimbat, dar doar portiunea afectata. Asta daca gasesti acelasi model! Varul daca nu e colorat, se rade si se poate reface doar portiunea afectate. La 10 000 Lei, omul vrea sa isi faca probabil tot apartamentul :))) Nu i da nimic, vii tu si ii faci lucrarea cu omul tau. Vrea? de bine. Nu vrea?? Sa te dea in judecata...Si iti iei un avocat smecher sa l plimbe cu termene peste termene, si asa sa apuce ani de proces :))) Sa-l inveti minte pe arzoi. Pana la urma inundatia e accidentala, nu o faci intentionat! Asta e viata, se mai intampla!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate