Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Când ați făcut ultima dată fotografie pe film?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Ultima data cand am facut era vreo 35 Euro/m2, daca tin bine minte. O sa intreb despre preturile actualizate daca te intereseaza. Poti sa-ti faci si "diapozitive" dupa imagini digitale, de ex., sau imprimare pe film transparent, tot pana la dimensiuni dintr-alea mari, ca sa-ti faci "tablouri luminoase" (sunt foarte impresionante, eventual chiar 3D lenticulare, care se vad 3D fara ochelari).Posted Image

#56
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Că dacă deschizi o poză de 60 M.B. şi un computer de maxim 5 ani cred că tinde să se blocheze... dar păi să deschizi una de 100-600   Posted Image  Mă întreb cum manipulau în anii '90 fişiere din astea aşa de mari, că pe atunci să ai computer cu 1 G.B. de memorie R.A.M. şi hard de 20-100 de Giga era ceva.
Bati campii, ca de obicei...fotografii TIFF/BMP de 200MB deschideam in 1999 pe un sistem cu AMD K6-2 si 64MB RAM, cu o placa video Matrox de 4MB.In anii `90 nu existau PC-uri cu 1GB RAM, ci doar cu 2...64MB.
Avand in Nov. 1999 o statie grafica cu 128MB SDRAM PC133, am facut upgrade la 256MB, cu un cost de cca.150$. Fotografii TIFF cu rezolutie de peste 30MP deschideam oricum si cu 128MB, fara probleme.Nu instant, dar in 7-8 sec., ceea ce era decent pe atunci. "Un computer de maxim 5 ani " trebuie sa deschida INSTANT, fara nici un lag, orice imagine TIFF/BMP de orice rezolutie.

#57
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am încercat să deschid unele poze mai mari cu computere vechi şi se mişcau greu. Pam-pam.
Dar văd că nu poţi vorbi civilizat, întotdeuana trebuie să fii agresiv.

#58
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Problema nu consta neaparat in vechimea PC-ului cat si in softul cu care vrei sa o vezi. Multe softuri pentru vizualizare nici nu deschid imagini cu dimensiuni foarte mari. Am o harta in format .jpg care dupa ce se deschide ocupa cativa TB si abia am reusit sa o vad (PC pentru gaming, i7 si pv RTX din clasa superioara, 32GB RAM, tot felul de softuri). Nici vorba de "Instant", poate peste un minut cu un soft care o deschide. O sa verific cand o gasesc.

#59
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 Ramuran, on 27 iulie 2019 - 23:32, said:

...dupa ce se deschide ocupa cativa TB...
typo. E vorba de GB..., respectiv aproape 6GB. In Linux nu se deschide cu nimic din ce am instalat (de fapt s-a si blocat Linux-ul cand am incercat s-o deschid cu GIMP), in Windows se deschide in aproape 30s cu Windows Photo Viewer si se incarca in 20+s in PS, ACDSee-ul care de obicei deschide orice, n-a deschis-o in 2 minute si am renuntat.

Varianta salvata in format .TIFF se deschide greu, JPEG-ul se deschide in cateva secunde in Windows si cu ACDSee si restul, dar in Linux nu se deschide nici JPEG-ul cu nimic din ce am incercat.  Posted Image

Edited by Ramuran, 28 July 2019 - 01:44.


#60
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Cati pixeli are pe fiecare latura?

#61
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
52362x39511 pixeli. E interesant faptul ca Linuxul nu se descurca sa citeasca informatia din fisierul TIFF, citeste doar din varianta JPEG.

Attached Files



#62
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
M-am mai distrat putin cu problema asta. Deci o imagine de 40000x12788 pixeli stocata intr-un TIFF de 1,8GB o vede si o deschide si GIMP-ul, cam in 15s, de pe un SSD.Posted Image

#63
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Probabil nu trateaza cazul in care width/height sunt peste 32767

#64
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 Ramuran, on 28 iulie 2019 - 15:44, said:

M-am mai distrat putin cu problema asta. Deci o imagine de 40000x12788 pixeli stocata intr-un TIFF de 1,8GB o vede si o deschide si GIMP-ul, cam in 15s, de pe un SSD.Posted Image
Cu ce placa video? Cu o placa Nvidia Quadro P4000(8GB GDDR 5), probabil ca ar deschide-o intr-o secunda.

#65
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Am o placa video Nvidia RTX cu 8GB GDDR6 care n-are treaba cu viteza de deschidere a pozelor. Si cu placa video integrata se deschid pozele la fel de repede/incet.

#66
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate de acum 2 ani nu am mai făcut poze pe film.   :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate