Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casă P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am fost la un service auto pentru a schimba cateva piese la masina. Pretul de manopera se ofera la sfarsit. Evident a fost unul mai mult decat dublu fata din alte locuri la care am intrebat dupa.
In constructii , beneficiarii vor sa stie in cate ore se finalizeaza constructia ca sa stie cat ia omul pe ora ! Poate vor sa stie si de cate ori ia masa , de cate ori merge la baie.

#38
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ups. Ai greșit service-ul. Pretul pieselor + manopera se comunică înainte de începerea lucrării. Întotdeauna am ales piesele (diferă de la producator la producător) împreună cu consultantul care ma îndrumat in această privință iar constatarea a fost făcută în prealabil de catre un mecanic. Constatarea se plătește oricum iar timpul de manopera este stabilit odată cu constatarea. Asta se întâmplă de obicei în mileniul 3 într-un service din Ardeal.
În construcții ar trebui sa fie cam la fel. Spre exemplu la mine după ce au turnat placa mi-au comunicat că următoarele 2 zile vor turna fundația la o alta casa după care se intorc la mine. Le cunosc perfect programul de lucru și dacă au nevoie de câteva ore pentru o intervenție neplanificata la alt șantier ma informează.
Și da, pot să știu când iau masa, ce fac in fiecare zi, cum au planificat pașii următori și când finalizează fiecare etapă deoarece eu i-am angajat pe această perioadă. Sunt super mulțumit de ei și ei și ne respectam reciproc.


#39
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Salutare. A fost finalizat proiectul. Păreri?

Attached Files



#40
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Comunicare exista in toate cazurile. Doar calitatea si cantitatea difera. La fel si corectitudinea.

Aceasta din urma poate fi direct proportionala si cu valoarea lucrarii.

#41
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Da-ne si planul casei, ai pus numai fundatiile, da si o sectiune prin fundatii ca sa vad daca ti-a pus hidro si termoizolatiile.
Eu cred ca te va duce casa cu finisaje medii peste 120-130 mii de euro, este mai mare ca a mea. Ai placa peste etaj, eu nu am, tocmai ca sa ies mai ieftin si sa fie mai usoara am facut pod din scinduri izolate cu vata de sticla. Ai o estimare la fier, beton si caramida ?

Edited by ionut76, 09 October 2019 - 22:09.


#42
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Bună dimineața. Atașez alaturat detalii fundații. Mulțumesc anticipat

Attached Files



#43
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Offtopic: iti recomand sa stergi detaliile personale de pe poze.

#44
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
M-am uitat pe planurile tale, sunt foarte intrigat de ce nu ai cerut hidro si termoizolatie ? Fundatia trebuie, sub parchet trebuie. Lasi proiectul asa si le ceri constructorului. Nu se poate sa faci casa nou si sa nu le ai ! Pina si casa bunicilor din 1956 avea carton bituminos pe fundatie. Cere pentru ca trebuie sa ai aceste izolatii. Ca procent in pretul total al casei nu inseamna prea mult, dar iti vor spori incredibil de mult confortul.

Attached Files


Edited by ionut76, 11 October 2019 - 22:08.


#45
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pun o imagine de la proiectul meu, de care oricum nu am fost multumit, dar am lasat proiectul asa si am cerut constructorului mai mult, inclusiv folie cu crampoane. In casa nu am nicaieri umezeala, nici macar in beciul mic de sub camera tehnica.
Attached File  Capture.JPG   250.85K   48 downloads

#46
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Mulțumesc Ionuț. Am în vedere să discut cu constructorul de hidro si termoizolație. Nu voi omite aceste etape.

#47
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Te rog sa ma scuzi daca sunt usor agresiv cu izolatiile astea, insa faci casa pentru tine si familia ta, iar daca eu ma pricep (nitel) nu se poate sa nu iti spun.

#48
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
ce se mai aude cu proiectul, constructia casei ? mai tine-ne la curent cu ce ai mai facut

#49
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Salutare. Îmi cer scuze că nu am mai postat nimic. Construcția va începe în primăvara. Am găsit o echipă de muncitori pentru la roșu. Mai bine așa că am timp să mă mai documentez. Mulțumesc. Voi posta la momentul construcției

#50
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Vă salut. Am început construcția. Sper sa țină și vremea cu mine... Aștept eventuale opinii și discuții constructive. Câteva întrebări? Pun etrieri ob37 sau PC 52? Mulțumesc

Attached Files



#51
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Depinde ce zice proiectul pentru fiecare reper in parte. Vad ca in detaliile de fundare ai PC.

La mine, daca-mi aduc bine aminte am avut etrieri din PC in talpa iar in rest din OB (stalpi/centuri) etc.

#52
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Revin cu amănunte. Luni s a turnat radierul și joi elevația... Echipa s a mișcat bine dar parcă s au cam grăbit la decofrat, au lăsat doar câte o zi. Betonul s a turnat cam pe la 5 grade.

Attached Files



#53
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Betonul cred ca putea fi vibrat mai bine si, sa fiu sincer, cred ca trebuia sa fie mai inchis la culoare, mai gri, adica sa aiba mai mult ciment. Probabil ca s-au prelevat probe pentru incercari si din ele va rezulta marca betonului. La betonul care se afla in pamint nu s-a facut hidroizolatie, termoizolatie si bariera anti-radacini, ceea ce nu este deloc in regula. In proiect cum ai ? Eu ti-am scris de ele in octombrie anul trecut.

#54
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cum a fost la mine:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate