Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Mi-am inundat Vecinul!

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,639
  • Înscris: 30.08.2017

 super8, on 10 octombrie 2019 - 14:19, said:

Salut !

Daca mai intri pe subiectul tau si se intampla sa citesti fix mesajul meu, afla ca:
- un vecin de-al meu, care lucreaza in constructii ca meserias, mi-a zis ca a luat o lucrare la cineva;
- lucrarea este o baie de 15 mp;
- trebuie facuta de la zero;
- suma ceruta ? 5.500 Lei fara materiale !
materialele intra in suma ceruta, 5.500, care se imparte la doi insi  Posted Image

Deci sunt sanse mari ca vecinul sa iti ceara mai mult decat trebuie pt. reparatii.
==================

Sfatul meu ?
Cerei vecinului sa te lase sa aduci tu un meserias sa ii repari baia.

De la zero...adica tencuiala + gresie (eventual pusa in romb) + faianta (taiere la 45 grade) + cada zidita + wc incastrat...4500  - 5000 ron manopera as fi vazut un pret mai aproape de realitate pentru o baie cu suprafata de 15 mp. Cu dus walk in pretul cred ca pe acolo bate. Totusi, 15mp e enorm pentru o baie.

Edited by george_alexandru, 10 October 2019 - 16:13.


#74
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

 zile_san, on 10 octombrie 2019 - 12:20, said:

nu da niciun ban.sa te dea in judecata si mergi si sa dovedeasca pretentiile. instanta va stabili cat trebuie sa ii dai.10.000 de lei e cam mult.

Instanta va stabili ce zice evaluatorul.

#75
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 31.07.2012

 jamesbond007.5, on 10 octombrie 2019 - 12:32, said:

Mă simt vinovat fiindcă și-au renovat casa acum doi ani. Iar de faptul că sunt mahalagii nu mă impresionează dar detest circul. Iar în afară de opt plăci de gresie de sub cadă restul e perfectă, dar vorba lor e posibil să cadă...nu mă pricep. M-ați făcut să râd cu unele răspunsuri simpatice! Aia cu gresia de carton a fost fabuloasă!
Nu te lasa influentat de faptul ca ei sunt „mahalagii” si cauta-ti dreptatea, nu merita sa pierzi acea suma de bani pentru ei. Pun pariu ca sunt si un pic „bronzati” . . . asa-i?

Edited by DGecko, 10 October 2019 - 17:09.


#76
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Inca o chestie: daca sub parchet e nisip, atunci trebuie la o parte pana vezi uscat si lasat sa se usuce.  10k poate parea cam mult, dar pana nu decopertezi si vezi cat de mult a intrat apa in perete sau sub parchet, nu ai de unde sti cat de mare e problema.

Apa lucreaza in liniste, nu poti vedea imediat pagubele.

#77
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 ascee_ro, on 10 octombrie 2019 - 17:13, said:

Inca o chestie: daca sub parchet e nisip, atunci trebuie la o parte pana vezi uscat si lasat sa se usuce.  10k poate parea cam mult, dar pana nu decopertezi si vezi cat de mult a intrat apa in perete sau sub parchet, nu ai de unde sti cat de mare e problema.

Apa lucreaza in liniste, nu poti vedea imediat pagubele.
Nisip la bloc? locuiesti prin Sahara, ca acolo nisipul e gratis. Ai vazut parchet in viata ta?

#78
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007
N-am auzit de nisip pus sub parchet, cel putin nu la bloc, la casa fiecare a facut dupa cum l-a taiat capul.

#79
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

 wagmich, on 10 octombrie 2019 - 17:19, said:

Nisip la bloc? locuiesti prin Sahara, ca acolo nisipul e gratis. Ai vazut parchet in viata ta?
Apartamentele comuniste sub parchet au nisip - nu e sapa trasa.  Si nu jigni, ca nu ne cunoastem.

#80
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Intrbare: iti faci asigurare dupa evenimentul asta?

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

 sfantu.dracu, on 10 octombrie 2019 - 12:49, said:

Asigurarea PAD nu are nici o valoare în acest caz. Nu l-a inundat Dumnezeu.
Include si clauze de inundatii. Problema era de a nu face niciuna dupa plac... pai daca nu are nu are niciun argument in fata legii.

 george_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 12:50, said:

PAD e pentru calamitati....nu e cazul.
Nu doar, si pagube cauzate.

Edited by andreic, 10 October 2019 - 19:11.


#82
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003

 abac, on 10 octombrie 2019 - 17:31, said:

Intrbare: iti faci asigurare dupa evenimentul asta?
La casa unde locuiesc și la garsoniera unde stă mama am asigurări...aici nu a vrut tata!
Am luat un Constatator de la ANEVAR și dacă și omul îmi face devizul apropiat cu cel al vecinei îi dau banii și gata! Dar după pozele care i le-am trimis a spus că este inadmisibilă suma și că instanța oricum va delega automat un alt constatator! Dar nu vreau să-mi petrec viața prin instanțe!
Iertare fiindcă nu am mai răspuns dar am rămas fără baterie!
O să mai scriu mâine după ce își dă cu părerea și constatatorul meu poate subiectul.mai interesează și pe alți forumiști! (devizul final dureaza cam o săptămănă!)
Oricum mulțumesc, indiferent dacă răspunsurile au fost pro sau contra, dar nimic nu a indicat vreo scurgere!

#83
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 george_alexandru, on 10 octombrie 2019 - 16:10, said:

De la zero...adica tencuiala + gresie (eventual pusa in romb) + faianta (taiere la 45 grade) + cada zidita + wc incastrat...4500  - 5000 ron manopera as fi vazut un pret mai aproape de realitate pentru o baie cu suprafata de 15 mp. Cu dus walk in pretul cred ca pe acolo bate. Totusi, 15mp e enorm pentru o baie.
Am citit mesajul dvs. de 3-4 ori si nu inteleg ce va tulbura.
Vecinul meu mi-a zis ca cineva de la munca de la el l-a luat la o "spaga" personala la care nu vor plati impozit la stat.
Adica sa lucreze la niste cunoscuti ai unor alti cunoscuti care cunosc pe alti oameni care l-au recomand pt. niste prieteni care s-au mutat si au nevoie sa isi faca baie de *oameni cu salariu de la 5.000 Lei pe luna.
Asta insemnad:
- pereti tencuiti,
- gresie si faianta toata baia,
- pus wc si chiuveta.
Despre dus nu stiu ca nu mi-a zis ! a spus ca in 5.500 Lei (cincizeci si cinci de milioane Lei vechi) trebuie sa intre si materialele.

Acuma ca o fi 15mp ori 10mp sau chiar mai putin (!), Posted Image nu stiu.
Dar tot ce stiu este ca vecinul @initiatorului i-a cerit prea mult 10.000 Lei pt. reparatii.
Iar sfatul meu pt. @initator e sa aduca un meserias sa faca lucrarea pe suma corecta.



*oameni bogati in comparatie cu aia care cauta in gunoaie peturi si fier sa le vanda sa aiba ce manaca

#84
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007

 ascee_ro, on 10 octombrie 2019 - 17:23, said:


Apartamentele comuniste sub parchet au nisip - nu e sapa trasa.  Si nu jigni, ca nu ne cunoastem.

Apartamentele comuniste nu au parchet, au linoleu, clasa muncitoare era cu eficienta, nu cu luxul.

#85
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

jamesbond007.5 said:

1570727761[/url]' post='25352293']
La casa unde locuiesc și la garsoniera unde stă mama am asigurări...aici nu a vrut tata!

Deci ai evitat răspunsul. E clar că taicatu e încă la butoane. Dpmdv taicatu e bun de plată. Lasă-l să plătească, când o să usture o să facă și asigurare.

Edited by abac, 10 October 2019 - 19:51.


#86
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 _-livio-_, on 10 octombrie 2019 - 19:35, said:

Apartamentele comuniste nu au parchet, au linoleu, clasa muncitoare era cu eficienta, nu cu luxul.
Blocurile construite in anii 60- 70 au parchet.

#87
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003

 abac, on 10 octombrie 2019 - 19:50, said:



Deci ai evitat răspunsul. E clar că taicatu e ĂŽncă la butoane. Dpmdv taicatu e bun de plată. Lasă-l să plătească, când o să usture o să facă și asigurare.
Taică-miu e în vârstă și nu a vrut să-i intre nimeni în casă fiindcă ăștia bătrânii au alte reguli de a supraviețui.

#88
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
A venit evaluatorul, a măsurat, s-a uitat și când să plece mi-a spus clar...”acolo nu se justifică nici jumătate de sumă, deci este japcă pe față, dar oricum nu mă pronunț oficial până nu văd calclulele”! Și acum aștept o săptămână!

#89
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Tocmai bine, se mai usuca si peretii, mai vine mintea la cap, de-astea.

Edited by danvlas, 12 October 2019 - 06:43.


#90
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu ți-am spus că aia-s niște bulangii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate