Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Educatorii viitorului. Sau nu. Sper că nu.

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.070
  • Înscris: 09.08.2005
Cînd omul n-are ce face citește știri despre titularizarea profesorilor. Și ce găsește? O petiție inițiată de una din persoanele picate la titularizare. Cu greșeli de acord, cu virgule între subiect și predicat, cu spații înainte de virgule. De felul cum e formulată nu mai zic nimic.
Articolul aici.
Legătura către petiția originală o găsiți în articol - SP nu acceptă legătura către site-ul respectiv.

Concluzia 1
Mulțumesc tuturor miniștrilor educației pentru rezultatul muncii lor.
Concluzia 2
Semnatarii petiției ar trebui să fie trimiși înapoi la școală înainte să li se mai permită înscrierea la examen.

#2
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.530
  • Înscris: 05.08.2016
Si ce te mira?
Job-ul  de profesor e de mult neatractiv datorita conditiilor si a salarizarii.
In curand n-or sa mai vrea nici agramatii de genul asta sa mearga in scoli sa predea.

Editat de epetroiu, 26 iulie 2019 - 13:00.


#3
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.224
  • Înscris: 01.10.2009
Profesorul ar putea fi o holograma care preda. Totusi ar fi nevoie de paznici care sa tina elevii disciplinati in banci.
Pentru evaluare se pot folosi teste grila, punctajul fiind afisat de calculator.
Un chatbot ar raspunde la intrebari si nedumeriri.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.002
  • Înscris: 18.09.2008
Pai nu ma mai mira nimic. Tara ne vrea prosti.

Norocul meu a fost ca am avut un invatator foarte bun. Si acum tin minte cum ne spunea ca sunt trei puncte de suspensie, ca virgula se pune dupa cuvant, nu se lasa spatiu etc. Acum fiecare scrie cum vrea, dupa cum crede interpreteaza limba romana. Pt k nu knt. Brb dau titularizare. Dak nu iau ma duk la Marius in spania. Pwp :*.

#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 902
  • Înscris: 12.11.2017
N-au decât să plângă. Sistemul de învățământ nu are nevoie de semianalfabeți și neterminați.

Pe de altă parte, învățământul de calitate nu se face pe bani puțini.

View PostXORIAN_L, on 26 iulie 2019 - 13:09, said:

Profesorul ar putea fi o holograma care preda. Totusi ar fi nevoie de paznici care sa tina elevii disciplinati in banci.
Pentru evaluare se pot folosi teste grila, punctajul fiind afisat de calculator.
Un chatbot ar raspunde la intrebari si nedumeriri.

Ar putea, dar nu ar funcționa. Cine are ceva meciuri în picioare în domeniul ăsta și-ar da seama de ce.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.776
  • Înscris: 13.06.2004
Îl mai ţin minte pe "Nepotu' lu' unchiu' " (Unchiul fiind Lucian Boia iute) care ne dicta la facultate numai de pe telefon. Înţeleg că "Marele etape ale istoriografiei" e o matrie cu multe chestii de ţinut minte, da' pana mea, dacă vrei să învăţăm la examen, mai ia şi tu ochii de pe ecran!

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.503
  • Înscris: 13.10.2010

View PostXORIAN_L, on 26 iulie 2019 - 13:09, said:


Un chatbot ar raspunde la intrebari si nedumeriri.
Inseamna ca n-ai vorbit cu Andreea de la Vdf!... Posted Image

#8
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.430
  • Înscris: 17.10.2018
Nu merita sa devii profesor in Romania.Titularizarea este intr-adevar grea daca nu te-ai pregatit si sa ajungi la catedra doar ca sa te ia niste mucosi la pertu.Prea multa bataie de joc +ca nu se scot posturi .deci ....

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.070
  • Înscris: 09.08.2005

View Postepetroiu, on 26 iulie 2019 - 12:59, said:

Si ce te mira?
Nu mă miră. Constat doar că se poate întotdeauna mai rău.
Agramații ăștia vor să învețe pe alții în condițiile în care ei au carențe la nivelul de bază - greșesc lucruri care se învață în școala generală! Și mai au și tupeu să se pretindă nedreptățiți.

#10
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 07.06.2019
educatia ne-au facut-o parintii.
nu trebuie confundata educatia cu invatamantul.
asadar, invatamantul este asemnator bancurilor.
conteaza mai mult de urechea care asculta decat de gura care spune.
eu am terminat facultatea in 1989. uitati-va ce gramatica am ! Posted Image
in liceu am avut un bun prof de matematica la care-i spuneam "taranul"
a fost unul dintre cei mai buni profesori pe care i-am avut in viata mea.
desi vorbea ca un taran.

Editat de benetusseryo, 26 iulie 2019 - 15:39.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai, cand a spus Basescu ca invatamantul romanesc scoate idioti pe band rulanta, toti i-ati sarit cu curu' gol pe chelie!

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postmyshyk, on 26 iulie 2019 - 15:43, said:

Mai, cand a spus Basescu ca invatamantul romanesc scoate idioti pe band rulanta, toti i-ati sarit cu curu' gol pe chelie!

Nuuu, am fost de acord, el era exemplul cel mai bun.

Daca voi credeti ca intr-o tara ca Romania, cu saracia si manelismele ei, cu societatea care e, unde fiuecare cauta doar sa parvina, sa smechereasca etc, poate invatamantul sa rezolve ceva, sunteti naivi rau. Invatamant unde pana acu 4-5 ani profesorii erau platiti cu 1000-1500 lei...de unde drac vrei oameni de calitate la catedra?

Si chiar si acu', elevii trebuie sa stranga ei bani de creta sau markere de scris pe tabla, ca statul nu are...
Deci despre ce vorbim?

Si DA, astia care au facut petitia aia vor preda! Aproape sigur! Pentru ca nu o sa gaseasca pe altii sa se duca prin toate satele pe la scoli, o sa-i roage p-astia sa se duca sa predea, doar ca sa aiba cine intra la clasa.
Cine draq se duce prin noroaie, pe coclauri, sa fie luati la misto de tot felul de cocalari de elevi, sa suporte  mirosul de balega de vaca prin clasa? Pe 2000 lei? Decat niste agramati?

Voi la ce va asteptati? Ca sefii de promotie de pe la facultati sa faca asta? Deci in ce basme traiti voi?

Editat de epetroiu, 26 iulie 2019 - 16:04.


#13
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.111
  • Înscris: 30.11.2017
Ce de greşei!!! ruşine moncăngeoaicei care a mai avut şi tupeu să facă petiţia. Ar trebui dată afară pentru analfabetismull grosier din petiţi. Ce naiba materie o fi, cred că e educatoare pe la ţară.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postepetroiu, on 26 iulie 2019 - 15:58, said:

Nuuu, am fost de acord, el era exemplul cel mai bun.

Daca voi credeti ca intr-o tara ca Romania, cu saracia si manelismele ei, cu societatea care e, unde fiuecare cauta doar sa parvina, sa smechereasca etc, poate invatamantul sa rezolve ceva, sunteti naivi rau. Invatamant unde pana acu 4-5 ani profesorii erau platiti cu 1000-1500 lei...de unde drac vrei oameni de calitate la catedra?


Trebuia sa te uiti in oglinda de la prima propozitie nu doar de la a doua, ca sa stii cine tasteaza
Si da, e buna si autocritica, chiar daca e mascata .
Ai impresia ca totul se reduce la salariul de 3000 de euro? Jalnic.  Omenirea n-a avansat doar fiindca toti aveau salariul de 3000 de euro. Mai exista niste chestii, dar se pare ca-ti sunt total necunoscute. Pe banda rulanta.

Editat de myshyk, 26 iulie 2019 - 17:54.


#15
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 338
  • Înscris: 31.12.2008
Limbajul e un mod de a transmite o informatie de la o persoana la alta  
Daca informatia  e  inteleasa  , eventual cu corectii a  erorilor , limbajul si-a indeplinit functia
In  limbaj e destula redundanta pentru a face corectiile

#16
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.111
  • Înscris: 30.11.2017

View Postmyshyk, on 26 iulie 2019 - 15:43, said:

Mai, cand a spus Basescu ca invatamantul romanesc scoate idioti pe band rulanta, toti i-ati sarit cu curu' gol pe chelie!
probabil el şi copchilele lui fiind exemplul. Il aveţi pe wernier de votat iar ca si dascăl, scoate tâmpiţi şi el acum dacă in trecut nu prea avea cum că pe la ore nu dădea.

Androneasca la sugestia mea, (am multe sugestii si la usr si pnl, una e aia cu it-iştii şi impozitatul ştiti voi) a pus să interzică câte un an bolovanilor care iau sub 5 sau fug din sală să mai predea. Foarte bine. Să se ducă acolo la străini la 3k euro, doar că mulţi şi multe nici acolo nu-s primiţi. Ce ar putea să facă in străinătate analfabeta aia care a scris petiţia cu greşeli decât să spele pe jos sau să spele funduri. Ori că intră la clasă aia ori femeia de servici tot atât invaţă ăia.

Editat de cipri2bau, 26 iulie 2019 - 19:26.


#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.070
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmihai_mc, on 26 iulie 2019 - 17:59, said:

Limbajul e un mod de a transmite o informatie de la o persoana la alta  
Daca informatia  e  inteleasa  , eventual cu corectii a  erorilor , limbajul si-a indeplinit functia
In  limbaj e destula redundanta pentru a face corectiile
Teoria asta e valabilă la un pahar de vorbă și pe stadion.
De la un educator/învățător/profesor am alte pretenții. De exemplu să știe cum se scrie corect. Sau să știe să se exprime coerent. Asta la nivelul de bază că mai încolo are nevoie și să știe materia pe care o predă plus ceva pedagogie plus să știe unde să caute informații noi despre domeniul în care profesează ș.a.m.d.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate