Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Când ați făcut ultima dată fotografie pe film?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdjl, on 02 iulie 2019 - 10:27, said:

Când aţi făcut ultima dată fotografie pe film?
Eu anul ăsta, dar pentru că mă pasionează aşa ceva. Majoritatea cred că au renunţat la aces hobby, dar întrebarea e când au renunţat?
In 2010 cu un Nikon F50.

Iar primul meu aparat foto digital l-am cumparat in 2003, un Benq DC 1300 (1,3 Mp) rezolutie 1280x1024.

Edited by mirel3003, 02 July 2019 - 11:07.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De când au apărut DSLR-urile și fotoșopu, nu văd o utilitate practică pentru fotografia pe hârtie.
Pe lângă obstinația pentru tehnogii depășite, nimic de bine.

1. Știți că acele substanțe folosite sunt toxice ? Revelator, fixator, etc ?
2. Ce faci cu ele după folosire ? Le păstrezi ? Le verși în vasul de WC ? Ți se pare bio ?

#21
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008
Ultima data in 2000-2001, nu mai stiu exact. Mai am si acum toate sculele de laborator, inclusiv color. Si ceva substante. Preparam singur baile de developare dupa retete din cartile de specialitate cu un cantar analitic de laborator la servici dupa orele de program. Cel mai mult mi-a placut developarea diapozitivelor. Mai am cu sutele sau miile in cutii tip diplomat prin casa. Urmeaza daca intru in pensie sa le scanez. Alta distractie....Posted Image

#22
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca ultimul film ( de la Fuji )  l-am tras in 2005 , cu un Braun Carl pe format clasic de  35 mm ,  Trend AF II , full automatic , folosea  2 baterii alcaline tip R6 , cumparat pe aproape nimic de la o benzinarie Esso , de langa Frankfurt  .
Cred ca este pe undeva , pe fundul unui sertar , evident nefolosit .
Nu l-am mai vazut de atunci ... dar este undeva , in casa .
Face poze superbe .
Probabil ca experienta mea anterioara cu Smena 8M si ulterior cu Pentax ME F ( suspin si acum dupa el  Posted Image  ) si-a spus cuvantul ... nu am ratat niciun cadru .
Braun erau ieftini , dar foarte buni .

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postgabbar, on 02 iulie 2019 - 11:09, said:

Ultima data in 2000-2001, nu mai stiu exact. Mai am si acum toate sculele de laborator, inclusiv color. Si ceva substante. Preparam singur baile de developare dupa retete din cartile de specialitate cu un cantar analitic de laborator la servici dupa orele de program. Cel mai mult mi-a placut developarea diapozitivelor. Mai am cu sutele sau miile in cutii tip diplomat prin casa. Urmeaza daca intru in pensie sa le scanez. Alta distractie.... Posted Image

Şi eu trebuie să fac rost de scanner foto, dar mai întâi să fac rost de bani pentru unul. Că unul bun, chiar şi s.h. nu e ieftin. Din cauza manipulării greşite am reuşit să zgârii un film (scannerul era împrumutat de la cineva). Să scanezi costă scump. mai ales dacă-s diapozitive înrămate.

View Postwaterman, on 02 iulie 2019 - 11:05, said:

De când au apărut DSLR-urile și fotoșopu, nu văd o utilitate practică pentru fotografia pe hârtie.
Pe lângă obstinația pentru tehnogii depășite, nimic de bine.

1. Știți că acele substanțe folosite sunt toxice ? Revelator, fixator, etc ?
2. Ce faci cu ele după folosire ? Le păstrezi ? Le verși în vasul de WC ? Ți se pare bio ?

De parcă dacă faci poze în format digital nu se pot scoate pe hârtie după aia   Posted Image
Substanţele sunt toxice dacă le arunci la canal. Dacă nu umblii prea mult cu ele şi nu le înghiţi, nu e nici o problemă. Mediului dăunează şi electronicele aruncate.
Dacă nu făceam unele poze pe film, nu le aveam pe C.D. şi când s-a dus vechiul hard le pierdeam definitiv. Sunt şi poze document printre alea...

P.S. Nu am nimic contra fotografiei digitale!

Edited by djl, 02 July 2019 - 11:46.


#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 02 iulie 2019 - 11:45, said:

Substanţele sunt toxice dacă le arunci la canal. Dacă nu umblii prea mult cu ele şi nu le înghiţi, nu e nici o problemă.
VAPORI mafrend. Vapori. Inhalați.

View Postdjl, on 02 iulie 2019 - 11:45, said:

Sunt şi poze document printre alea...
Digital. JPEG și RAW. Cont online de stocare + NAS.
Boom problem solved nu mai tăiem copacii să facem hârtie foto :)

#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Doar o parte din poze le-am scos pe hârtie. Restul sunt pe C.D.-uri - am scanat filmele. Deci mare pagubă la hârtie nu am făcut.
Ţinând cont că pozele sunt păstrate cu anii, nu faci mare pagubă în copaci. Ambalajele, manualele de instrucţiuni, publicaţiile ce se aruncă repede fac mai mare pagubă. Se poate face hârtie şi din stuf, dar la noi nu se mai face.
Sunt toxice chimicalele alea, dar nu am auzit de morţi de la ele. Şi sincer, îmi place cum miroase pelicula foto developată. Şi din plăcere miros... cerneală   :bigwhitegrin:
Dacă aş fi stat la curte, aş fi luat de la cineva o maşinărie din aia de scos poze pe hârtie de pe film. Una din aia veche, care nu avea nevoie de digital. Se găseau în minilaburile foto. Da, ştiu pe cineva care are aşa ceva.
Dar hai că am deviat mult de la subiect...

#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,083
  • Înscris: 20.12.2007
Te plictisisi de topicul asta ?
https://forum.softpe...grafie-pe-film/

Sau de asta ?

https://forum.softpe...grafie-pe-film/

Edited by Kokoshmare, 02 July 2019 - 12:30.


#27
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Revelatorul si fixatorul nu sunt toxice , dovada ca tiosulfatul sau metabisulfitul de sodiu (fixatorii) se folosesc in mod curent in alimente si medicamente. Am folosit asa ceva timp de 15 ani ca fotograf profesionist si n-am avut nici o pb. Se folosesc la temp. de 21-24 de grade asa ca nu prea are ce vapori sa iasa .
Singura substanta marcata atunci ca fiind nociva era ferocianura de K , care azi se mananca sub forma de E 536.
Cred ca substantele nocive, nu toxice , erau cele cele folosite la minilaboratoarele color care aparusera peste tot prin anii '90. Ele prelucreaza la temp. mari care ar permite emisia de vapori nocivi ; de altfel si recipientele cu solutii erau marcate cu X-ul corespunzator. Dar avand in vedere ca se lucra in spatiu deschis , efectele erau neglijabile.

Revenind la subiect , ultima data am facut fotografie pe film luna trecuta, la ceremonia de absolvire a fii-mii ; dar nu stiu daca se pune, ca n-am developat filmul . In afara de asta , ultimul film l-am tras prin 2003 ,pe munte, cu bravul meu Qingdao 6   Posted Image   (SLR-ul era prea greu ca sa-l car dupa mine 3 zile + ca avea obiectiv de 50mm).
Curand dupa asta , un prieten mi-a imprumutat un Olympus de 1.3 MP si dupa ce l-am  folosit cateva zile ,mi-am dat seama ca zilele filmului au apus ; am vandut MTL-ul si am inceput sa strang bani pt Canonul A450..

#28
TenYafteR

TenYafteR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.04.2005
Ultimele foto pe film le-am facut in 2004 cu un slr canon eos300 parca. Am fost cu filmul la un laborator si am cerut, pe langa formatul clasic pe hartie, cateva in format digital pe un usb flash (facusem cateva portrete fetitei, avea 3 ani). Dupa cateva saptamani, am vrut sa mai scot cateva pozitii de pe film, dar am constatat cu groaza ca laboratorul mi-a dat alt film. Erau niste poze de la o inmormantare. De atunci am trecut pe digital.

#29
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Ultimul film developat a fost anul trecut, in Erlangen, Germania (20 euro?!, nu mai retin exact). Tot atunci am incarcat noul film in aparat (Minolta 7000) si am facut pana in prezent 14 poze (pentru ca in paralel folosesc Instax Mini 9, un DSLR Canon si foarte rar un Polaroid). Mai am tot vreo 14 instantanee. In DE inca se poate developa relativ user-friendly, fie direct pe hartie fotografica, fie pe suport digital.

#30
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
"Minolta" 7000...primul model a lor cu autofocus?   Posted Image
"Săpunierele" de la început de anii '000 erau mai practice decât aparatele foto pe film, dar în materie de calitate a imaginii unul pe film mai răsărit (setări manuale, optică bună) le bătea.

Edited by djl, 02 July 2019 - 14:14.


#31
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Dap. Daca nu uit fac o poza la kit-ul meu retro si iti trimit. Foto-gasm...
E greu ca naiba dar foarte fain lucrat si pare indestructibil.

#32
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt fan "Minolta" şi mi-ar plăcea şi mie unul din ăla   :greedy:   Măcar s-ar descurca lumea cu focalizarea   :lol:

#33
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 25.10.2016
Aparat foto: Praktica MTL 3
Anul: 2017
Developare/Scanare: F64

https://drive.google...9KXa-tu6h2Q7PrY
https://drive.google...6C1i4Mxra1cmFWQ
https://drive.google...3JasHMWNL3p46xX
https://drive.google..._udTv4kLbTBRGXr
https://drive.google...E7SaqaRAts7VM1u
https://drive.google...y-TuqQKFThjxX6p

#34
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Ultimele fotografii pe film le-am facut pe un Kodak Ektachrome Professional E100S 120mm, cu un Mamiya 645 in 2002. Posted Image

#35
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postdrive-x, on 02 iulie 2019 - 19:49, said:

Pretty cool. Un pic cam mult noise in unele parca, totusi :D

#36
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View PostRamuran, on 02 iulie 2019 - 22:45, said:

Ultimele fotografii pe film le-am facut pe un Kodak Ektachrome Professional E100S 120mm, cu un Mamiya 645 in 2002. Posted Image

"Maiya" 645 şi dai... ce combinaţie tare a fost. Aş vrea şi eu un aparat din ăla pe format mediu. Eu am făcut dia cu un "Pentacon" SixTL (bună optica, proastă mecanica). Unele au ieşit uau!
În zilele bătăilei megapixelilor formatul mediu încă poate să facă senzaţie!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate