Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casă P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Bună seara. Săptămâna viitoare voi începe construcția unei case P+1. Din păcate proiectul va fi gata cam in același timp. Atașez alăturat proiectul fundației si schițele casei. Casa va fi construita din cărămidă porotherm 25. Din discuțiile cu constructorul, care îmi este amic am înțeles ca nu e necesara latimea fundației de 50 astfel cum este prevazut in proiect. Aștept sfaturi. Eventual ce prețuri se mai practica prin provincie. Am primit o estimare de 36000 de euro la rosu, fără tablă. Mulțumesc anticipat

Attached Files



#2
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Eu as face terasa mai mare si acoperita, te ajuta f mult.
Cred ca o sa te duca 40k la rosu...

Edited by livyu_s, 28 September 2019 - 08:08.


#3
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Mulțumesc. Nu prea am loc sa fac terasa mai mare din cauza terenului.

#4
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Terasa va fi acoperită. Nu știu cu ce însă.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
M-am uitat putin pe planurile de fundatie: nu vad hidro si termoizolatia fundatiei, folia cramponata anti-radacini, nu vad termoizolatie sub pardoseala. Strict la aceste planuri consider ca cine ti-a facut proiectul vrea sa iti dea buleala, cum se zice. Iti atasez citeva poze de la casa mea, poate nu e tirziu sa modifici proiectul si executia.
Attached File  hidroizolatie fundatie 3.JPG   795.72K   141 downloadsAttached File  hidroizolatie fundatie 5.JPG   855.84K   136 downloadsAttached File  hidroizolatie fundatie 19.JPG   881.8K   146 downloadsAttached File  turnare placa parter 2.JPG   906.82K   131 downloads

#6
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Aștept să văd proiectul complet. Ma gândesc că ar trebui să fie trecute. Mulțumesc pentru sfaturi. Ce lățime ai avut când ai săpat fundația?

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
In plus, nu vad (sau nu inteleg eu desenul) fierul din fundatie, trotuar si placa de parter. Desigur ca se va face cum trebuie, dar trotuarul nearmat va crapa in prima iarna. Sugerez sa torni trotuarul si apoi sa il acoperi cu pavele, betonul expus frigului si apei care intra prin toate crapaturile se macina. Eu am turnat cu cifa trotuar armat de 10-12 cm, lat de 1 m in jurul casei, apoi 6 ani mai tirziu a trebuit sa il acopar cu pavele. Sub trotuar am, de asemenea, folie care respinge radacinile. Daca ai posibilitatea, sub camara sau sub garaj, fa-ti un mic beci, eventual acolo unde iti intra teava de apa in casa si/sau pe unde ai scurgerea de la toalete. In beci mai tii una-alta si ai acces la niste tevi vitale.
As face si o usa de acces din garaj spre casa, e ceva loc de acces prin camara. Daca vrei ceva din garaj si afara ploua/e frig/noapte, vei considera super confort acest acces din casa, in papuci.

Edited by ionut76, 28 September 2019 - 10:12.


#8
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Mulțumesc. Mi ai dat temă de gândire. Repet, proiectul nu este gata si il voi posta ulterior. Mulțumesc încă o dată

#9
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Aceasta suma de 36000 euro pt faza "la rosu" acopera cati mp construiti (S.C.) si utili (S.U.)?
Cu alte cuvinte, cat iti iese pe mp la rosu?
Acest cost include materiale + manopera?

#10
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
208 mp suprafața construita, plus o terasa de 10 mp

#11
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Normal ca include si materialele. Am postat niște întrebări, dacă poți sa dai un răspuns și nu să îmi adresezi alte întrebări ar fi super. Mulțumesc

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Mazareanupaulandrei1985, on 29 septembrie 2019 - 14:57, said:

... Am postat niște întrebări, dacă poți sa dai un răspuns și nu să îmi adresezi alte întrebări ar fi super.
Cu atitudinea asta,  de ce ai deschis topic? Ca sa te dai mare ca faci o casa ?

#13
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Nu. Am postat sa fiu ajutat. Normal ca prețul de 36000 e cu tot cu materiale, se subînțelege. Mulțumesc

#14
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu se subînțelege.

#15
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Îmi cer scuze dacă s a interpretat altfel postarea... Mulțumesc

#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Te rog, ne poti da o estimare a cantitatii de fier care intra in toata casa ? (fundatie, placi, stilpi, trotuare etc). Intreb fiindca in a mea am bagat aprox. 13 tone (!) de fier, am ales din cel romanesc. Casa mea e cam la fel de mare ca a ta (sau a ta putin mai mare). Atasez si doua fotografii cum am facut noi terasa, fundatia ei este prinsa de cea a casei, sub acoperisul terasei am bagat polistiren de 10 cm pe care l-am acoperit cu lambriu de lemn de 1,5 cm.
Attached File  armare fundatie 12.JPG   1.03MB   75 downloadsAttached File  cofrare fundatie 8.JPG   834.78K   77 downloadsAttached File  armare stilpi 1.JPG   880.01K   76 downloadsAttached File  armare cofrare placa etaj 30.JPG   737.06K   71 downloadsAttached File  turnare placa etaj stilpi 8.JPG   990.24K   80 downloadsAttached File  perspectiva 6.JPG   540.97K   99 downloadsAttached File  perspectiva 21.jpg   494.07K   107 downloads
Din fericire, eu am facut o multime de fotografii si citeva filme, asa ca iti pot arata din ele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rnd-3HCIbd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2iGv-47ss3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S1NBt11LA1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut76, 29 September 2019 - 18:59.


#17
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Superbă casă. Nu pot sa estimez cât fier intra pentru ca săptămâna viitoare iese proiectul. Probabil mult mai puțin. Se vede că ai construit o casă rezistenta. Voi urmări video. Mulțumesc

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
M-am uitat putin pe planul de etaj, ma gindesc ca ar fi bine sa ai acolo doua bai: una cu cada si putin mai mare si a doua mai mica, numai dus, desigur, toalete si bideu (macar intr-una). De asemenea, gindeste-te si la un spatiu gen spalatorie in care sa bagi masina de spalat si citeva sirme, doua cosuri pentru rufe murdare, masina de calcat etc. Iar daca inclini putin mai mult acoperisul, cred ca poti face si un mic pod, cit de cit circulabil, la casa omului se aduna tot felul de prostii care merg depozitate la fix intr-un pod (pina te hotarasti sa le arunci). Deasupra garajului nu ai nimic, poti face acolo o terasa/sala sport sau acel pod de care iti spuneam. Orice spatiu in plus facut acum iti va fi de mare folos mai tirziu, dar va trebui si sa il incalzesti. Inca ceva: sub fundatia propriu-zisa de la casa mea am turnat vreo 30 cm de beton nearmat cu rol de egalizare, practic fundatia nu este direct pe pamint. Am folii hidroizolante intre acel beton de egalizare si fundatie. La tine nu le vad. Oricum, din ce vad in proiect, nu ai cum sa iesi cu casa la rosu in 36.000 euro (manopera, materiale, cistigul constructorului), poate daca se face rabat la calitatea constructiei si la cantitatile de fier si beton. Mai cere si alte oferte in momentul in care ai necesarul de materiale. O caramida Porotherm costa 1 euro, dar cu transport, cu zidit, tencuit, driscuit, tras tinci etc, ajunge la 10 euro. Ai idee cite caramizi iti intra in casa ? La interior poti zidi cu caramida mai ingusta, de 11 cm (parca), nu ai nevoie de mai mult. Peretii trebuie sa ii tencuiesti macar de un deget grosime, altfel nu vei putea agata nimic de ei (TV, draperii, dulapuri etc.).
Uite la ce ma refer cind spun de betonul de egalizare, santul cred ca a avut 50 cm, iar fundatia in jur de 40 cm.
Attached File  santuri fundatie 1.JPG   789.54K   57 downloadsAttached File  sant fundatie 4.JPG   296.24K   61 downloadsAttached File  turnare talpa beton 9.jpg   102.85K   70 downloadsAttached File  armare fundatie 5.JPG   1.07MB   69 downloads

Edited by ionut76, 29 September 2019 - 21:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate