Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

angajare ca electrician?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 03.01.2005
salutare,

as dori sa stiu daca cineva se poate angaja ca electrician pe baza diplomei de bac, liceul energetic+ atestat de electroenergetician CSR, emis la sfarsitul anilor de studii la acelasi liceu.
Ma intereseaza ca pe cartea de munca sa scrie "electrician" pt a face vechimea necesara pe autorizare ANRE

Multumesc!!

Editat de dreamtime, 04 septembrie 2019 - 11:33.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.504
  • Înscris: 10.08.2005
Da, dar pentru autorizarea ANRE important este examenul.

https://www.anre.ro/...rmatii-generale

Quote

e) Copia carnetului de muncă sau adeverințe, care să ateste experiența profesională în domeniul în care se solicită autorizarea, acolo unde este cazul, și/ sau, după caz, a raportului aferent salariatului extras din Registrul de Evidență a Salariaților comunicat la ITM,

Editat de MarianG, 04 septembrie 2019 - 11:56.


#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdreamtime, on 04 septembrie 2019 - 11:29, said:

salutare,

as dori sa stiu daca cineva se poate angaja ca electrician pe baza diplomei de bac, liceul energetic+ atestat de electroenergetician CSR, emis la sfarsitul anilor de studii la acelasi liceu.
Ma intereseaza ca pe cartea de munca sa scrie "electrician" pt a face vechimea necesara pe autorizare ANRE

Multumesc!!

Da.. cu studii medii tehnice si ce mai ai tu pe acolo, se poate sa te angajezi...

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.821
  • Înscris: 10.02.2017
Doamne ajuta ca mai exista si persoane preocupate in a munci si a-si spori calificarea!
Sa ai succes si sa muncesti bine, bravo tie!

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKres, on 04 septembrie 2019 - 12:13, said:


Da.. cu studii medii tehnice si ce mai ai tu pe acolo, se poate sa te angajezi...
cred ca trebuie sa aiba o diplome de la ANRE de electrician ca sa se angajeze ca electrician

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Ca sa se angajeze ca electrician, are studii suficiete. Ca sa devina  "electrician autorizat ANRE" trebuie sa sustina un examen, care implica niste conditii: vechime, studii, ,... Nu stiu daca se poate inscrie singur la examen, sau e necesara o cere din partea firmei la care e angajat. Poate stie cineva si acest  lucru.
Interesant este ca desi e un domeniu activ, cu o piata de munca destul de cautata, sunt foarte putini cei care vor sa devina "electricieni" in adevaratul sens al cuvantului, nu niste "dorei" care stiu sa nu moara curentati, dar nu garanteaza viata celor care au apelat la ei. Toata stima fata de initiator!

Editat de myshyk, 04 septembrie 2019 - 13:29.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite ceva(n-am citit) care pare interesant.
https://www.cartiagr...6B8aaMqoi6Pr4bk

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.149
  • Înscris: 07.11.2006

View Postunbrutus, on 04 septembrie 2019 - 13:19, said:

cred ca trebuie sa aiba o diplome de la ANRE de electrician ca sa se angajeze ca electrician

ANRE-ul licentiaza si autorizeaza,nu acorda diplome.
Angajarea in meseria de electrician nu necesita autorizarea efectuata de ANRE,Ar fi culmea absurdului sa fie altfel,pentru ca sunt anumite conditii pe care trebuie sa le indeplineasca solicitantul.
A lucra in meseria de electrican si a fi electrician autorizat sunt doua notiuni distincte.

View Postmyshyk, on 04 septembrie 2019 - 13:26, said:

Ca sa se angajeze ca electrician, are studii suficiete. Ca sa devina  "electrician autorizat ANRE" trebuie sa sustina un examen, care implica niste conditii: vechime, studii, ,... Nu stiu daca se poate inscrie singur la examen, sau e necesara o cere din partea firmei la care e angajat. Poate stie cineva si acest  lucru.

Pe site-ul ANRE se gaseste legislatia aferenta conditiilor de autorizare.Nu se conditioneaza participarea firmei,angajatul poate sa faca cererea respectiva in numele sau.Dar este mai indicat sa se faca prin angajator,asta daca taxele sunt suportate de acesta.
La "dosarul" de inscriere (conform metodologiei stabilite de ANRE si in functie de gradul de autorizare solicitat) trebuie atasata in mod obligatoriu si o dovada (diploma) de absolvire a unui curs de pregatire pentru participare la examenul de autorizare,care costa si asta destui leuti.Din punctul meu de vedere,acest act este absolut inutil,dar traind in Romania unde spolierea omului de catre om este dusa la cote inimaginabile,nu ma mai mira aceasta pretentie.
Au avut totusi atata obraz incat sa permita ca acest act sa aiba valabilitate indelungata,astfel daca ai picat la o sesiune de examinare este valabil si pentru urmatoarea.Sunt doua sesiuni de examinare pe an:primavara si toamna.
Apoi exista taxa de examinare,care variaza in functie de gradul solicitat (I-IV) si de tipul autorizarii (executie si/sau proiectare).
Dar repet,se gaseste totul in amanunt pe site.

#9
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.333
  • Înscris: 14.01.2012
e) Copia carnetului de muncă sau adeverințe, care să ateste experiența profesională în domeniul în care se solicită autorizarea, acolo unde este cazul, și/ sau, după caz, a raportului aferent salariatului extras din Registrul de Evidență a Salariaților comunicat la ITM,

Sa inteleg ca daca indeplinesti conditiile de studii (facultate in domeniu), in acel tabel (Anexa 4 din Regulament, zona cu CPA1,2,3..., pagina 44) apari "Fara experienta profesionala (solicitata)", nu mai are relevanta sa aduci documentatia de munca indiferent ce prestezi.. adica la ANRE te poti duce si ca somer sa te inscrii, fara sa treci experienta in acel tabel? Ca am mai lucrat in diverse locuri, inclusiv cel prezent care nu ofera relevanta pentru gradul solicitat...

Asta cu "acolo unde este cazul" si/sau "dupa caz", imi suna ca si cum poti taia "e)" daca nu este ceva relevant.

Editat de bogdan_z, 11 septembrie 2019 - 07:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate