Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Biserica Ortodoxa Romana in anul 2019

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 Tonic Water, on 23 septembrie 2019 - 15:22, said:

Vorbesc de cliseele unora din vest care asimileaza civilizatia cu KFC &co, intelegi matale? Asta cu hartia igienica si pasta de dinti e o tampenie sa o consideri relevanta, faptul ca suntem pe ultimul loc este subiectiv, poate ca ma fi pe primul loc daca zecile de mii de magazine de proximitate  care fac evaziune la greu (inclusiv nedeclarand  hartie igienica si pasta vanduta) ar fi declarat tot. Sunt alte criterii de luat in calcul la nivelul de civilizatie cum ar fi rata de alfabetizare, nr de absolventi de facultate, etc, etc dar idiotul ala care a facut reportajul a scris de... cur papier.
Atata la dus pe el capul, de vina e poporul roman  ca da bani la biserica. Nu zice nimeni ca u avem toate babele si mosii habotnici care semneaza condica in fiecare zi la biserica dar asta este optiunea lor si tine de libertatea lor sa faca cum cred. Nu-l trebuie sa-l futa grija pe un strain, ca nu a venit nimeni la el sa ii ceara lui bani pentru vreo biserica in Ro.
magazinele de la colt care fac evaziune cumpara totusi de la o fabrica, oricat ai incerca sa o dai de gard, cand esti pe ultimul loc la consum pasta dinti, sapun si hartie igienica, e bine sa admiti ca ai o problema, nu sa zici ca e rai aia ca au facut statistica.

Care statistica e facuta cu datele de la Institutul NATIONAL de statistica

Apoi, cand mai conduci si la cazuri de imbolnaviri de tot felul de boli infectiose, vezi ca lucrurile se leaga.

Apoi, cand mergi in oras si nu vezi toalete publice, iar se leaga.

Apoi, cand stii ca sint inca sute si mii de scoli cu WC in curte si inca mor copii inecati in fecalele din ele, iar vezi ca lucrurile se leaga

Tu vrei doar sa... nici nu stiu ce. Poate explici un pic mai mult.

KFC si MCD nu or fi un semn de civilizatie, cert e ca eu le asociez cu civilizatia. Si le voi asocia si mai mult cand in sfarsit vom avea si noi autostrazi ca in occident, cu MCD pe ele si toalete, telefoane urgenta etc

 Tonic Water, on 23 septembrie 2019 - 15:22, said:

Atata la dus pe el capul, de vina e poporul roman  ca da bani la biserica.
atat ai inteles tu, nu acuza deci pe altii ca nu ii duce capul. Omul a prezentat un fenomen ingrijorator si de rahat, bine ancorat in contextul mai larg al coruptiei

de ex, cazul acelei localitati cu 27 de biserici, una la 10-20 de locuitori... dar daca tu nu intelegi poate sau nu te-ai uitat la documentar...

 Tonic Water, on 23 septembrie 2019 - 15:22, said:

Nu-l trebuie sa-l futa grija pe un strain, ca nu a venit nimeni la el sa ii ceara lui bani pentru vreo biserica in Ro.
nu trebuie sa te intereseze pe tine ce il intereseaza pe strain, mai degraba.
Nu il intereseaza doar pe el. Daca citesti aici, vezi ca majoritatea LARGA sintem total de acord cu documentarul si ne ingrijoreaza si pe noi indobitocirea maxima din Romania, si cu ajutorul religiei si bisericii

bani am venit sa cerem, stai linistit, ca daca nu faceam monstru ala de catedrala penibila, puteam face vreo 3 spitale cu bani romanesti, nu mai ceream bani europeni de la straini

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 23 septembrie 2019 - 14:09, said:

Ok, hai sa-ti dau in ordine alfabetica cinci preoti cunoscuti de mine:
  • Calistrat Chifan

  • Constantin Necula

  • Jean Boboc

  • Nicolae Tanase

  • Vasile Mihoc
Astept să nominalizezi patru si sa explici de ce sunt javre.


mananca banii de pomana si se folosesc de superstitii pentru a saraci poporul si mai mult
Intra cu cizemele in educatia copiilor si le strica viata, psihologic vorbind
Cheltuie banii de buget pentru tampenii in timp ce copii mor de sida si cancer

Mai caut?

Ai vazut filmul?
Ce zice de coruptie acolo
Ce fac cu banii de pe hotelurile lor? De ce ei nu platesc taxe la buget?

#39
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Ce nu s-a zis in reportajul ala, ca documentar e cam mult spus, e ca politicul foloseste biserica pentru angrenarea locuitorilor din rural in special la vot.

Sa ne intelegem, indemnul la vot este foarte bun, problema e ca li se sugereaza cu cine sa voteze..

#40
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Și unde este ilegalitatea ?🤔

#41
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Nu a zis nimeni ca e ilegal (cu exceptia indemnului la vot inspre un anumit partid, in ziua votului) doar ca nu e normal ca preotii, platiti din taxele noastre, sa faca activism politic...

#42
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2019 - 18:03, said:

mananca banii de pomana si se folosesc de superstitii pentru a saraci poporul si mai mult
Intra cu cizemele in educatia copiilor si le strica viata, psihologic vorbind
Cheltuie banii de buget pentru tampenii in timp ce copii mor de sida si cancer

Mai caut?
NU, nu te mai strofoca, ca am inteles: nu poate fi nominalizat niciunul.
Insa patru din cinci preoti sunt javre pentru ca propovăduiesc crestinismul si totusi in lumea noastra exista copii care mor de cancer.

Edited by penticostalul, 23 September 2019 - 22:54.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 23 septembrie 2019 - 22:53, said:

Insa patru din cinci preoti sunt javre pentru ca propovăduiesc crestinismul si totusi in lumea noastra exista copii care mor de cancer.

:lol:
Da, de cand ati violat cu putere scoala primara, in Romania s-a instalat moralitatea, :lol:
Vino bah cu rezultate, lasa-ma cu liturghiile

In afara de a propovadui superstiile si a cheltui fleaura banii de taxe, ce mai fac aia de-i numesti preoti?
Discutam pe REZULTATE.

#44
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 09.07.2005

 unbrutus, on 23 septembrie 2019 - 16:55, said:

magazinele de la colt care fac evaziune cumpara totusi de la o fabrica, oricat ai incerca sa o dai de gard, cand esti pe ultimul loc la consum pasta dinti, sapun si hartie igienica, e bine sa admiti ca ai o problema, nu sa zici ca e rai aia ca au facut statistica.

Care statistica e facuta cu datele de la Institutul NATIONAL de statistica

Apoi, cand mai conduci si la cazuri de imbolnaviri de tot felul de boli infectiose, vezi ca lucrurile se leaga.

Apoi, cand mergi in oras si nu vezi toalete publice, iar se leaga.

Apoi, cand stii ca sint inca sute si mii de scoli cu WC in curte si inca mor copii inecati in fecalele din ele, iar vezi ca lucrurile se leaga

Tu vrei doar sa... nici nu stiu ce. Poate explici un pic mai mult.

Poate ca ce vreau eu este ca cei care prezinta Romania in cele mai negre culori sa fie un pic mai obiectivi. faptul ca un sat a facut nu stiu cate biserici cu bani de la enoriasi nu ma deranjeaza, sunt banii oamenilor, nu sunt banii idiotului care a facut reportajul. Iarasi nu vrei sa intelegi ca statistica aia este egal cu zero, INS nu poate avea date fiabile cand evaziunea fiscala atinge 30% (si chiar mult mai mult din date Bancii Mondiale pentru activitati de mic comert).  Argumentul cu fabrica nu tine, o dai de gard rau, statistica se face  pe consum nu pe productie. Nu stie INS cat si de unde cumpara importatorul roman cur papier si pasta de dinti. Unde dracu ai citit ca am zis eu ca sunt rai aia care au facut statistica? Ai o problema de intelegere? daca-ti place sa-ti pui cenusa pe cap si sa consideri Romania un soi de Africa sub-sahariana in mijlocul Europei esti liber sa o faci. Pentru mine Romania cu bune si rele este inca tara mea(cu toate ca locuiesc de vreo 20 ani afara).
Problema mea este ca aia generalizeaza cu BOR in reportajul ala si prezinta Ro intr-un mod tendentios. Mai facea un user destept o comparatie cu modestia papei in comparatie cu patriarhul. ma sa-l fut pe papa ala, daca intri in Vatican si vezi luxul si bogatia poate o sa-ti schimbi un pic ideile. Si poate daca un preot catolic iti abuzeaza copilul poate si mai mult. Sa nu mai vorbim ca la toate scandalurile astea de pedofilie pana ca faptele sa devina publice piosul nostru papa luase la cunostinta iar decizia a fost sa se musamalizeze.
ps- toti preotii catolici care au abuzat copii in Franta au scapat de justitie, nu este unul bagat dupa gratii (ca sa mai zica unii cat de bine merge justitia in Europa).

#45
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2019 - 18:03, said:

Ce zice de coruptie acolo
adevarata, marea coruptie e atunci cand te cheama Stapanu si-ti comanda sa nu permiti ca pe piata libera, firmele din tara ta sa lucreze cu o anumita firma a galbenilor, cum ar fi Huawei. Numa cu firmele agreate de el. Daca asta nu-i coruptie de catalog, daca nici trafic de influenta nu-i,daca nici licitatiune trucata nu-i...atunci ce-i? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 September 2019 - 09:48.


#46
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
@ tonic water deci parerea ta e ca reportajul ala e o manipulare, biserica se autofinanteaza, plateste taxe, si abia abia se descurca?

#47
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014

 sasesase, on 24 septembrie 2019 - 10:22, said:

@ tonic water deci parerea ta e ca reportajul ala e o manipulare, biserica se autofinanteaza, plateste taxe, si abia abia se descurca?

Biserica a avut peste jumatate din terenul arabil si padurile Tarii Romanesti inainte de Cuza. Informeaza-te asupra modului in care s-a facut nationalizarea, si cum guvernul roman s-a angajat sa ofere salarii slujitorilor Bisericii in schimbul cedarii proprietatilor. Acele proprietati au fost donate de domnitorii romani de-a lungul veacurilor. Acestia donau sate intregi catre manastiri, inclusiv cu iobagii sau sclavii (rromi) din ele.
In Ardeal, mitropolitul Andrei Saguna a cumparat din banii proprii o strada intreaga. Se numeste astazi "Strada Mitropoliei" si se afla in Sibiu. Imobilele de aici fac cateva milioane de euro. Acestea au fost cedate de mitropolit Bisericii. Daca vrem sa invinovatim Biserica pentru aceasta, atunci ar trebui sa condamnam pe toti oamenii care-si transmit patrimoniul progeniturilor. Biserica, in ciuda managementului care nu tine pasul cu inovatiile vremii, s-a descurcat mereu sa-si managerieze patrimoniul.
In sfarsit, cei ce fac afaceri murdare in numele Bisericii (preoti/episcopi alaturi de politicieni), sa fie inchisi. Totusi acestia sunt exceptii. Nu au imbogatit astia Biserica, ci, eventual, doar pe ei insisi.

Dupa parerea mea, afara de spiritualitate (ortodoxa), Romania (si romanii) nu se pot distinge cu nimic. Este trist ca tinerii tocmai in ortodoxie lovesc (prin Biserica), ce reprezinta fundamentul acestei natiuni. Toata cultura noastra, putina cata este, isi are izvorul in ortodoxie. Cand Biserica o sa cada, corupta sau nu, o sa disparem si noi ca etnie.
Am tot auzit comentarii de genul "tarile dezvoltate au scapat de mult de biserici, samd.". Lasand la o parte preconceptia ce poate fi demontata prin statistica, eu va pot da un contra-exemplu suprem: poporul evreu. Acest popor este mai vrednic de lauda decat toate popoarele occidentale la un loc. Cum si-au pastrat unitatea vreme de 2000 de ani (de la caderea Ierusalimului in 70 d.Hr, pana la infiintarea statului Israel)? Prin religie. Aceasta religie I-a invatat pe ei si stiinta, si finante, si lupta si toate. Cititi istoria poporului evreu, pentru ca ea este legata de religie si Dumnezeu de la un capat la altul.

#48
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
boss, babele alea de bat cruci ai impresia ca stiu 0.5% din istoria religiei? suntem tara lu' "doamne ajuta!" si "doamne fereste"... despre ce vorbim aici. la noi credinta e o supersitie. daca exista sigur "ne bate dumnezeu". asa ca... din nou intreb: despre ce vorbim?

#49
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2019 - 23:03, said:

Da, de cand ati violat cu putere scoala primara, in Romania s-a instalat moralitatea, Posted Image
Zice un coleg că dai ture regulate pe la secsi-laungi.
Apoi apari p'aci sa ne predici despre moralitate?

Tunamiule! Posted Image

 Tonic Water, on 23 septembrie 2019 - 15:22, said:

Nu zice nimeni ca nu avem toate babele si mosii habotnici care semneaza condica in fiecare zi la biserica

 sasesase, on 25 septembrie 2019 - 22:37, said:

boss, babele alea de bat cruci
Nu stiu ce aveti cu doamnele mai in varsta de le tot faceti babe.
Dar, spre cunostinta voastra, la biserica nu vin doar "babe si mosi".

Sunt si tineri, cu nemiluita, Glorie Mielului!  Posted Image

Edited by penticostalul, 25 September 2019 - 22:52.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 25 septembrie 2019 - 22:49, said:

Zice un coleg că dai ture regulate pe la secsi-laungi.
Apoi apari p'aci sa ne predici despre moralitate?

Tunamiule! Posted Image

Tu nu te tii de ea cand faci pipi?
Si-apoi vii si faci morala?
Sau cum e?

#51
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nu uita ca tu ai venit cu morala!
Nu eu.

Si apoi, eu folosesc manusi chirurgicale cand fac pipi.
Ceea ce e cu adevarat special si cu totul si cu totul diferit.

#52
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,803
  • Înscris: 01.10.2002

 72788, on 25 septembrie 2019 - 14:20, said:

Toata cultura noastra, putina cata este, isi are izvorul in ortodoxie. Cand Biserica o sa cada, corupta sau nu, o sa disparem si noi ca etnie.
Sa nu uitam ca rusii sunt cel mai mare popor ortodox. Si sunt inapoiati si salbatici. Cu siguranta, exista moduri mai bune de a prelua cultura...

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 25 septembrie 2019 - 23:19, said:

Nu uita ca tu ai venit cu morala!
Nu eu.

Si apoi, eu folosesc manusi chirurgicale cand fac pipi.
Ceea ce e cu adevarat special si cu totul si cu totul diferit.

Eu cu morala?
EU am spus ca BOR sunt javre, atat
E aia morala?

Tu ai venit sa zici ca eu as merge pe la sexi, dracu sa stie pe unde ca n-am treaba cu asa ceva, de parca ar fi mai putine javre la BOR daca eu nu as scrie pe forum
Dar asa faceti toti popii
Macar sa aveti si voi un argument.
Abia astept momentul cand o sa va exmatriculeze din scoli, ca pe leprosi

#54
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,803
  • Înscris: 01.10.2002

 72788, on 25 septembrie 2019 - 14:20, said:

Toata cultura noastra, putina cata este, isi are izvorul in ortodoxie. Cand Biserica o sa cada, corupta sau nu, o sa disparem si noi ca etnie.

In Transilvania, in mod istoric, ortodoxismul a fost minoritar. Conform referendumului din 1931, cam 30% din populatie erau ortodocsi. Conform definitiei tale, suntem alta etnie.
Plus ca cultura romana a inceput prin Scoala Ardeleana. Care erau greco-catolici.

Edited by Wotan, 25 September 2019 - 23:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate