Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Casă P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostMazareanupaulandrei1985, on 27 septembrie 2019 - 22:53, said:

Din discuțiile cu constructorul, care îmi este amic am înțeles ca nu e necesara latimea fundației de 50 astfel cum este prevazut in proiect.
Tu esti sigur ca iti este amic?
Dpdv structural deja cei 50 cm sunt la limita inferioara...ce sa mai scazi din ei? La ce latime vrei sa faci fundatia la 25 cm? Domnul constructor sa isi vada de lungul nasului si sa respecte un proiect facut de un inginer. Daca vine cu sfaturi din astea atunci imi permit sa iti dau si eu un sfat: Cauta alt constructor !

#20
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Mulțumesc Ionuț si Brawnie. Voi posta proiectul cât de curând. M am hotărât si voi rămâne la cei 50cm. Vreau sa mă încadrez într-o anumită sumă, dar fără sa fac rabat la structura de rezistenta.

#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Cu incadratul in suma e destul de dificil. Pastreaza o rezerva serioasa de bani pentru neprevazut. Toata casa m-a dus cam cu 15% mai mult decit am estimat si discutat cu constructorul (am mai vrut eu niste lucrari marunte, au intrat mai multe materiale decit am calculat, s-au irosit foarte multe caramizi la zidit, nu a ajuns nisipul si cimentul la tencuit, am mai luat jgeaburi, vata de sticla etc.). Verifica cu atentie calitatea lucrarilor, in special a celor ascunse (cum e fierul care va fi acoperit de beton). Din betonul turnat trebuie luate citeva probe care sa mearga la testare si sa rezulte calitatea acestuia, stie constructorul care sunt etapele. Fa-ti cit mai multe poze/filme din perioada constructiei, iti vor fi utile.

#22
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Revin cu detalii. Am rămas fără constructor dar sunt im căutare. Încă aștept proiectul. Poate este mai bine așa, am timp sa ma documentez si sa vă mai cer sfaturile. Ce modificări credeți că ar trebui să mai fac la proiectul. Porotherm 25 e ok ca si cărămidă? Mulțumesc

#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
De ce ai ramas fara constructor ? Ar fi interesant sa ne spui motivul pentru care nu a mai vrut sa lucrati impreuna, mai ales ca sunteti amici ? Ai inceput sa ii ceri una si alta dupa ce ai vazut pozele mele ? Posted Image Porotherm 25 e ok, e o caramida lata, are cam 18-19 kg uscata si vreo 25 kg uda. Cind se zideste este bine ca muncitorii sa stropeasca putin caramizile cu apa pentru a nu mai trage laptele de ciment din mortar si, deci, vor face o priza mai buna intre ele ca zid. Cam la 3 rinduri sugerez sa bagi un fier sau doua subtiri dispuse orizontal, cu capetele bagate in stilpi. Armezi, cumva, peretele.
In loc de Porotherm, mai poti zidi si cu Durotherm de la Soceram, eu am folosit ambele caramizi, iar Durotherm mi-a dat impresia de caramida mai tare. Sunt diferite ca dimensiuni, deci nu le poti folosi in acelasi zid. La interior zidesti, probabil, cu caramida de 11, nu are sens mai lata. Caramizile astea sunt la nivelul anului 2011-2012, acum nu mai stiu ce modele mai sunt, dar ar trebui sa fie ceva similar.
Attached File  zidire 22.JPG   710.96K   60 downloadsAttached File  zidire 36.JPG   666.74K   55 downloads

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ba cam are rost, daca nu e o constructie in cadre. Vad ca pe schitele din primul post sunt ziduri de 25cm, deci e foarte probabil sa fie proiectat cu pereti portanti.

#25
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Cam ăsta e motivul Ionuț. Proiectul este pe cărămidă portanta. De asta am întrebat dacă este bun porotherm 25 robust sau e recomandat un porotherm 30 robust

#26
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Zidurile de interior trebuie făcute cu cărămidă 25 dacă sunt portante. Dacă nu voi pune de 11

#27
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20191003_090912.jpg   301.32K   46 downloads
Modificari propuse:
- latime baie si hol pentru a axa peretele de la casa scarii cu peretele de la bucatarie
- imparti holul in doua : vestibul si dressing
- modifici sensul de urcare la scara si imparti podestul in doua sau in trei trepte . cum e acum nu e functional cu plecarea de langa usa de acces pentru ca pot aparea accidente.
- poti mari partea din spate a garajului pentru o magazie si o parte din suprafata anexezi la camara.


#28
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Mulțumesc

#29
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Casa mea e pe cadre, se vede destul de clar (cred) in pozele/filmele din pagina 1. De aceea, la interior puteam face peretii si din rigips, insa am preferat caramida mai ingusta.

#30
Mazareanupaulandrei1985

Mazareanupaulandrei1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2019
Salutare. Care ar fi prețul corect pentru manopera la casă? Orientativ. Mâine ajunge proiectul, intr un final

#31
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu sunt constructor, ci doar un tip care a construit o casa si care a muncit cot la cot cu muncitorii. Pretul unei case la cheie este, in medie, cam de 400-500 euro/mp. Din acesti bani cred ca o treime e manopera. Deci, daca faci o casa de 200 mp (parter, etaj, garaj, nitica mansarda) si te duce la 100 mii euro, pretul manoperei e, cred eu, in jur de 30 mii euro. De ce spun asta ? Pentru ca un coleg a chemat pe cineva sa ii aranjeze putin si sa ii zugraveasca un apartament, ii cere cam 8-10 euro/mp, ceea ce zic eu ca e destul de mult. Sigur, o sa mai caute oferte si la alti mesteri.
Daca nu poti (si nu poti) ajunge cu casa la acoperis anul acesta pina la inghet, nu te apuca de nimic, sau poti turna stilpii pentru gard.

#32
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Pretul manoperei s-a dublat chiar triplat in ultima vreme, cel putin in zona Bucurestiului. Asta din lipsa de forta de munca. Eu construiesc de unul singur casa, dar ca sa inaintez mai repede am cerut oferte de pret in diferite etape. De exemplu, pentru a cofra peretii demisolului nu am gasit oferta sub 10 000 lei. Am lucrat singur timp de 20 zile lucratoare pana am terminat. Raportat si la alte lucrari si oferte imi iese ca scutesc zilnic 500 lei. La mine ziua de lucru are 10 ore Posted Image.

#33
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu m-am crucit cand mi=a dat unu oferta partiala pentru 2 ziduri de sustinere unu de 28ml si 1.5m inaltime pe 30 latime (cu un T jos de 80/60)..si inca unu de vreo 40ml de 1m inaltime si 60cm in pamant. Pretul..cu materiale incluse si tencuit era pe la 31.000 ron.

Asa ca m-am apucat eu..sapat 50 pe 20 ml la 60cm adancime..legat fier (parte cumparat fasonat si parte fasonat de mine pe teren)..cofrat (aici m-a ajutat cineva si i-am platit vreo 3000 lei / pretul cerut era pe mp cofrat..turnat betoane (peste 50mc)..montat stalpi de 50/50 (60-70buc de 2.5 ml) si 100/100 vreo 8 buc de 2.5ml, grunduit si vopsit, sudat plasele bordurate..Toate astea adunate nu cred ca m-au urcat mai sus de 20.000 lei..

#34
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu procedez un pic altfel.
Întreb meseriașul cam in cat timp ar face lucrarea respectivă, in ore efective lucrate pe zi și apoi cer o oferta de preț doar pe munca lui. Daca îmi convine tariful orar rezultat atunci facem impreuna un necesar și căutăm oferte pentru materiale, închiriere utilaje sau scule.
In final stabilim cine se ocupa de achiziții, care sunt etapele proiectului, ce costuri ascunse ar putea apărea și care este termenul final.
In felul acesta nimeni nu se simte păcălit și se autoelimina din start cei ce au de gând să păcălească clientul.

#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
In cazul acesta doar echipele de dorei iti va accepta aceste conditii. Daca nu ii aduci materialele sau utilajele la timp ii platesti dumneata orele pierdute la muncitori ?



Inteleg ca multi beneficiari vor ieftin si sa nu raspunda de muncitori. Atat cu protectia muncii cat si cu taxe la stat.

Mai e si organizarea de santier , deplasarea. Dar unii prefera sa calculeze doar munca prestata de ei , acasa fara deplasare sau taxe , apoi fac comparatie.


#36
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
"Doreii" mei s-au uitat peste ofertele mele, au venit și ei cu ofertele lor și după ce am stabilit de comun acord furnizorii am convenit că ei își comandă materialele din oferta aleasa la termenul stabilit de ei.
Doreii mei sunt de fapt o firma mică cu 2 angajati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate